build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски железници низ слика и видео

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8994
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 01-Nov-2008 at 08:07
reality check. Еве една репортажа за Македонските железници превземена од ССЦ (оригинално од некој Словенечки форум за железници). Мизерија

Originally posted by E.L. SLOVENIA

This is a trip to Macedonia added on Slovenian railway forum. We can say that Macedonian railways were better maintained in former Yugoslavia, but speeds on main corridor are still high.

Border station Tabanovci MŽ:Station Kumanovo:...Station Ilinden:Loco from Serbia to Skopje:Station Bitola, pullmans are on cleaning:

Loco from Bitola to Skopje:

 

Station Prilep:

Looking towards Skopje...... and Bitola:Toilette (smell is not on picture :lol:Road crossing:

Towards Skopje:STOP signal:

Station Veles (once Titov):

Meeting with DMG:

Station Dračevo:...Skopje:MŽ 642 005:
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3419
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 17-Sep-2008 at 15:23
ApplauseБаш убави клипчиња! Морам да признаам дека мене најмногу ми се допаѓа пругата кон Кичево, посебно делот измеѓу Сарај и Јегуновце и Гостивар и Зајас. Преубави предели, едни од најубавите во земјата, опуштаат и релаксираат. Би сакал да видам клипови од овој дел на пругата.
Едвај чекам и на денот кога ќе се доправи пругата до Охрид и Струга за да патувам на одмор во Охрид со воз, тоа би било прекрасно доживувањеRoll%20eyes
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 16-Sep-2008 at 20:43
Владимир го нема некое време, ама му влегов во трага и ги ископав овие две одлични клипчиња што ги снимил Big%20smile

Ранжирна станица Трубарево:


Претпоставувам депото Лисиче:

Исто така еве две други добри клипчиња снимени од некој дечко од Србија

Дизел локомотиви серија 661:


Електрични локомотиви серии 441 и 442:


Edited by Cloverstack - 16-Sep-2008 at 20:44
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 08-Jul-2008 at 21:43
Originally posted by Cloverstack

Владимир што бидна со ова?

Originally posted by Vladimir P

Originally posted by La Linea

ВладимирП, случајно да не знаеш нешто за филмов?
Транспортен центар

Не сум го видел но знам кога Мето го снимаше - ќе го набавиме Smile

Дадено е барање за сите филмови од железница да се добијат ДВД копии, но знаеш одморите почнаа така да немам повратни информации.
Но штом се добијат, (ако го префрлиле на БETA) ќе се напенали

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 07-Jul-2008 at 18:44
Владимир што бидна со ова?

Originally posted by Vladimir P

Originally posted by La Linea

ВладимирП, случајно да не знаеш нешто за филмов?
Транспортен центар

Не сум го видел но знам кога Мето го снимаше - ќе го набавиме Smile
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 29-May-2008 at 15:14
nekolku sliki od flickr
 
 
 
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 20-May-2008 at 18:28
Уште фотки, но не се мои Smile

1. Прво оваа пошто pbanks ми замери зашто сум ја стаил на ССЦ а на Билд не LOL


2. Ова колку што знам е канадска верзија на 661 (кенедиевките) и вакви имаме две


3. Моторен воз 712 (дизел-хидрауличен)  - Macosa


4. Ова се 442-ките тазе после пристигнувањето од третманот во Кончар


5. Повторно 442


6. Оваа не е многу тешко да се претпостави чива е Big%20smile
Владимир, каква е таа помалата дизел локомотива?


Edited by pbanks - 08-May-2010 at 13:17
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 20-May-2008 at 18:28
Аууу можеш да сликаш во Трубарево? Екстра! Thumbs%20Up

Чекаме повеќе фотки од таму Smile
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 20-May-2008 at 18:23
Thumbs%20Up Нема проблем

Еве нешто од вчер на ранзирната Трубарево, само се прегрупираа вагоните
Влез во ранжирна

Излес од колосеците

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 20-May-2008 at 18:02
Чим мислиш дека е добар момент, одма кажувај! Smile
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 20-May-2008 at 18:01
Originally posted by Cloverstack

Еве уште неколку фотки што ги направив денеска. Ама немав среќа... Протокот беше слаб (грците почнале да пропуштаат, ама по малку и селективно) и не успеав баш да се изнасликам...

Секако дека немало такво движене, прво се пропуштаа вагоните кој беа на подолните станици, и друго се прабвеше прегрупиранје на вагоните, бидејки само солунското пристаниште проработе, другите правци во грција не се пропуштат.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 20-May-2008 at 17:26
Еве уште неколку фотки што ги направив денеска. Ама немав среќа... Протокот беше слаб (грците почнале да пропуштаат, ама по малку и селективно) и не успеав баш да се изнасликам...

Две помали машини за одржување на пруги

1


2441-107 со својот товар во преден план, а во позадина електромоторен воз и машина за одржување

3


4

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 13-May-2008 at 13:45
Хаха, погрешен клип... Crazy

Сега ќе средам Smile
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4423
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 13-May-2008 at 13:42
alles gute ama kaj ja vide zheleznichkata vo bitola
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 13-May-2008 at 01:50
Аууу дечково имал уште еден куп компилации на фотки ставено на јутјуб... Да не ги постирам сите, еве ѕирнете сами во неговиот профил Smile

http://www.youtube.com/user/MAPJAH


Edited by Cloverstack - 13-May-2008 at 01:51
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 13-May-2008 at 01:42
Железничката во БитолаEdited by Cloverstack - 13-May-2008 at 13:46
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 28-Apr-2008 at 10:25
Bravo za slikive
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 27-Apr-2008 at 20:40
Originally posted by La Linea

ВладимирП, случајно да не знаеш нешто за филмов?
Транспортен центар

Не сум го видел но знам кога Мето го снимаше - ќе го набавиме Smile


Edited by Vladimir P - 27-Apr-2008 at 20:54
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 27-Apr-2008 at 20:24
Originally posted by vardar

Одлични клипчиња дечки Cheers
ВладимирП еве и митатос спомна за плавиот воз...имаше негде некоја најава да се пренамени во туристички воз за низ бившите ЈУ републики....има нешто околу ова или....


Umesto odgovor pogledaj go klipot


P.S. Edino nie i Albanija od Evropskite zemnji nemame turisticki voz


Edited by Vladimir P - 27-Apr-2008 at 21:16
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 27-Apr-2008 at 20:20
Originally posted by mitatos

Ova plaviot voz bil na Tito taka ? posto citav nekade u vesnik go dale na licitacija go prodavaat , inace stara zeleznicka izgledala fenomenalnaa zaluben sum vo toj objekt, i trebalo da i se vrati istata namena, i seuste mislam deka treba da se rekonstruira toj objekt


Да тоа е Титовиот воз.
Се продаваат неколку салон вагони во Србија, а ги имаат доста

Иначе и кај нас имане еден салон вагон останат, кој на времето беше стално спремен во специално депо, таа зграда кое денес се навога преко пат на Беверли трговскиот (мислам дека тоа сега е некаков диско - после пералните према град)

А трите локомотиви Maffei D66 (JZ 761) трулат во Белград (од филмот)А за обново не верувам (веќе како таков е споменик), едина реална е идејата за градска куќа со налепен на постоечкиот еден модерен дел.


Edited by Vladimir P - 27-Apr-2008 at 21:34
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.547 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.