build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 147148149150151 162>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2961 Posted: 06-May-2017 at 19:33
Карпош

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2962 Posted: 06-May-2017 at 19:50
Козле

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2963 Posted: 06-May-2017 at 19:50
...

Originally posted by Џоле

Карпош

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2964 Posted: 07-May-2017 at 20:34


За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2965 Posted: 08-May-2017 at 20:35
И лажниве столбови веќе престанаа да глумат дека се вистински. Туку, кој е инвеститор тука, МПЦ?
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #2966 Posted: 10-May-2017 at 15:09
Не, Валентина Божиновска е инвеститиор/ктитор. Оваа вечер е вечер на стиропорот.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2967 Posted: 22-May-2017 at 08:43
Во Мичурин,Општина Аеродром.Обнова на фасада. Ова е дел од проектот на општината за обновување на фасадите на старите згради низ Аеродром особено во Мичурин. Фотката е денешна.Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #2968 Posted: 26-May-2017 at 15:49
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2969 Posted: 26-May-2017 at 16:50


Да гледаме повеќе вакви слики од Битола, секоја година година да се обновуваат по неколку куќи/згради и целиот град ќе си го врати сјајот што го заслужува.
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2970 Posted: 26-May-2017 at 17:19
Браво за Битола! Треба да служи за пример са сите останати градови! Дури и понекогаш не ми се верува дека тоа се случува кај нас!
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2971 Posted: 28-May-2017 at 18:35

Барок од Ск2014 сорта
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2972 Posted: 28-May-2017 at 21:47
Во чаршијата се промени фасадата на белава зграда (претходно беше жолта). Самата зграда претрпе ситни промени во изгледот.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2973 Posted: 03-Jun-2017 at 13:37
Еве во Мичурин каква боја одбрале за зградава. Штета што не е опфатена промена на покривот.

Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #2974 Posted: 06-Jun-2017 at 13:39
Битола има можеби преку 100 куќи/згради коишто заслужуваат темелна реставрација. Целосно би ја промениле сликата на градот доколку истите се случат.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2975 Posted: 06-Jun-2017 at 15:48


Се согласувам, мислам дека со внимателен пристап и стручна обнова на фасадите Битола ќе заблеска со сиот свој сјај.
За сè има вторпат
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #2976 Posted: 06-Jun-2017 at 16:51
Точно! Колкава промена за Битола би била кога барем би се реконструирале фасадите соодветно на пример по ул. Иван Милутиновиќ (сега Филип Втори) и по Партизанска (старите згради наспроти касарната). И нагоните на Циле и подобните некако да се скротат. Ама тоа е веќе работа на психологијата.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2977 Posted: 20-Jun-2017 at 12:57
Во населба Пролет на ул.Цицо Поповиќ. Превземено од фб

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #2978 Posted: 22-Jun-2017 at 18:13
Bitola

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2979 Posted: 22-Jun-2017 at 18:17
Супер, само така треба, Битола заслужува да добие сјај.
За сè има вторпат
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #2980 Posted: 27-Jun-2017 at 01:05
Секоја година барем минимум по 3 најоштетени фасади да ренставрираат во Битола..
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 147148149150151 162>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.953 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.