build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ГУП - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 21-May-2020 at 18:24
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by David


Каква агломерација со Куманово бре човече ??? Малку е угушено Скопјево од кумановчане сељачане па уште и по документи да се укотатат тука.


Прибери се малце


ok ok my bad

Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 22-May-2020 at 08:09
Originally posted by Staro SkopjeЃубрево не да не личи на рендерот... мора итна промена на регулативата во тој дел. Рендерот да се одобри, а ако објектот не личи на него, нема да добие употребна дозвола.


Јас мислам дека веќе ни во Дака,Бангладеш не се градат вакви заостанати сраља,сликата не доловува колку ефтино изгледа зградава,една рака боја фрлиле и толку. Местово беше таман за деловен објект до Веро,тие на сред булевар градат вакво НЕШТО. Одлична улога изигра Филип Темелковски најнеодговорниот и најнеспособен градоначалник во цела Македонија,одлично го продолжи архитектонското и економско уништување на Кисела Вода. Браво.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 22-May-2020 at 09:32
Ми се стемни кога ја видов
Добро би било некој да поразговара со инвеститорот и архитектот и да ги праша зошто објектот е ваков каков што е, а и со купувачите, да дознае зошто купиле стан токму тука, како се задоволни од зградата, паркингот, околината... Среќа у несреќа е што фасади се менуваат, ама тоа треба да биде на личен трошок на вработените во општината, инвеститорот и станарите. Да се најде некој начин сите ѓубредржачи да се притиснат на тоа.

Edited by Staro Skopje - 22-May-2020 at 09:33
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
gox_ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Nov-2019
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote gox_ Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 22-May-2020 at 11:36
Originally posted by Staro Skopje

Ми се стемни кога ја видов
Добро би било некој да поразговара со инвеститорот и архитектот и да ги праша зошто објектот е ваков каков што е, а и со купувачите, да дознае зошто купиле стан токму тука, како се задоволни од зградата, паркингот, околината... Среќа у несреќа е што фасади се менуваат, ама тоа треба да биде на личен трошок на вработените во општината, инвеститорот и станарите. Да се најде некој начин сите ѓубредржачи да се притиснат на тоа.


Живеам во близина на зградава, и ја следам градбата уште од почеток. Во живот немам видено нешто понеквалитетно во поглед на материјали и изведба. За пример, од страната на Веро, на трет или четврти спрат имаа испапчен буквално конвексен надворешен ѕид кој што после само го покрија со фасадата. И да, воопшто не личи на рендерот. Инаку мислам дека изведувачот е некој фирма од с. Вратница.
Back to Top
smickovskid View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote smickovskid Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 22-May-2020 at 14:43
Здраво дечки,

Во потрага сум по стан и многу ми се допаѓаат мали зградички како што градат во тафталиџе / козле (тој регион отприлика). Неколку фирми и проектанти / архитекти успеав да дознаам додека скролав низ thread-ov, па ако имате некоја фирма да препорачате да видам дали градат или планираат нешто. Барам во стилот на Атика, Lapiz darvage, ОСНАП Архитекти. Ако ви текне на некои вакви фирми би ми помогнало за да ги исконтактирам и да видам какви идни проекти имаат.

Фала
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 22-May-2020 at 15:37
Originally posted by smickovskid

Здраво дечки,

Во потрага сум по стан и многу ми се допаѓаат мали зградички како што градат во тафталиџе / козле (тој регион отприлика). Неколку фирми и проектанти / архитекти успеав да дознаам додека скролав низ thread-ov, па ако имате некоја фирма да препорачате да видам дали градат или планираат нешто. Барам во стилот на Атика, Lapiz darvage, ОСНАП Архитекти. Ако ви текне на некои вакви фирми би ми помогнало за да ги исконтактирам и да видам какви идни проекти имаат.

Фала


Па тука би ги додал Seismic Design и ДДМ Инженеринг,и двете компании нудат вакви мали зградички од по 3-4 ката и чинам дека најавуваат нови проекти низ Влае и Тафталиџе(посети ги веб и фб страните на компаниите кои ги споменав за повеќе инфо и плус фб страната на МА Дизајн каде го има комплексот кој ДДМ треба да го градат во Влае).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 22-May-2020 at 15:42
Објектот на Бонор Инженеринг во Кисела Вода

https://www.facebook.com/БОНОР-инженеринг-BONOR-inzenering
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 22-May-2020 at 15:43
Автокоманда, кај кружниот тек пред ЖелезараЗа сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 23-May-2020 at 13:39
Ме зачудува како тоа така на лесен начин се прелеа оваа култура на поткровја и надвор од Скопје. Да, во Скопје мотив беше висината на комуналиите кои се поефтини и јагмата секој да живее во Карпош, Центар, Кисела, Вода , Аеродром, или па цената на земјиштето па мораше да се извади повеќе или број на стари куќи кои требаше да бидат обештетени.

