build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 160>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 15-Nov-2010 at 22:31
Прекрасни фотки од Струмица.

Јас сум поборник идејата на Пенов да ја превземе и сегашниот скопски градоначалник и тоа на објектите во централното градско подрачје.

Ја поддржувам и иницијативата на Стевче Јакимовски, но мора да признаам дека освен сива може да испроба и други фасадни бои кои ќе им дадат живост на мртвилото од советски згради во Карпош 1 и 2. Би можеле да се вклучат и студентите од Архитектонски факултет и од Факултетот за ликовни уметности кои со своите идеи би можеле да го потпомогнат проектот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 16-Nov-2010 at 20:57
Јас пак, сум против ширењето на оваа појава. Напротив, треба да се воспостави систем за задолжително минимално одржување на фасадите од страна на сопствениците на објектите.

А ова со апелов на Општина Карпош е навистина комично. Сега кога воведоа ваква пракса, сигурно сите ќе се потепаат што повеќе финансиски да учествуваат... ако не, нека упатат уште некој апел, тоа гарант ќе упали  Stern%20Smile

Карпош ќе реновира уште распаднати фасади

Општина Карпош в година ќе реновира руинирани фасади на уште неколку згради. Деновиве општинарите распишаа јавен оглас, на кој куќните совети можат да ја пријават својата зграда за реновирање. Граѓаните имаат рок до 22. овој месец да испратат информации за местоположбата на зградата, колку е стар објектот и бројот на становите. Од Општината апелираат куќните совети, колку што е можно, и самите финансиски да учествуваат во финансирањето за да може со акцијата да бидат опфатени поголем број згради.
Општина Карпош е првата општина која со пари од буџетот годинава почна акција за реновирање на оштетените фасадите на зградите. Прва беше обновена фасадата на сината кула во населбата Карпош 1, а во моментов се работи на зградата на булеварот Партизански одреди, број 81. Овие две згради, покрај нов надворешен лик, добија и нови прозорци преку поволни кредити од невладината организација за заштеда на електрична енергија "Хабитат".
(А.А.)
http://vest.com.mk/?ItemID=106A229A51F9AC488D5AAC5209D22DF5
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 16-Nov-2010 at 21:09
Clo toa sto go kazuvas nema nikogas da se sluci!Ima lugje sto ne mozaat da platat ili ne sakaat!Jas sepak mislam deka sekoj sto poseduva stan, treba da plati mesecno pari, a od tie pari da se plati higiencarka i majstorce, sto eventualno bi popravil nesto(da si stavi novi sjalici itn., a tie pari sto kje ostanat da se stavat vo kasata a potoa so tie pari da se renovira(se znae deka i graganite uste ednas kje trebaat da davat pari, no ne vo tolka golema suma, posto  kasata kje im odzemi eden dell!)
Jas vo stransto ziveam, sepak plagjam za higiencarka 120 den. mesecno(nisto   ), a za osvezuvanje na fasadata nikoj ne saka da organizira (imase nekoj no za zal zamina vo skopje) ne e vo katastrofalna sostojba no sepak imam merak koga izgleda nesto svezo! A i ima lugje sto se vo stranstvo i ne se dojdeni vekje po dolg period! Sto znam, ova sekogas kje bide problem!
Pa zatoa karposh ubo pravi, ne mozeme da gi ostavime zgradite da propagaat, dodeka nie cekame ,,toj sistem,,!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 16-Nov-2010 at 21:19


Па и тоа што го кажуваш е еден вид задолжителен систем. Идејата не е лоша. Она против што сум јас е овој подривачки, недефиниран и импровизиран систем кој сега се воспоставува. И да не се залажуваме, парите секако доаѓаат од граѓаните.

Еве сподели како функционира тоа во Швајцарија.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 16-Nov-2010 at 21:28
Vo svajcarija ne se prodavaat stanovite!
Iako se prodavaat mozebi 1 od 10000 !
Tamu ima firma/kompanija!Na taa kompanija treba da im plakjas kirija mesecno!Ima higiencarki, majstorce i se!Ako ima nesto defekt, vednas kje dojdat, nema nitu den da pomine!Si znaete sami deka vo svajcarija nikogas i nigde ne mozes da najdes stari fasadi!
Vo podrumot si ima masini za peerenje i prostor kade mozes da gi stavis alistata da se suvaat(a ne po balkoni kako vo mkd!!)posle sekoj graganin ima pravo da si mie alista 2 pati vo nedela(posto e ekoloski?? so 2 masini da peraat nekolku lugje!)!
Pa zatoa dadov drug predlog posto ovie stanovite vo mkd se vekje kupeni pa nema spass za tie(znaci nikogas nema da imaat svajcarski sistem, docna e !Ohno)Edited by my Macedonia - 16-Nov-2010 at 21:32
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 17-Nov-2010 at 01:30
Освен ако агенциите за недвижнини малку размислат малку подалеку па почнат да се занимаваат со масовен откуп на згради и воспоставување таков организиран систем.

