build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 119120121122123 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2401 Posted: 08-Dec-2015 at 04:41
Originally posted by skoz13

Кој сака нека збори, арно ама сегашниве фасади во централното градско подрачје се 100 пати подобри од неровираните постоечки.
Не ми е срамно да кажам дека и јас го имам истото чувство на задоволство кога човек ќе прошета низ градот или ќе седне да се напие кафе.
Се надевам дека овој мој став нема да разочара некого, но такво ми е чувството(што да правам).
мене па ми е све исто, дали на фасадиве ќе има некави шари или не, објектите пак ми се исти, станбени социјалистички блокови од пеесетите изградени комплетно во модернистички правец...
...а кога ќе седнам на кафе, баш и не ми менува ништо фактот како изгледале фасадите, на кафе седам за да си помуабетам со друштво, а единствено може да ми смета цената

зошто секогаш дискусијата е колку ни биле ружни или убави објективе? секој си има своја замисла за убаво ако е за тоа...
еве и мене, ако се фокусирам на секој објект посебно, ми беа исто така ружни, ама ради ред конкретни фактори кои воопшто не го вклучуваат стилот на нивната фасада... како на пример:
фактот дека беа оставени да се распаѓаат
фактот дека се работи за станбени објекти кои се наоѓаат на критична локација на сред настрог центар на градот
наследно на овој факт, фактот дека нивните станари према нив долго време се однесувале како целиот објект е под нивна сопственост, доградбите, надградбите, произволните реновации, бои и материјали
буквално ништо од ова не се смени и објектите се такви какви што беа, всушност, еве на мене ми се дури и поружни, затоа што на перфекција како што е класицизмот како движење, се додадени некакви јужноамерикански гето доградби
мислам дека не треба да се преправаме дека ова е нешто естетски убаво... без разлика кој каков вкус има, ова е ружно...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15039
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2402 Posted: 08-Dec-2015 at 12:48
Крушево





фото: mia.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #2403 Posted: 08-Dec-2015 at 23:25
Originally posted by zabegan

Originally posted by skoz13

Кој сака нека збори, арно ама сегашниве фасади во централното градско подрачје се 100 пати подобри од неровираните постоечки.
Не ми е срамно да кажам дека и јас го имам истото чувство на задоволство кога човек ќе прошета низ градот или ќе седне да се напие кафе.
Се надевам дека овој мој став нема да разочара некого, но такво ми е чувството(што да правам).
мене па ми е све исто, дали на фасадиве ќе има некави шари или не, објектите пак ми се исти, станбени социјалистички блокови од пеесетите изградени комплетно во модернистички правец...
...а кога ќе седнам на кафе, баш и не ми менува ништо фактот како изгледале фасадите, на кафе седам за да си помуабетам со друштво, а единствено може да ми смета цената

зошто секогаш дискусијата е колку ни биле ружни или убави објективе? секој си има своја замисла за убаво ако е за тоа...
еве и мене, ако се фокусирам на секој објект посебно, ми беа исто така ружни, ама ради ред конкретни фактори кои воопшто не го вклучуваат стилот на нивната фасада... како на пример:
фактот дека беа оставени да се распаѓаат
фактот дека се работи за станбени објекти кои се наоѓаат на критична локација на сред настрог центар на градот
наследно на овој факт, фактот дека нивните станари према нив долго време се однесувале како целиот објект е под нивна сопственост, доградбите, надградбите, произволните реновации, бои и материјали
буквално ништо од ова не се смени и објектите се такви какви што беа, всушност, еве на мене ми се дури и поружни, затоа што на перфекција како што е класицизмот како движење, се додадени некакви јужноамерикански гето доградби
мислам дека не треба да се преправаме дека ова е нешто естетски убаво... без разлика кој каков вкус има, ова е ружно...


Убавината е субјективна категорија. Но постојат едноставни маркетинг истражувања кои ја кажуваат реалноста. Се земаат фокус групи од различни сегменит на населението (млади, стари, учени, неучени, пензионери, вработени и сл) при што недвосмислено е сигурно дека сите ќе се согласат дека градот сега е могу поубав. Едноставно затоа што тие ќе го одразуваат мислењето или ставот за убавината на просечниот човек во РМ - оној просечен чиј глас се слуша и на изборите и кој вообичаено се карактеризира со потпросечни способности и знаења (но на негова страна е мнозинството).

Дека се потрошени големи пари кои веројатно може и попаметно да се потрошат е непобитен факт. Од друга страна дека најлошо потрошени пари беа оние дадените за споменици (а не за зградите) - и тоа е факт. Исто така извесно е дека проектите од Скопје 2014 долго време ќе се влечат низ судници и дека ќе се откријат еден куп глупости: некаде корумпираност, некаде нерационалност, некаде нелогичност, некаде незнаење некаде едноставно само лош вкус.

