build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 116117118119120 160>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2341 Posted: 04-Dec-2015 at 20:26
да да, kultuzin и king, се согласувам со вас, гулабарниците од доградби и останатите приватни шлаканици по фасадиве се многу европска работа... баш многу му доликува на еден главен град
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #2342 Posted: 04-Dec-2015 at 20:27
Старите фасади ич ги нејќев,ама со вакви цигански доградби и клими на милионски фасади...фала.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2343 Posted: 04-Dec-2015 at 20:42
Originally posted by Teglarot

Originally posted by kultuzin

Супер се зградите. И мене ми се допаѓаат повеќето фасади. Вака доликува на еден главен град. Живеев во Скопје во времето кога градот беше жива депресија, СИВ, никаков. Сега кога доаѓам во Скопје има сосема друг амбиент. Европски амбиент, пријатен и за прошетка и да седнеш на клупа, во кафитерија со убав поглед, да ги гледаш фонтаните.


Се надевам иронично го кажуваш ова, во спротивно ќе помислам дека си слеп.


Не не е иронија а не е ни мој проблем што сите вие кои од вакви или такви причини (најчесто за жал политички или идеолошки или и двете) не сте способни да прифатите дека има други мислења, дека има други вкусови, дека ниту е можно ниту пак добро сите да имаме исто мислење.Пази јас сум СЛЕП затоа што ми се допаѓа нешто. Не знам што да кажам освен дела ова е узурпација на туѓ вкус и мислење. Скопје сега е многу поубав град од она што беше, град од кој не ми е срам туку со гордост го покажувам и препорачувам. Скопје пред 10 години беше чернобил град кој како да бил погоден од атомска катастрофа. Денешно Скопје е тотална спротивност. Дали има работи што не ми се допаѓаат. Да има. Но ни на сон не ми паѓа напамет да го споредам денешно Скопје со онаа пред да почне овој проект, едноставно неспоредливо е.   
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13357
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2344 Posted: 04-Dec-2015 at 21:46
Јас, пак, искрено ќе си кажам дека со овие „новиве“ фасади повеќе се срамам од Скопје. Не знам за вас, но многу често наидувам на странци (туристи, гости, деловни претставници итн.) кои се потсмеваат на она што го гледаат кога шетаат низ центарот на градот. Точно е дека и на многумина од странство им се допаѓа „новото“ Скопје, тоа е факт. Но начинот на кој се смени ликот на градот, материјалите кои се употребија, недостигот од подолгорочна визија, насилничкото однесување на локалната и другата власт, презаситеноста на просторот со споменици, згради и други објекти, сето тоа придонесе помалку да го сакам „новото“ Скопје и помалку да го доживувам како мој град. Фасадиве се само шлаг на тортата.

Edited by Џоле - 04-Dec-2015 at 21:51
За сè има вторпат
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #2345 Posted: 04-Dec-2015 at 21:55
Не се фасадите никаков шлаг, поотровна е пропагандата што се сервива.

Свеста за нешто добро или лошо е релативна работа во една општествена група и држава. А да не зборуваме за македонската пропаганда. Сепак мислам дека сликата не е потполна додека не се удри една пропаганда на прва за како тоа Скопје станал Виена.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2346 Posted: 04-Dec-2015 at 22:06
Originally posted by Џоле

Јас, пак, искрено ќе си кажам дека со овие „новиве“ фасади повеќе се срамам од Скопје. Не знам за вас, но многу често наидувам на странци (туристи, гости, деловни претставници итн.) кои се потсмеваат на она што го гледаат кога шетаат низ центарот на градот. Точно е дека и на многумина од странство им се допаѓа „новото“ Скопје, тоа е факт. Но начинот на кој се смени ликот на градот, материјалите кои се употребија, недостигот од подолгорочна визија, насилничкото однесување на локалната и другата власт, презаситеноста на просторот со споменици, згради и други објекти, сето тоа придонесе помалку да го сакам „новото“ Скопје и помалку да го доживувам како мој град. Фасадиве се само шлаг на тортата.

Ок Џоле го акцептирам твоето мислење и секое мислење кое се разликува од моето, особено ако тоа е лично мислење. Ни на крај памет не ми паѓа поради нашите различни мислења да те дисквалификувам со муабети како ти си слеп , немаш појма од ништо и тн.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #2347 Posted: 04-Dec-2015 at 23:45
На Скопје му се случи геноцид.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 628
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #2348 Posted: 05-Dec-2015 at 01:10
Originally posted by King

Се согласувам со Кутузин, секој нормален човек ке признае дека со сегашниве фасади се неспоредливи пост земјотреснитемонотони соцреалистички фазади, чувството на предградие на Москва се изгуби.


