build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 04-May-2012 at 15:58
еве една ретроспектива како изгледала овој дел пред земјотресот или старо скопје

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 08-May-2012 at 22:45
ИНВЕСТИЦИСКА АКТИВНОСТ ВРЕДНА 30 МИЛИОНИ ДЕНАРИ


Центар ќе ги реконструира дотраените фасади на зградите


Покрај доставеното барање до општината од страна на станбените згради за реконструкција на нивните фасади, тие треба да исполнат неколку критериуми. Зградите да се постари од 15 години, да немаат градежни активности во текот на аплицирањето, сопствениците на станови да се согласни да дозволат анкетирање


Општина Центар ќе ги реконструира дотраените фасади на дел од станбените згради на нејзина територија. Според плановите на општината во најавената реконструкција на старите и дотраени фасади на нејзина територија се предвидува обнова на старата фасада со нова термичка, како и замена на старата и дотраена фасадна столарија со нова. Во насока на акциониот план за енергетска ефикасност општината набрзо ќе распише и конкурс на кој избраните станбени згради со субвенции од 100 проценти ќе добијат нови термички фасади. Надлежните од Центар информираат дека пријавените згради ќе се бодуваат по неколку критериуми при изборот. Градоначалникот на општина Центар, Владимир Тодоровиќ, вчера на прес-конференција ја најави оваа инвестициска активност и рече дека за овој проект општината од својот буџет одвоила 30 милиони денари.
- За користење на овие средства, за изведба и реконструкција на фасадите потребно е да биде формирана и регистрирана заедница на сопственици на станови, кои треба да достават барање и да исполнат неколку критериуми - зградите да се постари од 15 години, да немаат градежни активности во текот на аплицирањето, сопствениците на станови да се согласни да дозволат анкетирање, енергетски контроли и промотивни активности да бидат извршени во нивната зграда/стан, најмалку 70 отсто од сопствениците на становите сами да ги променат Балконските врати и прозорци или да земат заем за нивна промена, изјави Тодоровиќ.

Правото на учество, според Тодоровиќ, критериумите како и начинот на поднесување на пријавите за јавниот повик, општината дополнително ќе ги објави. Градоначалникот вели дека со ова жителите на зградите чии фасади ќе се реновираат ќе добијат подобри услови, а со термичката фасада во иднина ќе заштедат на топлинска енергија.

Пријавите може да се достават во рок од 60 дена од денот на објавување на повикот.
- Топлинската фасада ќе ја изведе општина Центар преку своите фирми со кои работи. Единствена цел е заштеда на топлинска енергија, а потоа разубавување на зградата, рече Тодоровиќ.

Одговарајќи на новинарско прашање, Тодоровиќ рече дека фасадите ќе бидат изведени приближно еднакво како што веќе постојат, а ќе може малку естетски да се дотеруваат со бои. Ќе се користат нови и современи материјали.

вечер
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 08-May-2012 at 23:12
СО што се замараме ние,со фасади менување,погледнете само на какви проекти се фокусира целата градска управа...Очајна ни е инфраструктурата веќе Косово не престигна,но комент,до 2014 или 2015 до кога се претпоставува дека ќе трае ова не сакам ни да мислам на кое ниво ќе бидеме.

А и не е само Скопје во државава бе луѓе односно не е само центарот на Скопје.

Edited by Block - 08-May-2012 at 23:13
Back to Top
deko View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Mar-2012
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote deko Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 09-May-2012 at 07:50
Pa dobro,fasadite sekade niz svetot se odrzuvaat i se osvezuvaat,toa ne e problem,samo shto toa treba zakonski da se regulira.Sopstvenicite na stanovite i delovnite zgradi da imaat zakonska obvrska da gi osvezuvaat sekoi 20 do 30 godini ,a drzavata da ima obvrska samo na sopstvenicite da im obezbedi povolni,odnosno evtini krediti (od 4-5%god.) i toa na podolg period.
Back to Top
Ani View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Jul-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote Ani Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 12-May-2012 at 16:43
A koga ke se renoviraat drugite objekti?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 17-May-2012 at 22:17
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 20-May-2012 at 20:44
Промовирана реконструирана фасада во центарот на Штип

rekonstruirana-fasada-centar-robi-16052012-1

Денес на пладне беше промовирана обновената фасада на една од зградите во центарот на Штип (спроти Стопанска банка), на улицата „Јосиф Ковачев“. Станува збор за јавно-приватно партнерство помеѓу Општина Штип и фирмата „Роби - Телекабел“ која финансиски го поддржа обновувањето на фасадата.

Вкупната вредност на реконструкцијата, обновата на фасадата и промената на прозорците изнесува над 70.000 евра.

