build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 04-Jan-2012 at 13:09
jas kolku sto znam ovie fasadi se zastiteni so zakon. megutoa, koga ke mi tekne deka poveketo proekti vo centarot na gradot padnaa na ustaven i oko ne im trepna, ne znam zosto ova nesto bi smenilo. vo idnina "posakuvam" da se prometan i fasadite na evn, san marko, telekom . postata, lumiks itn.(bas ubavo bi im dosle zlatni soncinja od virgina ili mermerni labudchinja vo kichevski stil) i site i ponatamu da si mislat deka taka treba... a poimot "avtorski prava" i ponatamu neka ostane edna golema misterija...


Edited by xnx - 04-Jan-2012 at 13:11
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 04-Jan-2012 at 20:09
Originally posted by antiuser

Не говорам за уривање ,туку за реновирање..не е исто..
Одлично! Како што се „реновира“ сега, ништо чудно ако на некого некогаш му текне да ги „реновира“ и барокните торти од Ск2014   Thumbs%20Up
Back to Top
kitkiritki1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kitkiritki1 Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 05-Jan-2012 at 00:12
MIlsev deka e proekt Skopje 2014, megutoa ova vleze vo praksa sto e zastrashuvacko..... Pocna da se razmisluva vo voluti stolbovi kupoli i kapiteli.... Ova sto se slucuva vo centar e veke na nekoj nacin genocid vo arhitektonska smisla.... Prvin ufrlate spomenik, i za da go lici site gi menuvate za da vi pasha.....  Konkretno za Tipo, duri i da se smeni nesto na nego, ne e kraj na svet, megutoa so glumenje Firenca, nisto ne praime..... premina ova vo Bolest.... NEma da me cudi utre lugevo da pocnat da si gi gradat kuite vo ovoj kvazi stil, posto famata go zafati SKopje isto kako sto edno vreme pola Skope napravi praska boja na fasadite.....


Edited by Cloverstack - 05-Jan-2012 at 01:01
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 05-Jan-2012 at 01:55
Originally posted by antiuser

Originally posted by zabegan

Originally posted by antiuser

Фала му на бога..се плашев дека оваа згада ќе остане таква..каква и да се направи новата фасадасо сигурност ќе е многу подобр од сегашнава.. и плус обавезно и билбордите да се тргнат..
јас пак се плашев дека менувањето на фасади безвезе кај секој објект што не бил личен според нечии стандарди, дека ќе се рашири низ цел град без никаква поента, и за жал ми се остваруваат стравовите секој нов ден со секоја нова „идеја“
и сеуште поентата никој не ја сфатил и затоа и често го давам моето лично мислење како пример... според мене метропол и типо се одвратни објекти и одсекогаш сум ги мразел, ама менувањето на нивната фасада ради нечиј ќеиф ни од далеку не ми е прифатливо о повеќе причини


И што предлагаш ти забеган да си остане вака и дури не окапе и поцрне целата несмее да се дира ?Drool  Многу забегуеш бе брат со некои ставови,колку и да се трудам да те сватам најозбилно ама неможам.  Не се работи тука за кејф туку за реална  потреба да се смени фасадата на објект у сред центар која ја прегазила времето, барем да има некоја естетска вредност па да сватам,вака и на баба ми не и се свиѓа која нема врска од архитектура и не мрднала нигде подалеку од нејзиното село..
ма не забегувам јас воопшто бе човек, понекогаш инаетот на некои членови тука е неверојатен, а врска си немаат од основна историја на архитектурата
и баш неверојатен е фактот што барем два три члена убаво објаснија зошто фасадата не треба да се променува и пак се продолжува со прости ставови како твојов...
вака „најквалитетниот“ аргумент се тера за тоа како требало да се промени секоја втора фасада што не и се допаѓала на нечија баба, а таа баба врска си немала од стилови и уметност во архитектурата и уметничката вредност на објектите...
уште повеќе па нервира кога пресудно е мислењето на таа баба колку „нестилска“ и „неестетска“ била таа фасада...
и после ќе се прашате зошто на крај се завршува на препукување...

