build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 124125126127128 156>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2501 Posted: 06-Jan-2016 at 21:31
Ако толку им е криво што Скопје нема неокласични блокови, тогаш наместо невкусниов кич можеа да направат вистински згради кои би имале архитектонска вредност. Еве еден предлог:
На просторот каде сега е Мериот да се изградеа двете згради урнати во земјотресот (палата Мацура и соседната, првата прикажана на сликава подолу)


А до нив да се изградат слични згради, со што би претставувале целина која воедно е и реконструкција и дополнување на нешто што веќе постоело. Еве како тоа би изгледало


1-Офицерски дом (свечена сала која бе се употребувала за разни свечености; матична служба; останати институции поврзани со Град Скопје)
2-Палата Мацура (деловни простории)
3-Соседната палата (административни простории)
4-Нова неокласична/академистичка палата (деловни или административни простории)
5-Нова н/а палата (Градска Куќа)
6-Нова н/а палата (хотел)
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #2502 Posted: 06-Jan-2016 at 21:52
Колку чинеше изградбата на палатата Панко Брашнаров а колку фасадата над пелистер? Или било која друга зграда не е битно.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2503 Posted: 06-Jan-2016 at 22:10
За фасадата на „Пелистер“ се дадени половина милион евра.

извор http://daily.mk/vesti/nova-fasada-na-pelister-10
За сè има вторпат
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #2504 Posted: 06-Jan-2016 at 22:13
Originally posted by Staro Skopje

Ако толку им е криво што Скопје нема неокласични блокови, тогаш наместо невкусниов кич можеа да направат вистински згради кои би имале архитектонска вредност. Еве еден предлог:
На просторот каде сега е Мериот да се изградеа двете згради урнати во земјотресот (палата Мацура и соседната, првата прикажана на сликава подолу)


А до нив да се изградат слични згради, со што би претставувале целина која воедно е и реконструкција и дополнување на нешто што веќе постоело. Еве како тоа би изгледало


1-Офицерски дом (свечена сала која бе се употребувала за разни свечености; матична служба; останати институции поврзани со Град Скопје)
2-Палата Мацура (деловни простории)
3-Соседната палата (административни простории)
4-Нова неокласична/академистичка палата (деловни или административни простории)
5-Нова н/а палата (Градска Куќа)
6-Нова н/а палата (хотел)
Другар со организацијава на просторот, ниту прва година нема да поминеш на било кој од техничките факултети. Да не мешаме урбано планирање и ваши фрустрации од проектот. Состојбата како што е сега на тој простот не е измислица на груевизмот или кој и да е. Хотелите и Офицерскиот дом се производ на безброј студии после земјотресот.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2505 Posted: 07-Jan-2016 at 00:02
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Ако јас лажам, тогаш лаже и Google. И они против груевизмот ли?

Од друга страна, од тебе не видов аргументи. Лична перцепција базирана на партиска индоктринација, ти реков, по селата тоа како аргумент.


Нема перцепција, фактите се на терен, дали преку гугл или во живо, само слепец може да не ги види преубавите објекти низ центрите на Европа, ниту една сива коцка не видов преку гугл, или можеби гледаме различни градови, јас говорам за Лондон, Париз, Виена. Несакаш да признаеш дека во капиталистички држави невозможно е да има социјални коцки во центрите на градовите. Бидејќи во капитализмот профитот е генератор на сите дејанија па и на архитектурата, кој будала би направил сива коцка на Пикадили циркус, за да живеат во неа Џон, Мајкл и Боби, кога за десет пати поголеми пари ќе ја продаде истата зграда на Тојота. Тоа што го говориш ти е утопија и инаетење, без аргументи со глупи флоскули.Јас не реков дека нема преубави и класични и современи објекти, туку дека има и многу не толку угледни т.е. објекти налик на нашите, просечни или подпросечни, но типични за времето кога биле изградени. И си постојат, некои од нив се обновени, други на атрактивни локации се откупуваат, па сетне ги рушат* или темелно ги видозменуваат, ама никаде баш никаде не се лепи лажна фасада одозгора која треба да изглуми старост. Освен ако не се работи за реконструкција, а кај нас ни тоа не се спроведе како што беше најавено.   

