build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 26-Apr-2011 at 18:49
Па да видиме дали ке има некој приказ на тоа што се планира.
Лично, најружна фасада ми е таа на паб Лондон. бивши хотел Македонија ако не се лажам. Е тоа кога ќе го средат помирно ке спијам. Таму би дозволил и Рококо стил само да не е она што го има сега.
.....   .......
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 27-Apr-2011 at 00:12
Денес забележав дека е ограден новиот крак на струмичката гимназија, најверојатно ќе се фасадира, но забележав дека има табла на бугарски јазикDunno


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 27-Apr-2011 at 12:16
Sto znam, mi lici na nistoDunno

ПОЧНА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ФАСАДИТЕ ВО ЦЕНТРАЛНОТО ГРАДСКО ПОДРАЧЈЕ НА ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈА

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска, го најави почетокот на работата за реконструкција на фасадите во централното градско подрачје на Плоштад Македонија. Проектот за реконструкција на фасадите во централното градско подрачје ќе се реализира фазно.

- Денеска почнува првата фаза од реконструкцијата на фасадите на зградите во централното градско подрачје, поточно на Плоштадот македонија. Во првата фаза ќе биде реконструирана фасадата на објектот на ул.11-ти Октомври поточно објектот над ресторанот „Пелистер“ и еден дел од фасадата на објектот на ул.Маршал Тито бр.22. т.е. дел од бочната фасада на објектот кој е во продолжение со објектот на „Пелистер“, најави Градоначалникот Трајановски.

Градопначалникот Трајановски додаде дека површината на фасадата што ќе се реконструира изнесува 1100 метри квадратни, а Град Скопје за реконструкцијата на фасдата на „Пелистер“, од Буџетот издвои 14.713.360 денaри.

Реконструктивниот зафат ќе се изведува со поставување на челични столбови како носива конструкција, обложени со префабрикувани елементи, главната завршница од фасадата ќе биде од дробен травертински камен, а на места од бакар и ковано железо.

Проектот за реконструкција на фасадата го изработи "ЖАГРА КОМ ДОЕЛ СКОПЈЕ", автори се Лазар Димов и Никола Стакинов, а реконструкцијата ќе ја изведе фирмата Бауер од Скопје, а работите според договорот треба да се завршат во рок од 90 работни денови.

Во тек е изработка на Идеен и Основен проект за фасадата на делот од објектот на ул.11-ти октомври бр.2 (потег од „Пелистер“ до објектот на Пелагонија) и објектот на ул. Никола Вапцаров бр.2 ( над кафетеријата ТРЕНД) по изготвување на проектите ќе отпочне постапка за избор на изведувач.За зградата на Пелагонија, која преставува последна фаза од реконструкцијата на фасадите, во тек е распишан конкурс за избор на Идејно решение, кое ќе претставува основа за изработка на Основен проект.

Град Скопје, активностите за реконструкцијата на овие фасади ја почна уште во првото тримесечие на 2010 година кога беа распишани и спроведени конкурсите за избор на идејните решенија за реконструкција на фасадите во централното градско подрачје


http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=4177&mid=482&tabId=1&tabindex=0


Edited by my Macedonia - 27-Apr-2011 at 12:23
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 27-Apr-2011 at 12:18
Ајде среќно!
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 27-Apr-2011 at 12:26
Идејава со некакво хармонично унифицирање на фасадиве и не е толку лоша.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 27-Apr-2011 at 12:49
abe dali nemat popametna rabota da prat !!!?
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 27-Apr-2011 at 13:02
mene pa bas mi se sviga ovaa fasada, se nadevam deka sto pobrzo ke ja zavrshat

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 27-Apr-2011 at 13:33
Уште на терасиве да стават алишта да сушат, идила. Како фасада е ок, не можеме од тој стил друго да очекуваме, прашањето е дали е својствена за тој дел од градот, според мене не баш, но прашање е и колку квалитетно ќе ја направат. Вероватно ако ништо друго ќе го средат излогот на Мак Примат, еден од задњите што потсеќаат на некое минато време.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 27-Apr-2011 at 14:49
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 27-Apr-2011 at 15:19
PreviousZadovolen sum, ocekuvav nesto poloso ama fasadata ne e i bas kic.Istotaka se vklopuva so zgradata risteceva(zgradata so bilbordot skopsko)a i do nea se gleda nekakov ist stil.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 27-Apr-2011 at 18:39
за мене фасадава и идејата да се створи барок е сосема неозбилна и да не се случеше СК2014 ќе помислев дека вакво нешто е обичен мајтап
мислам дека ова ќе биде единствена ваква зграда во светов

