build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6364656667 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #1281 Posted: 23-Feb-2014 at 09:22
А колку згради ќе се обноват на Илинденска ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1282 Posted: 23-Feb-2014 at 12:35
Мислам дека начелно се споменуваше бројка од петнаесетина згради...
За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #1283 Posted: 24-Feb-2014 at 12:39
Originally posted by zabegan

Originally posted by Lerin

Originally posted by Dzeksi

Jas da vi kazam samo edno! Site fasadi sto se renovirani se 100 pati podobri od predhodnite od niv pagase malter mojata majak e edna od zrtvite na tie fasadi ( dupnata glava ) novo e novo bez razlika dali mu se dopaga na nekogo ili ne ( ralativno e neli ) i daj dosta zborite za raspored na boi kombinacii itn.

Апсолутно се согласувам. Ново си е ново,па дури и циганарија стајл на Жерновски изгледа подобро од претходно што било.
мислам дека нема еден нормален човек во градов што се противи на самиот чин на реновација на фасадите... технички гледано и мене ми е мило што воопшто се обновуваат
работата е што изговорот за секоја глупост што излезе во градов во последниве години, е големата стагнација во изградба и одржување која ја доживеа Скопје, што е навистина погрешно... не е работата по секоја цена на било каков начин да се направи нешто и ние да се клањаме на тоа
   znaci jas ne zboram po sekoja cena da se pravi nesto i netransparentno mene me izrevoltira fakotot deka site zobrite za boite kolku se losi neznam topli boi so ladni ne odele redosledod na boite ne bil zapazen maalski muabeti dzabe zborite kloga i onaka za 1 godina ke bidat sivo crni site fasadi ama vazno  e nema da paga malter od niv e sega zosto nuikoj ne zboi za izvedbata i dali e ok dali nema da paga malter itn toa mi berse poentata
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1284 Posted: 24-Feb-2014 at 17:11
Originally posted by Dzeksi

Originally posted by zabegan

Originally posted by Lerin

Originally posted by Dzeksi

Jas da vi kazam samo edno! Site fasadi sto se renovirani se 100 pati podobri od predhodnite od niv pagase malter mojata majak e edna od zrtvite na tie fasadi ( dupnata glava ) novo e novo bez razlika dali mu se dopaga na nekogo ili ne ( ralativno e neli ) i daj dosta zborite za raspored na boi kombinacii itn.

Апсолутно се согласувам. Ново си е ново,па дури и циганарија стајл на Жерновски изгледа подобро од претходно што било.
мислам дека нема еден нормален човек во градов што се противи на самиот чин на реновација на фасадите... технички гледано и мене ми е мило што воопшто се обновуваат
работата е што изговорот за секоја глупост што излезе во градов во последниве години, е големата стагнација во изградба и одржување која ја доживеа Скопје, што е навистина погрешно... не е работата по секоја цена на било каков начин да се направи нешто и ние да се клањаме на тоа
   znaci jas ne zboram po sekoja cena da se pravi nesto i netransparentno mene me izrevoltira fakotot deka site zobrite za boite kolku se losi neznam topli boi so ladni ne odele redosledod na boite ne bil zapazen maalski muabeti dzabe zborite kloga i onaka za 1 godina ke bidat sivo crni site fasadi ama vazno  e nema da paga malter od niv e sega zosto nuikoj ne zboi za izvedbata i dali e ok dali nema da paga malter itn toa mi berse poentata
па не мора да конзумираме се што ни се сервира... поради една корисна работа дозволуваме да се пробутаат милион други глупости и таа корисна работа да биде изговор за нешто што не е оправдано
поради такви работи денес сме на ова дереџе, без ни еден сериозно испланиран проект и со проекти кои ни се претставуваат како од бога пратени... мислам, ако некој асфалтира улица со дупки и го излее асфалтот во вид на брановидно море, треба да не се бунам, затоа што воопшто има нов асфалт на улицата? вопшто не е сериозно и многу е пасивно таквото размислување