меѓудругото, затоа и напоменувам дека метропол и типо ми се поприлично одбивни објекти, но ги почитувам од културно-историски аспект
и веќе престанете еднаш со плитко размислување и размислете за тоа што ви го збори некој, и дека многу работи околу фронтот врз градските фасади се нелогични

исто така, многу луѓе мешаат оджрување на фасада, со промена на фасада... тоа што објектот има запуштена фасада, наредена со билборди, значи дека треба да се реновира и освежи, а не да му се начука уште еден кичкој нема апсолутно никаква смисла
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 05-Jan-2012 at 02:10
Originally posted by antiuser

Originally posted by N23

Колку и да сакам да се дистанцирам од вакви наивни дебати, не можам сосема да се воздржам. Искрено, ме интересира како размислувате на ова прашање: Пишувате книга, ваше чедо, лично дело, личен труд, го продавате, народот го прифаќа (не сите, нормално), али после 10-тина години властите се решаваат дека е лошо дело, иако има голем тираж, сепак нив и на дел од народот не им се свиѓа и решаваат содржината да ја сменат за да делото биде поубаво? Дали би се согласиле со тоа? Дали би дозволиле некој да го менува Вашето дело? Ако се согласите, со вас дефинитивно нешто не е во ред

Така е и овде. Ова е нечие дело побогу. Исто како и Капијата. На 50 посто луѓе не им се свиѓа, дали тоа значи дека за 50 години треба да ја промениме? Никако. Тоа е нечие дело, нечиј труд, нечија пот, па ако сака нека било и по наредба на најголем диктатор. Тоа ви е као сеа Меркел да се реши све што е изградено по наредба на нацистичката влада да биде сотрено со земја, или во најмала рака сменето.

Смешни се ваквите фрази, не ми се свиѓа, ај да го сменам. Не е ова приватна куќа! Па и мене не ми се свиѓаат боите на колите у Скопје, сакам сите коли да се црни или сиви и ај сеа ја да дојдам на власт и да одам против нечија воља. Трагикомедија. Ова е историско наследство. Стара е околу 80 години и е неважно дали за Вас е убава или не. Дали има смисла или не. Не ми е јасно како успеаа да Ви го исперат мозокот во овие 3 години...



Кое историско наследство жити се.. музеј? театар? парламент?  Каква важност има оваа зграда за Скопје ? Било трговски центар на времето,обична зграда без никакво значење која на некој му текнала да ја заштити као небаре се работи за објект од национална важност..  И што сега треба да се остави така уште 50 годинидодека целосно не се распадне фасадата и да се ислепи со билборди? И ја сум против менување и разобличување на градби ама кои се вредни и значат нешто,кои се во пример градени во стар македонски стил како куќата на  Робевци во Охрид или старите куќи во Кратово..ама за овој објект нема потреба ни да се размислува дали треба туку како треба да се смени фасадата.
ме мрзи да објаснувам ко на мали деца ама ај...
секој објект, без разлика на неговата содржина, има своја уметничка и историска вредност, па дури и „најгрдите“ омиблокови, за одредено време ќе станат културно наследство...
а вредност на културно-историско наследство добиваат сите објекти, во зависност од тоа колку се стари, уметничката вредност не се мери, ама обично внимание им се дава на објекти кои за свое време биле инвентивни, нови, дотогаш невидени и т.н.
а објекти како музеите, театрите и парламентите, се објекти кои се вреднуваат поради нивната содржина најмногу, но ретко кога тоа го прави самата фасада на објектите...
што се однесува до вредноста на еден објект, како пример ми текнува тоа да се вметне музеј во некој обичен станбен блок на денешницата, и веднаш ќе добие пет пати поголема вредност од оригиналната... едноставно е

и доста веќе се буткаат вакви мислења во јавноста, по таква логика, французите треба да ја расклопат ајфеловата кула, затоа што за некој тоа било еден куп метал поврзан со нитни...

и за крај, ќе кажамдека е срамотно како нешто што е старо повеќе од осумдесетина години, се смета за безвредно, а нешто изградено пред повеќе од еден век, се вреднува, навистина е срамота... наместо да се размисли малку ,само се јуриша со наметнати ставови од којзнае каде...


