build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Економски вести

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 29>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 10-Jul-2012 at 16:05
И Андреј, ако го имаш Џини индексот, не е лошо да ни го кажаш
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 10-Jul-2012 at 16:08
Originally posted by Andrej_LJ

Сите знаеме дека во Македонија администрацијата е најнепродуктивниот, најгломазниот, но воедно и најдобро платениот сектор во државава. Епа нешто не чини нели?


Мала корекција, другото што го кажа е на место. Не е најдобро платен, но е најсигурен и најпосакуван.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 10-Jul-2012 at 16:13
Ајде да ја дополниме таа слика со Actual Individual Consumption Indicator.

EU27  100
Euro area (EA17) 107


Luxembourg   150
Germany   119
United Kingdom   118
Austria   117
Sweden   115
Netherlands   113
Denmark   113
Finland   112
France   112
Belgium   111
Italy   102
Ireland   100
Cyprus   95
Spain   94
Greece   94
Malta   83
Portugal   82
Slovenia   81
Czech Republic   70
Slovakia   70
Poland   70
Lithuania   66
Hungary   61
Estonia   57
Latvia   56
Romania   47
Bulgaria   44


Norway   138
Switzerland   125
Iceland   107
  
Turkey   58
Croatia   56
Montenegro   53
Serbia   44
Macedonia   41

Bosnia and Herzegovina   35
Albania 34

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 10-Jul-2012 at 16:14
Gini index ја мери еднаквоста на распределбата на приходите (пониска вредност значи поднаква распределба на приходите, а поголем значи поделба на општеството на богати и сиромашни). Значи пониските вредности се подобри!

МК - 42.2 (среден)
БГ - 28,4 (низок)

HDI Human development index го мери човековиот развој, односно квалитетот и стандардот на живот. Повисоки кон 1 вредности значат добар подобар стандард, вредноси кон 0 значат понизок стандард и општа стапка на развиеност:

МК - 0,728 (висок) 78ма во светот
БГ - 0,771 (висок) 55та во светот
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 10-Jul-2012 at 16:19
Сета оваа статистика која се акумулираше овдека ми ја поткрепува поентата од минатата недела а тоа е дека НИЈАНСИТЕ во кои се разликуваат балканските земји се занемарливи во однос на ПАТОТ кој треба да се изоди за да се приклучиме во групата на развиени земји.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 10-Jul-2012 at 16:19
Originally posted by pbanks

Originally posted by Andrej_LJ

Сите знаеме дека во Македонија администрацијата е најнепродуктивниот, најгломазниот, но воедно и најдобро платениот сектор во државава. Епа нешто не чини нели?


Мала корекција, другото што го кажа е на место. Не е најдобро платен, но е најсигурен и најпосакуван.


Да де, најплатени се секторите финансии, енергетика..., но со ова мислев на релативно најплатен сектор според работата што ја извршува, т.е. продуктивноста. Апсолутно нашата јавна администрација е платена над својата продуктивност, додека реалната економија веројатно под својата продуктивност во 90% од секторите заради високата стапка на невработеност.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 10-Jul-2012 at 16:22
Originally posted by Andrej_LJ


Да де, најплатени се секторите финансии, енергетика..., но со ова мислев на релативно најплатен сектор според работата што ја извршува, т.е. продуктивноста. Апсолутно нашата јавна администрација е платена над својата продуктивност, додека реалната економија веројатно под својата продуктивност во 90% од секторите заради високата стапка на невработеност.


Уф, мислам дека не постои индикатор кој може да опише колку администрацијата е непродуктивна и надплатена. ОК, се разбираме сега
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 10-Jul-2012 at 16:50
за мене секоја споредба со голема држава како Бугарија ,Хрватска па и со Србија ми значи успех,што незначи дека нетреба да се стермиме на подобро.
Едноставно секоја споредба од типот на Давид и Голијат за мене значи успех што го поделувам на сите влади до сега.

едноставно немаме ништо од природни капацитети да се спордуваме со поголемите(имаат море,индустрија,рудни богатства,големи води за струја,приридни коридори Азија-европа итн)

јас сакам да гледам пореално и на проблемите и на резултатите
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 10-Jul-2012 at 17:32
За тие кои сакаат споредувања, на овој линк се наоѓа една брошура изработена од ЕВРОСТАТ

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_OFFPUB/KS-GM-12-001/EN/KS-GM-12-001-EN.PDF
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 10-Jul-2012 at 21:40
Originally posted by Andrej_LJ

Ајде и јас малку да излезам од темата, за еднаш за секогаш барем тука да запрат тие заблуди дека Македонија е подобра во било што од Бугарија или дека некогаш била таква!
Блок, човече! Убаво ти напишал, тој факинг 1 лев се дава НАД сегашната саатнина за дежурство. Значи се зголемува саатнината што значи дека таа е повисока од еден лев во моментов! Зошто ти не читаш, а нервозно ги повикуваш другите да ги читаат твоите безсмислени и празни коментари? Ако не се разбираш од инфраструктура (а не се разбираш) или пак од економија (и од тоа јасно не се разбираш), седи си мудро и не се џилитари! Доколку во Макеоднија лекарите и мед. персонал зимаат повисоки плати, тоа не е заради нивната повисока вредност на трудот или продуктивноста, туку заради крајно популистичките мерки на Грујо да ги зголеми енормно платите во јавниот сектор заедно со пензиите, при што сега имаме буџет кој буквално се дави во расходи за плати, но затоа и не останува ништо за јавни и капитални инвестиции (освен тук-таме некоја глупост, божица или тениско игралиште)! Но, Бугарија тоа не може ниту теоретски да го направи, бидејќи има сосема различен монетарен систем од нашиот наречен ВАЛУТЕН БОРД, кој ја ограничува од такви ризични постапки, но носи апсолутна стабилност. Сите знаеме дека во Македонија администрацијата е најнепродуктивниот, најгломазниот, но воедно и најдобро платениот сектор во државава. Епа нешто не чини нели?