Во Скопје нема соцреалистички згради пред 2009. Зградите од социалистичкиот период воглавном се модернизам. Брутализмот е застапен онака „елитно“, односно тоа се помонументални згради, битни зданија како факултет, пошта, банка...
Југославија раскина со СССР во '48, по што се теженееше кон целосна разврска со бившите браќа, меѓудругото и културна разврска. Единствено соцреалистичко дело на кое ми текнува, во Скопје, е споменикот на антифашистичката борба кај владата. Можеби има и нешто друго минорно, кое поминува незабележано.

На ова алудирав со мојата пофалба за твојата слика на друга тема на форумов. Изгледа подоцна изгугла што е соцреализам па го избриша смајлито. Поз
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2349 Posted: 05-Dec-2015 at 04:02
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Teglarot

Originally posted by kultuzin

Супер се зградите. И мене ми се допаѓаат повеќето фасади. Вака доликува на еден главен град. Живеев во Скопје во времето кога градот беше жива депресија, СИВ, никаков. Сега кога доаѓам во Скопје има сосема друг амбиент. Европски амбиент, пријатен и за прошетка и да седнеш на клупа, во кафитерија со убав поглед, да ги гледаш фонтаните.


Се надевам иронично го кажуваш ова, во спротивно ќе помислам дека си слеп.


Не не е иронија а не е ни мој проблем што сите вие кои од вакви или такви причини (најчесто за жал политички или идеолошки или и двете) не сте способни да прифатите дека има други мислења, дека има други вкусови, дека ниту е можно ниту пак добро сите да имаме исто мислење.Пази јас сум СЛЕП затоа што ми се допаѓа нешто. Не знам што да кажам освен дела ова е узурпација на туѓ вкус и мислење. Скопје сега е многу поубав град од она што беше, град од кој не ми е срам туку со гордост го покажувам и препорачувам. Скопје пред 10 години беше чернобил град кој како да бил погоден од атомска катастрофа. Денешно Скопје е тотална спротивност. Дали има работи што не ми се допаѓаат. Да има. Но ни на сон не ми паѓа напамет да го споредам денешно Скопје со онаа пред да почне овој проект, едноставно неспоредливо е.   
значи пак ќе те прашам... споредливи ли се доградбите, заградувањата и произволната столарија кои си останаа такви какви што се?

што точно е променето тука? на објектот на Пелистер сеуште си стојат старите балкони со неправилна аглеста форма побогу, ама оградени со новите профили... дури и доградбата, односно заградувањето на одредени балкони е останато исто, по оригинална форма...а што правиме со фактот дека објектите се третираат како да се состојат само од една фасада и кога ќе поминеш на другата страна го осеќаш гетото во полна сила?

гордеј се со што сакаш, и нека ти се допаѓа било што, ама не не убедувај дека нешто е сменето на подобро и дека реченица „скопје денес е европско, убаво и не знам какво“ не е рамна на слепило... нрмално дека нема да бидеме способни да прифатиме такви глупости

и еве гледам секој си кажува со што се гордее и се срами... јас на пример се срамам од фактот дека живеам во такво општество каде што најбитно е колку коринтски столбови ќе има на една фасада, а тотално занемарливи се реалните проблеми со кои се соочуваме кај дотичните објекти, кои во огромна мера ја зафаќаат и функционалноста на овие објекти и нивното лошо влијание врз просторот

Edited by zabegan - 05-Dec-2015 at 04:43
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2350 Posted: 05-Dec-2015 at 04:06
Originally posted by King

Се согласувам со Кутузин, секој нормален човек ке признае дека со сегашниве фасади се неспоредливи пост земјотреснитемонотони соцреалистички фазади, чувството на предградие на Москва се изгуби.
сам си се саботираш со коментариве... 90% од комиблоковите на кои им се променети фасадите во моментов, се изградени пред земјотресот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2471
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2351 Posted: 05-Dec-2015 at 09:08
Европски лик... смешки. Европа (денеска) ја негува и респектира градителската оставштина. Процесов кај нас е многу повеќе талибански отколку европски.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2352 Posted: 05-Dec-2015 at 09:55
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Се согласувам со Кутузин, секој нормален човек ке признае дека со сегашниве фасади се неспоредливи пост земјотреснитемонотони соцреалистички фазади, чувството на предградие на Москва се изгуби.
сам си се саботираш со коментариве... 90% од комиблоковите на кои им се променети фасадите во моментов, се изградени пред земјотресот

Целосно неточно.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2353 Posted: 05-Dec-2015 at 09:56
Originally posted by fichot

Европски лик... смешки. Европа (денеска) ја негува и респектира градителската оставштина. Процесов кај нас е многу повеќе талибански отколку европски.

Целиот процес е цивилизациска придобивка, талибаните се на граница.

Edited by King - 05-Dec-2015 at 09:56
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2471
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2354 Posted: 05-Dec-2015 at 10:58
Лажни фасади да ти биле цивилизациска придобивка...
се придобивка, за нечиј џеб.

