build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Економски вести
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Економски вести

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 232425
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2218
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 27-Oct-2020 at 21:55
Што мислите за безусловен/универзален основен приход? Во последно време се популаризира идејата за директни парични трансфери од буџетот кон граѓаните, што би можело да ја намали нееднаквоста помеѓу луѓето и регионите и подобри квалитетот на живот.

Колкав месечен приход би бил прикладен за македонски услови? Доколку претпоставиме дека во Македонија има 1.8 милиони жители кои би добивале трансфер, 20 евра (~1200 денари месечно) би го чинеле буџетот 432 милиони евра или 11.05% од првичниот буџет за 2020. 300 денари месечно би биле 108 милиони евра годишно, или 2.76%. Дел од тие пари ќе се вратат преку ДДВ и развој на економијата, но 11 проценти од буџет се премногу за државата, а 300 денари месечно (3600 годишно) премалку за индивидуата. Може да се почне како пилот во одредени општини и да се види неговото влијание.

Годинава имаше некој обид кај нас преку платежните и туристичките картички од 50/100 евра, кои се издадоа еднаш на одредени категории граѓани, има анализа како тие пари ја помогнаа економијата и благосостојбата?

“Start Unconditional Basic Incomes throughout the EU”


Our aim is to establish the introduction of unconditional basic incomes throughout the EU which ensure every person’s material existence and opportunity to participate in society as part of its economic policy.

This aim shall be reached while remaining within the competences conferred to the EU by the Treaties.

We request the EU Commission to make a proposal for unconditional basic incomes throughout the EU, which reduce regional disparities in order to strengthen the economic, social and territorial cohesion in the EU.

This shall realize the aim of the joint statement by the European Council, the European Parliament and the European Commission, stated in 2017, that “the EU and its member states will also support efficient, sustainable and equitable social protection systems to guarantee basic income” in order to combat inequality.

eci-ubi.eu

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 232425

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.143 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.