Во секој случај сите критичари на Скопје 2014 мора да се соочат себеси со реалноста и да го прифатат фактот дека градот сега е неспоредливо поубав од порано. Дека плоштадот сега изгледа и импресивно и поголемо од порано, и дека сите имаме (да, да колку и да се исмеваме) каде да прошетаме некој што ќе ни дојде од странство без да се срамиме и раскажуваме сопствената беда.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2404 Posted: 09-Dec-2015 at 04:36
а што точно е поубаво? све некако напињате за убавинава, ама никако да си објасните себе што точно ви е обаво, а што ружно... затоа и ве прашувам како то може да ви биле убави градови каде што има совршен микс на стилови, а не ви се допаѓаше Скопје?

ајде еве кога веќе милувате, да збориме за убавина... постои експерт кој знае како функционира човечката перцепција врз простороти како се формира естетиката базирана на тоа... постои цела факинг психолошка филозофија на дизајнирањето за тоа
зашто да ја прашуваме јавноста што и било убаво, а што не, кога сама не знае што сака и зошто?
малце погоре и кловер го објаснува тоа... ќе дозволуваме за изгледот на градов да одлучува некаква јавност која нема ни најосновна урбана култура на живеење и социјална одговорност? истата јавност што го уништува она што ќе се направи?

секаде во светот ова функционира по наука, докажано и проучено и воспоставени се правила кои се имплементирани во основите на дизајнирањето и проектирањето, само кај нас постои некаков посебен вкус кој не се допира со реалност и се форсира преку некаква демократија... да се разбереме, неокласичен објект е убав, убав е целосно стаклен, коцкаст објект, или некаков комиблок, ама класична орнаментика и некакви шарки, залепени на скапан гетоизиран објект стар над пеесетина години, не е убаво... уште па и половично префасадиран
кој тврди спротивно, или е психолошки феномен, или најотворено лаже и се обидува да си го поттисне чувството за ред, уредност и хармонија, што е присутно кај сите

Edited by zabegan - 09-Dec-2015 at 23:01
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2405 Posted: 13-Dec-2015 at 19:47
City Gallery
20151201_144559_Richtone(HDR) by staro.skopje, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 874
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #2406 Posted: 13-Dec-2015 at 21:14
Barem lesno mozhe da se odmontira ova... za razlika od EVN. Me boli dushata za taa zgrada, nikogash nema da se pomiram so toa siluvanje.

Izgleda patuljakot e svesen koga e pred ogledalo koja kriva divogradba e negoviot lik, pa ima nekoja trauma od refleksija i za sekoj sluchaj sekoja pogolema staklena povrshina ja stiropolizira. Ili pak, mozhebi svojot lik go preslikuva vo izgledot na zgradite niz centarot na Skopje, pa potoa i zakon za legalizacija... mozhda nekako indirektno, potsvesno, si se legalizira samiot sebe i sopstvenoto mizerno postoenje.

Edno ne mi e se'ushte jasno, koj e "progresivniot" um koj stoi zad katnite garazhi, bidejki niedna od niv ne e "klasichna". Ochigledno deka garazhite ne bile pod nadlezhnost na gujo, pa sega ostanuva da nagagjame... ako nekoj ima hint bi bil blagodaren.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2407 Posted: 13-Dec-2015 at 21:24
Originally posted by hcitrS

Barem lesno mozhe da se odmontira ova... za razlika od EVN. Me boli dushata za taa zgrada, nikogash nema da se pomiram so toa siluvanje.

Izgleda patuljakot e svesen koga e pred ogledalo koja kriva divogradba e negoviot lik, pa ima nekoja trauma od refleksija i za sekoj sluchaj sekoja pogolema staklena povrshina ja stiropolizira. Ili pak, mozhebi svojot lik go preslikuva vo izgledot na zgradite niz centarot na Skopje, pa potoa i zakon za legalizacija... mozhda nekako indirektno, potsvesno, si se legalizira samiot sebe i sopstvenoto mizerno postoenje.

Edno ne mi e se'ushte jasno, koj e "progresivniot" um koj stoi zad katnite garazhi, bidejki niedna od niv ne e "klasichna". Ochigledno deka garazhite ne bile pod nadlezhnost na gujo, pa sega ostanuva da nagagjame... ako nekoj ima hint bi bil blagodaren.