Проектот кој е отворен и за други стпанственици во Штип, има за цел да ревитализира клучни градски фасади со чија обнова ќе се модернизираат објектите, но и ќе се урбанизираат одредени делови од градот. Ваква обнова на фасади е потребна и на улицата „Ванчо Прке“ каде што се во тек зафати за обнова на водоводната и канализационата мрежа а која во третата фаза е предвидено да добие и нов слој асфалт, потоа обнова на фасадите на градскиот плоштад, со оглед на тоа што при крај е реконструкцијата на плоштадот.

rekonstruirana-fasada-centar-robi-16052012-3rekonstruirana-fasada-centar-robi-16052012-4

rekonstruirana-fasada-centar-robi-16052012-5rekonstruirana-fasada-centar-robi-16052012-6


http://www.stip.gov.mk/index.php/mk/2009-11-18-12-43-44/1779-promovirana-rekonstruirana-fasada-centar-robi





Edited by Makedonij - 20-May-2012 at 20:51
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 20-May-2012 at 20:45
loso staveni sliki
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 20-May-2012 at 20:52
Одлична реконструкција... ми се допаѓа изборот и изгледот на фасадата... ни фалат повеќе вакви примери...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
DtheGreat View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Jul-2011
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DtheGreat Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 24-May-2012 at 15:27
Не знам колку е ова изводливо на терен, меѓутоа ме интересира зошто кога веќе владата/општината Центар се одлучиле за фасадирање на толку објекти не пристапиле со некој „покапиталистички пристап„ односно не дозволиле на пр. приватен инвеститор да догради еден спрат во висина со обврска на изработка (или финансиско учество) на фасадите? Истовремено би се направила и реновација на крововите можеби ова би траело малку подолго, меѓутоа би било профитабилно и за двете страни.

Edited by DtheGreat - 24-May-2012 at 15:55
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 26-May-2012 at 11:38
почнато реновирање и на вториот дел од фасадата на `пелистер`(така барем се гледа на камерата)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 29-May-2012 at 00:28
Originally posted by DtheGreat

Не знам колку е ова изводливо на терен, меѓутоа ме интересира зошто кога веќе владата/општината Центар се одлучиле за фасадирање на толку објекти не пристапиле со некој „покапиталистички пристап„ односно не дозволиле на пр. приватен инвеститор да догради еден спрат во висина со обврска на изработка (или финансиско учество) на фасадите? Истовремено би се направила и реновација на крововите можеби ова би траело малку подолго, меѓутоа би било профитабилно и за двете страни.
Од каде идејата дека туку-така може да се додаваат спратови, без никакви последици? Не верувам дека баш ова ги спречило, со оглед на тоа што се случува со други објекти, но дефинитивно мислам дека ова е сфера каде што веќе имаме крајно неодговорно и ептен обемно забегано и дека е потребно да почнеме да воведуваме многу строг ред, а не уште повеќе да забегуваме.


Edited by Cloverstack - 29-May-2012 at 00:30
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 30-May-2012 at 21:56
Originally posted by gjoko

почнато реновирање и на вториот дел од фасадата на `пелистер`(така барем се гледа на камерата)



Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 207
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 02-Jun-2012 at 20:08
Свежо реновирана фасада

P.S Куќава е од 1912 значи точно 100 години
Сега



Претходно




Edited by JOE - 02-Jun-2012 at 20:09
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 02-Jun-2012 at 20:22
Страшно ме иритираат ваквите кретенски натписи као што е овој за фотокопирницава. И таму каде што има убави згради и маала, естетиката е на нула. Невкусно до максимум.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 03-Jun-2012 at 13:00
@ JOE

Жолтата боја ја смениле со сива, или боите на сликата се малку изместени?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 03-Jun-2012 at 13:20
Жолтата е заменета со сива. Не знам зошто, генерално таа е бојата на старите битолски фасади. Но како што го разиграа Широк Сокак (денешните бои не се сите оригиналните), веројатно така некој се обидел и тука. Не ми е баш најдобро решение, но подобро е отколку целосно унаказување и менување на фасадата.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 207
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 03-Jun-2012 at 15:36
Originally posted by Cloverstack

@ JOEЖолтата боја ја смениле со сива, или боите на сликата се малку изместени?



Ти кажа гитар, значи ја смениле жолтата со сива боја . Незнам дали е во ред ова, не некој начин и мене ми се здосади зошто многу вакви куќи се со доминантна жолта боја. Како и да е барем ја поправија фасадата зошто беше руинирана и стара распадната ( со оглед на фактот што е стара 100 години и претрпела многу војни пред се првата светска кога Битола беше Бомбардирана)

Забуна ти направи и сликава заборавена ми беше камерата на night mode на мобилнот и неуба излезе сликата
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 03-Jun-2012 at 15:54
Дали може да се направи некоја појасна фотографија? 
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 207
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 03-Jun-2012 at 19:03
ке пробам друг пат ко ке сум на поминвање од таму
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.436 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.