build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски железници низ слика и видео

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 29>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11489
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Македонски железници низ слика и видео
    Posted: 22-May-2018 at 07:25
IMGP9547 by Dénes Berky, on Flickr

IMGP9566 by Dénes Berky, on Flickr

IMGP9754 by Dénes Berky, on Flickr

IMGP9773 by Dénes Berky, on Flickr

IMGP9785 by Dénes Berky, on Flickr

IMGP9783 by Dénes Berky, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 527
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-May-2018 at 19:24Булки Крај Шините 8

Originally posted by ЏолеEdited by Zelenikovo - 18-May-2018 at 19:27
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 207
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-May-2018 at 16:53
Originally posted by Џоле

Некаде во источна Македонија (кочанско?)

Македонија by iattp, on Flickr

Кочани

Македонија by iattp, on Flickr


Div zapad..... dobra lokacija za snimanje na West World
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11489
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-May-2018 at 10:52
Made in China by leander_m, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 175
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-May-2018 at 11:35
Дефинитивно подржувам  локална врска Велес - Кочани покрај една целосна од Скопје до Кочани. На тој начин пругата би се држела во кондиција.

Инаку има 2 воза од Софија за Русе кои се директни. Само како податок.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3335
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-May-2018 at 11:28
Жално е што целата пруга Велес-Кочани се распаѓа поради незнаење и незаинтересираност за железнички сообраќај. Јас искрено се надевам дека новиот автопат Скопје-Штип барем засекогаш ќе ја прекине директната линија Скопје-Кочани (одржувана со еден воз дневно!!!) и конечно ќе доведе до воведување на локални возови Велес-Штип-Кочани неколку пати дневно, со тактни поаѓања со возовите што сообраќаат на пругата меѓу Скопје и Велес.

Односно да се појаснам, се надевам дека моторната гарнитура што сега сообраќа кон Кочани во иднина ќе ја лоцираат во Велес за да се активира оваа пруга. Исто така се надевам дека за ова ќе се пројави интерес од локалните самоуправи, бидејќи сите три града имаат факултети и луѓе кои циркулираат меѓу овие места.

Да ви дадам пример од вчера што барав возови во Бугарија. Од почетна станица Софија НЕ МОЖЕ да се најде ниту еден воз што директно сообраќа до Русе. Мора да промените воз на едно место, а тоа е направено така за гарнитурите ДА НЕ СТОЈАТ ВО МЕСТО, туку многу поефикасно да се искористи возниот парк.

Жално е колку сме заостанати.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11489
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-May-2018 at 10:41
Некаде во источна Македонија (кочанско?)

Македонија by iattp, on Flickr

Кочани

Македонија by iattp, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Apr-2018 at 18:42
Nakratko: cetri godini skolo ili so dokumentite od zavrseno sredno, da se dopolagaat strucnite predmeti za site 4 godini vonredno.

Izvinete za off

Edited by tomo441 - 01-Apr-2018 at 18:43
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1160
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Mar-2018 at 11:23
Малку надвор од темава, но поврзано со железници, сакам да прашам, и некој ако може да ми објасни во Македонија каква е процедурата да се биде машино возач? дали треба да се има завршено некој факултет, дали има часови обуки, курсеви , како се аплицира? 
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 594
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Mar-2018 at 07:44
ТМД 506 на МЖ во Кичево:
TMD-506 MŽ by D LV, on Flickr[/IMG]
На flickr.com во групата Railways in Macedonia имам уште три фотографиии од ова возило кои заинтересираните можат да ги спуштат во поголем формат.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3335
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Mar-2018 at 19:33
Originally posted by BOJAN

Денешниот ден го искористив за да направам виеа од северната страна на железничката станица во Скопје. Во попладневните часови, меѓу 16:10 и 16:50 часот минуваат три воза на оваа пруга, еве видеа од нив:

