build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски железници низ слика и видео

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 29>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 594
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 13-Dec-2017 at 08:37
Originally posted by ViktorMKD

Ви благодарам за поканата во групата на flickr, Railways in Macedonia и веќе поставив некои слики од новата електромоторна гарнитура во Велес. Ако сликите не ги бидува, слободно бришете.

Благодарам за фотографиите Виктор, има навистина убави и квалитетни!
оние со помал квалитет ќе ги тргнеме
се со цел да добиеме една страница со навистина добри и квалитетни фотографии од нашите пруги.

Се надевам дека со тек на време ќе направиме една богата фото-архива.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 12-Dec-2017 at 22:31
Повелете видео кое само што го поставив, компилација од некои постари и понови мои видеа од ова лето и есен
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3346
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 12-Dec-2017 at 10:37
Браво. Морам да признаам дека на YouTube не можат да се најдат македонски верзии на Trainspotting, и тоа е за жал. Има нешто старо од пред неколку години, има и нови ама од странци. Сепак, не постои континуитет .

Најдобри места за фотки и видеа од возови се Зелениково, Миладиновци и Ѓорче Петров. Таму минуваат и товарни и патнички возови во различни правци
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11547
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 12-Dec-2017 at 10:25
Одлични фотки си ставил, браво!
За сè има вторпат
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 12-Dec-2017 at 09:04
Ви благодарам за поканата во групата на flickr, Railways in Macedonia и веќе поставив некои слики од новата електромоторна гарнитура во Велес. Ако сликите не ги бидува, слободно бришете.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 594
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 14-Nov-2017 at 22:46
Благодарам Џоле ! [[[[[[

Нема потреба од лутење, идејата ми е да имаме некоја база на квалитетни фотографии на железниците во Македонија,
со фотографии во голем формат и целосно видливи железнички објекти и возила.

Патем речено, фотографиите од станицата Градско ти се одлични, тоа е тоа што ни треба.

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11547
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 14-Nov-2017 at 21:20
Се придружив на групата и додадов неколку фотографии од железнички станици и возови што сум ги снимил годинава, кога ќе имам повеќе време ќе додадам некои постари.

Ако сметаш дека не се доволно добри - слободно бриши. Не се лутам.

Edited by Џоле - 14-Nov-2017 at 21:21
За сè има вторпат
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 594
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 14-Nov-2017 at 14:45
.
ИНФО сите љубители на железниците во Македонија кои сакаат да имаат квалитетни фотографии на некои од нашите железнички возила
можат истите да ги превземат од Railways in Macedonia каде што ги имам поставено.
Фотографиите се во моја сопственост и истите можете да ги употребувате каде сакате
а се со цел да овие возила останат во сеќавање, да не се заборават.
И вие би можеле да се придружите и поставите ваши фотографии доколку истите се со добар квалитет и големина.

.Railways in Macedonia

.

Edited by mon - 16-Nov-2017 at 00:26
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 03-Nov-2017 at 14:38
Товарните возови пристигнуваат и директно за станица Скопје Југ, ст. Скопје Товарна (преку Маџари), ст. Велес, ст. Битола, ст. Неготино, ст. Прилеп
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3346
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 03-Nov-2017 at 12:56
Дали е ова ранжирната станица во близина на Трубарево? По правило, сите товарни возови во согласност со важечкиот возен ред, пристигнуваат и заминуваат од овде кон крајните дестинации. Исклучок би требало да се транзитните возови.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11547
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 03-Nov-2017 at 10:03


фото: Петар Петковски

http://www.buzzsta.com/m/1639415161013845249
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11547
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 30-Oct-2017 at 20:22
За сè има вторпат
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 14-Oct-2017 at 08:32
Видео од една од новите кинески моторни гарнитури во Велес, од минатиот месец
https://m.youtube.com/watch?v=xeQ7DEPKWYU
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11547
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 31-Aug-2017 at 10:09
Не се гледа баш убаво, ама тоа е...

За сè има вторпат
Back to Top
FiLo View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 27-Aug-2017 at 14:50
Originally posted by WolfLeader

Тоа треба ептен некој љубител на вожња со возови да ти снима ,кај нас реткост е таков да најдиш ...Ја барем не познавам таков кој ужива да се вози по нашата железничка инфраструктура каква што е во моментот.


Не е некоја филозофија, ке ја закачи камерата напред и нека снима. Може и музика да се стави во видеото.
Баш пред некој ден гледав онборд видео од Бар до Бело Поле во Црна Гора, возењето како кај нас, цело време во опсег 40-60 км/ч, 157 км ги возеа речиси 3 ипол часа, успат на многу места застануваше возот заради неисправни рампи на премини.
Еве го тоа видео: https://www.youtube.com/watch?v=zomZywCAPTA&feature=youtu.be

Баш би било убаво да имаме видеа и од наши делници вака.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 594
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 27-Aug-2017 at 07:20
Originally posted by FiLo

Нема никој ? Го знаете чив е овој профил на јутуб: https://www.youtube.com/user/lokomotivamk/videos...

Профилот е на Владимир, името стои во аватарот, веднаш под локомотивчето.
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 27-Aug-2017 at 05:20
Тоа треба ептен некој љубител на вожња со возови да ти снима ,кај нас реткост е таков да најдиш ...Ја барем не познавам таков кој ужива да се вози по нашата железничка инфраструктура каква што е во моментот.

Edited by WolfLeader - 27-Aug-2017 at 05:22
Back to Top
FiLo View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-Aug-2017 at 22:45
Нема никој ? Го знаете чив е овој профил на јутуб: https://www.youtube.com/user/lokomotivamk/videos

Гледам има доста видеа снимано од железница, ама нема ништо онбоард (има, ама по минута две и тоа од тестирањата на кинеските возови), а јас зборам за долгометражно, да снима од Скопје до Гевгелија, Битола и така натаму.
Back to Top
FiLo View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 21-Aug-2017 at 00:30
Да прашам, има ли некој што може да сними onboard возење на делниците низ државава ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11547
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 17-Jul-2017 at 21:57


За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.