build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 159>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 09-Feb-2012 at 18:56
„Се е легално и во рамки на законите.“
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 26-Feb-2012 at 00:22
Here is a study performed in 2010 from a Japanese researcher on the facades in the old Bazaar of Skopje and Bitola

http://www.archi-resource.net/?p=827
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 26-Feb-2012 at 23:28
Koj go cuvaa objektov?  Privatni biznismeni ili drzavna e?
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 27-Feb-2012 at 03:56
Барокни фасади и за некогашните НАМА и „Метропол“

Градските власти ќе ја стилизираат и фасадата на сегашниот Трговски центар „Сити галери“, кај многумина во сеќавањата познат како објект на некогашна НАМА. Стилска фасада ќе добие и некогашен „Метропол“. Во тек е оглас за избор на идејно решение по кое ќе се обновува лушпата на зградите. Во конкурсот било напоменато дека предлозите треба да бидат во неокласичен стил, односно да се совпаѓаат со амбиентот на останатите објекти на плоштадот.

Од Градот објаснуваат дека ова, всушност, е дел од акцијата за обнова на фасадите на зградите што се наоѓаат на плоштадот и на оние што гравитираат околу него.

„Градот ќе ги реновира фасадите за да не се издвојуваат од останатите објекти чии фасади веќе се обновуваат и од оние објекти што допрва ќе се градат на плоштад. Колку ќе чини реновирањето се' уште е рано да се каже. Тоа ќе се знае по пристигнувањето на понудите, односно по изборот на изведувач за обнова на фасадите“, велат од Град Скопје, кои авторот на првонаградениот труд за обнова на фасадата ќе го почестат со 400.000 денари. (Дс.Т.)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=24E61BE8D67E274198A1689ABD642EC2
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 27-Feb-2012 at 08:59
или некој е очаен или е недоквакан, бидејки единствен модерен потег плоштадскиот амбиент од “оваа страна“ останаа току City Gаllery и Lumix, а со сите свои маани се одличен контраст со надоаѓачкиот барок со тенденција уште повеќе да добијат на тежина како паметник во времето и поинаква страна на гледање на работите. Навистина некои работи преоѓаат во перверзија...
.....   .......
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 27-Feb-2012 at 09:15
   
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 28-Feb-2012 at 21:13

Денес почнува десeттиот месец од правењето на фасадава. ПредолгоOhno


Edited by HugoGoulding - 28-Feb-2012 at 21:13
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 02-Mar-2012 at 15:35
Абе овие сакаат на кондиција да не фатат!

И зградата на МЕПСО преминува во класицизам: https://e-nabavki.gov.mk/eProcurementIntegration/PublicAccess/Dossie/dosieSIS.aspx?EntityId=471df913-b380-4bd4-92f2-ef0cfe353b0d&Level=2
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 02-Mar-2012 at 16:14
Тотален дебилитет.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 02-Mar-2012 at 16:27
Сето ова беше најавено на овој или оној начин. Едноставно, Скопје ќе постои од 2014 година и нема да има никаква претходна историја. 
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 02-Mar-2012 at 16:40
МЕПСО нема потреба да ја менуваат, тој објект е навистина впечатлив, едиснтвено што не беше прописно искористен.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 03-Mar-2012 at 12:32
ova veke ne se trpi.. kako e mozno???? mi go zgadi cel den, ovie ako imaat tronka dopir so normalnosta ke se ubijam. edinstvena nadez mi e deka ke izgubat na izbori sega i ke se stopira ovoj debilizam... preoblekuvanje na fasadi na prepoznatlivi objekti vo skopje e vrv na arogancija i neobrazuvanost... 

Edited by xnx - 03-Mar-2012 at 12:33
Back to Top
stobi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Jun-2011
Location: ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote stobi Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 03-Mar-2012 at 13:06
mene pa ba[ me iyraduva ova informacija.....ic ne mi se svigja objektot kakov e sega
Makedonija
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 03-Mar-2012 at 13:08
Мислам дека е грешка..на поштата требаше да и се менува фасадата ..на ЕЛЕМ е бонбона ако се споредат.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7374
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 03-Mar-2012 at 13:44
Originally posted by stobi

mene pa ba[ me iyraduva ova informacija.....ic ne mi se svigja objektot kakov e sega
нај јакиот аргумент кој стои позади сета оваа ретардација уште од самиот почеток Applause
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 03-Mar-2012 at 13:48
bas radi vakvite "argumenti" sakam sledniot gradonacalnik da rece za site ovie "rekonstrukcii": sho znam be, nekako ne mi se svigaat objektive, sho znam... i da gi vrati nazad
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 03-Mar-2012 at 15:15
Мизерија невидена.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 03-Mar-2012 at 15:48
  Стварно не можам ништо сериозно да сфатам, сите граници на глупост се преминати а веќе не ме чуди ништо. Градот гради историја за 2014 иако тој период сеуште не стигнал. Тука не станува збор за некаква историја туку се работи за чист измислен вирус што се повеќе се проширува и нема крај!

Edited by N23 - 03-Mar-2012 at 21:41
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 367
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 05-Mar-2012 at 02:14
Зградата на МЕПСО е една од поубавите модерни згради во Скопје. Знам дека за вкусови не се дискутира но ова ги надмина сите граници на нормалата и прејде во нешто што незнам како да го наречам..

Edited by Cloverstack - 05-Mar-2012 at 02:35
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 05-Mar-2012 at 05:21
оваа зграда е навистина впечатлива и за разлика од некоид други објекти оваа го има тој класичен шарм но презентиран на модерен начин. Може ќе можеше малце да се светне со боја. За мене главен проблем е што веќе 20 години се доби интернационална перцепција дека овие објекти се комунистички и ефектот сега го гледаме, не се разви дебата кога се смени системот на времето што да се зачува како спомен од тоа време.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 159>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.469 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.