build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасади (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9293949596 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1861 Posted: 13-Mar-2015 at 00:22
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Z|evzek

Значи последниве коментари проследени од бомбите на Заев се кажаа на форумов. Тука нема реална критика. Вие сте партиски и политички отруени луѓе кои солат памет за архитектура од рекла казала чарсиски муабети. За да подржиш папагал зграда треба или да си архитектонски, уметнички, дизајнерски неписмен или психички пореметен. Поздрав


Јас во живот се кладам дека на истите ликови за кои оваа зграда е РЕМЕК ДЕЛО во случај да беше реализирана. од владеачката структура ќе не давеа дека е КИЧЕРАЈ дека е ТИТАНА, ШУТКА и незнам што друго. Тоа се тие познати НЕУТРАЛНИ ЛИКОВИ.
нема везе, еве јас како политички неутрален граѓанин, мислам дека решението еден комиблок со масивно изменувани балкони и прозорци, да добие „шарена“ фасада, е во ред, и можам да објаснам зашто... едноставно е
1. шаренилото на фасадата придонесува помалку да се познаваат разликите во секој стан
2. шаренило треба да се спроведе успешно... конкретно кај папагалот, успешно е, затоа што се работи со основни бои, кои се во иста нијанса и јачина и се повторуваат по неколку пати на фасадата...
значи на фатил некој да шлака бои по цела фасада, туку се е складно склопено

да нема забуни, јас се залагам за тоа да се задржи оригиналноста на секој објект колку што е можно, но менување на бојата е безболно, затоа што и онака за неколку години, фасадата повторно ќе треба да се префарба
конкретно највава за шарени фасади насекаде и учество на граѓаните во тоа (иако е забавно и тренди) и мене не ми се допаѓа, најпрво затоа што објектите ќе изгубат карактер и затоа што не се знае која глупа боја ќе ја одберат граѓаните, неповрзано со политика... засега, доволен му е еден ваков објект на центарот на градот
или па, ако мора да бидат повеќе, нека биде што е можно полокализирано, на пример блок или кластер објекти со таков дизајн

зградава е неспоредлива со фасадите од Ск2014 поради најразни причини, технички, уметнички и општествени
ако сметате дека кофа боја има иста тежина со комплетно сценско-театарско менување на објект, слободно споделете зошто...

очекувам неутрален и неполитички одговор

Edited by zabegan - 13-Mar-2015 at 00:26
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1862 Posted: 13-Mar-2015 at 01:31
Originally posted by zabegan

Originally posted by kultuzin

Originally posted by Z|evzek

Значи последниве коментари проследени од бомбите на Заев се кажаа на форумов. Тука нема реална критика. Вие сте партиски и политички отруени луѓе кои солат памет за архитектура од рекла казала чарсиски муабети. За да подржиш папагал зграда треба или да си архитектонски, уметнички, дизајнерски неписмен или психички пореметен. Поздрав


Јас во живот се кладам дека на истите ликови за кои оваа зграда е РЕМЕК ДЕЛО во случај да беше реализирана. од владеачката структура ќе не давеа дека е КИЧЕРАЈ дека е ТИТАНА, ШУТКА и незнам што друго. Тоа се тие познати НЕУТРАЛНИ ЛИКОВИ.
нема везе, еве јас како политички неутрален граѓанин, мислам дека решението еден комиблок со масивно изменувани балкони и прозорци, да добие „шарена“ фасада, е во ред, и можам да објаснам зашто... едноставно е
1. шаренилото на фасадата придонесува помалку да се познаваат разликите во секој стан
2. шаренило треба да се спроведе успешно... конкретно кај папагалот, успешно е, затоа што се работи со основни бои, кои се во иста нијанса и јачина и се повторуваат по неколку пати на фасадата...
значи на фатил некој да шлака бои по цела фасада, туку се е складно склопено

