build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Економски вести
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Економски вести

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 28>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 03-Nov-2007 at 06:00
Au da...gi zaboraviv
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Nov-2007 at 09:44
Од целата вест најбитен е делот за Осман, пошто од празни презентации многу аир немаме видено.
 
Но изглеа ни се случува мала "револуција" во земјоделскиот сектор оваа година.
 
- окрупнувања во млекарскиот бизнис
- ладнилнициве во Ресен
- ладилниците на Агрокор (според последната вест треба да почнат да се градат за околу месец дена во Струмица и Росоман заедно со откупни центри).
 
Во нормален свет ова ваљда и не се вести но за нашето земјоделство во споредба со она што се случуваше во овие 15на години ова е супер.
 
Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Nov-2007 at 15:40
Thumbs%20Up
 
Od Netpress
 
Фершпед купува 100 вагони и 50 камиони

Најголемата шпедитерска компанија во МАкедонија “Фершпед“ ќе земе под лизинг 100 специјални железнички вагони, а во блиска иднина и 50 камиони, поради зглемениот обем на работа.

Како што информираат од “Фершред“, зголемен бил обемот на работа на полето на превоз на масовни товари во насока на пристаниште Солун - Македонија - Косово и обратно, како и останатите соседни земји.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 27-Nov-2007 at 01:47


Ме буни ова сега дали купува или зема на лизинг. Пошто ова не е као да купиш кола на лизинг, туку може да е класичен лизинг односно „изнајмување“. Така на пример прават авио-компаниите со лизинг на авиони, кога им треба привремено зголемување на капацитетите, или кога сакаат да експериментираат со ризична експанзија. Или па ако немаш пари у моментот да купиш, а имаш сигурен профит кој би оправдал и лизинг (кој е нормално долгорочно поскап него да купиш)
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 27-Nov-2007 at 03:06
Eve od A1

1,1 милион евра за семејни бизниси

26.11.2007 19:21

Владата ќе одвои 1,1 милион евра и уште 170.000 евра од УНДП за 500-тини луѓе, кои ќе отворат свои бизниси.

Проектот е во завршна фаза - направена е селекција од пријавените, дел веќе ги регистрирале фирмите. Секој од нив ќе добие по 2.500 евра за отворање на семеен бизнис.

„Досега околу 370 лица веќе ги регистрираа бизнисите, останатата бројка до 500, во завршување на третиот циклус до крајот на годината. Најголемиот број на фирми се од областа на ограничени друштва со ограничена одговорност, 16% се занаетчии и земјоделци имаме 7%“, изјави Љупчо Мешков, министер за труд и социјала.


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 27-Nov-2007 at 20:09
Originally posted by CloverstackМе буни ова сега дали купува или зема на лизинг. Пошто ова не е као да купиш кола на лизинг, туку може да е класичен лизинг односно „изнајмување“. Така на пример прават авио-компаниите со лизинг на авиони, кога им треба привремено зголемување на капацитетите, или кога сакаат да експериментираат со ризична експанзија. Или па ако немаш пари у моментот да купиш, а имаш сигурен профит кој би оправдал и лизинг (кој е нормално долгорочно поскап него да купиш)


како и да е... укажува на зголемена активност а тоа е добро. Јас мислам дека станува збор за купување.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 01-Dec-2007 at 20:34
Cheers што почесто да имаме вакви постови. За едно 20на дена Johnson Controls

„Сведмилк Македонија“ почна со работа

Игор Манасиевски  
01.12.2007 19:30
 

 

Наздравувајќи со чаша јогурт, кој по млекото е новиот производ, премиерот Груевски го одбележа официјалниот старт на производството на шведската млекарница.

„На задоволство на многу производители на млеко, коишто во минатите години доживуваа речиси секоја година млечна криза, истурајќи ги вишоците на млеко по улиците, денеска со задоволство да го отвориме овој капацитет во којшто се вложени 18 милиони евра, над 50% шведски капитал во најмодерна млекарница со производство на млеко коешто е шведско, а наше“, изјави Никола Груевски, претседател на Владата.

„Шведска може да биде горда за оваа инвестиција“, рече Мосберг Короненберг, шведска амбасадорка во РМ.

Млекото произведено од внимателно избрани фарми, седум пати лабораториски испитано, чувано во лактофризери и специјални цистерни, преработено по најсовремената европска технологија, освен по македонските продавници, на големо се бара и во Бугарија, Косово, Грција, па дури и за извоз во Франција.

„Сведоци сме денес на почетокот на новото поглавје во млечната историја на Македонија. Старите индустриски структури се потиснати и нови генерации на млади кадри ја преземаат одговорноста за производство на квалитет и вкус кој го заслужуваат македонските потрошувачи“, вели Роџер Оскарсон, генерален директор на „Сведмилк Македонија“.

