build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Македонски железници низ слика и видео
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски железници низ слика и видео

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 31>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Македонски железници низ слика и видео
    Posted: 01-Aug-2020 at 01:14

замисли турситички спин да ги условеа ЛИМАК да им бидат Стреите во форма на оној од перонот на Стара Железничка но и Фоајеата во ентериер ко тогашниот ...

https://atablewithaview.com/skopje/skopje-the-old-railway-station/не ми е јасно зошто во СХС не стаиле Коњаник и во тревников

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Jul-2020 at 16:31

замисли туристички спин да вакви, Шинобуси би рекол, ги реставрираат за Туристички Тури пр. по Кеј в Скопје, можеби некој друг Град, евала во Охрид како меѓуградска спојка со Струга, можеби Ресен со Маркова Нога ...

се сеќавам низ Магла ги имаше на Железничка горе, ама не ми оди слика в глава дека сум се возел вонив, чинам и 90-тите ко да имаше тук таму ваков Вагон на Шини кајнас ...

... незнам зошто но и само како Билетара на која и да е Железничка Станица во земјава да го стокмат па ќе биде појава, нешѕо налик онаа на ЈСП кај Транспортен, но и таму требаше да увезат некоја Лејланд Шасија од Англија ...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Jul-2020 at 16:12
Се имам возено во еден ваков, порано, ми се чини во средината на 1990-те години, сообраќаше на релација Скопје-Куманово и обратно.
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Jul-2020 at 15:55
Originally posted by Zelenikovo

оХо ЈСП на Шини уште во боја да е фоткава ...

http://www.railfaneurope.net/list/macedonia/macedonia_mz.html [1]

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Jul-2020 at 21:48
Ohrid trainфото: John Phillips

https://www.flickr.com/photos/72213853@N03/50118693923/
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-May-2020 at 17:18

оХо ЈСП на Шини уште во боја да е фоткава ... туку дали имало тогај Отворени Товрани Вагони, мотивација плус да се потсетат Сите дека таква појава не е некој баук ниту скапа работа ...

http://tirekovmirece.com/Novost/Колска-ги-изработи-првите-пет-вагони-за-МЖ-транспорт

а за да се натераат надлежните да пуштат Срце за поуба Вело-Атмосфера
што ќе ги чини кошта изнесува да склепаат соодветни Вело-Приколки
незнам работи ли сеуште Колска или пак ја потекоа!?

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3541&KW=Вело-Приколка&PID=240259#240259
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-May-2020 at 17:07
Не знам дали претходно сме ја имале фоткава (1962 г.):

За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-May-2020 at 08:46
Во Германија е редовна пракса товарни композиции да се со две локомотиви. Некогаш двете се напред, некогаш по една на двата краеви.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-May-2020 at 08:11
Сигурно бил многу натоварен, па за повеќе сила. Веќе и стари се машиниве, ништо нема мрднато.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-May-2020 at 19:42
Станицата во Ѓорче Петров, од пред некој ден:(товарниот воз имаше локомотиви од двете страни)
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Feb-2020 at 10:48
Morning arrival at Gostivar, Gostivar Ohrid line. 1965. Note the apparent railcar on the right. I have no details. Standard gauge bufferstops to left.
John Phillips (flickr.com)
За сè има вторпат
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Jan-2020 at 10:42
Благодарам daci92, претпоставував дека е тоа на влезот во депо Лисиче меѓутоа не можев на Google да го пронајдам стакленикот па тоа ме бунеше.
Интересно е што кога денес ќе се погледне на Google на истото место само на десната пруга, се гледа локомотива 661-4.

Инаку убава фотографија на Клонос, штета што локомотивата не е на тогашното ЈЖ ЖТП Скопје,
ќе имавме уште едно овековечено на фотографија домашно возило од минатото.
.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Jan-2020 at 09:33
Ми изгледа на долната пруга од железничка према депото, она стакленикот во позадина би требало да е објектот на Тутунска банка (или како и да се викал порано) првиот објект после амбулантата Пролече кога одиш према Лисиче.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Jan-2020 at 23:38
Дали некој знае на која локација е направена фотографијава со ЈЖ 441-088?
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Jan-2020 at 03:10
JZ 441-088

21-2-1988

JZ 441-088 by Klonos Rail Photos, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-Dec-2019 at 23:11
Day train Gostivar - Ohrid, around 40km from Gostivar.

Feldbahn JZ 99 4 038

Spring 1965https://flickr.com/photos/72213853@N03/49197730133/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Dec-2019 at 00:27
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Nov-2019 at 16:48


од фејсбук
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Aug-2019 at 17:41
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Aug-2019 at 17:15
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.184 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.