да нема забуни, јас се залагам за тоа да се задржи оригиналноста на секој објект колку што е можно, но менување на бојата е безболно, затоа што и онака за неколку години, фасадата повторно ќе треба да се префарба
конкретно највава за шарени фасади насекаде и учество на граѓаните во тоа (иако е забавно и тренди) и мене не ми се допаѓа, најпрво затоа што објектите ќе изгубат карактер и затоа што не се знае која глупа боја ќе ја одберат граѓаните, неповрзано со политика... засега, доволен му е еден ваков објект на центарот на градот
или па, ако мора да бидат повеќе, нека биде што е можно полокализирано, на пример блок или кластер објекти со таков дизајн

зградава е неспоредлива со фасадите од Ск2014 поради најразни причини, технички, уметнички и општествени
ако сметате дека кофа боја има иста тежина со комплетно сценско-театарско менување на објект, слободно споделете зошто...

очекувам неутрален и неполитички одговор


Чудно како одбрале плава и црвена граѓаниве да бидат на една иста зграда
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #1863 Posted: 13-Mar-2015 at 04:30
Mе интересира дали станарите плаќаат за поправките на фасадата или пак целата сметка ја сноси општина Цантар?
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #1864 Posted: 13-Mar-2015 at 11:00
Originally posted by FCB

Mе интересира дали станарите плаќаат за поправките на фасадата или пак целата сметка ја сноси општина Цантар?


Целата сметка ја сноси општина Центар, меѓутоа знам дека има услов процентуално најголем дел од граѓаните на таа зграда да ги имаат сменето прозорите со енергетски ефикасни. Не знам точно колкав процент, ама повеќе од 50 посто е од становите е сигурно.

Инаку мене ми личи на пресметка од Дивиот запад, каде што и двата противника сакаат да остават печат на своето владеење. Убаво што им ги менуваат фасадите, ама нема потреба од ваква неразумна битка.
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #1865 Posted: 13-Mar-2015 at 14:59
Убаво што градот или општината им ги менува фасадите, но само за тие што ке профитираат од тоа. А тоа се само мал број сопственици на тие станови. По правило сопственикот на станот е обврзан да си ја одржува фасадата. Ако е колективен објект тогаш сметката ја сносат сите и се наплака од фондот за станарина. А ако станарите не се во можност да плакаат за станарина треба да им се даде помош но со услов да приложат колкави приходи имаат. Aко неможат сами да си ја платат сметката тогаш треба да им се помогне. Јас не верувам дека градот или пак општината воопшто им барала колкави приходи имаат сопствениците на становите пред да одлучат дали да им помогнат во реновирање на нивната фасада. И кој одлучува кои згради ке се реновираат? Или сите или ниедна.
-И пак мислам дека ова што се случува со фасадите е голема грешка. Ќе се научат лугето дека друг треба да им ја реновира фасадата и тоа многу тешко ке биде да се искорени.
А да не зборам за работи што градот и општината имаат обврка да одржуваат а не го прават тоа.
П.С. И што е следно, на дел од граѓаните на општинате ке им се купат нови чевли затоа што старите им се искинати. И тоа водоотпорни. Ама тоа водоотпорни ке им биде главниот изговор, бог да чува.
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #1866 Posted: 13-Mar-2015 at 15:36
И јас мислам дека општината не треба да ги обновува фасадите на зградите. Кој е интересот на општината да инвестира пари на сите граѓани за една мала група? Ја разбирам потребата од енергетски ефикасни објекти во државата, но вака има селективност. Едно е да бидат поттикнати граѓаните со некоја финансиска помош од 10 до 30 посто од целата сума за фасадите, доколку стават енергетски ефикасна фасада. На тој начин ќе има повеќе пари за повеќе згради и граѓаните ќе имаат мотивација да си реконструираат своите домови, кога ќе видат колку ќе заштедат со новата фасада. Ова сега што се прави е социјална мерка, со која се придобиваат гласачи за идни избори. Општините прво треба својот двор да си го гледаат, а не туѓиот. Работат во привремени објекти каде што плаќаат енормни суми за кирии и режиски трошоци, а не инвестираат да го подобрат истото. Не ми реплицирајте дека со ова побитни им се граѓаните. Со ова само се потврдува дека најбитни се гласачите.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1867 Posted: 13-Mar-2015 at 18:43
повторно се навраќаме на дискусија водена 1000 пати, се разбира дека е погрешно општината или било кој државен орган, да интервенира на станбени објекти, со сопствени средства, освен ако граѓаните за тоа не плаќаат посебен данок
а граѓаните на Центар, мора да плаќаат некаков надоместок во вид на даноци, за екстериерно одржување, само тоа е најдобро решение за нашиов менталитет

