build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Економски вести
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Економски вести

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 28>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Економски вести
    Posted: 28-Sep-2007 at 22:33
...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Sep-2007 at 22:34
изглеа бидна и оваа работа
 

ПРОДАДЕНИ НАД 70 ОТСТО ОД АКЦИИТЕ


Британски Салфорд ја купи битолската млекарница


В понеделник се очекува и официјално да биде потпишан договорот за купопродажба на битолската млекарница со англискиот инвестициски фонд "Салфорд", кој го купи пакетот од над 70 проценти од акциите на АД Индустрија за млеко од Битола. Фондот плати по 340 евра за акција со што ќе стане доминантен сопственик на битолската Млекарница. Неофицијално дознаваме дека "Салфорд" треба да вложи околу 25 милиони евра, пари кои ќе треба да легнат на сметка во некоја од комерцијалните банки во Македонија.

Според договорот, сите вработени ќе ги задржат своите работни места, но има најави дека нивните плати ќе се зголемат ако се зголеми и производството на млечни производи. Ситните акционери велат дека се задоволни од оваа трансакција која ќе овозможи нови вработувања, зголемување на производството на млечни производи, но и на сточниот фонд, обезбедување гарантирани цени за откуп на млекото, како и зголемување на производството на сточна храна што позитивно ќе се одрази на целокупните состојби во областа на земјоделството.

(П.С.)

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Oct-2007 at 12:50

ИНВЕСТИЦИИ ВО РЕГИОНОТ

Црна Гора ни отвора бизнис

Во Црна Гора се бара градежник повеќе, особено затоа што македонските работници се докажале со квалитет во регионот

Црногорскиот пазар им нуди речиси двојно поголема заработувачка на македонските градежни работници. Во земјата се случува вистински инвестициски бум, а има недостиг од работна сила што ќе одговори на потребите на инвеститорите, велат нашите бизнисмени вклучени во градежен бизнис во Црна Гора.

- Нашата компанија „Елмак“ се занимава со електрика. Случајно стапивме во контакт со црногорски инвеститори, кои се соочиле со недостиг од работна сила и од материјали, а почнуваат милионски проект во градежништвото. Ние доставивме понуда, но тие ни рекоа да размислиме со македонски фирми да се спроведе целиот проект на површина од 100 илјади квадратни метри - раскажува бизнисменот Алберто Пренков. Тој им го доставил црногорскиот проект со предлозите на сите компании што се поврзани со градежниот бизнис. Вели дека се отвора работа за многу наши компании. „Елмак“ ќе ги поставува електричните инсталации во објектите, ќе го менаџира проектот, односно ќе ги поврзува македонските фирми со црногорски инвеститори и ќе ангажира градежни работници.

- Успеавме да најдеме 185 работници заинтересирани за четиригодишен ангажман во Црна Гора, а проектот бара 500 градежници. На работниците им се нуди многу повисока плата одтколку во Македонија, со обезбедени сместување и храна. Работниците што заминаа велат дека се задоволни, затоа што работат во земја што им е блиска - вели Пренков.

Според него, на градежните фирми од Македонија многу им се исплати бизнисот во Црна Гора затоа што квадратен метар чини двојно повеќе отколку во земјава.

- Со оглед на тоа што не можеме да најдеме 500 работници што не се во постојан работен однос во Македонија, контактиравме со градежните фирми и тие се заинтересирани да испратат работници во Црна Гора. Се' уште не можам да ги објавам имињата на градежните фирми што се вклучени во овој проект затоа што не ги завршиле сите детали од договорите. Но, можам да ви кажам дека „Керамика нова“ веќе склучи договор за сите керамички производи во објектите, а Мермерниот комбинат од Прилеп ќе испорачува мермер. Инвестициската експанзија во Црна Гора може навистина да се одрази многу позитивно и на нашата економија и треба да се искористи моментот. Уште поповолно е што македонските градежници се докажани со својот квалитет во Црна Гора и се барани многу повеќе отколку српските и босанските работници - додава Пренков.