Ама како тоа побогу отиде ете вака во Кочани, па у Кочани ниту комуналиите се толку високи, ниту па некој се тепа да живее во Кочани, ниту земјиштето е скапо , напротив го има во изобилство. Што па мора да се иде на 100% процент на изграденост?

Ако Скопје некогаш беше провинција за Белград и архитектонските ветрови што тамо дуваа се пренесуваа како фарса во Скопје, што па мора сега урбаното дивјаштво афтентично скопско, да се пренесува и по други градови некаде. Толку ли им треба тоа поткровје во Кочани кое има барем 100тина куќи празни со преку 100m2.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 21-Sep-2020 at 21:07
ПОТПИШАН ДОГОВОРОТ ЗА НОВИОТ ГУП НА СКОПЈЕ

Со потпишувањето на денешниот договор помеѓу Град Скопје, Министерството за транспорт и врски и Агенцијата за просторно планирање и официјално почнува процесот за подготвување на новиот Генерален урбанистички план на Град Скопје.

- Бидејќи станува збор за еден сложен и сеопфатен процес новиот ГУП на Град Скопје 2022-2032 ќе биде изработен со финансиска поддршка на Министерството за транспорт и врски, а во неговата изработка директно ќе се вклучи Агенцијата за просторно планирање со поддршка од поширок круг на стручни лица од различни области, академската заедница, невладиниот сектор, како и од граѓаните како поединци директно или преку единиците на локалната самоуправа. Генералниот урбанистички план на Град Скопје е стратешки развоен план со општи елементи на просторниот развој во текот на период од една декада. Како таков се донесува во услови на творечки процес на планирање и со учество на сите субјекти и институции на територијата на опфатот – изјави Шилегов.

Планот ги дефинира основните наменски употреби на површините, ги претставува главните насоки на развојот и ја регулира примарната инфраструктура. Претходниот ГУП на Град Скопје беше усвоен 2012 година и оттогаш до денес извршени се многу парцијални измени во просторот, што главно се однесуваа на измени на програмите и локациите за одредени содржини.

- Како градоначалник лично се залагам за рационално, контролирано и функционално ширење на Скопје во насока на обезбедување на одржлив развој; визионерско планирање на сообраќајната инфраструктура, како основен елемент во просторната комуникација; соодветно планирање на комунална инфраструктура, посебно од аспект на инфраструктура за прифаќање со селектирање, рециклирање и депонирање на цврст и друг отпад; како и реконструкција на изградените простори и блокови во простори со повисок комунален и амбиентален стандард – рече Шилегов.

Тој додаде дека во неговата визија Скопје го гледа како зелен град со многу повеќе внимателно распоредени зелени површини, повеќе функционални јавни простори, сообраќај планиран на начин што ќе обезбеди урбана мобилност и комунална инфраструктура која ќе биде целосно во функција на обезбедување чиста и здрава животна средина.

- Верувам дека Скопје ќе се развива и шири на начин што ќе го релаксира притисокот од претераната урбанизација на јужниот дел од градот, на сметка на рационалното користење на неискористените слободни површини во северниот дел од градот.Во текот на изработката на новиот ГУП верувам дека ќе бидат разгледани можностите за отстранување на некои недостатоци кои стојат во актуелниот и во претходните ГУП-ови. Минатата година кога со министерството ја договаравме оваа соработка за пример ја земав планираната јужна обиколница на градот која според моето слободно уверување е спротивна на принципите за заштита на животната средина имајќи предвид дека за нејзината изградба е потребно уништување на добар дел од Водно. Сосема на крајот ќе подвлечам дека до 2022 година истекува важноста на постојниот ГУП. Сметам дека процесот на изработка на новиот ГУП ги вклучува сите засегнати страни на начин што ќе обезбеди гаранција дека се сериозно лимитирани можностите за пропусти при носењето на деталните урбанистички планови и другата планска документација од понизок ранг. Оттука убеден сум дека ќе се отворат можности со новиот ГУП да обезбедиме и услови да се продолжи со деталното планирање на градот на начин што сериозно ќе го унапредува квалитетот на живот на нашите сограѓани - нагласи Шилегов.