ок, фасадиве не се голема работа, ко што викаш ти, и онака нема да се одржуваат, а за такви утки лесно е да се фрли нова кофа боја... не е дека нешто го сметам моментот за погубен, туку едноставно е фрустрирачки што кога има можност нешто да се направи, не се прави како што треба
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1285 Posted: 24-Feb-2014 at 21:06
Реконструкција на фасада на зграда на бул. Партизански Одреди бр.56, Скопје









За сè има вторпат
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1286 Posted: 24-Feb-2014 at 21:11
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1287 Posted: 24-Feb-2014 at 21:39
Дефинитивно Тирана е инспирацијата.  
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1288 Posted: 24-Feb-2014 at 22:18
џизс.. дури и сивата е несреќно избрана.
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #1289 Posted: 25-Feb-2014 at 08:07
Циркус........ама сепак си стојам на ставот подобро вака отколку како што било.

Edited by Lerin - 25-Feb-2014 at 08:12
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1290 Posted: 25-Feb-2014 at 11:20
Тотално је утнале концепцијата.
За вакви бои да ставаш треба да го промениш суштински изгледатот на фасадата а не на старата концепција само да лупнеш боја.

Скопје 2014 во комбинација со Тиранизацијава.
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #1291 Posted: 25-Feb-2014 at 14:31
овие стари надворешни шпајзови/гаражи по Карпош.. долгорочно се надевам ќе ги снема знае некој како е по урбанистички план?
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #1292 Posted: 25-Feb-2014 at 17:09
Зошто да ги снема? За да никнат згради на нивно место? Никако! Можат само малку да се реновираат, тие и така се плански поставени. Добро би било со закон да се пристапи тие да не се празни, туку во нив да е возилото на сопственикот а не да служат за правење ајвар. Задните делови може да се искористат на пр, за графити.

Edited by stratus - 25-Feb-2014 at 17:12
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #1293 Posted: 25-Feb-2014 at 17:32
Originally posted by stratus

Зошто да ги снема? За да никнат згради на нивно место? Никако! Можат само малку да се реновираат, тие и така се плански поставени. Добро би било со закон да се пристапи тие да не се празни, туку во нив да е возилото на сопственикот а не да служат за правење ајвар. Задните делови може да се искористат на пр, за графити.

Што зборуваш бе,види ги на што личат,нигде во свет го нема ова кај нас што го има,кое црно реновирање,вакви нешта никогаш не ни требало да бидат изградени,напаст за околината,очи ме печат кога ќе ги погледнам.
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #1294 Posted: 25-Feb-2014 at 17:42
Зашто бе вакви бои зашто вакви испадни,кој е тој далтонист  што ги меша боиве Ohno
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #1295 Posted: 25-Feb-2014 at 18:58
Нереновирани објекти (поштата, телеком..) му печат очи на многумина но не значи дека треба да се срушат. Доколку се реновираат гаражите, сепак се објект од цврста градба, веднаш ќе го смениш мислењето. Мојот став е дека некој објект безразлика кога е правен доколку е плански направен треба само постојано да се реновира и одржува и да е симбол на тоа време. Овие гаражи кога се правени биле плански позиционирани и сите биле со исти врати и луѓе уредно си платиле за да ги поседуваат (не им следувало на секој стан). Тоа што се оставени на забот на времето како и сите згради во околината не значи дека треба да се рушат. Ајде Широк сокак е постар и реновиран изгледа убаво. Кога не беше реновирен во 80-тите години многу мина сакаа да ѓи рушат тие куќи и да изградат нови објекти со тогашна архитектура, цела среќа тоа не се случи. Знам дека ова се само гаражи, но реално што би се добило ако се срушат, а што ако се реновираат?