Edited by zabegan - 05-Jan-2012 at 02:13
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 14-Jan-2012 at 19:02
Ставаат „класична“ фасада, па лепат билборд. Нели рекоа дека нема да стојат реклами на новиве фасади!!! Wallbash

Скопје: нов ден, ново разочарување.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 14-Jan-2012 at 19:29
katastrofa
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 14-Jan-2012 at 19:58
леле овие не се нормални...аман...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 14-Jan-2012 at 20:50
така е кога држава инвестира во приватен објект,ништо не им може.мора обаво да се размисли околу договорите за реновирање,мора да постојат обврски и од другата страна ]]]]]]

Edited by gjoko - 14-Jan-2012 at 20:51
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 14-Jan-2012 at 21:03
CrazyPa so srekjaSleepy
Gradot mora da se dogovori so sopstvenicite primer za povekje raboti:
- Da se grizi dovolno za zgradata
- Da nema reklami
- posle 5-10 gidini sopstvenikot mora da go renovira objektot
- da stavi osvetluvanje odnadvor

Steta sto vladata i gradot ,, investirat vo nedolgotraeni,,proekti eve kako fasadata. Ima stanbeni zgradi vo maliot ring sto kje imas custvo deka utre bi padnale no sepak nikoj ne gi cepka, a ovaj od pelistel golem biznismen, kojznae kolku zarabotuva, ne im teknuva sam da se grizi a plus vladata im donira fasada! Znaci tie sto imaat kje dobijat uste a tie sto nemat kje si ostanat bez nisto!Normalno, Makedonija!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 15-Jan-2012 at 15:36
Lugje sto se desava ovde? Zar i pokrivot kje go obnovat?

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 15-Jan-2012 at 15:48
Originally posted by antiuser

Originally posted by N23

Колку и да сакам да се дистанцирам од вакви наивни дебати, не можам сосема да се воздржам. Искрено, ме интересира како размислувате на ова прашање: Пишувате книга, ваше чедо, лично дело, личен труд, го продавате, народот го прифаќа (не сите, нормално), али после 10-тина години властите се решаваат дека е лошо дело, иако има голем тираж, сепак нив и на дел од народот не им се свиѓа и решаваат содржината да ја сменат за да делото биде поубаво? Дали би се согласиле со тоа? Дали би дозволиле некој да го менува Вашето дело? Ако се согласите, со вас дефинитивно нешто не е во ред

Така е и овде. Ова е нечие дело побогу. Исто како и Капијата. На 50 посто луѓе не им се свиѓа, дали тоа значи дека за 50 години треба да ја промениме? Никако. Тоа е нечие дело, нечиј труд, нечија пот, па ако сака нека било и по наредба на најголем диктатор. Тоа ви е као сеа Меркел да се реши све што е изградено по наредба на нацистичката влада да биде сотрено со земја, или во најмала рака сменето.

Смешни се ваквите фрази, не ми се свиѓа, ај да го сменам. Не е ова приватна куќа! Па и мене не ми се свиѓаат боите на колите у Скопје, сакам сите коли да се црни или сиви и ај сеа ја да дојдам на власт и да одам против нечија воља. Трагикомедија. Ова е историско наследство. Стара е околу 80 години и е неважно дали за Вас е убава или не. Дали има смисла или не. Не ми е јасно како успеаа да Ви го исперат мозокот во овие 3 години...



Кое историско наследство жити се.. музеј? театар? парламент?  Каква важност има оваа зграда за Скопје ? Било трговски центар на времето,обична зграда без никакво значење која на некој му текнала да ја заштити као небаре се работи за објект од национална важност..  И што сега треба да се остави така уште 50 годинидодека целосно не се распадне фасадата и да се ислепи со билборди? И ја сум против менување и разобличување на градби ама кои се вредни и значат нешто,кои се во пример градени во стар македонски стил како куќата на  Робевци во Охрид или старите куќи во Кратово..ама за овој објект нема потреба ни да се размислува дали треба туку како треба да се смени фасадата.

