build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Фасади (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7576777879 157>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1521 Posted: 14-Jul-2014 at 15:23
Еве подобри слики од реконструираниот објект во Кичево.Интересно е што прозорите се изработени од дрво,ги работела некоја фирма од Боговиње,тетовско,и по кажување на еден од лужето кои работат тука,сите кои поминувале мислеле дека прозорите се од ПВЦ.Исклучок биле вратите кај санитарните чворови и излогот од предна страна


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1522 Posted: 14-Jul-2014 at 16:56
Wow odlicno!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1523 Posted: 14-Jul-2014 at 17:11
И мене ми се допаѓа.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1524 Posted: 14-Jul-2014 at 23:16
Фино, можеле и терасата над излогот да ја направат како другите. А веројатно дрво боја (или како на балустрите што е) на прозорите/вратите повеќе би се вклопила, ама и вака ми е ок. Ова е приватен објект или установа некоја?

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1525 Posted: 15-Jul-2014 at 00:37
еден дел имаше АМСМ,после влезе некоја приватна фирма и отвори перална која сега се наоѓа од задната страна.Кој е сопственикот-незнам но ќе се информирам
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1526 Posted: 16-Jul-2014 at 10:22
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1527 Posted: 16-Jul-2014 at 10:43
јас се сомневам во оваа вест.си имаат тие луѓе за овој проект.нешто глумат или сакаат нешто да ушиќарат со вакви потези
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1528 Posted: 31-Jul-2014 at 13:54
Конечниот изглед на зградата спроти Соборен храм Св. Климент Охридски во Скопје

DSC04739 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1529 Posted: 31-Jul-2014 at 17:23
така-така
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1530 Posted: 31-Jul-2014 at 23:24
Болница градена во 60-70 ите години.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1531 Posted: 01-Aug-2014 at 14:14
Фасада по европски терк, 80 посто од фасадите на станбените објекти во Германија се вакви. Не знам што поише да се очекува, барок можда?
Edited by N23 - 01-Aug-2014 at 14:15
23ka.wordpress.com
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1532 Posted: 01-Aug-2014 at 14:17
И овие глупи у Београд ги оставија зградиве со бруталистички фасади, па уште доаѓаат странци овде да снимаат спотови, златен барок у Скопје.

23ka.wordpress.com
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #1533 Posted: 01-Aug-2014 at 19:15
Коментарот се однесува на погорната слика од Џоле. Пред некое време се чудевме како во Тетово ги паркирале колите на булевар, а погледнете што се случува во Скопје. Се испопаркирал кој кај што ке стигне. И како би поминал тука по тотротоар. Тука неможеш да се разминеш ни пешки а не со велосипед или пак со количка со дете. За вака паркирани возила казна за погрешно паркирање е малку. Треба секој да добие казна за загрозување на животот на пешаците. И тука не се работи само за некултура. Надлежните органи ја делат одговорноста. Ако секое погрешно паркирање се санкционира веднаш, и ако си сигурен дека нема да можеш да избегнеш казна, тогаш никој не би паркирал погрешно.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1534 Posted: 01-Aug-2014 at 20:06
Кај нас самата полиција предничи во непочитување на сообраќајните правила (секоја чест за исклучоците). Eве ти само еден од многуте примери:Edited by Џоле - 01-Aug-2014 at 20:07
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1535 Posted: 01-Aug-2014 at 20:39
ако е сликано сега бргу во близина на магацинот на Раде Кончар,јас бев со ова возило,но друг го возеше(охридско беше возилото)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1536 Posted: 02-Aug-2014 at 01:08
Originally posted by N23

Фасада по европски терк, 80 посто од фасадите на станбените објекти во Германија се вакви. Не знам што поише да се очекува, барок можда?


фасадата оригинално си имаше лик на ран модернизам од првата половина на 20-ти век
најпрво се упропасти со доградбите од станарите, а потоа и со новава фасада
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1537 Posted: 03-Aug-2014 at 11:00
Обнова на куќа од стара градска архитектура во Крушево

Со поддршка од Министерството за култура, во тек е конзервација на куќата на ул.„Нико Доага“ број 65 во Крушево, која е дел од проектот на Владата и на Министерството за култура за реконструкција на фасади на значајни објекти од старата градска архитектура.- Конзервацијата на објектот се одвива во неколку фази, а стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Прилеп во моментов интензивно работат на потпокривната конструкција од дрвени греди кои под тежината на камените покривни плочи беа пред уривање. По замената на системот греди и соодветните подготовки на покривот ќе бидат поставени нови камени плочи. Претходно на објектот беше извршено зајакнување на темелите, а се работеше и на обликување на фасадата со основните градежни материјали, дрво и камен се со цел зачувување на амбиенталноста на куќата, информира Министерството за култура.
Објектот има конструктивна и естетска концепција типична за крушевските куќи, а во изминатиот период беше со особено нарушен изглед на надворешноста. Целта на проектот е целосно да се зачува автентичниот изглед на фасадата на објектот кој се наоѓа во непосредна близина на галеријата „Мартиновски“. Тоа ќе придонесе за оформување на комплетна слика за градителското наследство на Крушево.
По обновените фасади на куќите на семејството Важарови и на семејството Бинка, куќата на ул. „Нико Доага“ број 65, е трет објект на староградска архитектура со впечатлива надворешност во Крушево, на кој се обновува фасадата.
- Враќањето на сјајот на овие објекти претставува поттик за идните градители во Крушево да ги следат традиционалните вредности при градењето со што ќе се овозможи странските и домашни посетители да и се восхитуваат на старата македонска архитектура, наведува Министерството за култура.

http://www.kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=45522
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1538 Posted: 05-Aug-2014 at 16:08
Започнува обновата на куќата на Жеревци во Прилеп

Со поддршка на Министерството за култура во Прилеп ќе започне реализацијата на проектот за конзервацијата на куќата на Жеревци, лоцирана на улицата Моша Пијаде 130, која е во рамки на проектот за обнова на објекти со автентична староградска архитектура.Куќата на Жеревци која е изградена околу 1900-тата година и во која сеуште живеат потомците на тогашните сопственици, претставува одличен пример за влијанијата од европската градителска естетика на овие простори. На објектот сеуште е зачувана оригиналната фасада како и богатата архитектонска декорација, карактеристична за периодот на изградбата.

Во текот на реализацијата на проектот за конзервација на овој објект стручните екипи на НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј - Прилеп ќе извршат и целосна замена на подпокривната конструкција и покривот на куќата чие пропаѓање и протекување влијаело и на фасадните ѕидови.

Проектот, соопштија од Министерството за култура, ќе биде реализиран до крајот на годинава.

http://www.mkd.mk/kultura/zapochnuva-obnovata-na-kukjata-na-zherevci-vo-prilep

Edited by Џоле - 05-Aug-2014 at 16:08
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1539 Posted: 06-Aug-2014 at 13:02
Уште една фасада се реновира во општина Центар (во близина на ТЦ Буњаковец)

DSC04815 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1540 Posted: 06-Aug-2014 at 17:22
Се започнува со реновирање и на една фасада одма до железничка во Мичурин ,денес видов дека на еден дел се поставени скелиња. Се работи за оние ниски стари згради по 4 ката што се.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7576777879 157>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.