build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски железници низ слика и видео

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 25-Jun-2009 at 19:36
Smile Баш убаво. Владимир ако имаш поголема резолуција од станицава Рајко Жинзифов слободно качи ја би сакал да пробувам нешто на фотошоп
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 20-Jul-2009 at 18:12
Денеска со возот број 4903 за Битола имав едно неповторливо задоволство

Комзицијата поставена на 3 колосек опкружена со неколку странци јој ја фотографираатЛокомотивата EMD МЖ 661-146 спремна чека на отправникот да даде знак за да ги покрене ергелата коњи во неа.Се качувам на првиот вагон после локомотиватаПрекрасно, ARm вагон бифе на оваја температура (единствениот кој МЖ го има)Се качувам и веднаш идам кон бифето заминувајќи ги неколкуте купиња од прва класа пред него.Завесите навлечени, пирка ветер, музика, веќе неколку особи поред шанкот.Прекрасна атмосвера, штета што не е редизајниран и осовременет би било уште поголемо задоволство.Успевам да направан една фотографија као тутни возот кон Битола.Нарачувам ладен пијалок со ладно нескафе, и тука рапортажата завршува.

П.С. Никако неможев да го напуштам уживањето и прекрасниот муабет кој потече.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 21-Jul-2009 at 11:36
Владимир, ме интересира како се движат цените во овој бифе-вагон. Неделава ја планирам Битола, па ми изгледа интересна варијанта да испијам некое пиво или кафе во овој бифе-вагон од возот. 
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 21-Jul-2009 at 13:04
Како у кафана Big%20smile но затоа док трепнеш веќе мора да се симнеш Cheersне си скучен во некое купе
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 16-Aug-2009 at 15:02
Zajas - TAJMISTE Railway
 

Пруга Зајас - ТАЈМИШТЕ
Благодарам на мојот колега Зоран Ристиќ, град.техн.
за снимениот материјал од кој направив прекрасна видео репортажа.
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 16-Aug-2009 at 15:06
RADUSA Station
 

Станица РАДУША
Благодарам на мојот колега Зоран Ристиќ, град.техн.
за снимениот материјал од кој направив прекрасна видео репортажа.
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 16-Aug-2009 at 15:09
JEGUNOVCE Station
 

Станица ЈЕГУНОВЦЕ
Благодарам на мојот колега Зоран Ристиќ, град.техн.
за снимениот материјал од кој направив прекрасна видео репортажа.
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 16-Aug-2009 at 15:12
LISICE Bridge
 

Подвозник ЛИСИЧЕ
Благодарам на мојот колега Зоран Ристиќ, град.техн.
за снимениот материјал од кој направив прекрасна видео репортажа.
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 16-Aug-2009 at 15:19
From SKOPJE to KICEVO with the train 6904
 

Од СКОПЈЕ до КИЧЕВО со возот 6904ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 17-Sep-2009 at 13:58
GEVGELIJA RAIL STATION
 

ЖЕЛЕЗНИЧКА СТАНИЦА ГЕВГЕЛИЈАПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 18-Sep-2009 at 02:15
Дали би можело да се потпише меѓудржавен договор со кој локомотивите на грчките железници би сообраќале на македонска територија, а македонските локомотиви би оделе до Солун. На овој начин времетраењето на релацијата Скопје-Солун би било многу пократко за поминување.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 18-Sep-2009 at 02:18
Едно време милсам дека вакво нешто функционираше по распадот на СФРЈ, ако не функционира и денеска. знам декаи машиновозачите се движеа со посебна легитимација и не им требаше дури ни пасош. Нашите идеа до Ниш, а србите до Куманово или така нешто слично. Со Грција ова би било доста практично, макар што уште у насловот на спогодбата би заглавиле и ништо од такво нешто. Неможеме една пруга со Лерин да ја регулираме со децении, а не па уште да треба да се организираме и во вакви дополнителни олеснувања. Башка да ја земеме каква е ситуацијата со нашиопт железнички сообраќај, па делумно и со грчиот секој втор ден штрајкови така да има доста пошустински работи кои вероватно кај надлежните добиваат приеорите, ана вакви спогодби не ни се мисли.


Edited by lslcrew - 18-Sep-2009 at 02:21
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 18-Sep-2009 at 02:38
бне дека не е изводливо вакво нешто, но мислам Владимир има некаде наведено дека најчест проблем е некомпатибилноста на мрежите за напојување со соседите! освен ако имаат локомотиви со променлива компатибилност, вакво нешто е дискутабилно бар за сега, но и безбедносно засега најдобро е секој да си вози восвое маало!?!Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 18-Sep-2009 at 10:38


И кај нас и кај нив е истиот систем на напојување -  со контактна мрежа на 25kV AC 50Hz

http://en.wikipedia.org/wiki/Railway_electrification_system

Не дека не се можни дополнителни проблеми, но тоа е неспоредливо помал фактор.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 20-Sep-2009 at 13:46
Веќе неаде имам напишано, локомотиви од друга држава неможе да сообраќа во домицилната, едино домицилна локомотива може да је влече страната локомотива - воз.

Но почнуват исклучоци, како на пример Франција и Германија со нивните TGV и ICEДа, точно е тоа дека порано во екс-Југославија нашите машиновозачи идева во Србија и обратно.
А што се однесува за Грција и таму идева наши локомотви во „југословенската пристанишна зона“ која е имавме во Солун.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 22-Sep-2009 at 21:09
Владимир оваа сликава последнава од 661404 кога е сликана. Дали се работи за постара слика или за некоја локомотива заглавена со децении во депо во Солун?!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 22-Sep-2009 at 21:58
Originally posted by lslcrew

Владимир оваа сликава последнава од 661404 кога е сликана. Дали се работи за постара слика или за некоја локомотива заглавена со децении во депо во Солун?!

Сликата на 661-404 е од `70-сетите години во Југословенската слободна зона во Солун која  почнала со работа уште од 1923, формално 1929 година со Женевскиот протокол со концесија на 50 години, на 95,000 м2 на самото пристаниште. Така да нашите локомотиви идева транзит до и од Солун. Зоната престанува да работи во 1974 година.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 23-Sep-2009 at 23:40
Сметам дека моделов треба да се менува. ЕМГ возовите дефинитивно ги заменуваат класичните композиции од локомотива и вагони. Треба и во балканските земји да се поработи на ова прашање, на пример, доколку Македонија дозволи движење на странски железничките возила по нашите пруги, од Солун за Скопје би се возеле со Siemens Desiro, што не е лоша работаRoll%20eyesBig%20smile!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 13-Oct-2009 at 14:15
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 13-Oct-2009 at 14:31
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.