build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Македонски железници низ слика и видео
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски железници низ слика и видео

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 27-Apr-2008 at 12:39
Одлични клипчиња дечки Cheers
ВладимирП еве и митатос спомна за плавиот воз...имаше негде некоја најава да се пренамени во туристички воз за низ бившите ЈУ републики....има нешто околу ова или....
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 27-Apr-2008 at 12:51
ВладимирП, случајно да не знаеш нешто за филмов?

Наслов

Транспортен центар

 

Филм од 1984 година , во времетрање од 57 минути.
Филмот е снимен во стандард техника, со звук, во боја и 35мм.


Производство

Вардар филм - Скопје

Содржина

Пуштањето во погон на модерниот транспортен центар во Скопје со осврт на почетокот на изградбата, кон крајот на 19-иот век, и развојниот пат до денешните дни.

Автори


Режија: Петровски Мето
Сценарио: Петровски Мето
Снимател: Михајловски Бранко
Монтажа: Грбевски Димитар

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 27-Apr-2008 at 16:11
Еве и неколку фотки од лани:

Електрична гарнитура 412-ка
Оваа изгледаше во прилично добра состојба, веројатно беше малце подновена и освежена.


Еве ја истата и внатре


Исто така 412-ка, но оваа во црвено-жолта кобинација и во прилично лоша состојба од око.


Електрична локомотива 442Edited by Cloverstack - 27-Apr-2008 at 16:18
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 27-Apr-2008 at 20:20
Originally posted by mitatos

Ova plaviot voz bil na Tito taka ? posto citav nekade u vesnik go dale na licitacija go prodavaat , inace stara zeleznicka izgledala fenomenalnaa zaluben sum vo toj objekt, i trebalo da i se vrati istata namena, i seuste mislam deka treba da se rekonstruira toj objekt


Да тоа е Титовиот воз.
Се продаваат неколку салон вагони во Србија, а ги имаат доста

Иначе и кај нас имане еден салон вагон останат, кој на времето беше стално спремен во специално депо, таа зграда кое денес се навога преко пат на Беверли трговскиот (мислам дека тоа сега е некаков диско - после пералните према град)

А трите локомотиви Maffei D66 (JZ 761) трулат во Белград (од филмот)А за обново не верувам (веќе како таков е споменик), едина реална е идејата за градска куќа со налепен на постоечкиот еден модерен дел.


Edited by Vladimir P - 27-Apr-2008 at 21:34
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 27-Apr-2008 at 20:24
Originally posted by vardar

Одлични клипчиња дечки Cheers
ВладимирП еве и митатос спомна за плавиот воз...имаше негде некоја најава да се пренамени во туристички воз за низ бившите ЈУ републики....има нешто околу ова или....


Umesto odgovor pogledaj go klipot


P.S. Edino nie i Albanija od Evropskite zemnji nemame turisticki voz


Edited by Vladimir P - 27-Apr-2008 at 21:16
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 27-Apr-2008 at 20:40
Originally posted by La Linea

ВладимирП, случајно да не знаеш нешто за филмов?
Транспортен центар

Не сум го видел но знам кога Мето го снимаше - ќе го набавиме Smile


Edited by Vladimir P - 27-Apr-2008 at 20:54
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Apr-2008 at 10:25
Bravo za slikive
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 13-May-2008 at 01:42
Железничката во БитолаEdited by Cloverstack - 13-May-2008 at 13:46
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 13-May-2008 at 01:50
Аууу дечково имал уште еден куп компилации на фотки ставено на јутјуб... Да не ги постирам сите, еве ѕирнете сами во неговиот профил Smile

http://www.youtube.com/user/MAPJAH


Edited by Cloverstack - 13-May-2008 at 01:51
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 13-May-2008 at 13:42
alles gute ama kaj ja vide zheleznichkata vo bitola
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 13-May-2008 at 13:45
Хаха, погрешен клип... Crazy

Сега ќе средам Smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 20-May-2008 at 17:26
Еве уште неколку фотки што ги направив денеска. Ама немав среќа... Протокот беше слаб (грците почнале да пропуштаат, ама по малку и селективно) и не успеав баш да се изнасликам...

Две помали машини за одржување на пруги

1


2441-107 со својот товар во преден план, а во позадина електромоторен воз и машина за одржување

3


4

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 20-May-2008 at 18:01
Originally posted by Cloverstack

Еве уште неколку фотки што ги направив денеска. Ама немав среќа... Протокот беше слаб (грците почнале да пропуштаат, ама по малку и селективно) и не успеав баш да се изнасликам...

Секако дека немало такво движене, прво се пропуштаа вагоните кој беа на подолните станици, и друго се прабвеше прегрупиранје на вагоните, бидејки само солунското пристаниште проработе, другите правци во грција не се пропуштат.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 20-May-2008 at 18:02
Чим мислиш дека е добар момент, одма кажувај! Smile
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 20-May-2008 at 18:23
Thumbs%20Up Нема проблем

Еве нешто од вчер на ранзирната Трубарево, само се прегрупираа вагоните
Влез во ранжирна

Излес од колосеците

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 20-May-2008 at 18:28
Аууу можеш да сликаш во Трубарево? Екстра! Thumbs%20Up

Чекаме повеќе фотки од таму Smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 20-May-2008 at 18:28
Уште фотки, но не се мои Smile

1. Прво оваа пошто pbanks ми замери зашто сум ја стаил на ССЦ а на Билд не LOL


2. Ова колку што знам е канадска верзија на 661 (кенедиевките) и вакви имаме две


3. Моторен воз 712 (дизел-хидрауличен)  - Macosa


4. Ова се 442-ките тазе после пристигнувањето од третманот во Кончар


5. Повторно 442


6. Оваа не е многу тешко да се претпостави чива е Big%20smile
Владимир, каква е таа помалата дизел локомотива?


Edited by pbanks - 08-May-2010 at 13:17
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 29-May-2008 at 15:14
nekolku sliki od flickr
 
 
 
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 07-Jul-2008 at 18:44
Владимир што бидна со ова?

Originally posted by Vladimir P

Originally posted by La Linea

ВладимирП, случајно да не знаеш нешто за филмов?
Транспортен центар

Не сум го видел но знам кога Мето го снимаше - ќе го набавиме Smile
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 08-Jul-2008 at 21:43
Originally posted by Cloverstack

Владимир што бидна со ова?

Originally posted by Vladimir P

Originally posted by La Linea

ВладимирП, случајно да не знаеш нешто за филмов?
Транспортен центар

Не сум го видел но знам кога Мето го снимаше - ќе го набавиме Smile

Дадено е барање за сите филмови од железница да се добијат ДВД копии, но знаеш одморите почнаа така да немам повратни информации.
Но штом се добијат, (ако го префрлиле на БETA) ќе се напенали

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.145 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.