мене овие дискусии ми се интересни, затоа што први се побуниваат станари кои не се трудат ни влезовите да ги одржуваат, и не плаќаат основни трошоци за одржување...

Edited by zabegan - 13-Mar-2015 at 18:45
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #1868 Posted: 13-Mar-2015 at 20:08
Токму затоа најдобро решение е зградите во централното градско подрачје да плаќаат значајно поголем данок кон градот во кој ќе биде засметан и трошокот за повремено реновирање на нивните фасади.
Очигледно фасадите на одреден број зради во градот имаат поголемо значење за градото отколку за станарите па затоа тоа треба да се вкалкурира во трошоците за живеење во ваквите згради во централното градско подрачје.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #1869 Posted: 13-Mar-2015 at 20:33
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Z|evzek

Значи последниве коментари проследени од бомбите на Заев се кажаа на форумов. Тука нема реална критика. Вие сте партиски и политички отруени луѓе кои солат памет за архитектура од рекла казала чарсиски муабети. За да подржиш папагал зграда треба или да си архитектонски, уметнички, дизајнерски неписмен или психички пореметен. Поздрав


Јас во живот се кладам дека на истите ликови за кои оваа зграда е РЕМЕК ДЕЛО во случај да беше реализирана. од владеачката структура ќе не давеа дека е КИЧЕРАЈ дека е ТИТАНА, ШУТКА и незнам што друго. Тоа се тие познати НЕУТРАЛНИ ЛИКОВИ.


Тоа е тоа пријател. Во Македонија се е политички “неутрално“, ама на форуми.
Можеби само Жерновски не адаптира на време со оглед на тоа што демографски Скопје и би можело да заличи на Тирана за некоја деценија.
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #1870 Posted: 16-Mar-2015 at 08:54
Originally posted by Glava

Токму затоа најдобро решение е зградите во централното градско подрачје да плаќаат значајно поголем данок кон градот во кој ќе биде засметан и трошокот за повремено реновирање на нивните фасади.
Очигледно фасадите на одреден број зради во градот имаат поголемо значење за градото отколку за станарите па затоа тоа треба да се вкалкурира во трошоците за живеење во ваквите згради во централното градско подрачје.


Мене како граѓанин на Центар и жител во една од зградите во најцентралното подрачје, ова воопшто не би ми пречело. Да не зборуваме дека скоро сите згради тука имаат деловни простории кои се издаваат за добри пари, така што ова нема да претставува никаков проблем за куќните совети. (ние издаваме два дуќани тука, имаме опција за уште еден).



Originally posted by Kid_A

Originally posted by kultuzin

Originally posted by Z|evzek

Значи последниве коментари проследени од бомбите на Заев се кажаа на форумов. Тука нема реална критика. Вие сте партиски и политички отруени луѓе кои солат памет за архитектура од рекла казала чарсиски муабети. За да подржиш папагал зграда треба или да си архитектонски, уметнички, дизајнерски неписмен или психички пореметен. Поздрав


Јас во живот се кладам дека на истите ликови за кои оваа зграда е РЕМЕК ДЕЛО во случај да беше реализирана. од владеачката структура ќе не давеа дека е КИЧЕРАЈ дека е ТИТАНА, ШУТКА и незнам што друго. Тоа се тие познати НЕУТРАЛНИ ЛИКОВИ.


