build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 160>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 22-Oct-2011 at 20:40
И мене обидот за „барок“ ми изгледа неуспешен, повеќе ме потсеќа на оние новоградби од 90те кои се дизајнираа „во фазон“ Старо Скопје, како на пример банкарската зграда карши Лондон паб. 
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 22-Oct-2011 at 20:47
Previous
исто и мене. BTW, балконите ми се одвратни!
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 22-Oct-2011 at 21:18
Секоја чест, мене многу ми се допаѓа и бојата и изгледот на фасадата, каде-каде поубаво изгледа од претходното сивило.
Edited by HugoGoulding - 22-Oct-2011 at 21:20
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 22-Oct-2011 at 21:38
мислам дека фасадиве нема воопшто да излезат убаво баш поради фактот дека колку и да се сака, без да се видоизменат сите елементи на фасадата, неможе да се постигне „барок“, да се соочиме со фактот дека ова беше и ќе си остане комиблок, без разлика на фасадата, по самата негова функција и форма, а ние може да се лажеме со фасади до утре... вакви фасади единствено може да се модернизираат со оглед на тоа што современата архитектура нема некој специфичен облик или изглед
што се однесува до моето лично мислење околу објектов, не знам дали имам кажано порано, но мене одсекогаш ми бил одвратен, не само поради изгледот, туку и поради тоа што е станбен блок на сред плоштад, а нема никаква историска или културна вредност, така да, доколку се сакаа промени, според мене единствена опција беше рушење, а доколку тоа не е возможно, обична реновација или пак модернизација за да биде поатрактивен на око
не знам дали да набројувам колку смешен е целов состав на новава фасада, освен оградата на балконите, нема ништо друго што асоцира на постар објект, згора на тоа, на празните делови лупнале стакло во модернистички стил, како јаготка на шлагот е дограденото поткровје на објектот (исто, неверојатно глупо би било да останат истите прозори, заедно со ролетни)
така да, за џабе потрошени средства и време, апсолутно никаков резултат!


Edited by zabegan - 22-Oct-2011 at 21:39
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 22-Oct-2011 at 23:31
Ааа добро излегло ова, незнам зашто ама го очекував поинакво. И мене малку на прв поглед ме потсети баш на таа зграда пбанкс што ја спомна и тие обиди такви (меѓу кои е и Читкушеви и една најава за берза што имаше), само што овдека обидот е далеку поуспешен од таа зграда, а за таквиот впечаток доста придонесува фасадата во деловниот простор доле на приземје. Некако ми дава надеж дека ќе им се засвиѓа и на тие што негодуваа од другите згради па ќе трне реконструкцијава и врз другите фасади.
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 303
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 23-Oct-2011 at 15:43
Супер излезе фасадава.не знам дали е барокна ова она ,ама е одлична.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 23-Oct-2011 at 16:16
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 23-Oct-2011 at 18:56
јас не ја гледам никаде разликата, ако некој го теши тоа што оградите на балконите веќе не изгледаат како порано, јас го немам истото чувство...
ау да, сепак имало промена, од страната на објектот лупнале огледало во форма на свод...

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 23-Oct-2011 at 19:10

Ако ова ти е тебе исто, и не забележуваш никаква разлика, дефинитивно имаш некакви проблеми со видот.


v.s.


Edited by HugoGoulding - 23-Oct-2011 at 20:01
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 23-Oct-2011 at 20:40
Мислам дека терасите треба да се прилагодат за цвеќе на нив, можеби звучи лудо но би сакал големи цветни букети на зградите во центарот на Скопје.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 23-Oct-2011 at 21:37
ова дефинитивно за сега испаѓа подобро отколку презентираните проекции.
Ако продолжат со ист квалитет на целиот планиран зафат /другите две фасади на Пелистер/, ова со сигурност ќе биде добар facelift во однос на постоечкото.
.....   .......
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 23-Oct-2011 at 22:10
Ме интересира правно (ОЦБ вероватно ти ќе можеш да одговориш) како тоа државата/градот инвестира во тераси на индивидуални станови? Од сликиве јасно се гледа дека претходно немало тераси сега има. Кој ќе биде сопственик на овие тераси, ќе се запишат ли тие во имотните листи на сопствениците, имаат ли градежна дозвола и платени 20% комуналии за тие тераси? Не дека е нешто страшно голема сума, но мислам дека е преседан, да државата/градот градат тераси на индивидуални станови, па макар биле тие и на самиот плоштад Македонија. Јас како граѓанин на Скопје, се чувствувам обесправен, зошто и мене не ми се догради тераса на мојот стан? Зошто јас за реновирање а мојата фасада требав да платам, а некој повластен што живее на плоштад, или во Карпош кулите тоа го добива гратис?
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 23-Oct-2011 at 22:41


Да не сакаш и фонтана да ти изградат карши зграда слична на оваа на плоштад па видик кон фонтана да имаш од прозор ?

Побогу што нема да прочитам, овие балкони се од естетка причина тука, и немаат ни 30 сантима излез надвор од постојната фасада а и мислам дека првичната функција им е да се сокријат тие грди климатизери по фасадата но може и грешам.

Edited by HugoGoulding - 23-Oct-2011 at 22:45
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 23-Oct-2011 at 22:47
Originally posted by HugoGoulding


Ако ова ти е тебе исто, и не забележуваш никаква разлика, дефинитивно имаш некакви проблеми со видот.