Абе ти пријателе да отидеш у некој штаб да си бистриш паметлук со „твоите“ соборци!!!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 874
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #2408 Posted: 13-Dec-2015 at 21:28
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by hcitrS

Barem lesno mozhe da se odmontira ova... za razlika od EVN. Me boli dushata za taa zgrada, nikogash nema da se pomiram so toa siluvanje.

Izgleda patuljakot e svesen koga e pred ogledalo koja kriva divogradba e negoviot lik, pa ima nekoja trauma od refleksija i za sekoj sluchaj sekoja pogolema staklena povrshina ja stiropolizira. Ili pak, mozhebi svojot lik go preslikuva vo izgledot na zgradite niz centarot na Skopje, pa potoa i zakon za legalizacija... mozhda nekako indirektno, potsvesno, si se legalizira samiot sebe i sopstvenoto mizerno postoenje.

Edno ne mi e se'ushte jasno, koj e "progresivniot" um koj stoi zad katnite garazhi, bidejki niedna od niv ne e "klasichna". Ochigledno deka garazhite ne bile pod nadlezhnost na gujo, pa sega ostanuva da nagagjame... ako nekoj ima hint bi bil blagodaren.


Абе ти пријателе да отидеш у некој штаб да си бистриш паметлук со „твоите“ соборци!!!


Моите соборци сеуште немаат штаб пријателе! Ама ќе биди и тоа.

Edited by hcitrS - 13-Dec-2015 at 21:29
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #2409 Posted: 13-Dec-2015 at 21:52
Originally posted by Glava

Originally posted by zabegan

Originally posted by skoz13

Кој сака нека збори, арно ама сегашниве фасади во централното градско подрачје се 100 пати подобри од неровираните постоечки.
Не ми е срамно да кажам дека и јас го имам истото чувство на задоволство кога човек ќе прошета низ градот или ќе седне да се напие кафе.
Се надевам дека овој мој став нема да разочара некого, но такво ми е чувството(што да правам).
мене па ми е све исто, дали на фасадиве ќе има некави шари или не, објектите пак ми се исти, станбени социјалистички блокови од пеесетите изградени комплетно во модернистички правец...
...а кога ќе седнам на кафе, баш и не ми менува ништо фактот како изгледале фасадите, на кафе седам за да си помуабетам со друштво, а единствено може да ми смета цената

зошто секогаш дискусијата е колку ни биле ружни или убави објективе? секој си има своја замисла за убаво ако е за тоа...
еве и мене, ако се фокусирам на секој објект посебно, ми беа исто така ружни, ама ради ред конкретни фактори кои воопшто не го вклучуваат стилот на нивната фасада... како на пример:
фактот дека беа оставени да се распаѓаат
фактот дека се работи за станбени објекти кои се наоѓаат на критична локација на сред настрог центар на градот
наследно на овој факт, фактот дека нивните станари према нив долго време се однесувале како целиот објект е под нивна сопственост, доградбите, надградбите, произволните реновации, бои и материјали
буквално ништо од ова не се смени и објектите се такви какви што беа, всушност, еве на мене ми се дури и поружни, затоа што на перфекција како што е класицизмот како движење, се додадени некакви јужноамерикански гето доградби
мислам дека не треба да се преправаме дека ова е нешто естетски убаво... без разлика кој каков вкус има, ова е ружно...


Убавината е субјективна категорија. Но постојат едноставни маркетинг истражувања кои ја кажуваат реалноста. Се земаат фокус групи од различни сегменит на населението (млади, стари, учени, неучени, пензионери, вработени и сл) при што недвосмислено е сигурно дека сите ќе се согласат дека градот сега е могу поубав. Едноставно затоа што тие ќе го одразуваат мислењето или ставот за убавината на просечниот човек во РМ - оној просечен чиј глас се слуша и на изборите и кој вообичаено се карактеризира со потпросечни способности и знаења (но на негова страна е мнозинството).

Дека се потрошени големи пари кои веројатно може и попаметно да се потрошат е непобитен факт. Од друга страна дека најлошо потрошени пари беа оние дадените за споменици (а не за зградите) - и тоа е факт. Исто така извесно е дека проектите од Скопје 2014 долго време ќе се влечат низ судници и дека ќе се откријат еден куп глупости: некаде корумпираност, некаде нерационалност, некаде нелогичност, некаде незнаење некаде едноставно само лош вкус.

Во секој случај сите критичари на Скопје 2014 мора да се соочат себеси со реалноста и да го прифатат фактот дека градот сега е неспоредливо поубав од порано. Дека плоштадот сега изгледа и импресивно и поголемо од порано, и дека сите имаме (да, да колку и да се исмеваме) каде да прошетаме некој што ќе ни дојде од странство без да се срамиме и раскажуваме сопствената беда.