Патнички воз Скопје-Табановце: https://www.youtube.com/watch?v=wKzN2XjfZm8

Патнички воз Скопје-Кичево: https://www.youtube.com/watch?v=mLtr_EKFjnM

Брз воз Скопје-Приштина: https://www.youtube.com/watch?v=F__GcVptqqU

За разлика од Битола и Гевгелија, дестинации кон кои сообраќаат нови моторни гарнитури, на овие релации имаме стари возови.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3335
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Mar-2018 at 19:32
Денешниот ден го искористив за да направам виеа од северната страна на железничката станица во Скопје. Во попладневните часови, меѓу 16:10 и 16:50 часот минуваат три воза на оваа пруга, еве видеа од нив:

Брз воз Скопје-Приштина: https://www.youtube.com/watch?v=F__GcVptqqU

Патнички воз Скопје-Табановце: https://www.youtube.com/watch?v=wKzN2XjfZm8

Патнички воз Скопје-Кичево: https://www.youtube.com/watch?v=mLtr_EKFjnM

За разлика од Битола и Гевгелија, дестинации кон кои сообраќаат нови моторни гарнитури, на овие релации имаме стари возови.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3335
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Feb-2018 at 12:37
Неделниот вчерашен ден го искористив за да направам неколку видеа во близина на депото „Лисиче“. Покрај видео содржини од самото депо, ги овековечив и возовите што сообраќаат од/кон Скопје во попладневните часови. По возен ред, меѓу 16:20 и 17:10 часот минуваат четири воза на оваа пруга, така што еве видеа од нив:

Воз Битола-Скопје: https://www.youtube.com/watch?v=tA5MZe6kPg4

Воз Скопје-Кочани: https://www.youtube.com/watch?v=Vlq0_fq_y7A

Воз Скопје-Гевгелија: https://www.youtube.com/watch?v=gj3lGRYyNFc

Воз Скопје-Битола: https://www.youtube.com/watch?v=GBZPFEWVL1Y

Новите гарнитури одлично се држат. Стара ДМГ сообраќа кон Кочани, додека кон Кичево и Приштина сообраќаат дизел локомотиви со по 1 патнички вагон.

Симнав програмче за уредување на видео содржини, а имам и подобра камера од онаа на мобилниот, па наскоро може да ме видите и со нови видео содржини на тема железница

Edited by BOJAN - 05-Feb-2018 at 12:43
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Jan-2018 at 12:30
Видеа од кинезите на Велешката железничка станица кои ги поставив на youtube зимава и помислив дека е добро да ги има и тука.


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 594
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Jan-2018 at 12:26
На Flickr.com додадов уште неколку фотографии на товарните Еаѕ вагони који иако не се со баш најдобар квалитет вреди да ги имаме во „архивата„ зашто сигурно некои од тие вагони повеќе не постојат.
Фотографиите се направени во Велес 2014.

Еве го Eas-z 31 65 596 0 080-4 MŽ :

Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 239
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Dec-2017 at 09:32
Можеби било досега, отварање на новата железничка станица во Скопје. Превземено од фб страна Стари скопјани,

https://www.facebook.com/nehat.sabedini.9/videos/1552834498117375/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 594
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Dec-2017 at 08:37
Originally posted by ViktorMKD

Ви благодарам за поканата во групата на flickr, Railways in Macedonia и веќе поставив некои слики од новата електромоторна гарнитура во Велес. Ако сликите не ги бидува, слободно бришете.

Благодарам за фотографиите Виктор, има навистина убави и квалитетни!
оние со помал квалитет ќе ги тргнеме
се со цел да добиеме една страница со навистина добри и квалитетни фотографии од нашите пруги.

Се надевам дека со тек на време ќе направиме една богата фото-архива.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 12-Dec-2017 at 22:31
Повелете видео кое само што го поставив, компилација од некои постари и понови мои видеа од ова лето и есен
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3335
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 12-Dec-2017 at 10:37
Браво. Морам да признаам дека на YouTube не можат да се најдат македонски верзии на Trainspotting, и тоа е за жал. Има нешто старо од пред неколку години, има и нови ама од странци. Сепак, не постои континуитет .

Најдобри места за фотки и видеа од возови се Зелениково, Миладиновци и Ѓорче Петров. Таму минуваат и товарни и патнички возови во различни правци
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11489
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Dec-2017 at 10:25
Одлични фотки си ставил, браво!
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.