ефектот е ист, не размислувам плитко за да ја гледам само фасадата и да си се залажувам дека е барок... ова е станбен комиблок, знаеме кога и од кого е изграден и ако сакате и некоја азиска фасада ставете му, објектот ќе си остане во истиот дух
сакам да кажам дека фасадата не го сочинува објектот, иако е голем дел од него, вака само може да се залажуваме до утре
не ја гледам поентата во тоа да лупаме барок рандом по сите фасади кои не ни се допаѓаат, реално гледано, ниеден проблем не се решава со тоа, ова може само на некој да му е утеха дека градот му бил поубав по негови вкусови и толку... но според мене ваквиот однос спрема разни објекти ми е смешен
и што се однесува до самиот физички изглед, не знам што е толку тешко да се разбере дека нема голема промена, сосема истиот објект е, сосема истата фасада, само различна боја и по некое столпче вишок... сосема истот обездушно сивило
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 23-Oct-2011 at 22:51
Фрик,тоа тие е исто како и со штетите од невремето.во земјоделските реони владата ги обештетува затоа што се многу такви случаи,а да речиме кај мене или кај тебе во дворот(бавча) ако има штета,нема пари.Правно и на земјоделците не треба да им се исплаќа,си има за тоа осигурителни компании па повели осигурај се.ама животот е таков
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 23-Oct-2011 at 23:39
Originally posted by UrbanFreak

Ме интересира правно (ОЦБ вероватно ти ќе можеш да одговориш) како тоа државата/градот инвестира во тераси на индивидуални станови? Од сликиве јасно се гледа дека претходно немало тераси сега има. Кој ќе биде сопственик на овие тераси, ќе се запишат ли тие во имотните листи на сопствениците, имаат ли градежна дозвола и платени 20% комуналии за тие тераси? Не дека е нешто страшно голема сума, но мислам дека е преседан, да државата/градот градат тераси на индивидуални станови, па макар биле тие и на самиот плоштад Македонија. Јас како граѓанин на Скопје, се чувствувам обесправен, зошто и мене не ми се догради тераса на мојот стан? Зошто јас за реновирање а мојата фасада требав да платам, а некој повластен што живее на плоштад, или во Карпош кулите тоа го добива гратис?

Од Град Скопје изјавија дека за градежните работи е добиена дозвола од Управата за културно наследство. Ова укажува на фактот дека објектот „Пелистер“ или негов дел е заведен во Националниот регистар на културно наследство. Кога се работи на адаптација на градба од таков вид, фасадата и терасите не преминуваат во сопственост на станарите туку им се признава право на користење.
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 24-Oct-2011 at 00:00
Mи се допаѓа..бојата е супер.. ме интересира ќе се продолжи ли со целата зграда ?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 24-Oct-2011 at 00:31
према видеото на проектот треба цел мал ринг да добие вакво руво
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 24-Oct-2011 at 00:46
Фасадите видливи од атрактивни градски јадра се општествен инетрес да бидат убави, така да тоа е тоа. Карпош тие кули ги прогласил за такви и легитимно ги средува, ова е градски плоштад и така е и тука. Мислам дека конечно треба да се одлепиме од тоа сваќање за "правда" дека треба сега секој да добие реконструкција на фасада.

Таква една "урамниловка" или како да ја наречам посоодветно, неправедна е зонското паркирање каде граѓани добиваат повластени услуги од институциите, за тие што живеат во центар, а потреба оид тие паркизни имаме сите. Така да има многу места каде да се бара правдата и еднаквиот третман кон сите граѓани, а фасадите се општествен интерес, мој интерес и сечив е да тие фасади бидат средени, принципиелно независно колку лично кого му се допаѓа проектот, утре ќе има и некоја фасада што мене нема да ми се допадне, некому да, па тогаш нема да можам да го сменам ставот по однос на легитимноста на процедурата, иста ќе биде.
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 24-Oct-2011 at 08:45
Originally posted by zabegan

Originally posted by HugoGoulding


Ако ова ти е тебе исто, и не забележуваш никаква разлика, дефинитивно имаш некакви проблеми со видот.

ефектот е ист, не размислувам плитко за да ја гледам само фасадата и да си се залажувам дека е барок... ова е станбен комиблок, знаеме кога и од кого е изграден и ако сакате и некоја азиска фасада ставете му, објектот ќе си остане во истиот дух
сакам да кажам дека фасадата не го сочинува објектот, иако е голем дел од него, вака само може да се залажуваме до утре
не ја гледам поентата во тоа да лупаме барок рандом по сите фасади кои не ни се допаѓаат, реално гледано, ниеден проблем не се решава со тоа, ова може само на некој да му е утеха дека градот му бил поубав по негови вкусови и толку... но според мене ваквиот однос спрема разни објекти ми е смешен
и што се однесува до самиот физички изглед, не знам што е толку тешко да се разбере дека нема голема промена, сосема истиот објект е, сосема истата фасада, само различна боја и по некое столпче вишок... сосема истот обездушно сивило


Претпоставувам дека не станува збор за залажување, туку за класично инспирирана новоградба (на пр. целосно стаклениот дел од страна). Вакви има по светот (и во метрополите) колку сакаш. Битно е естетски да е во ред. Тоа што го нарекуваат „барок“ е престап на новинарите и слични „стручњаци“, и така им прават само противуслуга на објектите. Ако станува збор за имитирање на барок, тогаш градбата (и останатите околу неа, заклучно со хотелот) не би била во ред. Мериот, кој сигурно се грижи за својот углед, го има одобрено стилот на хотелот токму бидејќи на ваквите градби се гледа на начинот што го објаснив погоре.


Edited by Граѓанин - 24-Oct-2011 at 08:59
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 160>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.390 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.