Млекопроизводителите задоволни од долгорочните партнерски односи со шведската млекарница, преку која не само фер откуп и реална исплата, туку добиваат и поддршка за развој на своите фарми.

„Во однос на другите преработувачки капацитети, мислам дека ќе бидат најдобри, најреални“, изјави млекопроизводител.

„Презадоволни сме, немам што друго да кажам“, рече млекопроизводител.

Отворањето на шведската млекарница најавува пресврт во македонското земјоделство. Силната конкурентска битка за фармерите носи подобри денови, пореално вреднување на откупеното млеко.http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86782


Edited by pbanks - 01-Dec-2007 at 20:35
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-Dec-2007 at 22:05
'frenzy'-то со млекото продолжува Nuts

Виндија ја презема млекарницата Насто!?
 
Хрватската прехранбена групација Виндија ќе ја преземе скопската млекарница “Насто“, дознава Тотал од свои извори кои инститираа да останат анонимни.
Како што дознаваме преговорите со сопствениците на “Насто“ се во крајна фаза и наскоро може да се очекува договорот за преземање да биде и јавно објавен.
Ваквиот потег на “Виндија“ покажува дека хрватската прехранбена групација упорно работи за да се пробие на домашниот пазар на млеко, дури и по неуспехот со преземањето на Битолската млекарница.
Тотал се обиде да стапи во контакт со сопствениците на “Насто“, но не успеа, бидејќи некогашните телефонски броеви на фабриката која се наоѓа на “Новоселски пат“ веќе не и припаѓаат на фирмата.
Според неофицијални информации до кои дојде Тотал, млекарницата “Насто“ во Скопје, која е македонска green-field инвестиција на семејството Генадиеви не работи веќе две години. Причината за згаснувањето на погоните на инвестицијата која беше амбициозно најавувана не ни се познати.
Неофицијално дознаваме и дека сопствениците веќе подолго време барале стратешки парнери кои ќе им помогнат бизнисот да порасне.
Фабриката на “Насто“ во Скопје беше отворена пред неколку години, а во неа беа инвестирани 1,5 милиони евра. Се произведуваа млечни производи, но и сокови под брендот “Насто“. Сопствениците ги најавуваа првите бизнис зделки за извоз, при што прогнозираа дека ќе извезуваат 50% од вкупното производство.
Скопската фабрика на “Насто“ беше продолжение на бизнисот на семејството Генадиеви, кое претходно имаше млекарница во Тетово.

(Тотал)


Извор: Тотал
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 08-Dec-2007 at 00:06
Cheers

Идната недела ќе почне со работа „Џонсон контролс“

Фабриката на „Џонсон контролс“ која се гради во технолошко развојната зона „Бунарџик“ во Скопје, од средината на идната недела официјално почнува со работа. В среда ќе се означи почетокот на работата на оваа фабрика, кој неколку пати беше пролонгиран.

„Џонсон контролс“ за почеток ќе ја пушти во работа првата производствена линија од вкупно шест кои ќе бидат импелементирани и пуштани сукцесивно во текот на наредните една-две години.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=848AFDF6CCE0EF4A89EC792D74F65F47
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 18-Dec-2007 at 04:50
Се разјаснуваат работите околу планот на Минчо за Бетон... Компанијата веројатно ја очекуваат многу добри времиња Smile

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D3E0C38D46F3844F9EAC1B2CBD0E2B8E

Украинскиот тајкун Тарута влегува во „Бетон“?

Овој милијардер треба да биде избран за член на новиот УО на градежната компанија


Сергеј Тарута
 

НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА

Сергеј Тарута, украински мултимилијардер, влегува во скопски „Бетон“. Богатиот бизнисмен денес треба да биде избран за член на УО на оваа компанија. Информацијата вчера не сакаа да ја потврдат, ниту да ја демантираат официјални извори. Неофицијалн, во предлог-одлуката за утрешното годишно Акционерско собрание е најавено дека Тарута ќе биде изгласан за член на новиот УО на „Бетон“.

Вчера низ бизнис-круговите проструија многу шпекулации на оваа тема. Одредени извори тврдат дека Тарута е заинтересиран за купување на „Бетон“, при што би купил дел од акциите на компанијата „Репро уан лимитед“, зад која стои македонскиот бизнисмен Минчо Јорданов, која инаку моментално има пакет од 24,51 отсто, а дел од други помали акционери. Други кругови, пак, велат дека Тарута засега настапува во компанијата како нејзин „деловен пријател и партнер“.

Во текот на вчерашниот ден различни беа и информациите околу тоа кога овој украински тајкун би требало да допатува во земјава и тоа со својот приватен авион. Така, првите вести беа дека тој ќе дојде во Македонија уште денес, да присуствува на своето назначување како член на УО. Потоа неговата посета беше под знак прашање, наводно, поради магла во Украина. Одредени извори дури и тврдеа дека тој денес сигурно нема да дојде во Македонија, но дека е можно да пристигне најдоцна до четврток или в петок, кога треба да се одржи 60-годишен јубилеј на компанијата.

