build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Македонски железници низ слика и видео
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски железници низ слика и видео

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 16-Sep-2008 at 20:43
Владимир го нема некое време, ама му влегов во трага и ги ископав овие две одлични клипчиња што ги снимил Big%20smile

Ранжирна станица Трубарево:


Претпоставувам депото Лисиче:

Исто така еве две други добри клипчиња снимени од некој дечко од Србија

Дизел локомотиви серија 661:


Електрични локомотиви серии 441 и 442:


Edited by Cloverstack - 16-Sep-2008 at 20:44
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 17-Sep-2008 at 15:23
ApplauseБаш убави клипчиња! Морам да признаам дека мене најмногу ми се допаѓа пругата кон Кичево, посебно делот измеѓу Сарај и Јегуновце и Гостивар и Зајас. Преубави предели, едни од најубавите во земјата, опуштаат и релаксираат. Би сакал да видам клипови од овој дел на пругата.
Едвај чекам и на денот кога ќе се доправи пругата до Охрид и Струга за да патувам на одмор во Охрид со воз, тоа би било прекрасно доживувањеRoll%20eyes
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 01-Nov-2008 at 08:07
reality check. Еве една репортажа за Македонските железници превземена од ССЦ (оригинално од некој Словенечки форум за железници). Мизерија

Originally posted by E.L. SLOVENIA

This is a trip to Macedonia added on Slovenian railway forum. We can say that Macedonian railways were better maintained in former Yugoslavia, but speeds on main corridor are still high.

Border station Tabanovci MŽ:Station Kumanovo:...Station Ilinden:Loco from Serbia to Skopje:Station Bitola, pullmans are on cleaning:

Loco from Bitola to Skopje:

 

Station Prilep:

Looking towards Skopje...... and Bitola:Toilette (smell is not on picture :lol:Road crossing:

Towards Skopje:STOP signal:

Station Veles (once Titov):

Meeting with DMG:

Station Dračevo:...Skopje:MŽ 642 005:
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 02-Nov-2008 at 23:14
Владимир абе што бидна со филмот за транспортен, поминаа и одмори и све живо помина  Poke Big%20smile

Туку сериозно, има ли шанси да го добиеш по твои канали? Јас им пишав пред неколку дена на Македонски Информациски Филмски Центар за информација што е со тие филмови и дали може да се дојде до нив или барем да се погледнат. Одговор, по македонски обичај не добив.
Ohno


Инаку од режисеров гледам има повеќе наслови кои би ни биле исклучително интересни на форумов:
http://www.maccinema.com/avtor_detali.asp?IDSORABOTNIK=398


Edited by Cloverstack - 02-Nov-2008 at 23:15
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 02-Nov-2008 at 23:26
Проблемот за филмовите е дека ги нема сите тие стари филмови пребацено - дигитализирано, моментално дел се дигитализира во Бугарија дел во Унгарија.
Но добро ме потсети утре идам да видам до каде еEdited by Vladimir P - 02-Nov-2008 at 23:30
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 02-Nov-2008 at 23:54
Originally posted by Vladimir P

Кога сме кај Холандија еве усте еден фан на МК, Фабијан, вреди да се погледа

http://www.fabian-vendrig.eu/balkan/mk/trains/mk-stations/mk-stations.html

Владимир дали евентуално можеш да отвориш тема во фото/видео за Македонски Железници каде би направил една хронологија за железницата од солунската пруга наваму па преку теснолинијките за воени потреби па се до денешнава мрежа и сето тоа низ фотографии како овие од фабијан да направиме една добра колекција.

пр. неможам никаде да најдам на нет инфо за пругите што ги користеле војските во втора светска војна знам дека имало една кај кажани и ги имам видено остатоците но ништо поконкретно незнам т.е. имам повеќе начуено муабети но еден мозок па доста од нив избледуваат и незнам колку и што се е точно од тоа што останало, знам само дека е направена за потребите на силите на оската и дека е нусефект од онаа што бугарите ја планирале во прва светска војна од Велес преку Бабуна за Битола, но ниту трасата ми е позната ниту кој ја проектирал, што се се движело по неа итн.

дали можеби во филмот сите овие податоци ги има?! но и да ги има, сите филмот нема да го добиеме, па посекако останува молбата доколку имаш волја да стокмиш една ваква фото хронолошка тема!Edited by beTon - 02-Nov-2008 at 23:59
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 03-Nov-2008 at 00:50
Веке спремам еден сајт за МК Железница да подигнам, само да најдам хостирање, а за поставување тука би можел некоја хронологија низ фотографии да направам, но да не трчам пред руда ...

