build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 121122123124125 157>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2441 Posted: 18-Dec-2015 at 05:00
Originally posted by mirakuliks

Забеган не знам зошто ама комплетно погрешно ми го разбра постот. Јас не пропагирам фасадите да се променат што е можно побрзо туку укажувам на фактот дека поради потенцијално слабиот квалитет овие фасади кои сега се наместени побрзо ќе се амортизираат. Под тоа мислам кога ќе дојде моментот кога парчиња од фасадата ќе почнат да паѓаат на улица ( моја проценка некои 10 години). Е тогаш бидејќи фасадите ќе треба да се променат бидејќи ризикот ќе биде преголем некој да настрада движејќи се покрај дадените згради. А кога ќе дојде тој момент монтажниот карактер на фасадите ќе овозможи лесно отстранување и замена со модерни термо и звучно изолациони фасади.
тоа е веќе друго, ако во иднина се јави проблем, да се искористи шансата
јас зборам за тоа да се случи некаква нова градежна офанзива како Ск2014, само со современи фасади... тоа би било тотално губење на време
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2442 Posted: 18-Dec-2015 at 15:46
Кај МВР во ЦентарКлимите

За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2443 Posted: 18-Dec-2015 at 20:13
Edited by fichot - 18-Dec-2015 at 20:13
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2444 Posted: 20-Dec-2015 at 18:09
Од понеделникот
City Gallery
20151214_125403 by Ani.build, on Flickr

Зрачи неквалитет
20151214_125408 by Ani.build, on Flickr

3
20151214_125419 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2445 Posted: 20-Dec-2015 at 18:13
Зградата од 1920тите на ул. Македонија
20151214_125912 by Ani.build, on Flickr

Мепсо
20151214_132111_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Фасада или Монтирка
20151214_125518 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2446 Posted: 20-Dec-2015 at 18:16
Ул. Македонија
20151214_130000 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #2447 Posted: 20-Dec-2015 at 19:44
Шизофренија е болест но и состојба на мозокот. Проблемот е што не може да биде и двете.
Сепак е болест!!!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2448 Posted: 21-Dec-2015 at 03:29
конкретно за Сити галери размислував, ќе беше многу подобро да се ставеше орнаментика само во најгорните два спрата, а другото, да не го чепкаа, ќе беше многу помала штетата, а ќе се постигнеше некаков ефект
плус, не е некоја работа, на тој сегмент треба само да му се залепи орнаментика, на другиот дел со стаклото треба да се прави таква идиотска сценски реквизит-фасада
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2449 Posted: 27-Dec-2015 at 16:58
На здравје, уште една нова фасада:Оваа е „постара“ неколку недели:

За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2450 Posted: 27-Dec-2015 at 17:47
Супер конечно Скопје и надвор од плоштадот Македонија почнува да личи на главен град. Убави и пријатни фасади место оние сиви и мрачни грдосии.
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #2451 Posted: 27-Dec-2015 at 18:04
Ама сепак само почнува? На 100 метри лево, низ тунел влегуваш во реалноста на главниот град.

Edited by SkopjeZaVardar - 27-Dec-2015 at 18:15
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2452 Posted: 27-Dec-2015 at 19:45
Originally posted by kultuzin

Супер конечно Скопје и надвор од плоштадот Македонија почнува да личи на главен град. Убави и пријатни фасади место оние сиви и мрачни грдосии.


И овие ќе станат сиви и мрачни грдосии доколку не се одржуваат. Толку ли е тешко да се сфати тоа?
Имам(е) гледано фотки во боја кога овие згради биле нови. Воопшто не биле ни сиви ни мрачни.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2453 Posted: 28-Dec-2015 at 03:16
Originally posted by kultuzin

Супер конечно Скопје и надвор од плоштадот Македонија почнува да личи на главен град. Убави и пријатни фасади место оние сиви и мрачни грдосии.
не знам каде воопшто, и со кои очи ја гледаш разликата... ако за тебе некоја лепенка и лажна балустрирана ограда се некаква којзнае каква промена, честито
објективе повторно си ги имаат истите тераси и прозори, како и да изгледаат, а ти се понашаш небаре магично изгледаат вака:
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2454 Posted: 28-Dec-2015 at 07:42
Originally posted by fichot

Originally posted by kultuzin

Супер конечно Скопје и надвор од плоштадот Македонија почнува да личи на главен град. Убави и пријатни фасади место оние сиви и мрачни грдосии.


И овие ќе станат сиви и мрачни грдосии доколку не се одржуваат. Толку ли е тешко да се сфати тоа?
Имам(е) гледано фотки во боја кога овие згради биле нови. Воопшто не биле ни сиви ни мрачни.