Според неговите сознанија од бизнис-контактите во Црна Гора, градежната експанзија таму е на почеток и се очекува во наредните години инвестициите да се зголемуваат неколкукратно, особено со развојот на туризмот.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=78BC825BED67594E8887EAC9E8E22B69

Smile

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Oct-2007 at 13:31

ВЛАДАТА НАЈАВИ ИНВЕСТИЦИИ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО

Нови клупи за 190.000 ученици

Планирана е и реконструкција на санитарните јазли во 400 основни и средни училишта

Околу 400 средни и основни училишта в година ќе имаат реконструирани тоалети и санитарни јазли, најави вчера премиерот Никола Груевски. Паралелно со тоа, Владата ќе обезбеди пари и за 95.000 нови клупи што ќе го заменат дотраениот училиштен инвентар. Одлуката за инвестирање во двата проекта Владата ја донела за да ги подобри хигиенските услови во училиштата, кои во многу од нив се на ниско ниво. Според Груевски, особено е алармантна состојбата со санитарните јазли, што пред неколку месеци го констатираше и Државниот санитарен инспекторат. Контролите на санитарните инспектори извршени во текот на летото покажаа дека 90 отсто од училиштата имаат неисправни санитарни јазли. Од 330 училишта во кои беше извршена контролата, 280 не ги исполнуваа основните хигиенски услови. Поради тоа, Инспекторатот дури и издаде наредби за затворање на неколку образовни установи пред почетокот на учебната година.

- Состојбата со санитарните јазли во училиштата не ги задоволува основните критериуми. Ова беше констатирано и од Санитарниот инспекторат кој реагираше со забрана за нивно користење како превенција од заразни болести. Состојбата е особено загрижувачка во училиштата во кои бројот на учениците е поголем - рече Груевски.

Според процените на Владата, за оваа намена ќе се потрошат околу 6,5 милиони евра од државниот буџет предвиден за 2008 година. Освен за реконструкција на училишните тоалети, ќе се издвојат пари и за обнова на инвентарот, кој во многу училишта е стар и дотраен. Според најавите на премиерот, околу 95.000 искршени клупи ќе се заменат со нови, од кои половината ќе бидат комплетирани со столови.

- Со ова ќе дојде до сериозно опремување на училниците со клупи и столови во голем дел од училиштата. Информациите за тоа каде реконструкцијата е најпотребна ја добивме од самите училишта. Во изминатиот период опременоста на училиштата со инвентар не беше третирана како битен момент. Како резултат на тоа, клупите и столовите се стари и во лоша состојба и не дозволуваат нормално одвивање на наставата - истакна Груевски.

За ваквата состојба премиерот ја обвини лошата политика на поранешните влади.

od dnevnik
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Oct-2007 at 14:51
Abe ova e se OK ali MORA li da iskacaat site tamu da se redat ko fudbaleri za da kazat deka klupi kje menjaat???????
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Oct-2007 at 15:04
Originally posted by gotsomekicks

Abe ova e se OK ali MORA li da iskacaat site tamu da se redat ko fudbaleri za da kazat deka klupi kje menjaat???????Да за жал такви се. Таква им е владејачката филозофијата а изгледа тоа им е и во крвта. Се понашаат ко селски чаламџии.

Ама нема врска, паметен човек ионака ги цени резултатите, а не чаламите.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Oct-2007 at 16:18
Еве неколку вести од А1:

14.10.2007

Израелската фирма „Нетафим“ доаѓа во Скопје оваа недела. Фирмата е светски познат бренд, производител на системот капка по капка.

На закажаната средбата со претставници од македонската Влада треба да се одлучи на колку локации ќе се користи овој современ систем за наводнување и кој ќе го финансира.

Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Oct-2007 at 16:19
14.10.2007

13 македонски компании до 17-ти овој месец се претставуваат на „ануга“ - саемот за храна и пијалаци во Келн, Германија. Македонија се претставува во два национални павилјона.

Во едниот 10 компании ќе ја претстават палетата готови производи од кондиторската индустрија и преработки на овошје и зеленчук.

Во вториот павилјон се презентациите на смрзната храна каде ќе учествуваат три македонски компании.

Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Oct-2007 at 16:20

Зголемени стимулациите за сточарите


 
10.10.2007 

Заради сушата и кризата за добиточна храна, Владата донесе одлука за два милиона евра да ги зголеми стимулациите за сточарите.

„Заради зголемените цени на добиточната храна, пченка и јачмен, на светскиот пазар, Владата на денешната седница одлучи значително да ја зголеми поддршката за сточарите, при што за сите категории на сточен фонд ќе се издвојат дополнителни два милиона евра од буџетот на РМ“, изјави Никола Груевски, премиер.

Стимулации за сточарството:

  • за одгледувачите на говеда 2.700 денари за грло,
  • за одгледувачите на јагниња 1.000 денари за грло,
  • за одгледувачите на кози 500 денари за грло.