Бизнис-магазинот „Форбс“ неговото богатство го процени на 2 милијарди долари, со што тој е меѓу педесетте најбогати луѓе на светот. Тарута, кој има 48 години, е претседател на Бордот директори на холдингот „Индустриски сојуз на Донбас“, во кој спаѓаат повеќе металуршки комбинати, а Тарута е еден од двајцата сопственици. Корпорацијата во 2006 имала обрт од 5,2 милијарди американски долари.

Порталот „Нетпрес“, пак, вчера објави дека Тарута влегува во „Бетон“, бидејќи оваа компанија ќе биде дел од конзорциумот што ќе го гради олимпискиот град Сочи во Русија, каде што ќе се одржат следните зимски Олимписки игри. Финансиска поддршка за овој огромен проект „Бетон“ требало да добие и од британската Ројал банк. Покрај Тарута, во новиот УО на „Бетон“ ќе бидат Гари Парфет, претставник на Ројал банк од Велика Британија, Минчо Јорданов, претседател на УО на „Макстил“ (за кого исто така се тврди дека денес нема да присуствува на Собранието), Мино Дамјановски, македонски бизнисмен, Златко Јанакиевски, досегашниот генерален директор, и Трајко Трпески, негов заменик.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 18-Dec-2007 at 11:42
Originally posted by Cloverstack

Се разјаснуваат работите околу планот на Минчо за Бетон... Компанијата веројатно ја очекуваат многу добри времиња Smile
 
 
И акционеритe Yes
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Dec-2007 at 13:45
Chitav i za Turksi investicii od Istanbul.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 18-Dec-2007 at 14:35
 
Yes...... Шишеџам LOL
 
но добро е ако бидне супер.... гринфилд е гринфилд Cheers
 

Турција ќе гради фабрика во Македонија

Сафет Бишевац  
17.12.2007 15:50

Голема компанија од Турција е пред конечна одлука за изградба на фабрика во Македонија.

Неофицијално, станува збор за турската компанија „Шишеџам“, еден од најголемите произведувачи на стакло во Европа.

80% од преговорите се завршени, останува компанијата да се реши за една од двете можни локации, Скопје или кумановско.

Фабриката ќе има околу 800 вработени, а турската компанија, преку Македонија, своите производи ќе ги извезува на европскиот пазар.

Груевски и тимот „Инвестирајте во Македонија“, овде во Истанбул, на претставници на околу 200 турски компании им ги презентираа поволностите за инвестирање во Македонија.

Економските односи меѓу Турција и Македонија заостануваат за традиционално одличните политички односи.

Премиерот Груевски утре во Анкара, со домаќинот Таип Реџеп Ердоган ќе разговараат за престојниот самит на НАТО, но и ситуацијата во регионот во светло на решавање на статусот на Косово.

 
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 18-Dec-2007 at 14:44
hehe ama ime

Mislam podobro ke bide da se gradi vo Kumanovo.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Dec-2007 at 15:37
Знае некој под какви околности пропадна Стакларница Скопје? Остана државна?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Dec-2007 at 15:38
Originally posted by Cloverstack

Знае некој под какви околности пропадна Стакларница Скопје? Остана државна?
 
незнам. Само се сеќавам дека бев наму на екскурзија во основно и дека беше огромна фабрикетина
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 18-Dec-2007 at 15:51
Ај што е огромна, него сигурно има нешто да се искористи од тој комплекс (инфраструктура, хали, складишта, можеби нешто специфично стакларско што може да е појдовна точка...) Мислам дека е државно тоа. Не ми е јасно зашто Турциве не се заинтересирани за таа локација.

Edited by Cloverstack - 18-Dec-2007 at 15:52
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 18-Dec-2007 at 16:00
Originally posted by Cloverstack

Ај што е огромна, него сигурно има нешто да се искористи од тој комплекс (инфраструктура, хали, складишта, можеби нешто специфично стакларско што може да е појдовна точка...) Мислам дека е државно тоа. Не ми е јасно зашто Турциве не се заинтересирани за таа локација.
 
Па често гледам дека на инвеститориве им се исплати повеќе да почнат од 0 него да ревитализираат.
 
Јас за таа фабрика немам ништо чуено бар 10 години, којзнае во која состојба е сето тоа.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 18-Dec-2007 at 17:32
Previous Моментално Стаклара издава простории на ситни бизнисмени - на пример производство на варикина, кои работат НАЈЧЕСТО без работни дозволи и со нерегистрирани работници. Во главно е тоа, и е во катастрофална состојба.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 18-Dec-2007 at 22:46


сакаш да кажеш дека стаклара постои како некаков правен субјект и рента простор? Или просторот го рента директно државата?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.