build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 158>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 17-Jul-2012 at 10:48

     

Edited by my Macedonia - 17-Jul-2012 at 11:22
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 17-Jul-2012 at 14:11
Добро зошто градот не реагира на онаа сина реклама!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 17-Jul-2012 at 14:22
Originally posted by my Macedonia


   


Sto e onoj triagolnestion objekt sto se izvisuva nad zgradata (Levo na slikata, pod ulicnoto svetlo)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 17-Jul-2012 at 14:24
Ротирачко рекламно пано кое пред 15на години кога го местеа го промовираа секако како најголемо на балканот
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 17-Jul-2012 at 14:26
Originally posted by Petar

Originally posted by my Macedonia


   


Sto e onoj triagolnestion objekt sto se izvisuva nad zgradata (Levo na slikata, pod ulicnoto svetlo)


Како што е?
Па зарем не гледаш дека е инвазија на кинглонцитеBig%20smile
Edited by Block - 17-Jul-2012 at 14:26
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 17-Jul-2012 at 15:46
Originally posted by pbanks

Ротирачко рекламно пано кое пред 15на години кога го местеа го промовираа секако како најголемо на балканотKako go nemam zabelezano, pojma nemam.... Izgleda negledam nagore koga pominuvam od tamu.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 17-Jul-2012 at 15:52
Мислам дека овде заглавија веднаш по поставувањето на скелињата. Дали конечно сфатија дека основите на спратовите едноставно не се во согласност со предвидениот проект за продолжување на десната фасада кон лево?


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 17-Jul-2012 at 16:15
Originally posted by alexgizh

Мислам дека овде заглавија веднаш по поставувањето на скелињата. Дали конечно сфатија дека основите на спратовите едноставно не се во согласност со предвидениот проект за продолжување на десната фасада кон лево?
Фасадата десно реновирана е или ќе се реновира?
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 17-Jul-2012 at 17:00
Dali ova znaci deka ke ja trgnat shupata od krovot?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 17-Jul-2012 at 17:54
Има барем неколку вакви надградби во строгиот центар на Скопје, бисери што не може да се најдат ниту во Ристовац а камоли во некој друг главен град низ Европа. И ако не ни е за другите, тогаш сами за себе да си сфатиме дека доградби од ваков тип ни го нагрдуваат градот.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 17-Jul-2012 at 17:58
На мене лично, досега не ми се допаѓаше шупата на покривот, бидејќи е типичен пример за идиотизам и сељаштина, но со сето ова неокласицистичко лудило во Центар, особено на плоштад Македонија, мислам дека оваа шупа треба да се задржи за да после едно 100 години од сега влезе во културно-историското наследство на Скопје и на Македонија, милијарда и кусур пати поквалитетно и повредно културно-историско наследство од форсираниот неокласицизам, со кој буквално го препарираа речиси цел плоштад Македонија.


Edited by Dexter26 - 17-Jul-2012 at 17:58
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7315
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 17-Jul-2012 at 19:12
Originally posted by Petar

Dali ova znaci deka ke ja trgnat shupata od krovot?
според искуството дека не ја тргнаа шупата од Далметфу, нема да ја тргнат ни од тука, исто како штио не се изрушени милион градби низ земјава... токму тука е иронијата и идиотизмот на тоа „барокно самозадволување“ на одредени индивидуи...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 20-Jul-2012 at 15:21

10 згради во Центар ќе добијат нови фасади

  • Објавено: 20.07.2012 15:00

Општина Центар избра 10 станбени згради на кои ќе изврши реконструкција на старите фасади.
Во листата на зградите чија фасада ќе се реконструира се објектите на улиците: Ѓуро Ѓаковиќ 72 , Орце Николов 77, Партизански Одреди  49 - влез 1 и 2,  Кочо Рацин 19,  Св. Климент Охридски 53,  Св. Климент Охридски 29, Луј Пастер23А/1, Ленинова 73, Орце Николов 29 и Франклин Рузвелт46А.
- Доколку некоја од наведените станбени згради не го исполни условот за промена на прозорци и врати до 20 август, ќе биде заменета со друга колективна станбена зграда, која следува на направената ранг-листа- информираат од Општина Центар, која за овој проект потпиша Меморандум за соработка со невладината организација „Хабитат Македонија“.


http://daily.mk/forward/1415840/10-zgradi-vo-centar-kje-dobijat-novi-fasadi

Edited by Cloverstack - 22-Jul-2012 at 15:07
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 20-Jul-2012 at 21:52
Што биде со фасадите на Илинденска ?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 20-Jul-2012 at 23:12
Тие не се дел од „дневната соба“ така да... т’нко.
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 21-Jul-2012 at 03:29
Дали може некој да стави слики од тие објекти што ќе им ги менат фасадите ?
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 21-Jul-2012 at 05:03
http://www.build.mk/?p=17051

Општина Центар избра 10 згради за реконструкција на фасадите


Девастираните фасади на 10 станбени објекти лоцирани на територијата на општина Центар ќе бидат реконструирани во рамките на проектот „Енергетско ефикасни домови“. Локалната самоуправа ги избра овие згради по распишаниот јавен повик, на кој аплицираа 54 станбени единици. Доколку некој од наведените објекти не го исполни критериумот за промена на прозорци и врати во периодот до 20 август, ќе биде заменет со друга станбена зграда од утврдената ранг – листа. Општина Центар потпиша Меморандум за соработка со невладината организација „Хабитат Македонија“, со која е планирано остварување на Акциониот план за енергетска ефикасност на општината за реконструкција на фасадите на објектите за колективно домување.

 

Финансиската конструкција на проектот изнесува 30 милиони денари. Во текот на санацијата на надворешниот изглед на објектите е предвидено да се извршат енергетски контроли со кои ќе се утврди нивната енергетска ефикасност. Со овој зафат не е планирано да се менува надворешната физиономија на ниту еден од избраните објекти, со што тие единствено би добиле нови бои на фасадата и имплементирање на мерки со кои ќе се намали потрошувачката на енергија од станарите.

 

 

Список на избраните станбени згради за реконструкција на фасада:

 

1. ул. Ѓуро Ѓаковиќ, бр.72

2. ул. Орце Николов, бр.77

3. бул. Партизански Одреди бр. 49, влез 1 и 2

4. бул. Кочо Рацин бр. 19

5. бул. Св. Климент Охридски бр. 53

6. бул. Св. Климент Охридски бр. 29

7. ул. Луј Пастер бр. 23А/1

8. ул. Ленинова бр. 73

9. ул. Орце Николов бр. 29

10. ул. Франклин Рузвелт бр. 46А


Значи според полната информација на build.mk порталот не станува збор за менување на фасадите туку реконструкција со цел подобрување на потрошувачка енергија за греење и ладење.Edited by mirakuliks - 21-Jul-2012 at 05:04
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 21-Jul-2012 at 06:42
Значи овие фасади нема да ги преправаат во барок ?
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 21-Jul-2012 at 21:14
Originally posted by milena

Значи овие фасади нема да ги преправаат во барок ?


Милена бе
Колку пати да ти кажам дека тоа не е барок
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 21-Jul-2012 at 22:12
Штета стварно.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 158>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.594 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.