А каде тоа имаме да прошетаме некој од страна? Те молам помогни ми пошто стварно не гледам каде да ги прошетам гостите во денешно Скопје.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2410 Posted: 13-Dec-2015 at 22:28
Значи СитиГалери се „разубавува“ а Метропол не?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2411 Posted: 14-Dec-2015 at 00:46
многу е глуп муабетот за шетање на туристи низ Скопје, небаре треба да има некој шаблон кај да ги прошеташ... аман бре луѓе, постои и таков турист кој ќе сака да ги прошета сите ноќни клубови во градов во една вечер на пример, сеедно... just sayin
...можеш и да заградиш некое просторче и да ги лажеш сите дека таму плукнал Александар Македонски и тоа ќе се продава
затоа и ми се допаѓа туризмот, нема шаблон, има милијарда пазари на кои можеш да се пласираш

а ние душички се фаќаме ко слеп за стап за оној пазар што најмногу изумира, разгледување на историски споменици низ градот
...ама ај нема везе, Ск2014 може многу добро да се искористи во туристички цели, ама кажам како некои луѓе тука ќе се лутат


инаку, катните гаражи не ги интересираат стиловите, затоа што не ги напаѓаат визурите на градот кои се форсираат сега да се продаваат кај просечниот минувач... токму тоа е една од големите дози на несериозност на Ск2014, креирање на објекти и фасади за визури, за на разгледница, каде објектот ќе се гледа и промовира од еден единствен агол

Edited by zabegan - 14-Dec-2015 at 00:49
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2412 Posted: 14-Dec-2015 at 00:55
Originally posted by fichot

Значи СитиГалери се „разубавува“ а Метропол не?
тотално сум против „разубавување“ и на едниот и на другиот објект, ама Метропол особено не треба да се пипа
ма да, веќе е јасно дека и тој ќе замине во историја, уште пошокантно, ќе му доградуваат спратови
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #2413 Posted: 14-Dec-2015 at 02:54
Се враќа автентичноста на зградите на ул. Македонија ама само од предната страна? Не ми е јасно зошто стварно. Листав 10-15 страни наназад и не видов една зграда освен МЦМ да е целосно завршена. Потрошени пари за градот да ти изгледа како сценографија за некој тексашки филм од дваесетите. Душмани.

Edited by SkopjeZaVardar - 14-Dec-2015 at 06:26
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2414 Posted: 14-Dec-2015 at 07:47
Originally posted by SkopjeZaVardar

Се враќа автентичноста на зградите на ул. Македонија ама само од предната страна? Не ми е јасно зошто стварно. Листав 10-15 страни наназад и не видов една зграда освен МЦМ да е целосно завршена. Потрошени пари за градот да ти изгледа како сценографија за некој тексашки филм од дваесетите. Душмани.

Имало договор предната страна да ја реновира Владата, а другите Општина Центар, ама сега Општина Центар излезе и јавно кажа дека нема да го почитува тој договор.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2415 Posted: 14-Dec-2015 at 08:28
Originally posted by King

Originally posted by SkopjeZaVardar

Се враќа автентичноста на зградите на ул. Македонија ама само од предната страна? Не ми е јасно зошто стварно. Листав 10-15 страни наназад и не видов една зграда освен МЦМ да е целосно завршена. Потрошени пари за градот да ти изгледа како сценографија за некој тексашки филм од дваесетите. Душмани.

Имало договор предната страна да ја реновира Владата, а другите Општина Центар, ама сега Општина Центар излезе и јавно кажа дека нема да го почитува тој договор.



Не шири лаги, нов е членот ќе те сфати озбилно.
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #2416 Posted: 14-Dec-2015 at 15:09
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15039
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2417 Posted: 14-Dec-2015 at 15:18
Лелееееееееее!
За сè има вторпат
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #2418 Posted: 14-Dec-2015 at 16:29
Што ...?
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 512
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2419 Posted: 14-Dec-2015 at 16:42
Ова изледа "Влада в.2.0" ќе излезе. Ако ја направат фасадава чисто бела тогаш многу лошо ќе биде, белите коцки на плоштадот заедно со ова толку лошо чуство ќе дава, посебно во лето и онака веќе има јак отсјај.
Туку и за објектов важи она само предна фасада или цел ќе се "среди" ?

ПС. Добредојде на форумов <SkopjeZaVardar>.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15039
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2420 Posted: 14-Dec-2015 at 16:55
Originally posted by skoz13

Што ...?


Залепени столбови, затворени стаклени површини со гипс-картон или што и да е, залепени декоративни елементи и уште што не, и сето тоа на метална конструкција.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 119120121122123 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.438 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.