Се уште трае пријавувањето кај свињите и живината, по што ќе се знае по колку ќе добијат од грло. И за овие две сточарски гранки има зголемување на вкупната сума на пари, а стимулациите се 10% повисоки во руралните средини.
 

Годинава фармерите ќе добијат поддршка од над 12 милиони евра, како најпогодени од сушата и постојаниот раст на цените добиточната храна. Владата преку ребалансот обезбедила и пет милиони евра за набавка на 20.000 тони пченка и јачмен за стоковите резерви.

„Вкупниот недостиг е 60.000. Бирото за стокови резерви со постоечката сточна храна, која ја има како залиха, и овие цениме дека ќе може да интервенира во случај на недостаток на сточна храна, а до тие 60.000 треба да го оставиме приватниот сектор да си набавува“, рече Ацо Спасеновски, министер за земјоделство.

Годинава Владата, согледувајќи ги последиците од сушата, за стимулации во земјоделството ќе исплати вкупно 27 милиони евра.

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Oct-2007 at 02:47
Франција, Австрија и Швајцарија најголеми инвеститори во Македонија
 
Во вториот квартал на 2007 година нето приливите врз основа на директни инвестиции го надминаа нивото од 45 милиони евра, а портфолио инвестициите изнесуваа 45,5 милони евра. На годишна основа тие се повисоки за 2,6 пати или за 83,6% стои во анализата на НБРМ
Напорите за подобрување на инвестициската клима и потенцијалот на Македонската берза привлекоа значајни странски инвестиции во земјава.
Анализата на НБРМ за странските директни инвестиции покажува дека најголеми инвеститори во Македонија се Франција, Австрија и Швајцарија, а најмногу е инвестирано во телекомуникациите, во финансиското посредување (влез на позната француска банка) и во компјутерските активности. Според анализата, општата оценка на инвеститорите е дека работите се придвижуваат и одат кон подобро, иако треба уште да се работи на случајот. Нивната позитивна оценка најмногу се однесува на намалувањето на даноците што според нив е добар сигнал за интерес на инвеститорите.
(Тотал)
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Oct-2007 at 11:47
Ova zvuchi mnogu dobro

Голема контрола за купување компјутер со ваучер

За десетина дена факултетите ќе ги добијат ваучерите со кои околу 10.000 студенти можат да купат компјутер


Целокупниот промет на ваучерите ќе се следи со помош на дигитална заштита, обезбедена преку креираната веб-апликација на Генералниот секретеријат на Владата

ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА

Факултетите во државава во почетокот на ноември ќе ги добијат ваучерите со кои околу 10.000 студенти во државава кои запишале четврта година можат да купат компјутер. Студентите ќе можат да ги искористат ваучерите во висина од 200 евра до 22 декември. Министерството за финансии во моментално ги разгледува понудите од фирмите за печатење на ваучерите. Од Министерството велат дека нема да се распишува тендер за избор на фирма која ќе ги печати, туку ќе се оди на избор на најповолна фирма од веќе пристигнатите десетина понуди, бидејќи висината на набавката-печатењето не ја надминувала сумата од 3.000 евра за да се објави јавен повик.

За да нема недоразбрање и за да се спречат евентуални малверзации, Министерството за финансии јавно ги обелодени правилата за издавање и користење на ваучерите. Како што се појаснува од Министерството, целокупниот промет на ваучерите ќе се следи со помош на дигитална заштита, обезбедена преку креираната веб-апликација на Генералниот секретеријат на Владата. Студентите, кои првпат запишале четврта година, за да земат ваучер, треба да пополнат барање до матичниот факултет. А, за да го подигнат ваучерот, мора секој студент да пополни формулар со изјава за прием на ваучерот, во која ги наведуваат своите лични податоци. Откако ќе го земат ваучерот, студентите го носат и приложуваат во фирмата за компјутери, а подоцна таа компанија ги добива средствата од Владата во висина на вредносниот ваучер.

Но, студентите, не ќе можат да купат компјутер во која било ИТ- компанија. Според Упатството од Министерството за финансии, сите субјекти регистрирани за дејност поврзани со трговија, одржување и поправка на компјутери, кои се заинтересирани за продажба на компјутери, мора прво да пополнат пријава. Во пријавата мора да се внесат точните податоци за компанијата, а истовремено е неопходно компаниите да приложат документ дека се регистрирани во Централниот регистар на РМ. Ова значи дека студентите ќе можат да набават опрема само во фирми кои ги исполнуваат условите.