А за пругите во IWW имам подигнато на еден „фри“ сајт но проблем е со големината за да се постават уште многу работи, а до душе и не сум го обновил

http://www.freewebs.com/locomotiva/

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 03-Nov-2008 at 01:24

Applause Applause

е ова навистина пријатно ме изненади, ретко во еден ден двапати да останам забезекнат, прво pbanks со срчот сега и ти со муабетов, секоја чест! профи до коска, едноставно, прецизно и единствено!!! 

ПоздравEdited by beTon - 04-Nov-2008 at 00:37
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 03-Nov-2008 at 01:32
Originally posted by beTon

ApplauseApplause

е ова навистина пријатно ме изненади, ретко во еден ден двапати да останам забезекнат, прво pbanks со срчот сега и ти со муабетов, секоја чест! профи до коска, едноставно, прецизно и единствено!!! 

ПоздравЕпа ако ги читаш профилите на форумашите можеби немаше да мора да ти дојде вака се во еден ден . Владимир си го има забележано сајтов уредно во профилот Cheers
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 03-Nov-2008 at 01:49

Originally posted by pbanks

Епа ако ги читаш профилите на форумашите можеби немаше да мора да ти дојде вака се во еден ден . Владимир си го има забележано сајтов уредно во профилот Cheers

абе размислувам и за гостите со куси ракави Cool искрено немам ничив профил досега разгледано, неодговорно од моја страна, но и на тоа ќе му дојде денот, еве една потсетница плус која ќе ме фрли во прав колосек! 

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 03-Nov-2008 at 12:26
Владимир пријатно ме изненади фактот дека се спремаш да направиш сајт за МЖ, тоа би било супер, посебно што официјалниот сајт на Македонски железници е целосно неупотреблив.


Edited by Cloverstack - 09-Dec-2008 at 03:05
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 10-Nov-2008 at 14:08
Македонски железници низ видео

Ранжирната станица Трубарево - Скопје дизел маневарка МЖ 642-180Велес - Скопје со дизел локомотива МЖ 661-236 - „Кенеди“Гужва во моторниот воз Скопје - Кочани со  МЖ 712-107 - „Шпанец“Велес - Гевгелија со ЕМВ - МЖ 412-055 - „Горбачов“"


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 10-Nov-2008 at 16:16

Applauseова имаш скенер за негативи а Smile екстра испеглано,  чисто ко солза Thumbs%20UpEdited by beTon - 10-Nov-2008 at 16:36
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 10-Nov-2008 at 17:02
Валдаимир кај може да се набави скенер за негативи, ми треба такво нешто имам миљарда филмови само развиени, а не испечатени. Не ми се исплати да ги штампам. Ај те молам одговори ми во фото-совети.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 10-Nov-2008 at 20:04
Абе не се ова скенирани негативи туку новиот "скин" на Владимир за ембедувано видео на Youtube LOL

И двајцата загризавте

Туку LSL јас имам скенер кој има модулче за негативи. Најобичен HP кој чинеше 100ЕУР кога го купив пред некои 3-4 години. Сега ист таков веројатно чини ~4000ден.


Edited by pbanks - 10-Nov-2008 at 20:15
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 10-Nov-2008 at 20:11
Originally posted by pbanks

Абе не се ова скенирани негативи туку новиот "скин" на Владимир за ембедувано видео на Youtube LOL

И двајцата загризавте ...


Доро откри, Thumbs%20Up секако, не се слајдови или негативи, но добро отворивме нова тема

Чисто ова е маска што ја  направив за да не се чека на учитување од You Tube на почетниот кадар, кој ако ставиш едно или повеќе филмчиња многу ќе го успори отварањето на страницата


Edited by pbanks - 10-Nov-2008 at 20:15
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 27-Nov-2008 at 16:06
Posetete ja mojata web strana www.youtube.com/MAPJAH i ke imate pojasna pretstava
za zeleznicite vo Makedonija.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 30-Nov-2008 at 00:38
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 10-Dec-2008 at 23:15
две од Панорамио
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 10-Dec-2008 at 23:30
И после гинеле луге по пруги, народ шета ко корзо да е!

Одлични слики, но малце големки за отварање
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.123 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.