build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски железници низ слика и видео

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 30-Oct-2017 at 20:22
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 03-Nov-2017 at 10:03


фото: Петар Петковски

http://www.buzzsta.com/m/1639415161013845249
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 03-Nov-2017 at 12:56
Дали е ова ранжирната станица во близина на Трубарево? По правило, сите товарни возови во согласност со важечкиот возен ред, пристигнуваат и заминуваат од овде кон крајните дестинации. Исклучок би требало да се транзитните возови.
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 03-Nov-2017 at 14:38
Товарните возови пристигнуваат и директно за станица Скопје Југ, ст. Скопје Товарна (преку Маџари), ст. Велес, ст. Битола, ст. Неготино, ст. Прилеп
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 649
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 14-Nov-2017 at 14:45
.
ИНФО сите љубители на железниците во Македонија кои сакаат да имаат квалитетни фотографии на некои од нашите железнички возила
можат истите да ги превземат од Railways in Macedonia каде што ги имам поставено.
Фотографиите се во моја сопственост и истите можете да ги употребувате каде сакате
а се со цел да овие возила останат во сеќавање, да не се заборават.
И вие би можеле да се придружите и поставите ваши фотографии доколку истите се со добар квалитет и големина.

.Railways in Macedonia

.

Edited by mon - 16-Nov-2017 at 00:26
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 14-Nov-2017 at 21:20
Се придружив на групата и додадов неколку фотографии од железнички станици и возови што сум ги снимил годинава, кога ќе имам повеќе време ќе додадам некои постари.

Ако сметаш дека не се доволно добри - слободно бриши. Не се лутам.

Edited by Џоле - 14-Nov-2017 at 21:21
За сè има вторпат
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 649
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 14-Nov-2017 at 22:46
Благодарам Џоле ! [[[[[[

Нема потреба од лутење, идејата ми е да имаме некоја база на квалитетни фотографии на железниците во Македонија,
со фотографии во голем формат и целосно видливи железнички објекти и возила.

Патем речено, фотографиите од станицата Градско ти се одлични, тоа е тоа што ни треба.

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 12-Dec-2017 at 09:04
Ви благодарам за поканата во групата на flickr, Railways in Macedonia и веќе поставив некои слики од новата електромоторна гарнитура во Велес. Ако сликите не ги бидува, слободно бришете.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 12-Dec-2017 at 10:25
Одлични фотки си ставил, браво!
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 12-Dec-2017 at 10:37
Браво. Морам да признаам дека на YouTube не можат да се најдат македонски верзии на Trainspotting, и тоа е за жал. Има нешто старо од пред неколку години, има и нови ама од странци. Сепак, не постои континуитет .

Најдобри места за фотки и видеа од возови се Зелениково, Миладиновци и Ѓорче Петров. Таму минуваат и товарни и патнички возови во различни правци
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 12-Dec-2017 at 22:31
Повелете видео кое само што го поставив, компилација од некои постари и понови мои видеа од ова лето и есен
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 649
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 13-Dec-2017 at 08:37
Originally posted by ViktorMKD

Ви благодарам за поканата во групата на flickr, Railways in Macedonia и веќе поставив некои слики од новата електромоторна гарнитура во Велес. Ако сликите не ги бидува, слободно бришете.

Благодарам за фотографиите Виктор, има навистина убави и квалитетни!
оние со помал квалитет ќе ги тргнеме
се со цел да добиеме една страница со навистина добри и квалитетни фотографии од нашите пруги.

Се надевам дека со тек на време ќе направиме една богата фото-архива.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 314
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 13-Dec-2017 at 09:32
Можеби било досега, отварање на новата железничка станица во Скопје. Превземено од фб страна Стари скопјани,

https://www.facebook.com/nehat.sabedini.9/videos/1552834498117375/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 649
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 13-Jan-2018 at 12:26
На Flickr.com додадов уште неколку фотографии на товарните Еаѕ вагони који иако не се со баш најдобар квалитет вреди да ги имаме во „архивата„ зашто сигурно некои од тие вагони повеќе не постојат.
Фотографиите се направени во Велес 2014.

Еве го Eas-z 31 65 596 0 080-4 MŽ :

Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 14-Jan-2018 at 12:30
Видеа од кинезите на Велешката железничка станица кои ги поставив на youtube зимава и помислив дека е добро да ги има и тука.


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 05-Feb-2018 at 12:37
Неделниот вчерашен ден го искористив за да направам неколку видеа во близина на депото „Лисиче“. Покрај видео содржини од самото депо, ги овековечив и возовите што сообраќаат од/кон Скопје во попладневните часови. По возен ред, меѓу 16:20 и 17:10 часот минуваат четири воза на оваа пруга, така што еве видеа од нив:

Воз Битола-Скопје: https://www.youtube.com/watch?v=tA5MZe6kPg4

Воз Скопје-Кочани: https://www.youtube.com/watch?v=Vlq0_fq_y7A

Воз Скопје-Гевгелија: https://www.youtube.com/watch?v=gj3lGRYyNFc

Воз Скопје-Битола: https://www.youtube.com/watch?v=GBZPFEWVL1Y

Новите гарнитури одлично се држат. Стара ДМГ сообраќа кон Кочани, додека кон Кичево и Приштина сообраќаат дизел локомотиви со по 1 патнички вагон.

Симнав програмче за уредување на видео содржини, а имам и подобра камера од онаа на мобилниот, па наскоро може да ме видите и со нови видео содржини на тема железница

Edited by BOJAN - 05-Feb-2018 at 12:43
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 17-Mar-2018 at 19:32
Денешниот ден го искористив за да направам виеа од северната страна на железничката станица во Скопје. Во попладневните часови, меѓу 16:10 и 16:50 часот минуваат три воза на оваа пруга, еве видеа од нив:

Брз воз Скопје-Приштина: https://www.youtube.com/watch?v=F__GcVptqqU

Патнички воз Скопје-Табановце: https://www.youtube.com/watch?v=wKzN2XjfZm8

Патнички воз Скопје-Кичево: https://www.youtube.com/watch?v=mLtr_EKFjnM

За разлика од Битола и Гевгелија, дестинации кон кои сообраќаат нови моторни гарнитури, на овие релации имаме стари возови.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 17-Mar-2018 at 19:33
Originally posted by BOJAN

Денешниот ден го искористив за да направам виеа од северната страна на железничката станица во Скопје. Во попладневните часови, меѓу 16:10 и 16:50 часот минуваат три воза на оваа пруга, еве видеа од нив:

Патнички воз Скопје-Табановце: https://www.youtube.com/watch?v=wKzN2XjfZm8

Патнички воз Скопје-Кичево: https://www.youtube.com/watch?v=mLtr_EKFjnM

Брз воз Скопје-Приштина: https://www.youtube.com/watch?v=F__GcVptqqU

За разлика од Битола и Гевгелија, дестинации кон кои сообраќаат нови моторни гарнитури, на овие релации имаме стари возови.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 649
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 30-Mar-2018 at 07:44
ТМД 506 на МЖ во Кичево:
TMD-506 MŽ by D LV, on Flickr[/IMG]
На flickr.com во групата Railways in Macedonia имам уште три фотографиии од ова возило кои заинтересираните можат да ги спуштат во поголем формат.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 30-Mar-2018 at 11:23
Малку надвор од темава, но поврзано со железници, сакам да прашам, и некој ако може да ми објасни во Македонија каква е процедурата да се биде машино возач? дали треба да се има завршено некој факултет, дали има часови обуки, курсеви , како се аплицира? 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.