Прво со целосен лаик како тебе е многу тешко стручно да се дискутира на високо ниво! Јас сум економист, баш во насока меѓународни финансии и точно имам претстава кој како стои во економско-финансиски аспект на Балканов! Но ајде да ги споредиме Македонија и Бугарија по основните економски и финансиски показатели:

* БДП на глава жител, паритета на куповна моќ (како процент од средната вредност на ЕУ):

МК (2000) 27%
МК (2012) 36%

БГ (2000) 28%
БГ (2012) 45%

*БДП по глава на жител (во долари, 2011 година)

МК - 10 400
БГ - 13 500

*Стапка на невработеност (2011):

МК - 31,4%
БГ - 9,6%

* Популација под прагот на бедноста

МК (2010) - 30,9%
БГ (2008) -21,8%

* Ниво на задолженост како процент од БДП (2011)

МК - 28,2%
БГ - 16%

* Производство - Конзумација на електро енергија (2009)

МК - 6.39 billion kWh - 9.024 billion kWh
БГ- 34.31 billion kWh - 28.3 billion kWh

Та на крајот да те прашам: на кое поле Бугарија треба да ја стига Македонија, па уште па не сега, туку во следниот програмски период? Абе ајде, ќе дискутираме на системот чуло, не дочуло па уште и се противи!


Многу ама многу си се зезнал за БДП по глава на население најверојатно од неинформираност бидејќи во бугарското БДП влегува и СИВАТА ЕКОНОМИЈА-методологија на пресметување на бдп'то наметната од ЕУ за членките!






Edited by Block - 10-Jul-2012 at 21:41
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 10-Jul-2012 at 21:43
Originally posted by gjoko

за мене секоја споредба со голема држава како Бугарија ,Хрватска па и со Србија ми значи успех,што незначи дека нетреба да се стермиме на подобро.
Едноставно секоја споредба од типот на Давид и Голијат за мене значи успех што го поделувам на сите влади до сега.

едноставно немаме ништо од природни капацитети да се спордуваме со поголемите(имаат море,индустрија,рудни богатства,големи води за струја,приридни коридори Азија-европа итн)

јас сакам да гледам пореално и на проблемите и на резултатите


Успех е споредбата со Хрватска.
Србија,Македонија е пред Србија во скоро се.
Сум живеел 3 години во Србија знам како е,сега дури на полошо одат нештата.
Бугарија да не ја знаев па ќе поверував колку цветаат.


Edited by Block - 10-Jul-2012 at 21:45
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 10-Jul-2012 at 22:03
имам роднини во Србија,впрочем како и половина македонци,и при последната посета на еден од нив(а доаѓа скоро секоја година) на прашање како е таму кај нив,ми рече-блазе си ви ,кај вас цените се страшно ниски,кај нас за кратко време све оскапе.

вероватно има вистина дека Србија влегува во некои економски кризи,што е лошо за нас,воглавном кај нив извезуваме
Back to Top
Screw View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Screw Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 10-Jul-2012 at 22:55
И как точно се измерва сивата икономика за да влезе в статистиката?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 10-Jul-2012 at 23:14
лаички знам отприлика дека тоа е разлика помеѓу вкупно појавените пари во промет(дали е изразено преку вкупни даноци или некој друг репер) и парите завртени преку сметки во банки
Back to Top
Screw View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Screw Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 11-Jul-2012 at 22:46
Това не е много практично - сивата икономика по природа е свързана предимно с разплащания в кеш на ръка. Измерването на сивата икономика е много сложен проблем, първо защото дефиницията за "сива икономика" варира. Нема директен метод за това, но има индиректни методи - всичките с недостатъци. Повечето публикации в медиите са базирани на анкети. Отделно, има опити индиректно да се съди за размера на сивата икономика на база на книжните пари в обръщение, обаче това дава акуратни резултати предимно в по-развитите страни, където кешовите разплащания не са много на фона на тези с кредитни карти и етц. Има и други методи, примерно базирани на потреблението на електроенергия през годините на фона на БВП, като идеята е там по-скоро да се отчита динамиката на сивата икономика, а не дяла й. Нито един от тези методи обаче не влиза в методиката за изчисляване на БВП на Евростат.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 11-Jul-2012 at 23:04
да,методите на мерење се индирекни, како примерот со авионот-ние не го гледаме авионот на небото,туку ја гледаме трагата што ја остава

Edited by gjoko - 11-Jul-2012 at 23:04
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 06-Nov-2012 at 23:27
Излегло новото издание на 200 најголеми компании за 2011 но уште ја нема листата на веб. Ако некој налета на нејзе пишете овде
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 25-Nov-2012 at 00:52
Структура на македонскиот извоз




Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 25-Nov-2012 at 10:52
не гледам вино, софтвер...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 25-Nov-2012 at 14:33


Виното е под "food processing" и учествува со 1,9%

Софтвер хмммм... можеби под "unclassified transactions"  Dunno


Edited by Cloverstack - 25-Nov-2012 at 14:34
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.363 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.