Што има толку преубаво или спектакуларно во подолу наведениве примери? Толку ли е фрапантна разликата помеѓу нив и некои згради низ Скопје?

Лондон, строг центар, на твојот омилен сквер
https://goo.gl/maps/TRhfgUdeJLy

Париз, во непосредна близина на Ајфелова
https://goo.gl/maps/YME7LP4xcr22

Рим, близу Ватикан
https://goo.gl/maps/g56a676rZKz (претпазливо!)
https://goo.gl/maps/aHsnUWY4ngQ2 (прво лапни грујовит!)

и за крај (а може и до крајот на векот вака линкови да ставам)

Менхетен (што го избегнуваш нормално)
https://goo.gl/maps/qm7PoRt7kiJ2
_______________

*) а со оваа практика знаеме дека се отидени и многу вредни, но тогаш сеуште неценети, класични/викторијански/ривајвал и слични објекти за на нивно место да дојдат нови објекти. Истата практика ги има донесено и толку омразените „коцки“ на тоа место каде се. Не се рушени незнам какви барокни палати за да се направат тие објекти туку претежно приземни и едноспратни куќички. Впрочем и денес се случува истото, предвоени куќи се рушат за да се прават нови згради на нивно место.
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #2506 Posted: 07-Jan-2016 at 00:43
Кога сме веќе кај фасадите наши и Лондон, можат да ни позавидат само и да украдат некоја идеjа за нивните згради во Leinster Gardens

Edited by SkopjeZaVardar - 07-Jan-2016 at 00:45
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2507 Posted: 07-Jan-2016 at 01:15
да речеме дека Скопје е град без никаква историја изграден тотално од комуњарски побуди... еве мое прашање е зошто ова ви е толку болно и неприфатливо и зошто сакаме кај нас да ги има наводно прекрасните објекти од други градови ако си ја знаеме реалната историја? што се обидуваме да глумиме тука?
каде пишува дека по дифолт мора неокласицизам да има во центарот на еден град?
зошто ова го ставате пред општиот функционален и естетски развој на градот?

...ова не е ништо друго освен малограѓански комплекси и фрустрации

да се грижевте навистина за градов, тогаш побитно ќе ви беше овие објекти соодветно да се воведат во ред, да се модернизираат па и да се пренаменат ако треба
ништо не менувате со тоа што на еден балкон наместо бетон или стакло, ќе му ставите некаква орнаментирана ограда и не знам кога ќе ви стане тоа јасно во вашите затупени и исфрустрирани глави

кога збориме за објекти низ еврома не збориме за застапеност на стилови, туку за тоа како се третираат објектите таму... во било кој град во Европа или светот во најстрогиот центар има барем дваесетина различни правци и стилови и сите се третираат како што треба... зошто тоа не е случај кај нас?

Edited by zabegan - 07-Jan-2016 at 01:18
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2508 Posted: 07-Jan-2016 at 01:39
Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Ако јас лажам, тогаш лаже и Google. И они против груевизмот ли?

Од друга страна, од тебе не видов аргументи. Лична перцепција базирана на партиска индоктринација, ти реков, по селата тоа како аргумент.


Нема перцепција, фактите се на терен, дали преку гугл или во живо, само слепец може да не ги види преубавите објекти низ центрите на Европа, ниту една сива коцка не видов преку гугл, или можеби гледаме различни градови, јас говорам за Лондон, Париз, Виена. Несакаш да признаеш дека во капиталистички држави невозможно е да има социјални коцки во центрите на градовите. Бидејќи во капитализмот профитот е генератор на сите дејанија па и на архитектурата, кој будала би направил сива коцка на Пикадили циркус, за да живеат во неа Џон, Мајкл и Боби, кога за десет пати поголеми пари ќе ја продаде истата зграда на Тојота. Тоа што го говориш ти е утопија и инаетење, без аргументи со глупи флоскули.Јас не реков дека нема преубави и класични и современи објекти, туку дека има и многу не толку угледни т.е. објекти налик на нашите, просечни или подпросечни, но типични за времето кога биле изградени. И си постојат, некои од нив се обновени, други на атрактивни локации се откупуваат, па сетне ги рушат* или темелно ги видозменуваат, ама никаде баш никаде не се лепи лажна фасада одозгора која треба да изглуми старост. Освен ако не се работи за реконструкција, а кај нас ни тоа не се спроведе како што беше најавено.   