не ме разбирајте погрешно, за мене зградата на далметфу беше голем чир на плоштадот и губиток на драгоцен простор, но вакви „решенија се просто глупави и несериозни
и чисто информативно онака, има ли други вакви примери во светот, или само ние изигруваме глупи август?
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 27-Apr-2011 at 19:09
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 27-Apr-2011 at 19:36
Originally posted by HugoGoulding

http://www.essential-architecture.com/IMAGES2/Midland_Bank.jpg
http://www.glasssteelandstone.com/Images/US/Chicago2/TheLoop2/AuditoriumBuilding-Apr08-002a.jpg
ова се објекти чија фасада е оригиналната уште од денот кога се изградени
плус таму се работи за Арт-нуво стилови, додека стилов на нашава фасада ми е нејасен, баш дека е мешавина од (за свое време) модерна класична станбена зграда и класични стилови, што за мене е нешто ново

колку за споредба, ова е исто како да помешаш кинеска со римска архитектура Crazy


Edited by zabegan - 27-Apr-2011 at 19:37
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 27-Apr-2011 at 19:44
Треба архитект да ти ги појасни стиловите. Иако навистина не ми изгледа фасадава дека е нешто невидено и нечуено, стандардна класична фасада.
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 27-Apr-2011 at 21:15
Освен оваа фасада кои уште фасади треба да се реновираат на Плоштадот?

Edited by dule - 27-Apr-2011 at 21:17
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 27-Apr-2011 at 22:20
Еве го ова троа подсредено во фотошоп. Им се чудам на градскиве власти, зошто едноставно не ги постават на нет оргиналните визуелизациите со кои располагаат (сите), наместо да сликаат табли на градилиште...




Edited by Cloverstack - 27-Apr-2011 at 22:24
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 27-Apr-2011 at 23:42
Ништо. Многу скромно и срамежливо. Требале малце поразиграна да ја направат, јонски, дорски, арт нуво едно друго...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 27-Apr-2011 at 23:59
Originally posted by dule

Освен оваа фасада кои уште фасади треба да се реновираат на Плоштадот?

Онаа над Тренд, онаа на Пелагонија и онаа помеѓу Пелистер и Пелагонија. Засега тие се спомнати.

Ваљда вака нешто:




Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 28-Apr-2011 at 00:06
не знам зошто ми го избришавте преходниот коментар, сакам да кажам дека ова е исто како да лупнеш пластики на некоја зграда во Карпош или Ново Лисиче!
не може така, зградите си имаат сопствен стил и дизајн, исто како што класичните стилови си имаат свое, што сега ќе ги мешаме?
не мие јасно како може на станбен комиблок со таква фасада да му се склопи некој „барок“

вакви фасади можат само да се модернизираат, не може да им се наметнуваат други стилови бидејќи и да сакаме, такво нешто е невозможно, мислам дека ќе бидеме единствените кои имаат „комиблок“ со „барок“ фасада Crazy
Back to Top
KinDeR View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 04-Jun-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote KinDeR Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 28-Apr-2011 at 00:22
 
Originally posted by zabegan

за мене фасадава и идејата да се створи барок е сосема неозбилна и да не се случеше СК2014 ќе помислев дека вакво нешто е обичен мајтап
мислам дека ова ќе биде единствена ваква зграда во светов

не ме разбирајте погрешно, за мене зградата на далметфу беше голем чир на плоштадот и губиток на драгоцен простор, но вакви „решенија се просто глупави и несериозни
и чисто информативно онака, има ли други вакви примери во светот, или само ние изигруваме глупи август?

Повели zabegan... Братислава лето 2010. Работите беа сеуште во тек. Значи реновиран е скоро целиот центар на градот. Сменети фасадите на сите таканаречени на нашиов форум „комунистички градби“... За стилот, како голем познавач ќе оставам на тебе да го дефинираш.

BTW Одамна имам ветено на форумов фоторепортажа од Братислава (која што неподносливо ме потсеќа на Скопје), но немам време да испостирам се. Ама еве ветувам ако не овој викенд, наредниот сигурно Smile

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.397 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.