А Ристичева е што од овие три? Неверојатно, дали е и 10 години постара од Метропол, а се третира сосем поинаку само ради малку пластика. 

______________

Инаку сосем случајно, моментално ја препрочитувам 84-та, и језиво е колку ситуации од таму се остваруваат денес кај нас. Би ви ја препорачал на сите, малку да си ги отворите очите. Thumbs%20Up  



Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 28-Jan-2012 at 22:34
Малце го "затупеа" со фасадата на Пелистер, 70% од Ск2014 се дигна за една година, сеа само фасадава ја прават 5 месеци.
Инаку како што се сеќавам при крај или веќе завршен треба да е конкурсот за City Gallery и Метропол.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 31-Jan-2012 at 20:14
Нови врз старите фасади во Скопје

понеделник, 30 јануари 2012, 17:34

 Изградбата на нови фасади во барок, класицизам или нео- класицизам, на постоечките згради околу плоштадот Македонија наскоро ќе продолжи. Градот Скопје, за 470 000 евра, ја избра фирмата „Бауер БГ“ која ќе го смени изгледот на објектот кој почнува од кафеаната Пелистер, до Порта Македонија. Градоначалникот Трајановски вели дека при крај биле процедурите и за неколку други згради во околината.

- „При крај е постапката и за оној дел од (зградата над н.з.) „Тренд“, кој што не е заштитен... Понатака, би продолжиле со „Пела“, тоа се барем сегашните проценки наши. Исто така знаете дека има објавено оглас за идејно решение за „Сити Галери“, значи за тој објект. Тоа би било засега планот на Град Скопје за промена на фасадите“- изјави меѓу другото Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски.

Во моментов, на терен се работи само на реконструкција на фасадата на зградата над кафеаната Пелистер. Тој проект почна пред 8 месеци, чинеше околу 240 000 евра, а го изведува истата фирма која е добитник и на последниот тендер.

Откако ќе бидат завршени сите реконструкции кои денеска ги најави Градоначалникот, со современа фасада на плоштадот ќе останат само зградата на ЕВН и ЕЛЕМ и објектот „Лумикс“. Според Трајановски за нив нема план за менување на изгледот бидејќи тоа зависело само од нивните сопственици.

Александар Димитриевски
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mid=36&eventid=45527
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 31-Jan-2012 at 22:03
има еден интересен момент во сето ова што се заборава... додека некој е преокупиран со тоа да го отера у мајчину секој објект во градов што не му се допаѓа, на не толку голема далечина од тие објекти, има објекти кои се оригинални, потекнуваат од постари стилови и се дел од културно-историското наследство и никој досега не се обидел ни да ги префарба...
и после кажете дека сето ова не е срамота...
каде е логиката во тоа да се испомачиш да ставиш тотално несоодветна фасада на некој објект, а некој друг објект (од групата на ценети објекти) да го оставиш на милост на времето

едит: и после кажете дека не заслужува директна навреда она што го болдирал кловер... тотална неписменост, тоа е се


Edited by zabegan - 31-Jan-2012 at 22:04
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 08-Feb-2012 at 20:47
Ќе светнат новите фасади на плоштад
Среда, 08 Февруари 2012 11:42
Сподели
14

Споделете ја веста со Вашите пријатели
Фасадата над ресторанот „Пелистер“ која е во завршна фаза на изработка и фасадите кај „Тренд“ и кај „Макпримат“ кои допрва ќе се реновираат, ќе добијат илуминација.


Осветлени ќе бидат и фасадите кои ќе се уредуваат во централното градско подрачје или оние кои се најблиску до градскиот плоштад.

Од Градот велат дека осветлувањето е дел од решенијата за обнова на фасадите, а се со цел Скопје да има подобар изглед.

Фасадите ќе светат во една боја, а за нивна изведба ќе се ангажираат фирмите кои беа задолжени за светлосните ефекти на дел од објектите на проектот „Скопје 2014“ како што се Музејот, Уставниот суд, Театарот.