Што има толку преубаво или спектакуларно во подолу наведениве примери? Толку ли е фрапантна разликата помеѓу нив и некои згради низ Скопје?

Лондон, строг центар, на твојот омилен сквер
https://goo.gl/maps/TRhfgUdeJLy

Париз, во непосредна близина на Ајфелова
https://goo.gl/maps/YME7LP4xcr22

Рим, близу Ватикан
https://goo.gl/maps/g56a676rZKz (претпазливо!)
https://goo.gl/maps/aHsnUWY4ngQ2 (прво лапни грујовит!)

и за крај (а може и до крајот на векот вака линкови да ставам)

Менхетен (што го избегнуваш нормално)
https://goo.gl/maps/qm7PoRt7kiJ2
_______________

*) а со оваа практика знаеме дека се отидени и многу вредни, но тогаш сеуште неценети, класични/викторијански/ривајвал и слични објекти за на нивно место да дојдат нови објекти. Истата практика ги има донесено и толку омразените „коцки“ на тоа место каде се. Не се рушени незнам какви барокни палати за да се направат тие објекти туку претежно приземни и едноспратни куќички. Впрочем и денес се случува истото, предвоени куќи се рушат за да се прават нови згради на нивно место.

Си се убил од работа секоја чест, упоро си ја браниш каузата и таму кај што е неодбранливо, сакам упорни луѓе, посесебно ако сакаат да се борат со аргументи. Ама тенки, претенки ти се аргументите, еве зошто:
1. Сите објекти кои си ги дал не се во строг центар на градовите, освен зградата на Лестер Сквер.
2.Во Рим ако сакаш да споредиш со нашиот плоштад или ул Македонија, требало да поработиш кај Шпанските скали, или на Фонтана ди треви, твојата Римска позиција е како на Рузвелтова во Скопје, сигурно дека во Рим има вакви стотици згради.
3.Позицијата во Париз ти е како некоја улица во Карпош, или поточно кај Александар Палас
4.Менхетан не сакам да го коментирам, бидејќи очигледно не ја знаеш вредноста на истиот
5.Конечно ниту една зграда од пешачка зона не извади, пак се враќаме на мојата теза за сивите приградски коцки (додуше овие се розеви)
6.Нејсе, иако си се трудел и си нашол згради во фтората зона на метрополите, сите објавени згради, посебно објектот на Лестер сквер се неспоредливи со нашите сиви коцки.
Зошто не бидеш искрен сам кон себе, бидејќи сите знаеме, сите сме свесни, сите па дури и ти, дека не постои пример на Европска метропола која во своето централно јадро, во срцето на градот, во пешачките зони, имаат серија од гнасни сиви згради како што имавме ние.
Ме заболе за историјата, за илјадниците крвави саати додека се правеле, за тоа дека се правени после земјотресот, за тоа дека се лепеле нови лепенки само однапред, јас како човек, како граѓанин, како естета со полно срце ги подржувам новите фасади. Убави се човеку, десет чекори се пред гнасните сиви коцки.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2509 Posted: 07-Jan-2016 at 03:13
1. Сите посочени објекти СЕ во строг центар на соодветните градови ма колку и да го негираш тоа е очигледно од линковите. Тоа што си растен во мала средина па ти е несфатливо центарот на еден град да е поширок од 100 метри е друга работа. Ама да тврдиш дека Ватикан или Ајфелова кула се надвор од централните средини е лудост. Ама, морам да признаам воопшто не сум изненаден. Живеењето во фантазија со некакви измислени репери и критериуми е меѓу главните одлики на груевистите.    
2. ул. Македонија е едвај 100тина години стара. Како можеш да ја споредуваш со Шпански скали или Фонтана ди Треви кои се оформени како градски средини пред 500 години. За оваа споредба подобро би одговарала некоја централна локација во скопската чаршија, а таму не гледам „коцки“. Нонсенс е Рим воопшто да се споредува со Скопје, но јас сакав да покажам дека и таму има подпросечни објекти како и тука.
3. види под 1.
4. остај ја ти вредноста на Менхетн, прашањето беше за зградата на линкот. Објасни ја вредноста на истата.
5. Значи центар на град е само таму кај што е пешачка зона? Па Рекорд не е пешачка зона. Зошто му се менуваат фасадите? Ни ул. Македонија не била пешачка зона во време кога тие објекти биле градени. Тотално без врска.
6. Зошто? Не е доволно само да кажеш дека се неспоредливи. Елаборирај малку. Сакам да слушнам еве мислење од стручно лице. Јас како лаик не гледам разлика.


Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2510 Posted: 07-Jan-2016 at 12:52
Originally posted by fichot

1. Сите посочени објекти СЕ во строг центар на соодветните градови ма колку и да го негираш тоа е очигледно од линковите. Тоа што си растен во мала средина па ти е несфатливо центарот на еден град да е поширок од 100 метри е друга работа. Ама да тврдиш дека Ватикан или Ајфелова кула се надвор од централните средини е лудост. Ама, морам да признаам воопшто не сум изненаден. Живеењето во фантазија со некакви измислени репери и критериуми е меѓу главните одлики на груевистите.    
2. ул. Македонија е едвај 100тина години стара. Како можеш да ја споредуваш со Шпански скали или Фонтана ди Треви кои се оформени како градски средини пред 500 години. За оваа споредба подобро би одговарала некоја централна локација во скопската чаршија, а таму не гледам „коцки“. Нонсенс е Рим воопшто да се споредува со Скопје, но јас сакав да покажам дека и таму има подпросечни објекти како и тука.
3. види под 1.
4. остај ја ти вредноста на Менхетн, прашањето беше за зградата на линкот. Објасни ја вредноста на истата.
5. Значи центар на град е само таму кај што е пешачка зона? Па Рекорд не е пешачка зона. Зошто му се менуваат фасадите? Ни ул. Македонија не била пешачка зона во време кога тие објекти биле градени. Тотално без врска.
6. Зошто? Не е доволно само да кажеш дека се неспоредливи. Елаборирај малку. Сакам да слушнам еве мислење од стручно лице. Јас како лаик не гледам разлика.Веројатно се правиш луд, зградите кои ги постираше не се од пешачките зони на градовите, тоа ти говори дека се работи за згради од втора зона, нашите преработени фасади сите се во пешачка зона, што говори за централно јадро на секој град. Јас не викам дека твоите згради се во хиподром, туку се на Рузвелтова, кај Александар Палас и кај рампа, тоа е тоа, Менхетан е илузија за пешачка зона и срце на Њујорк.
Сите наши нови фасади се во пешачки зони, освен фасадите на Даме Груев, улица која за година дена ќе се користи само за јавен превоз, а подоцна ќе биде пешачка зона. Но важно е дека и оваа улица е во срцето на градот.
Што е важно дали Фонтана ди треви е стара 500 години или триесет, упорно бегаш, се мигољиш, се виткаш, ама бегање нема што би рекол твојот Црпнат лидер, ние овде детектираме централни јадра, што е срце на градовите и какви се градбите таму, а ти ми кажуваш приказни, можело улица Македонија да се споредуба со Ватикан, но не и со Шпанските скали, бидејки Шпанските скали се постари три години од Ватикан. Абе човек, Ватикан може да биде Универзална сала или ајде Соборниот храм според позиција, тоа е важно, а не трите години.
Што е важно дали ул Македонија била пешачка зона кога е градена, и Кертнер Штрасе во Виена не била пешачка зона кога е градена, сега е пешачка зона, исто како и нашите улици.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2511 Posted: 07-Jan-2016 at 13:41
И пак не добив анализа со што посочените објекти се подобри од нашиве слични на ним. Толку од мене. Евидентно толку ти е знаењето.

Линковите стојат, може било кој да ги погледне и да оцени дали се во центар на град или на периферија. Чисто информативно, локациите се рандом избрани на основа на блискост со најзначајни културно историски објекти во конкретните градови. Слични објекти има и на други ударни локации, ама тогаш сигурно „срцето на градот“ на друго место ќе се премести, или повторно „аргумент“ ќе биде дека не било пешачка зона или не знам што друго.


Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2512 Posted: 07-Jan-2016 at 14:10
Originally posted by fichot

И пак не добив анализа со што посочените објекти се подобри од нашиве слични на ним. Толку од мене. Евидентно толку ти е знаењето.

Линковите стојат, може било кој да ги погледне и да оцени дали се во центар на град или на периферија. Чисто информативно, локациите се рандом избрани на основа на блискост со најзначајни културно историски објекти во конкретните градови. Слични објекти има и на други ударни локации, ама тогаш сигурно „срцето на градот“ на друго место ќе се премести, или повторно „аргумент“ ќе биде дека не било пешачка зона или не знам што друго.Соборен Храм нели е центар на град, избираш со часови, пронаоѓаш по некој објект, тук таму сличен со нашите, и тоа го претстауваш како паралела со нашите купишта од сиви фасади во срцето на градот. Дали една ваква фасада покрај Универзална или Соборен Храм би му пречела на некого, сигурно не. Но цела Кертнер Штрасе со сивите гнасни коцки, тоа е споредбата со нашето мрачно секојдневие во центарот на Скопје. Еве прифаќам една зграда од сите сивила нека остане на ул Македонија, веројатно никому нема да му пречи и после ќе можеме да си ја наоѓаме на гугл.

Edited by King - 07-Jan-2016 at 14:11
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2513 Posted: 07-Jan-2016 at 14:31
Врти сучи пак доаѓаме до фиктивната квота на класични објекти која треба да ја има едно „срце на градот“. Колку е тоа, во бројка или во проценти се мери? Некои „градски срца“ можеби имаат 100%, некои 0%, најголем дел се некаде помеѓу.
Тоа никогаш и никаде не било мерило. Ама ај, еве преброј ги секаде па да извадиме просек. Да знаеме уште колку ни фалат.


Соборен храм е исто толку центар колку и ЦК. Ете ти една фасада која „пречеше“ и се отстрани.

Edited by fichot - 07-Jan-2016 at 14:33
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2514 Posted: 07-Jan-2016 at 16:55
Originally posted by King

Originally posted by fichot

И пак не добив анализа со што посочените објекти се подобри од нашиве слични на ним. Толку од мене. Евидентно толку ти е знаењето.

Линковите стојат, може било кој да ги погледне и да оцени дали се во центар на град или на периферија. Чисто информативно, локациите се рандом избрани на основа на блискост со најзначајни културно историски објекти во конкретните градови. Слични објекти има и на други ударни локации, ама тогаш сигурно „срцето на градот“ на друго место ќе се премести, или повторно „аргумент“ ќе биде дека не било пешачка зона или не знам што друго.Соборен Храм нели е центар на град, избираш со часови, пронаоѓаш по некој објект, тук таму сличен со нашите, и тоа го претстауваш како паралела со нашите купишта од сиви фасади во срцето на градот. Дали една ваква фасада покрај Универзална или Соборен Храм би му пречела на некого, сигурно не. Но цела Кертнер Штрасе со сивите гнасни коцки, тоа е споредбата со нашето мрачно секојдневие во центарот на Скопје. Еве прифаќам една зграда од сите сивила нека остане на ул Македонија, веројатно никому нема да му пречи и после ќе можеме да си ја наоѓаме на гугл.
а зошто не би ти пречело да има таков објект кај Соборна или кај Универзална???
значи како град на кој треба да му се посветува внимание ќе ги сметаме само улица македонија и плоштадот... друго све нека иде у мајчину
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #2515 Posted: 07-Jan-2016 at 17:05
Originally posted by Џоле

Социјалистичкиот белег на Скопје е толку присутен поради одредени причини кои очигледно некои од вас не сакаат да ги видат: периодот 1945-1991 е периодот кога Македонија конечно се појави на европската карта, а Скопје, како нејзин главен град, доживеа силен развој и процут. Второт, земјотресот во 1963 значително ја смени архитектонската слика на градот. Скопје беше обновено, во склад на своето време. Дури и пост-земјотресно Скопје, т.е. станбените блокови кои се градеа тогаш, се значително поразлични и во квалитет и во естетика во споредба со целиот тогашен источен блок (СССР, Полска, Романија, Бугарија итн.)
Денес архитектурата треба да се надоврзе на сите архитектонски слоеви што постојат во градот, а не да измислуваме топла вода. И да, можеа да се изградат нови неокласични згради, многу поскладни и поумерени од оваа „пластична операција на стара баба“. За мене, пострашен период е по осамостојувањето на Македонија, кога во Скопје се појави т.н. транзициска архитектура која дополнително го обезличи и го нагрди градот. Таа транзициска архитектура опстојува и до ден-денес, во помала мера. Но штетата е веќе направена. Овие „фасади“ можат привремено да излажат мал број луѓе дека градов е преубав, но треба само да се види споредната фасада на истата зграда и реалноста веќе ќе ги отрезни.