Рушење на постоечки културни обележја тоа ти е талибанство.

И да, повеќето од зградите кои се „разубавуваат“ се предземјотресни, а некои (како таа до хотел Турист) се и предвоени.

Edited by fichot - 05-Dec-2015 at 10:59
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2355 Posted: 05-Dec-2015 at 11:23
Originally posted by fichot

Лажни фасади да ти биле цивилизациска придобивка...
се придобивка, за нечиј џеб.

Рушење на постоечки културни обележја тоа ти е талибанство.

И да, повеќето од зградите кои се „разубавуваат“ се предземјотресни, а некои (како таа до хотел Турист) се и предвоени.

Талибанство е убав звучен атрибут, кој се користи произволно, за да се засили ефектот на слаби аргументи, нема сериозни аргументи против моделирање или префасадирање на сиви комунистичките творби. Центарот на градот доживеа ренесанса, уживам додека шетам, реки луѓе го прават истото, дефинитивно заживеа просторот.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2356 Posted: 05-Dec-2015 at 11:25
Originally posted by hcitrS

Originally posted by King

Се согласувам со Кутузин, секој нормален човек ке признае дека со сегашниве фасади се неспоредливи пост земјотреснитемонотони соцреалистички фазади, чувството на предградие на Москва се изгуби.


Во Скопје нема соцреалистички згради пред 2009. Зградите од социалистичкиот период воглавном се модернизам. Брутализмот е застапен онака „елитно“, односно тоа се помонументални згради, битни зданија како факултет, пошта, банка...
Југославија раскина со СССР во '48, по што се теженееше кон целосна разврска со бившите браќа, меѓудругото и културна разврска. Единствено соцреалистичко дело на кое ми текнува, во Скопје, е споменикот на антифашистичката борба кај владата. Можеби има и нешто друго минорно, кое поминува незабележано.

На ова алудирав со мојата пофалба за твојата слика на друга тема на форумов. Изгледа подоцна изгугла што е соцреализам па го избриша смајлито. Поз

За жал други ги бришат моите постови, други соцреалистично расположени.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2471
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2357 Posted: 05-Dec-2015 at 11:42
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Лажни фасади да ти биле цивилизациска придобивка...
се придобивка, за нечиј џеб.

Рушење на постоечки културни обележја тоа ти е талибанство.

И да, повеќето од зградите кои се „разубавуваат“ се предземјотресни, а некои (како таа до хотел Турист) се и предвоени.

Талибанство е убав звучен атрибут, кој се користи произволно, за да се засили ефектот на слаби аргументи, нема сериозни аргументи против моделирање или префасадирање на сиви комунистичките творби. Центарот на градот доживеа ренесанса, уживам додека шетам, реки луѓе го прават истото, дефинитивно заживеа просторот.Скроз си грешка. Уживам, оживеа градот и сл. ти е лична перцепција и никаков аргумент. А аргументи против ваквото разубавување се испишани на стотици страници по форумов и низ не знам колку стручни мислења, колумни, книги...
Впрочем еве, пак ќе прашам, зошто никој друг не го прави тоа? Зошто Германциве не ги разубават (според тебе) грдите и сиви комунистички творби низ нивните градови (последен пример со фотката од Минхен). Недостаток на вкус ли е? Не сакаат да „оживеат“ „уживаат“ итн?

Талибанство е затоа што се води по системот се што не ми е по вкус - рушам. Талибанците рушеа/рушат споменици од други култури, мвровците рушат споменици од други времиња. Тоа е тоа. Горе/долу исто.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2358 Posted: 05-Dec-2015 at 12:16
Поголемо талибанство од онаа што му се случи на Скопје после земјотресот ниту имало ниту ќе има.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #2359 Posted: 05-Dec-2015 at 13:13
Скопје доживеа едно „талибанство“ после земјотресот, а другото во моментов го живее. Не се замарајте со заземање и бранење страни, изгледате ко овци, додека волците си ја дебелеат гушата, и тогаш и сега.....Ги боли неписмените, кои обично секогаш се на власт, дали е добро или лошо се додека сметката им е ок. Најверојатно затоа и е модерно да си неписмен....што знам!?
.....   .......
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #2360 Posted: 05-Dec-2015 at 13:23
Гревче се фасадиве. Ептен цигански, ептен.

Се изгубило чувството дека сме московсо предградие,..., што дакаже човек а да не се спушти на ниво на партиски бот.

Додека се прават милионскиве фасади кои се грев за Скопје по својот квалитет, не стил, во градот се прават такви диви населби, и такви конц логори, и такви бедотија згради какви светот нема видено. Се прави пара на простоќа на народ и корумпираност на политичари.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 116117118119120 160>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.594 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.