По зградата на „Пелистер“, за која е сигурно дека ќе се осветли, најверојатно следни ќе бидат фасадите кои Град Скопје ќе ги обновува во согласност со предвидената динамика за работа.
http://kurir.mk/republika/skopje/60088-Ke-svetnat-novite-fasadi-na-plostad
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 08-Feb-2012 at 22:42
dali nekoj primeti deka risticeva veke odamna ne sveti? dali se raboti za nesto privremeno ili poleka pocnuvame da batalime sve sto ne e del od sk 2014?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 09-Feb-2012 at 00:17
горе пишува цело центално градско подрачје,значи и ристиќева.

можеби ќе се менува од халогено во диодно осветлување поради значителната заштеда,или можеби има дефеткт-ќе видиме наскоро
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 09-Feb-2012 at 00:29
Еве поконкретно за Пелистер.
Сметам дека е тоално изгубен осет за парите и дека сумите се вон секаква контрола, дури и ако нема ниту трошка корупција. 100 илјади евра за илуминација на една обична мала зградичка, WTF?

И ЗГРАДИТЕ НА ПЛОШТАД ЌЕ ДОБИЈАТ ИЛУМИНАЦИЈА

100.000 евра за осветлување на фасадата на "Пелистер"

Град Скопје ќе потроши околу 100.000 евра за илуминација на барокната фа­са­да на зградата над ресторанот "Пелистер". Покрај 250.000 евра за нов лик на зградата, Градот сега ќе троши пари и за осветлување. Гра­до­на­чал­ни­кот Коце Трајановски, кога почнаа градежните работи за об­но­ва на фасадите, не најави дека ќе се трошат пари и за илуминација. И пок­рај тоа, деновиве е потпишан договор со фирмата "Макпримат" која, во со­ра­бот­ка со "Инженеринг ДАСС", "Гранит електрика" и "Адра", веќе почна да работи на осветлување на зградата.

Од Град Скопје, пак, тврдат дека илуминацијата на фасадата била пред­ви­де­на со проектот.

"Илу­ми­на­ци­ја­та на фасадите е дел од конкурсното идејно решение за уре­ду­ва­ње на фасадите во централното градско подрачје. Проектот е по­де­лен во два дела, и најнапред се изготвени градежните решенија, а во оваа фа­за ќе се реализираат решенијата за осветлување. Со проектот ќе се уре­ди илуминацијата на фасадата на 'Пелистер' и, по завршувањето на гра­деж­ни­те работи, на фасадите кон 'Пелагонија' и на Никола Вапцаров.

а­бо­ти­те на осветлувањето започнаа, и треба да завршат за еден месец, до­кол­ку дозволат временските услови", велат од Град Скопје, но не ка­жу­ва­ат детали околу илуминацијата.
И покрај тоа што фасадата ќе добие скапа илуминација, надлежните од Гра­дот ништо не преземаат за да се отстранат билбордите. Пред еден ме­сец по должината на барокната фасада беше поставена реклама. Од Градот тогаш ре­коа дека и ним им пречи тоа што на фасадата е поставена реклама, ама оти ништо не можат да сторат за решавање на овој проблем.
Пок­рај зградата на "Пелистер", барокни фасади ќе добијат и зградата над ка­фу­ле­то "Тренд", онаа спроти ТЦ"Лумикс" и зградата на "Пелагонија". За си­те четири фасади Градот ќе потроши еден милион евра, плус пари за ос­вет­лу­ва­ње. (А.А.)
http://www.vest.com.mk/default.asp?ItemID=230E8DAEB5D0A848BBE7B611939C04DD


Edited by Cloverstack - 09-Feb-2012 at 00:36
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 09-Feb-2012 at 00:34
За споредба:
220 000 евра за осветлувањето на Музејот на ВМРО

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/makedonija/7563/220_000_evra_za_osvetluvanjeto_na_muzejot_na_vmro.aspx

Инаку неколку медиуми (Дневник, Алфа, Утрински) пренесуваат дека сумата за Пелистер е 110.000 евра.





Edited by OCB - 09-Feb-2012 at 00:36
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.523 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.