Во ред,Скопје бил дел од таа т.н. социјалистича ера,во ред би било Скопје да има белези од тоа време,никој не е против,ја лично не сум,тоа е богатство,наследство.Ама Скопје беше претворено во една неуспешна социјалистичко-архитектонска енклава,неможе цел опис да му е сменет на еден град за период од 45 год. и сега тоа да е во ред,светост и вредност во вашите очи,а се друго да не чини.И Западна Европа има бетон,ама со усул бе.Јас сакам да има од сите правци и класицизам и модерно и брутализам..Неможе 90% градот да е во бетонски блокови и тоа да ви е во ред и уште да викате тоа е наследство и не смее да се дира.грешката е направена од порано,сека само некако се повторува таа историја.
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #2516 Posted: 07-Jan-2016 at 17:08
Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Ако јас лажам, тогаш лаже и Google. И они против груевизмот ли?

Од друга страна, од тебе не видов аргументи. Лична перцепција базирана на партиска индоктринација, ти реков, по селата тоа како аргумент.


Нема перцепција, фактите се на терен, дали преку гугл или во живо, само слепец може да не ги види преубавите објекти низ центрите на Европа, ниту една сива коцка не видов преку гугл, или можеби гледаме различни градови, јас говорам за Лондон, Париз, Виена. Несакаш да признаеш дека во капиталистички држави невозможно е да има социјални коцки во центрите на градовите. Бидејќи во капитализмот профитот е генератор на сите дејанија па и на архитектурата, кој будала би направил сива коцка на Пикадили циркус, за да живеат во неа Џон, Мајкл и Боби, кога за десет пати поголеми пари ќе ја продаде истата зграда на Тојота. Тоа што го говориш ти е утопија и инаетење, без аргументи со глупи флоскули.Јас не реков дека нема преубави и класични и современи објекти, туку дека има и многу не толку угледни т.е. објекти налик на нашите, просечни или подпросечни, но типични за времето кога биле изградени. И си постојат, некои од нив се обновени, други на атрактивни локации се откупуваат, па сетне ги рушат* или темелно ги видозменуваат, ама никаде баш никаде не се лепи лажна фасада одозгора која треба да изглуми старост. Освен ако не се работи за реконструкција, а кај нас ни тоа не се спроведе како што беше најавено.   

Што има толку преубаво или спектакуларно во подолу наведениве примери? Толку ли е фрапантна разликата помеѓу нив и некои згради низ Скопје?

Лондон, строг центар, на твојот омилен сквер
https://goo.gl/maps/TRhfgUdeJLy

Париз, во непосредна близина на Ајфелова
https://goo.gl/maps/YME7LP4xcr22

Рим, близу Ватикан
https://goo.gl/maps/g56a676rZKz (претпазливо!)
https://goo.gl/maps/aHsnUWY4ngQ2 (прво лапни грујовит!)

и за крај (а може и до крајот на векот вака линкови да ставам)

Менхетен (што го избегнуваш нормално)
https://goo.gl/maps/qm7PoRt7kiJ2
_______________

*) а со оваа практика знаеме дека се отидени и многу вредни, но тогаш сеуште неценети, класични/викторијански/ривајвал и слични објекти за на нивно место да дојдат нови објекти. Истата практика ги има донесено и толку омразените „коцки“ на тоа место каде се. Не се рушени незнам какви барокни палати за да се направат тие објекти туку претежно приземни и едноспратни куќички. Впрочем и денес се случува истото, предвоени куќи се рушат за да се прават нови згради на нивно место.Другар,тоа е една до две згради на цел простор,не се блокови.И тука изгледа убаво и вкомпонирано,повеќе стилови.Приказната со Скопје е друга,очигледно мешаш баби и жаби.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2517 Posted: 07-Jan-2016 at 18:10
Вие, форумски колеги, дали разликувате коцки од квадри?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2518 Posted: 07-Jan-2016 at 18:22
Originally posted by phenomenon

Вие, форумски колеги, дали разликувате коцки од квадри?


