build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 157>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #561 Posted: 23-Jul-2012 at 16:37

Нешто што најдов на ССЦ од Срџан... изработката е на РАДО

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #562 Posted: 23-Jul-2012 at 16:42
ова што е,МЕПСО?јас неможам да ја отворам оваа нишка на СС,антивирусот ми ја блокира
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #563 Posted: 23-Jul-2012 at 16:42
МЕПСО е...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #564 Posted: 23-Jul-2012 at 17:06
многу поприкладен дизајн од другите френкештајн дизајни на фасадите и објектите на Ск2014, но како идеја ова ми е далеку малоумно и неприфатливо во никој случај, па дури и кога е нешто што ми се допаѓа
и изгледа некој уште се пали на тоа да се потроши уште некое милионче на бронза, и тоа украсна
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Океан View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Океан Quote  Post ReplyReply #565 Posted: 23-Jul-2012 at 17:11
Колку тажноам да МЕПСО е еден од најсимболичните згради на градот...
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #566 Posted: 23-Jul-2012 at 17:20
Претпоставувам дека лавовите ќе ја дистрибуираат струјата. Big%20smile 
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #567 Posted: 23-Jul-2012 at 23:07
Дечки, јас ќе се обидам да ги изгледам сите филмови посветени на книгата „1984“, речиси сум убеден дека ќе пронајдам некаков контекст со ова што го пишуваме. Првиот емотивен впечаток што го добивам од зградава е монструозно здание што ја приклештува стравта во коски. 
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #568 Posted: 23-Jul-2012 at 23:45
ако се тргнат лавовите од предлог решението,објектот делува најдобро од сите досегашни објекти во неокласичен стил од ск2014.плус како што гледам се предлага да се обложи со травертин кој се вади од рудниците во РМ,а не со египетски мермер за кој се плаќа во евра
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #569 Posted: 24-Jul-2012 at 02:01
Не знам зошто ама од рендерот идејното решение повеќе ме потсеќа на арт нуово односно малку дури и накај арт деко отколку на неокласицизам
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1906
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #570 Posted: 24-Jul-2012 at 10:32
dolgo vreme go gledav renderov i iskreno e mnogu podobar od toa sto ocekuvav. gledam mnogu raboti se pocituvaat(za razlika od objektot na vladata): venecot e zadrzan, stolbovite se minimalno smeneti, bojata e zacuvana, kasetnata tavanica isto, stakloto pozadi e do negde zadrzano. se gleda deka nekoj mislel kako da ja ispolni zelbata na konkursot a vo isto vreme i da zacuva kolku moze poveke od avtenticnosta na objektov. se nadevam deka ako veke mora ke go odberat ova, a ne nekoja bljutovina kako poveketo ostanati zgradi.
sepak mnogu mi bode oci(isto kako kaj vladata) dodavanje na vestacki stolbovi. me vadi od koza. nekoj se trudel da go resi oblekot so samo 4 golemi stolbovi i specijalna kasetna tavanica(kaj vladata so obesena fasada koja lebdi nekolku metri slobodno) i nekoj laik bez 3 grama mozok mu dodava vestacki stolbovi...

Edited by xnx - 24-Jul-2012 at 10:37
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #571 Posted: 24-Jul-2012 at 13:20
Кога веќе не можеме да си го ставиме лавот како официјален симбол на државниот грб,ајде да го ставаме насекаде низ Скопје.Ептен глупо.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #572 Posted: 24-Jul-2012 at 14:49
Originally posted by xnx

dolgo vreme go gledav renderov i iskreno e mnogu podobar od toa sto ocekuvav. gledam mnogu raboti se pocituvaat(za razlika od objektot na vladata): venecot e zadrzan, stolbovite se minimalno smeneti, bojata e zacuvana, kasetnata tavanica isto, stakloto pozadi e do negde zadrzano. se gleda deka nekoj mislel kako da ja ispolni zelbata na konkursot a vo isto vreme i da zacuva kolku moze poveke od avtenticnosta na objektov. se nadevam deka ako veke mora ke go odberat ova, a ne nekoja bljutovina kako poveketo ostanati zgradi.
sepak mnogu mi bode oci(isto kako kaj vladata) dodavanje na vestacki stolbovi. me vadi od koza. nekoj se trudel da go resi oblekot so samo 4 golemi stolbovi i specijalna kasetna tavanica(kaj vladata so obesena fasada koja lebdi nekolku metri slobodno) i nekoj laik bez 3 grama mozok mu dodava vestacki stolbovi...
имам нешто слично мислење на ова, затоа и можеби ми се допаѓа рендерот
за вештачките столбови и јас не се согласувам, особено кога се вака изведени, но можам да признаам дека отсекогаш сум мислел дека од естетски карактер му фалел барем уште по еден столб на секоја фасада или пак столбовите да беа поретки и помасивни (се разбира, со оригиналниот изглед)
ама да повторам, се противам на било каква промена на фасадата на било кој објект, се додека таа фасада го видоизменува лицето и формата на објектот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #573 Posted: 24-Jul-2012 at 17:46
неокласицизам го лупнав така без везе,немам многу појма што тоа значи и не се држам за збор.знам само дека не е барок,токлу употребуваниопт збор во Македонија,а реално нема ништо од тоа.така да не би имало замерка за употребениот збор
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #574 Posted: 26-Jul-2012 at 18:59
Ми се допаѓа замислата на РАДО.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #575 Posted: 30-Jul-2012 at 17:22
Се работи на фасадата на една од кулите во Карпош, мислам дека уште оваа остана за реновирање. Може ли некој да ги најде рендерите што ни беа претставени на форумов? Фасадата што се работи е една од предлозите.

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #576 Posted: 30-Jul-2012 at 18:12
Толку ви е тешко да намалите резолуцијата?

Edited by Block - 30-Jul-2012 at 18:12
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #577 Posted: 30-Jul-2012 at 18:15
Originally posted by Block


Толку ви е тешко да намалите резолуцијата?


Се извинувам. Едноставно немам навика.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #578 Posted: 30-Jul-2012 at 18:17
Има решение... Control и - , истовремено... just zoom out...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #579 Posted: 30-Jul-2012 at 23:34
Еве ја фотката смалена

Originally posted by alexgizh

Може ли некој да ги најде рендерите што ни беа претставени на форумов? Фасадата што се работи е една од предлозите.


Еве го избраниот концепт:


а еве ги и другите предлози:
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #580 Posted: 30-Jul-2012 at 23:53
Мислам дека изборот им е солиден. А се прашувам дали ќе го изведат и осветлувањето, земајќи предвид дека кај другите 2 нема осветлување.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 157>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.343 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.