build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски железници низ слика и видео

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 282930
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 704
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #581 Posted: 14-Nov-2018 at 08:09
Многу интересна фотографија,
се забележува дека првиот вагон до локомотивата е службен, најверојатно од типот Pg/Рwg.
Можеби оваа е единствена фотографија од Македонија на која се распознава овој вагон.


Originally posted by Џоле

Велес, 1930-ти годиниhttps://www.facebook.com/207002499358386/photos/a.226697690722200/1941856462539639/?type=3&theater


Edited by mon - 26-Dec-2018 at 12:56
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12914
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #582 Posted: 17-Nov-2018 at 20:22
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12914
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #583 Posted: 04-Jan-2019 at 19:58
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12914
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #584 Posted: 27-May-2019 at 10:58
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12914
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #585 Posted: 28-Aug-2019 at 17:15
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12914
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #586 Posted: 30-Aug-2019 at 17:41
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12914
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #587 Posted: 08-Nov-2019 at 16:48


од фејсбук
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12914
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #588 Posted: 03-Dec-2019 at 00:27
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12914
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #589 Posted: 18-Dec-2019 at 23:11
Day train Gostivar - Ohrid, around 40km from Gostivar.

Feldbahn JZ 99 4 038

Spring 1965https://flickr.com/photos/72213853@N03/49197730133/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12914
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #590 Posted: 02-Jan-2020 at 03:10
JZ 441-088

21-2-1988

JZ 441-088 by Klonos Rail Photos, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 704
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #591 Posted: 03-Jan-2020 at 23:38
Дали некој знае на која локација е направена фотографијава со ЈЖ 441-088?
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #592 Posted: 04-Jan-2020 at 09:33
Ми изгледа на долната пруга од железничка према депото, она стакленикот во позадина би требало да е објектот на Тутунска банка (или како и да се викал порано) првиот објект после амбулантата Пролече кога одиш према Лисиче.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 704
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #593 Posted: 04-Jan-2020 at 10:42
Благодарам daci92, претпоставував дека е тоа на влезот во депо Лисиче меѓутоа не можев на Google да го пронајдам стакленикот па тоа ме бунеше.
Интересно е што кога денес ќе се погледне на Google на истото место само на десната пруга, се гледа локомотива 661-4.

Инаку убава фотографија на Клонос, штета што локомотивата не е на тогашното ЈЖ ЖТП Скопје,
ќе имавме уште едно овековечено на фотографија домашно возило од минатото.
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12914
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #594 Posted: 19-Feb-2020 at 10:48
Morning arrival at Gostivar, Gostivar Ohrid line. 1965. Note the apparent railcar on the right. I have no details. Standard gauge bufferstops to left.
John Phillips (flickr.com)
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12914
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #595 Posted: 13-May-2020 at 19:42
Станицата во Ѓорче Петров, од пред некој ден:(товарниот воз имаше локомотиви од двете страни)
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 906
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #596 Posted: 14-May-2020 at 08:11
Сигурно бил многу натоварен, па за повеќе сила. Веќе и стари се машиниве, ништо нема мрднато.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #597 Posted: 14-May-2020 at 08:46
Во Германија е редовна пракса товарни композиции да се со две локомотиви. Некогаш двете се напред, некогаш по една на двата краеви.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12914
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #598 Posted: 28-May-2020 at 17:07
Не знам дали претходно сме ја имале фоткава (1962 г.):

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1465
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #599 Posted: 28-May-2020 at 17:18

оХо ЈСП на Шини уште во боја да е фоткава ... туку дали имало тогај Отворени Товрани Вагони, мотивација плус да се потсетат Сите дека таква појава не е некој баук ниту скапа работа ...

http://tirekovmirece.com/Novost/Колска-ги-изработи-првите-пет-вагони-за-МЖ-транспорт

а за да се натераат надлежните да пуштат Срце за поуба Вело-Атмосфера
што ќе ги чини кошта изнесува да склепаат соодветни Вело-Приколки
незнам работи ли сеуште Колска или пак ја потекоа!?

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3541&KW=Вело-Приколка&PID=240259#240259
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 282930

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.