build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски железници низ слика и видео

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 25-Oct-2011 at 23:15
Хм, едвај го чекам Владимир Агата Кристи да продолжи со патешествието, да ни ја одгатне мистеријата [}].

Покрај шегата, можам само да заклучам дека бројот на патнички вагони што сообраќаат на нашите возови е ужасно мал и непропорционален со бројот на патници. Доколку јас се прашувам, за да се надомести недостигот на вагони курбан би ги пратил брзиот воз за Приштина и експресниот воз за Битола.
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 25-Oct-2011 at 23:28
А проблемот е само до недостатокот на вагони или и до локомотивите? Не сум баш упатен, ама се имам возено пред некоклу години во недела со последниот воз од Бт за Ск и знам како е. Под секое човечко достоинство!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 26-Oct-2011 at 00:05
Originally posted by Vladimir P

Останав на прозорот да ја видам мојата болка, некогаш прекрасна парна локомотива од најаката серија 01


Eх твојата болка стана сега и моја болка, баш ги сакам овие локомотиви се надевам ќе имаме среќа да реализираме некој друг проект како што беше со другата парна локомотива која ја реконструираа барем да го имаме во музеј.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 26-Oct-2011 at 00:46
да ја ставеа во музеј, па макар и вака за'рѓана ќе бевме ќар...
мене не ми е жал толку многу што парните локомотиви не се во свој полн сјај, туку поради тоа што ни малку не се заштитени, ако ништо друго од дожд и снег
навистина не ми е јасно што толку не можеле да ја стават да се одмора во некое депо додека некој не се заинтересира за неа, туку морале вака во сред дивина да ја остават


Edited by zabegan - 26-Oct-2011 at 02:21
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 27-Oct-2011 at 11:12
Добро e, дознав не е некоја трагедија, трчам кон мојот воз кој треба секој момент да тргне со закаснување скоро од 40 мин.Возот на самиот излез од Велес повторно застанува.И еве го узрокот на моето замислено мирно патување.Целата шина деформирана и оштетена.Највероватен узрок, работниците кој ја поправале пругата заменетата шина ја оставиле непрописно а во која налетал возот i-R 4902 од Битола.Возот полека го поминува критичното место и го продолжуваме патот понатаму.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 27-Oct-2011 at 11:13
Се менува околината пред прозорецот.Од тивкото монотоно клопотење на тркалата патниците потонуваат во заслужен мир .Се менуват тунел позади тунел,мирот завладеаа светлината полека потонувапејсажите полека се менуваата денот ја чека својата заменаПелагонија потонува во чудесен мир.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 27-Oct-2011 at 11:18
Светлата се палатИ задната дестинација на ова патување или можда подобро кажано доживување, БитолаГо оставам возот 4903, кој сепак ме донесе во Битола иако со повеќе од 40 мин. каснењеМи остануват уште неколку минутида стигнам на Интернационалниот Фестивал на Филмска Камера "Браќа Манаки",и ги игледам проекциите на фестивалот мирно завален во фотељата од преполната сала опкружен со магијата на филмот .П.С. Оваја репортажа е потикната од неколку дневните препукувања на двете железнички претпријатија кој сепак на крај доблесно ги признава своите грешки и проблеми кој ги имаат и двете претпријатија.

Незнам но ја во потполност ги разбирам, „ќуќа која не е одржувана 30-тина години сакаме да ни биде удобна и топла“
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 27-Oct-2011 at 11:23
Originally posted by Vladimir PПелагонија потонува во чудесен мир.Applause   Applause   Applause   Applause   Applause


Небаре фотошоп!


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 10-Dec-2011 at 17:13
МЖ 661-234 воз i-R 4903 Скопје - БитолаКлуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 10-Dec-2011 at 17:30
ЖС Битола Владимир
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 10-Dec-2011 at 19:02
Страшно какви се вагоните, до толку ли нема пари да се средат барем од надвор. Ако ништо друго нека ги префарбат во некоја основна боја и нека ги замолат цртачите на графити да ги исцртат. Вака навистина жалосно е.
Јас разбирам да се нема пари за нови вагони и локомотиви, но за основно одржување и хигиена ако не е способна управата тогаш клуч на врата друго нема.
Инаку Владимир секоја чест за теба , е барем малку да ги има со таков ентузијазам и љубов кон тоа што го работат.

Edited by kultuzin - 10-Dec-2011 at 19:03
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 10-Dec-2011 at 20:20
Еден од последните графити на скоро обневениот вагон.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 10-Dec-2011 at 21:51
Владимир дали некогаш се размислувало во МЖ да се сменат стандардните (ако воопшто постои стабдард) бои и дизајнот на вагоните?


Edited by kultuzin - 10-Dec-2011 at 21:51
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 10-Dec-2011 at 22:49
Па барем прозорите да ги поштедат овие безмозочници   Ohno


@ Vladimir
Фотките од возот во Битола се   Bow
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 11-Dec-2011 at 09:52
Originally posted by kultuzin

Владимир дали некогаш се размислувало во МЖ да се сменат стандардните (ако воопшто постои стабдард) бои и дизајнот на вагоните?

За жал освен „стандард“ за боите сето друго останало наследено. Исклучок се новите електро локомотивите (462, белите) кои се на некој начин редизајнирани со вметнато лиго, на сите останати чак логото кое нешто е основно го нема и по обновата.
Но во некоја дтуга нишка ќе го продискутираме подетално.

@ ... Благодарам за упатените комлименти на сите.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 21-Dec-2011 at 20:23
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 743
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 29-Jan-2012 at 13:33
Tipcevo pokraj ostanatoto ima grmada sliki na MZ od segasno vreme.
Ne mu ja svacam poentata na isklucenata opcija za dowloadiranje koga site nie
imame moznost na screenshot. Roll%20eyes
 
Eve uste fotki, od drug avtor:


Edited by mon - 29-Jan-2012 at 14:53
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 04-Sep-2012 at 19:19
Две убави видеа од Прилеп   Cheers
Второво нејќе да го ембедува, но еве линк:
(се работи за патничка гарнитура „шпанец“)

http://www.youtube.com/watch?v=EUxjStejoNs
Edited by Cloverstack - 04-Sep-2012 at 19:20
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 06-Sep-2012 at 14:43
Кловер, по подолго време гледам дека има неколку поставени видеа од возовите кон Прилеп и Битола. Ми се допаѓа ваквото „ловење“ на возовите.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 17-Jan-2013 at 16:30

Несекојдневна глетка... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.