Договорот денеска го потпишаа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на Агенцијата за просторно планирање, Огнен Апостолски.

skopje.gov.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 22-Sep-2020 at 11:14
Која е трасата на јужната обиколница?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 392
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 22-Sep-2020 at 13:16
Originally posted by Staro Skopje

Која е трасата на јужната обиколница?

Од зад Реплек, над Жданец, Трнодол и Козле, треба да излезе на Панорама, и оттука над Кисела Вода да заврши на последниот кружен тек на бул. „Србија“. Се гледа и на тековниот ГУП погоре, обична улица е, не булевар.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 22-Sep-2020 at 13:46
Juzen bulevar ili juzna obikolnica pominuva na mestoto na parkovite pokraj bulevarot Teodosij Gologanov pa se nadovrzuva na Tunelite pod Limak i izleguva pozadi Flatron zgradata na Adora vo Kisela voda potoa odi pravi izleguva od Skopje i se spojuva na avtopatot nekade kaj obikolnicata. Zapadniot vlez pocnuva od avtopatot TE-SK nekade pred Saraj i kaj Replek se spusta na mestoto od parkovite pokraj Tesodosij Gologanov.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 22-Sep-2020 at 18:12
Новиот ГУП го има некаде?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 22-Sep-2020 at 20:51
Originally posted by skopskodete

Новиот ГУП го има некаде?


Новиот(2022-2032) е во изработка стариот е од 2012.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 392
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 22-Sep-2020 at 20:54
Originally posted by MKDSTRUGA

Juzen bulevar ili juzna obikolnica pominuva na mestoto na parkovite pokraj bulevarot Teodosij Gologanov pa se nadovrzuva na Tunelite pod Limak i izleguva pozadi Flatron zgradata na Adora vo Kisela voda potoa odi pravi izleguva od Skopje i se spojuva na avtopatot nekade kaj obikolnicata. Zapadniot vlez pocnuva od avtopatot TE-SK nekade pred Saraj i kaj Replek se spusta na mestoto od parkovite pokraj Tesodosij Gologanov.

Јужен булевар =/= јужна обиколница. Се работи за две различни сообраќајни врски. И јас прво се сепнав кога првпат најавија дека ќе ја бришат јужната обиколница, да не случајно мислат на Јужен булевар, но не е така. За јужната обиколница веројатно е и подобро вака да се избрише, но бришење на јужниот булевар би било фрлање една вечна клетва за хаотичен сообраќај над Скопје.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 22-Sep-2020 at 21:27
„Јужна обиколница“ за мене значи автопат ист како и северната обиколница. Изградба на автопат на подножјето на Водно е глупост која би ја уништила природата, а не би била од големо значење за сообраќајот, особено ако се изградат останатите сообраќајници.

Улицата за која зборува Theoden е обична улица која ваква каква што е можеби би била корисна (иако треба добра анализа за влијанието врз животната средина), но во никој случај не смее да прерасне во нешто поголемо, ниту пак може да има некаква улога во градскиот и меѓуградскиот транзит.


Јужен булевар во голем дел е или пробиен, или на места каде што не ја загрозува природата. Пореални прашања се дали тој треба да биде урбан автопат, со клучки и сервисни улици до него, или булевар со по некоја клучка, како и тоа дали треба пробивање помеѓу нас. 11 Октомври и пругата, или доволно е да го следи бул. Борис Трајковски од клучката кај Билна.

Помалку реално е прашањето за пробивање на Јужен од Нерези до обиколница во Сарај; шансите за ова се и онака мали. Засега е доволно подобрување на постоечкиот пат, а за Јужен би можело да се размислува ако во Сарај се изгради станбена населба за 15-20 илјади луѓе.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 28-Jul-2021 at 11:19
Дали ќе стане Скопје град со кој повторно ќе може да се гордееме или место неподносливо за нормален живот најмногу ќе зависи од параметрите во новиот Генерален урбанистички план 2022-2032 и од начинот на неговата примена. Овој план се изработува со финансиска поддршка на Министерството за транспорт и врски, а во неговата подготовка директно е вклучена Агенцијата за просторно планирање. Од Град Скопје чијшто Совет го има последниот збор за усвојувањето на финалната верзија на новиот ГУП велат дека интензивно се работи на овој стратешки документ. Од Агенцијата решија да молчат.https://samoprasaj.mk/istrazuvanja/na-vizijata-za-skopje-i-nedostiga-zdrav-razum/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.