Кога вика Сиви и мрачни, веројатно мисли на нивниот архитектонски израз, а не на недостаток на бои, да беше проблем во боите ке се направеа уште неколку згради-птици во центарот и ќе свршевме работа.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2455 Posted: 28-Dec-2015 at 09:28
Originally posted by kultuzin

Супер конечно Скопје и надвор од плоштадот Македонија почнува да личи на главен град. Убави и пријатни фасади место оние сиви и мрачни грдосии.


За жал, во живо не оставаат таков, да го наречам „достоинствен“ впечаток. Целата таа улица личи како да чекориш меѓу пластични куќички за Барби кукли. Мислам дека тоа се должи делумно и на боите и претежно на употребените материјали за префасадирање. Ама, ете, сигурно ќе го посетиш Скопје за некое време, па самиот ќе ни ги кажеш твоите впечатоци.
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2456 Posted: 28-Dec-2015 at 14:40

Мизерија во раскош.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2457 Posted: 28-Dec-2015 at 14:59
Originally posted by Џоле

Originally posted by kultuzin

Супер конечно Скопје и надвор од плоштадот Македонија почнува да личи на главен град. Убави и пријатни фасади место оние сиви и мрачни грдосии.


За жал, во живо не оставаат таков, да го наречам „достоинствен“ впечаток. Целата таа улица личи како да чекориш меѓу пластични куќички за Барби кукли. Мислам дека тоа се должи делумно и на боите и претежно на употребените материјали за префасадирање. Ама, ете, сигурно ќе го посетиш Скопје за некое време, па самиот ќе ни ги кажеш твоите впечатоци.


Во право си Џоле. Се согласувам дека не треба да се суди врз основа на фотографии онаа што можам да го кажам врз основа на фотографиите е дека сигурно овие згради изгледаат многу подобро сега отколку пред да бидат сменети фасадите. Едноставно од тоа што го имавме неможеа и да сакат да направат полошо. Затоа што имавме класични коцки во вид на кокошарници во центар на град кој треба да биде слика за цела држава. Едноставно изгледот на тие фасади мораше да се смени, не да се префарбаат и освежат и од нив да се прават папагали туку целосна реставрација како што сега се направи. Дали стилот во кој се изведува оваа промена ни се допаѓа или не е работа на вкус. Дали зградите сега делуваат како пластични, нескладни, со неприкладни бои за тоа може да се дискутира само кога зградите ќе се видат во живо. НО како што реков пред некој ден на форумот се дава некоја негативна конотација на сите проекти па така јас најчесто добивам сосема спротивен впечаток.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2458 Posted: 28-Dec-2015 at 20:00
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Originally posted by kultuzin

Супер конечно Скопје и надвор од плоштадот Македонија почнува да личи на главен град. Убави и пријатни фасади место оние сиви и мрачни грдосии.


И овие ќе станат сиви и мрачни грдосии доколку не се одржуваат. Толку ли е тешко да се сфати тоа?
Имам(е) гледано фотки во боја кога овие згради биле нови. Воопшто не биле ни сиви ни мрачни.

Кога вика Сиви и мрачни, веројатно мисли на нивниот архитектонски израз, а не на недостаток на бои, да беше проблем во боите ке се направеа уште неколку згради-птици во центарот и ќе свршевме работа.Па јас не зборувам за бои, туку за форми, изглед, комуникација со останати објекти итн., се тоа како дел од архитектонскиот израз кој секако не е сив и мрачен туку тие епитети ги стекнува благодарение на неодржувањето на објектите како и анархијата во поглед на разни додатоци (поткровја, клиими, затворени/заѕидани тераси итн) кои го рушат/изветоперуваат оригиналниот лик на објектот.
Па низ Београд, а да не збориме за Софија и подалеку, има мал милион предвоени, класични згради кои се во полураспадната состојба и истите се далеку посиви и подепресивни од да речеме некоја модернистичка („комунистичка“ што би рекол ти) малку помлада, но одржана или обновена градба. Ама ти, и останатите како тебе, селективно гледате на работите и тоа не можете/не сакате/не смеете да го забележите.
И еве, да ги искарикирам малку работите, пиши haunted house на гугл и после тоа сподели ги тука резултатите да видиме во кој тоа архитектонски стил се, може?

За тоа колку е недозреан концептот дека градот мора да има толку и толку макар и лажно класични објекти за да биде главен град па и не вреди да се зборува веќе.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2459 Posted: 29-Dec-2015 at 10:46
veke koga sakaat da glumat burzoazija, barem neka im gi unificiraat prozorite, roletnite i neka im napraat klima sistem so skrieni nadvoresni edinici.
ke gi kosta uste mnogu malku vo sporedba so celata fasada, a nema da lici na las vegas meets chernobil
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2460 Posted: 02-Jan-2016 at 23:11
Вакви дамки не видов на неСК14 фасадите...
20151228_184758_LLS by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 121122123124125 157>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.500 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.