Edited by stratus - 25-Feb-2014 at 19:03
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #1296 Posted: 25-Feb-2014 at 23:56
Originally posted by stratus

Нереновирани објекти (поштата, телеком..) му печат очи на многумина но не значи дека треба да се срушат. Доколку се реновираат гаражите, сепак се објект од цврста градба, веднаш ќе го смениш мислењето. Мојот став е дека некој објект безразлика кога е правен доколку е плански направен треба само постојано да се реновира и одржува и да е симбол на тоа време. Овие гаражи кога се правени биле плански позиционирани и сите биле со исти врати и луѓе уредно си платиле за да ги поседуваат (не им следувало на секој стан). Тоа што се оставени на забот на времето како и сите згради во околината не значи дека треба да се рушат. Ајде Широк сокак е постар и реновиран изгледа убаво. Кога не беше реновирен во 80-тите години многу мина сакаа да ѓи рушат тие куќи и да изградат нови објекти со тогашна архитектура, цела среќа тоа не се случи. Знам дека ова се само гаражи, но реално што би се добило ако се срушат, а што ако се реновираат?


Реално се гаражи, ама ретко кој ги користи за тоа. А ако беа добро решение за паркинг, ќе се направеа уште бар еднаш последниве 30 години. А како што можам да видам во ДУП ДебарМаало1 едни такви се избришани - пребришани со улица, а други се вклучени во поголема површина E2 - комунална супраструктура со висина 8 метри.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1297 Posted: 26-Feb-2014 at 03:44




Edited by HugoGoulding - 26-Feb-2014 at 03:56
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1298 Posted: 26-Feb-2014 at 04:28
Неможеме да ја видиме сликата, бар јас неможам.
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #1299 Posted: 26-Feb-2014 at 08:32
Originally posted by stratus

Нереновирани објекти (поштата, телеком..) му печат очи на многумина но не значи дека треба да се срушат. Доколку се реновираат гаражите, сепак се објект од цврста градба, веднаш ќе го смениш мислењето. Мојот став е дека некој објект безразлика кога е правен доколку е плански направен треба само постојано да се реновира и одржува и да е симбол на тоа време. Овие гаражи кога се правени биле плански позиционирани и сите биле со исти врати и луѓе уредно си платиле за да ги поседуваат (не им следувало на секој стан). Тоа што се оставени на забот на времето како и сите згради во околината не значи дека треба да се рушат. Ајде Широк сокак е постар и реновиран изгледа убаво. Кога не беше реновирен во 80-тите години многу мина сакаа да ѓи рушат тие куќи и да изградат нови објекти со тогашна архитектура, цела среќа тоа не се случи. Знам дека ова се само гаражи, но реално што би се добило ако се срушат, а што ако се реновираат?

Па поштата и треба да се сруши да ти кажам,мислам дека таа грдосија и 5 реновирања нема да ја оправат.
Што се однесува до гараживе,не само што се грди туку се и неефикасни,на тој простор може модерна убава катна гаража да се изгради,доколку им е толку дојдено до паркирање на станарите.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #1300 Posted: 26-Feb-2014 at 10:38

ne go gibajte skopskiot kuler, eventualno ako pak mu pregree cushkata i narod epten se opie, no koga gi natovarija GD i CeKa so patiniran brslen sto pa ne i posta, no mislam deka dovolno ke bide da go isfasadiraat vo mermer i da zadovolat osvezuvackiot poriv istoto ke bese prikladno i za mepso, arno ama ne e makroekonomski povolno po grcki monopoli da zavrsvat milioni iako i cementot e ood usje

nejse, da frlam aplauz do opstina karpos no i do superhiks sto kreativno gi inspiriral da gi osvezat gragjanite, a ona okolu dzish boi bez gajle ke izbledat brzo istite ta ke si dojde se na svoe mesto, neprimetiv izolacija dali redele

sto ubo ke legnat sega cvekinja po terasite, brej ova ko pizami da im oblekoa na zgradive o:-) vo sekoj slucaj antidepresivno, da nerecam veselo, ke vlijaat boive po narod, a i papagalot bi trebalo da ima takva funkcija no stom se rasfrlani erkondisni i dogradbi po nekoja zgrada samo sminka ne ja oprava rabotata, iako ako zernovski naprai od nea administrativna zgrada eto moze i to ke se koregira
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6364656667 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.387 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.