build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски железници низ слика и видео

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 30>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 21-May-2014 at 18:00
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 24-Sep-2014 at 08:26


фото: Ване Михајловски
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 24-Sep-2014 at 15:46
две композиции се спрегнати?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4531
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 24-Sep-2014 at 17:21


Ова е ако не се лажам Горбачов кој настрада од пожар пред многу години, па само едниот дел е заменет со друг, меѓутоа не е никогаш исфарбан.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 24-Sep-2014 at 18:40
Originally posted by гитардемонОва е ако не се лажам Горбачов кој настрада од пожар пред многу години, па само едниот дел е заменет со друг, меѓутоа не е никогаш исфарбан.


Да, да, тоа е нечуената технолошка иновација што ја спроведоа Македонски железници. Една гарнитура им се запали, па од друга гарирана ЕМГ успеаја да ја расклопат за да склопат еден воз.

Само две работи ми се нејасни во светот. Првата е како луѓето ќе живеат на Марс во догледна иднина, а втората е како сеуште се движи ова чудо од воз. Башка што го имам пробано едно десетина пати
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 24-Sep-2014 at 18:47
Го памтам вакво шарено се движи најмалку од 2007 навака. За овие минимум 7 години не им текна ни да го префарбаат... За ваков крш сметаат дека дури и фарбање е непотребен трошок, ама да превезува патници тоа може...

 Applause


Edited by Cloverstack - 24-Sep-2014 at 18:48
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 24-Sep-2014 at 18:53
Originally posted by BOJAN

Башка што го имам пробано едно десетина пати
Јас го имам пробано еднаш и доволно ми беше. Оттогаш неколку пати со автобус имам патувано до Велес и по еднаш до Неготино и Гевгелија, патувања кои сигурно ќе ги направев со железница, ако не беше на тие линии ангажиран овој крш, кој BTW внатре мириса на јавен тоалет.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 24-Sep-2014 at 20:46
мирисот е гратис од купувањето на картата.како мирисалче-елкичка во автопералните
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 29-Sep-2014 at 19:03
Тунел од теснолинејката во клисурата помеѓу Росоман и Плетвар:

41.436959, 21.817568


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 29-Sep-2014 at 19:29
зарем го збира вовчето под ова?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 13-Oct-2014 at 10:04
MŽ Depot Skopje by Kosrail, on Flickr

MŽ Depot Skopje by Kosrail, on Flickr

MŽ Depot Skopje by Kosrail, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 02-Dec-2014 at 17:07
Ако некој знае како, нека го симне документарецов, би било штета ако го избришат од Јутјуб и засекогаш се изгуби.Edited by Џоле - 02-Dec-2014 at 17:11
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 02-Dec-2014 at 20:10
направено.многу добро видео иако го прегледав набрзина.

спушти го FinalVideoDownloader и кога ќе отидеш дирекно на јутјуб,копирај го линкот и кликни на Add video link ,и самото прави paste. Одбираш фолдер и формат,дали да се конвертира или не.и толку.Видеото се спушта одма.

Овој програм го користам и за музички мп3 фајлови на песни кои неможам да ги најдам во таква форма,само што ги чекирам да се конвертира во мп3
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 02-Dec-2014 at 20:19
http://file2hd.com/

Ништо не ти треба.Никакви програми, само пастирај го линкот и одбери што сакаш да се симне од било кој сајт.

Edited by jyvation - 02-Dec-2014 at 20:20
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 03-Dec-2014 at 00:17
Ви благодарам многу!
За сè има вторпат
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 03-Dec-2014 at 00:35
Originally posted by Џоле

Ако некој знае како, нека го симне документарецов, би било штета ако го избришат од Јутјуб и засекогаш се изгуби.


За ова „откритие„ имаш частење Џоле, прекрасна снимка која никако не смее да се изгуби!

Инаку еве се податоците за изворот на филмчето:


This movie is part of the collection: Academic Film Archive of North America

Director: Jean Dasque
Producer: Robert Legrande; Jean Dasque
Sponsor: Jack and Fran Davidson
Audio/Visual: sound, color
.
Keywords: train; Macedonia; Yugoslavia; locomotive
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 03-Dec-2014 at 01:43
ја вака симињам видеа, и се кладам дека имам поише искуства од вас

шала на страна ,многу е добро што на времето имало некои што имле опрема да снимаат вакви репортажи.сега е лесно со камери,мобилни и дигитални апарати...
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 03-Dec-2014 at 20:45


Ова бесценето парче е краток документарен филм од 1972 година, кога возот „Ќиро“ сеуште сообраќал до Охрид. Филмот е посветен на еден кондуктер, Петар Михајловски, од Охрид, за неговиот живот, предизвици и вредностите на времето во кое живеел. И секако нераскинливата врска на човекот од овие краеви со малото чајниче кое значело многу во тоа време.
Вистинската вредност е што многумина од нас, макар на видео, ќе го видат за првпат „Ќирчо во акција“ низ кривулестата пруга. Многу сцени наликуваат на вестерн филм. Ќе видите и сцени кои одамна неможат да се видат во овие краишта, а биле вообичаени се до 40-тина години во Дебарца и Охрид.

За „Ќирчо“ нема кој не зборува небаре како за човек. Има некоја неодолива харизма во тоа „чајниче“.


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 03-Dec-2014 at 23:22
Originally posted by jyvationОва бесценето парче е краток документарен филм од 1972 година, кога возот „Ќиро“ сеуште сообраќал до Охрид. ...

Само мала исправка: сообраќајот по 600 милиметарската пруга е укинат 1966 година и тогаш започнува нејзиното демонтирање така да Кирчо неможел да сообраќа во 1972 година.

Како што се вели во одговорот на YouTube материјалите употребени во документарецот се снимени 1965 година.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 03-Dec-2014 at 23:26
Само пренесувам тоа што го најдов.Можно е да е утната годината
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 30>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.