build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6465666768 162>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #1301 Posted: 28-Feb-2014 at 03:33

dali konecno ke go iskrechat i dsu karev ili ke go ostavat uste tro da posivi, a kako trgnalo ako go osvezuvaat i karposh 3 moze i arhivot i sd delchev da gi nasmejat, i iako logikata veli deka takvi ko shto se sega se tokmu, ako se odi do kraj so obvrskata za energetska efikasnost ova ke bide i neminovno, prashanje e dali e dovolno toa da bide samo so stiropor ili ke trosat ekstra kamen i za fasadiranje iako dokolku ispolepat primer od ona siniot xps ke sotrat dve gajlinja od prva, a bidejki e drech sina toa studentskiot ke shtrchi i od avion a ne pa od vodno ta ke osvezuva i opushta atmosfera vo nedogled potsekjajki gi site deka vo svetov koj veke ne e pole za kulturen natprevar na narodite ima eden dom za nadeznite, so ogled deka site shto se na ekonomski il praven se ponafatirani ta poveketo se privatno smesteni

mislam ima i drec zelen stiropor no sigurno ima i vo drugi boi, no i bel da zalepat ke bide ok, edinstven problem e sto pri visoki temperaturi bi mozel da pocne losho da isparuva, no dokolku toa e sluchaj i da go fasadiraat nema takvata pojava da ja sotrat [1]

najnormalno ovaa ideja nema da vidi bel den bidejki studentskite domovi se pod drzavna kapa, a bidejki sme manjak mreveti, poprvo ke odat so novi baraki nekade nego ova shto ke go isfasadiraat, no eto uba duma ako nishto drugo
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1302 Posted: 28-Feb-2014 at 08:53
Ама затоа има пари за вртелешки, панорамски тркала, кловнови и слонови...

ГРАДОТ ИМА ПАРИ САМО ЗА ПРЕДНА ШМИНКА НА ЗГРАДИТЕ ВО ЦЕНТАР

Трајановски призна дека финансискиот момент е причина зошто не се врши целосно стилизирање на зградите во централното градско подрачје

Поради немање пари, Градот ги обновува само предните фасади на зградите во строгиот центар. Вака градоначалникот Коце Трајановски одговори на прашањето од опозицијата, зошто градската власт целосно не ги обновува зградите. За СДСМ станува збор за шминкање при што не се запазуваат критериумите за вистинска енергетска ефикасност. За опозицијата е нелогично зградата да е енергетски ефикасна кога нова изолација се става само од едната страна на објектот. Истовремено од СДСМ сметаат дека станува збор и за неуставна процедура.

„Не знам дали е уставно или противуставно, но тврдам дека од страната од која ги обновуваме фасадите максимално се запазени критериумите за енергетска ефикасност. Инаку, еден од факторите зошто ги обновувавме само предните делови од зградите е финансискиот момент. Впрочем, се гледа само предната страна од зградата“, рече вчера градскиот татко. Опозицијата во Советот го обвини Трајановски дека целата акција за обнова на фасадите се врши нестручно, бидејќи, како што тврдат од СДСМ, Градот не ги консултира соодветните здруженија како на пример Здружението на архитекти.

„Па зошто тогаш се луксузирате. Или не ги правите во скапиот барок, или намалете го бројот на зградите, а обновете ги од сите страни“, реплицираше Дамјан Манчевски од СДСМ. Тој изрази сомневање дека Градот е иницијатор на стилизирањето на зградите во центарот. Според него, идеолог на се' е Владата.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=9A5440206D366542B3EC04ECF5F4465C
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1303 Posted: 28-Feb-2014 at 13:01
Originally posted by Џоле


Трајановски призна дека финансискиот момент е причина зошто не се врши целосно стилизирање на зградите во централното градско подрачје

„Па зошто тогаш се луксузирате. Или не ги правите во скапиот барок, или намалете го бројот на зградите, а обновете ги од сите страни“Многу логично, ама логиката избега од Македонија пред неколку години.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1304 Posted: 28-Feb-2014 at 17:11
ова е како некои шмизли и градски фраери кога вадат ајфони и скапи брендирани наочари по кафичи а дома се капат со лонци и јадат ајвар и леб
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #1305 Posted: 28-Feb-2014 at 17:28
хахаха о Господе мили боже,па убаво му кажале на градскиов татко или прај го како што треба,цело или прави го цело во поефтина варијанта,ама важно направи го.......

Мислам да се разбереме,не дека поддржувам шутка стајл како на Жерновски ама па мајку му стара има и убави варијанти а да не се барок,значи може да изгледа убаво,а ќе изгледа убаво ако е цело средено,а не само дел,или па една зграда убава другата до неа во распад....не оди.

И тоа место да почнат со масовно менување на фасади во цел град,тие се зезаат. Незнам што да каже човек.

Edited by Lerin - 28-Feb-2014 at 17:29
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1306 Posted: 01-Mar-2014 at 13:35
Реставрација и конзервација на две згради на бул. „Илинден“ Скопје

mia.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #1307 Posted: 01-Mar-2014 at 13:57
WTF е со последната слика ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1308 Posted: 01-Mar-2014 at 14:05
Те буни мрежата? Така треба да се вршат сите реновирања на згради во земјава. А зградата под неа е многу убава и се надевам дека само ќе ја освежат нејзината фасада (вклучувајќи и санација на истата) и нема да им текне да додаваат некои свои замислени стилови.

Edited by Џоле - 01-Mar-2014 at 14:05
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1309 Posted: 01-Mar-2014 at 14:59
Ја мислам дека поише го бунат масонските симболи на оградата, ова дословно е freemasonry
23ka.wordpress.com
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1310 Posted: 01-Mar-2014 at 15:30
симболот е масонски,нема сомнеж во тоа
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #1311 Posted: 01-Mar-2014 at 15:40
За симболот е Џоле ! Кој може нека го сликне подобро
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1312 Posted: 01-Mar-2014 at 17:32
Се работи за реномирана македонска градежна фирма Масон инженеринг. Како што знам беа изведувачи на Тренинг комплексот на ФФМ и куќа на фудбалот, а ги имам забележано и на изведба на неколку станбени објекти во Дебар маало баш поради употребата на ваквите високо квалитетни заштитни мрежи и скелиња на фасадите кои кај нас се реткост за жал.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1313 Posted: 04-Mar-2014 at 15:36
Originally posted by Z|evzek

За симболот е Џоле ! Кој може нека го сликне подобро


За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1314 Posted: 05-Mar-2014 at 21:28
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1315 Posted: 05-Mar-2014 at 21:35
Браво my Macedonia ако не се лажам досега никој нема ставено слика од Мепсо. 
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #1316 Posted: 05-Mar-2014 at 21:38
Јас пак скроз заборавив дека ќе ја запустуваат и оваа зграда, моја омилена.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #1317 Posted: 05-Mar-2014 at 21:54
Originally posted by Џоле

Originally posted by Z|evzek

За симболот е Џоле ! Кој може нека го сликне подобро


Се надевам дека нема да има нешто вакво на фасадата

Edited by martind - 05-Mar-2014 at 21:54
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #1318 Posted: 05-Mar-2014 at 22:28
масониве треба да знаат дека е станбена а не стамбена зграда
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #1319 Posted: 05-Mar-2014 at 22:30
МЕПСО.

Traveling.
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #1320 Posted: 05-Mar-2014 at 22:32
Originally posted by WhyNot

масониве треба да знаат дека е станбена а не стамбена зграда


ахахаххахаха
Traveling.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6465666768 162>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.469 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.