Тоа е тоа пријател. Во Македонија се е политички “неутрално“, ама на форуми.
Можеби само Жерновски не адаптира на време со оглед на тоа што демографски Скопје и би можело да заличи на Тирана за некоја деценија.


Без да навлагам во демографските прилики (како некој друг да ни е крив за тоа што не раѓаме деца), ќе кажам дека сѐ дури и на естетиката гледаме низ политичка призма, ќе си останеме губитници. Ова го имам анализирано во повеќе постови, да не се повторувам.

Over and out!
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1871 Posted: 22-Mar-2015 at 18:53
Аеродром

За сè има вторпат
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #1872 Posted: 25-Mar-2015 at 23:49
Ископав нешто од МЕПСО

Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #1873 Posted: 25-Mar-2015 at 23:54
Чекај, ова рендер е или готова е?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1874 Posted: 25-Mar-2015 at 23:57
Пред некоја ден од западната страна према Мериот се поставуваа метални профили околу столбовите,вероватно за столбните завршетоци(јонски,дорски...ски).не ми се верува дека е завршено
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1875 Posted: 26-Mar-2015 at 00:01
Сега видов дека го нема Офицерскиот
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #1876 Posted: 26-Mar-2015 at 18:30
Барајќи деловен простор за фирмата моја на Пазар 3 наидов на ова.....





Адреса Никола Вапцаров 13 А, се работи за овој објект:




А во продолжение се гледаат и останатите фасади како би изгледале, сеа колку е тоа точно....

Edited by kire85 - 26-Mar-2015 at 18:31
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #1877 Posted: 26-Mar-2015 at 18:39
A ovaa na poslednava slika kaj spomenikot promeneta li e?
We shape our buildings; thereafter they shape us.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1878 Posted: 26-Mar-2015 at 18:43
НАД МИЛИОН ЕВРА ЗА ДВЕ БАРОКНИ ФАСАДИ



Градот Скопје ќе потроши повеќе од еден милион евра за реконструкција на фасадите на две згради во централното градско подрачје. Деновиве беше објавен тендер за избор на фирма која два објекта ќе „преслече“ во барок. Станува збор за зградите со број 25 и 35 на улицата „Македонија“.

Според тендерската документација, фасадата на едната зграда, која се наоѓа на страната на ресторанот „Мекиците од Стража“, ќе има и статуи. Сегашниот изглед на објектот ќе биде комплетно сменет, откако на фасадата ќе бидат поставени разни декоративни елементи, профилирани венци, позлатени букви. Дополнително, терасите ќе бидат „украсени“ со пиедестали и декоративни плочи, а околу прозорците ќе има рамки.

Изведувачот што ќе биде избран ќе треба да ги прави реконструкциите според изготвените проекти од архитектот Жарко Чаушевски. Печатот на проектантското биро на Чаушевски, „Архитектоника“, го има на многу нови објекти, кои се дел од „Скопје 2014“, како што се: новата зграда на „Водовод“, на Советот за радиодифузија, Геолошкиот завод, ЕЛЕМ, но и на стари објекти кои целосно го смениле ликот откако добиле барокни фасади. Такви се: зградата на Владата, фасадите на 15-ина згради во централното градско подрачје, ГТЦ.

http://utrinski.mk/default.asp?ItemID=FEA81DF15490E549AF464EDD890078A6
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1879 Posted: 26-Mar-2015 at 18:51
Originally posted by Tony Martin

A ovaa na poslednava slika kaj spomenikot promeneta li e?
за неа се наменети рендерите и моментално е опкружена со скелиња, ама нема некој прогрес којзнае каков
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1880 Posted: 26-Mar-2015 at 19:40
Ми се чини дека денешното бомбардирање за фасадите на ЕВН и на „Сити галери“ може да даде јасна слика за тоа што се случува со зградите во строгиот центар на Скопје. Еве чекам објаснување за ова, па макар да е и нелогично.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9293949596 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.470 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.