Во право си се извинувам, повеќе фигуративно беше кажано.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #2519 Posted: 07-Jan-2016 at 18:26
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by fichot

И пак не добив анализа со што посочените објекти се подобри од нашиве слични на ним. Толку од мене. Евидентно толку ти е знаењето.

Линковите стојат, може било кој да ги погледне и да оцени дали се во центар на град или на периферија. Чисто информативно, локациите се рандом избрани на основа на блискост со најзначајни културно историски објекти во конкретните градови. Слични објекти има и на други ударни локации, ама тогаш сигурно „срцето на градот“ на друго место ќе се премести, или повторно „аргумент“ ќе биде дека не било пешачка зона или не знам што друго.Соборен Храм нели е центар на град, избираш со часови, пронаоѓаш по некој објект, тук таму сличен со нашите, и тоа го претстауваш како паралела со нашите купишта од сиви фасади во срцето на градот. Дали една ваква фасада покрај Универзална или Соборен Храм би му пречела на некого, сигурно не. Но цела Кертнер Штрасе со сивите гнасни коцки, тоа е споредбата со нашето мрачно секојдневие во центарот на Скопје. Еве прифаќам една зграда од сите сивила нека остане на ул Македонија, веројатно никому нема да му пречи и после ќе можеме да си ја наоѓаме на гугл.
а зошто не би ти пречело да има таков објект кај Соборна или кај Универзална???
значи како град на кој треба да му се посветува внимание ќе ги сметаме само улица македонија и плоштадот... друго све нека иде у мајчину

Ха ха ха, каков автогол, значи ти кажа дека ова што се прави на улица Македонија е добро, дека му се посветува внимание, дека владата го фаворизира овој простор, а дека со тоа што нема да се менуваат сивите коцки надвор од централното јадро владата е неправедна према тие коцки
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2520 Posted: 07-Jan-2016 at 20:07
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by fichot

И пак не добив анализа со што посочените објекти се подобри од нашиве слични на ним. Толку од мене. Евидентно толку ти е знаењето.

Линковите стојат, може било кој да ги погледне и да оцени дали се во центар на град или на периферија. Чисто информативно, локациите се рандом избрани на основа на блискост со најзначајни културно историски објекти во конкретните градови. Слични објекти има и на други ударни локации, ама тогаш сигурно „срцето на градот“ на друго место ќе се премести, или повторно „аргумент“ ќе биде дека не било пешачка зона или не знам што друго.Соборен Храм нели е центар на град, избираш со часови, пронаоѓаш по некој објект, тук таму сличен со нашите, и тоа го претстауваш како паралела со нашите купишта од сиви фасади во срцето на градот. Дали една ваква фасада покрај Универзална или Соборен Храм би му пречела на некого, сигурно не. Но цела Кертнер Штрасе со сивите гнасни коцки, тоа е споредбата со нашето мрачно секојдневие во центарот на Скопје. Еве прифаќам една зграда од сите сивила нека остане на ул Македонија, веројатно никому нема да му пречи и после ќе можеме да си ја наоѓаме на гугл.
а зошто не би ти пречело да има таков објект кај Соборна или кај Универзална???
значи како град на кој треба да му се посветува внимание ќе ги сметаме само улица македонија и плоштадот... друго све нека иде у мајчину

Ха ха ха, каков автогол, значи ти кажа дека ова што се прави на улица Македонија е добро, дека му се посветува внимание, дека владата го фаворизира овој простор, а дека со тоа што нема да се менуваат сивите коцки надвор од централното јадро владата е неправедна према тие коцки
другар, не знам дали сфаќаш, ама ти си тој што си дава автогол тука, очиглено не ти е познат јазикот на сарказмот или барем ти со сила се правиш глуп
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 124125126127128 156>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.