build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски железници низ слика и видео

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 30>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Македонски железници низ слика и видео
    Posted: 04-Jan-2019 at 19:58
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Nov-2018 at 20:22
За сè има вторпат
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Nov-2018 at 08:09
Многу интересна фотографија,
се забележува дека првиот вагон до локомотивата е службен, најверојатно од типот Pg/Рwg.
Можеби оваа е единствена фотографија од Македонија на која се распознава овој вагон.


Originally posted by Џоле

Велес, 1930-ти годиниhttps://www.facebook.com/207002499358386/photos/a.226697690722200/1941856462539639/?type=3&theater


Edited by mon - 26-Dec-2018 at 12:56
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Nov-2018 at 19:00
Така е, моментално е изложен пред железничката во Кичево.
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Nov-2018 at 17:48
Вовчето „Киро" некогаш патувало од Скопје преку Тетово, Гостивар, Кичево, Охрид, Струга до Ташмаруништа, патувањето траело 19 до 24 часа. Вовчето кое патувало на оваа релација од 1921 до 1965 година било врската со светот, оти тој на своите вагони го донел и првиот багер во Струга, секако во делови, а на железничката станица стружани свечено го пречекале спасителот што им помогнал да го направат коритото на реката Црн Дрим.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Nov-2018 at 21:59
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Oct-2018 at 09:32
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Sep-2018 at 21:46
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 01-Sep-2018 at 16:44
Da ne se ima nekoj sluchajno vozeno so liftot? Jas do sho sum bil nekolkupati, sekogash bil von funkcija.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 714
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Sep-2018 at 13:48
За миг на првата фотографија човек ќе добие надеж за нашата железница
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Sep-2018 at 12:42
Skopje by leander_m, on Flickr

Jesses, Hellas! by leander_m, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Railway walker View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Jul-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Railway walker Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Jul-2018 at 12:43
Во близина на селото Милино, Велешко.
Back to Top
Railway walker View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Jul-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Railway walker Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Jul-2018 at 12:41
[QUOTE=Џоле]Некаде во источна Македонија (кочанско?)

Македонија by iattp, on Flickr

Џоле, во вистинската си насока, али на ова слика е станицата Тошо Арсов,
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4434
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 24-Jul-2018 at 13:04
TABANOVTZE?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Railway walker View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Jul-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Railway walker Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Jul-2018 at 12:32


Edited by Railway walker - 25-Jul-2018 at 12:43
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-May-2018 at 07:25
IMGP9547 by Dénes Berky, on Flickr

IMGP9566 by Dénes Berky, on Flickr

IMGP9754 by Dénes Berky, on Flickr

IMGP9773 by Dénes Berky, on Flickr

IMGP9785 by Dénes Berky, on Flickr

IMGP9783 by Dénes Berky, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-May-2018 at 19:24Булки Крај Шините 8

Originally posted by ЏолеEdited by Zelenikovo - 18-May-2018 at 19:27
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-May-2018 at 16:53
Originally posted by Џоле

Некаде во источна Македонија (кочанско?)

Македонија by iattp, on Flickr

Кочани

Македонија by iattp, on Flickr


Div zapad..... dobra lokacija za snimanje na West World
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-May-2018 at 10:52
Made in China by leander_m, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 176
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-May-2018 at 11:35
Дефинитивно подржувам  локална врска Велес - Кочани покрај една целосна од Скопје до Кочани. На тој начин пругата би се држела во кондиција.

Инаку има 2 воза од Софија за Русе кои се директни. Само како податок.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 30>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.