Ова кај Карпош има еден податок што го прибираат, а тоа е бројот на станови (читај потенцијални гласачи). Апсолутно непотребен параметар ако сакаме да го поправаме изгледот на зградите покрај кои секојдневно проаѓаме.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 21-Nov-2010 at 19:51
Компарација Средината на 1990тите и денес

Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 21-Nov-2010 at 19:55
Зградата на плоштадот, ако не и првата стамбена зграда во Струмица

Само се надевам дека тие грдосиите од плоштадот ќе ги мајнат !


Edited by leonid23 - 21-Nov-2010 at 20:17
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 21-Nov-2010 at 20:21
ООУ Сандо Масев
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 21-Nov-2010 at 20:45
Originally posted by Cloverstack

Јас пак, сум против ширењето на оваа појава. Напротив, треба да се воспостави систем за задолжително минимално одржување на фасадите од страна на сопствениците на објектите.А ова со апелов на Општина Карпош е навистина комично. Сега кога воведоа ваква пракса, сигурно сите ќе се потепаат што повеќе финансиски да учествуваат... ако не, нека упатат уште некој апел, тоа гарант ќе упали 
Па искрено и јас некако така размислувам. Додуша овде се работи и за поставување термичка заштита - контактна фасада, ама изборот на зградите е поприлично базиран на локацијата, а не неопходноста од поправање. Од друга страна е добро што барем за некаква корисна работа се трошат парите и барем некој ќе има реална придобивка. Само како за пример - општина Карпош претходниве денови посади некоја фантастична цифра на цвеќиња по булеварот Партизанска од кои не знам што фајде ќе видиме, убаво е да ги има, ама покрај толку несредени работи, јас би го прескокнал овој луксуз.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 21-Nov-2010 at 21:12
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 29-Nov-2010 at 17:04
Хотел "Есперанто", Струмица, конечно некој се сети!!!
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 30-Nov-2010 at 17:55


Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 04-Dec-2010 at 20:14
СЕ ОБНОВУВААТ ФАСАДИТЕ НА СТАНБЕНИТЕ ЗГРАДИ ВО ЦЕНТАРОТ НА СТРУМИЦА
Струмица, 3 декември (МИА) – Во Струмица, со заедничка акција на општината и бизнис секторот, се обновуваат старите фасади од колективните станбени згради.

Досега се обновени фасадите на неколку објекти, а за реализацијата на овој проект, што го иницираше локалната самоуправа, од општинскиот и од семејните буџети на станарите нема да биде потрошен ниту еден денар.

- Се зафативме со еден мошне обемен и долгорочен проект наречен „Струмичани за поубава Струмица“, кој е единствен во државата и кој го реализираме со целосна поддршка на бизнис секторот. Имено, за поубавиот изглед на градот, стопанствениците ги донираат потребните градежни материјали, а работите ги извршуваат градежни работници од Струмица и Струмичко, вели градоначалникот Зоран Заев.

Според проценките на стручњаците, реалната вредност на овој проект е од 600 илјади до еден милион евра. Како што е планирано, во првата фаза од реализацијата на овој проект ќе бидат фасадирани дваесетина станбени згради во центарот на Струмица

http://www.idividi.com.mk/Biznis/MakBiznis/645293/index.html

Edited by leonid23 - 04-Dec-2010 at 20:14
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 04-Dec-2010 at 23:13
Previous
Единствен и прв започнат проект во државата од ваков тип сигурно не е Струмичкиот. 
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 20-Dec-2010 at 14:48
Еве една станбено-комерцијална зграда со нова фасада во Прилеп.


Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 20-Dec-2010 at 14:57
PukeТирана!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4882
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 20-Dec-2010 at 18:29
Ме потсеќа на логото на ЗК Пелагонија!

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 22-Dec-2010 at 21:14

Втората фасада на Партизанска готова

Зградата на булеварот Партизански одреди број 81 доби нова фасада. Општина Карпош деновиве заврши со реконструкција на фасадата која е бојадисана во кафени и беж тонови. Освен нов надворешен лик, со посредство на невладината организација за заштеда на електрична енергија "Хабитат", замените се и старите прозорци во сите станови.
Ова е втора зграда во Општина Карпош која доби нов лик. Летото прва беше обновена фасадата на сината кула во населбата Карпош 1, а в година општинарите најавуваат дека ќе реновираат уште најмалку две згради. (А.А.)

http://vest.com.mk/?ItemID=18C02F952AEC0E4CB418DFBEC0EA19A1
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 22-Dec-2010 at 22:07
Previous Ima nekoj dobra slika od zgradata?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 160>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.688 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.