„При приемот на ваучерите фирмите ќе пополнат формулар со изјава за купување на компјутер во која се наведуваат личните податоци на студентот, број на индекс, лична карта, серискиот број на ваучерот, името на факултетот и потпис на студентот“, стои во Упатството од Владата за начинот и постапката на издавање и користење на вредносните бонови.

Акцијата на Владата за доделување на вредносни бонови од 200 евра, со кои студентите од четврта година ќе набават ИТ-опрема во основа наиде на позитивни критики во јавноста, но со одредена резерва дека мора да се најде начин да се елиминираат можностите за малверзации. И Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии МАСИТ ја поздравува одлуката на Владата за прифаќање на предлогот за воведување ваучерски систем за олеснување при набавка на персонални компјутери наменета за апсолвентите на сите факултети. Според МАСИТ, иако станува збор за само еден сегмент од граѓаните на РМ кои имаат потреба од вклучување во современите информатички текови, со успешна реализација на овој владин проект се отвора пат за поширока примена на ваучерскиот модел за максимално широк слој на корисници.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Oct-2007 at 22:30
фрката со млечнава индустрија продолжува


"Идеал Шипка" на продажба


Странски фирми се заинтересирани за купување на втората по големина млекарница во земјава Идеал - Шипка, по продажбата на Битолската млекарница на британски Салфорд.

ВЕЧЕР дознава дека деновиве во млекарницата Идеал - Шипка престојувале претставници од француската млечна индустрија Лакталис за да го снимат нејзиното работење, по што и официјално ќе ги соопштат намерите. Неофицијално, дознаваме, дека првичните преговори се успешно завршени и дека наскоро се очекува постапката за влез на Лакталис во Идеал - Шипка да се реализира.

Млекопроизводителите се надеваат дека со влезот на оваа инвестиција ќе се зголемат откупни цени на млеко и ќе се развива млекопроизводството. Врабитени во Идеал - Шипка сметаат дека по влезот на Лакталис ќе биде обезбеден поголем пласман на нивните производи, бидејќи оваа млечна индустрија со своите производи го освојува светот.

(П. С.)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Oct-2007 at 15:46
podednakvo bitno so bilo koja investicija sprema mene


Гевгелија преплавена од грчки гости


Рекорден број на грчки гости биле забележани во Гевгелија, на вчерашниот пазарен ден кои доаѓале најмногу од пограничните места на македонско-грчката граница, јави дописникот на Нетпрес.

Тие купувале речиси од сите земјодлески производи за кои велеле дека се доста квалитетни и евтини.

Грците голем интерес пројавиле и за купување на слики од ликовни уметници од Гевгелија и Струмица, чија цена се движела од 800 до 1.200 денари.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 26-Oct-2007 at 19:40
eve gi listite na TOP 200 kompanii.... Ima dosta "new entries"

http://www.build.com.mk/docs/vk_lista_najgolemi_2006.xls
http://www.build.com.mk/docs/vk_lista_najuspesni_2006.xls

Edited by pbanks - 26-Oct-2007 at 19:42
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Oct-2007 at 11:34
Toa e interesno fala.

Mislam poveketo od tie 'Grci' se stvarno Makedonci inache.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Oct-2007 at 09:54

Италијанци ќе градат две фабрики во Охрид

Италијански бизнисмени во Охрид ќе градат фабрики за производство на соларни панели и на ликер од лековити тревки. Тие викендов имаа средба со охридскиот градоначалник Александар Петрески, на која го информираа за своите бизнис-идеи, јави МИА.

Делегацијата ја предводеше професорот и познат уметник Винченцо Бјанки, кој навести отворање музеј или уметничка академија во Охрид.

- На градот ќе му подарам повеќе од 200 уметнички дела на автори од Европа и од Јапонија - рече Бјанки, кој поседува 12 музеи во Италија, Шпанија, Полска, Романија и во Јапонија.

Италијанскиот уметник доби и клуч на Охрид од градоначалникот Александар Петрески. Винченцо Бјанки е автор на фреските во Католичката црква во Охрид, која вчера беше осветена.

 

Извор: Дневник
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Nov-2007 at 05:31
Od A1

Во Ресен презентирани европски стандарди за конзервирање јаболка

Пеце Стефановски  
30.10.2007

Експерти од Франција и Италија денеска во Ресен на преспанските овоштари им ги презентираа европските стандарди за конзервирање на јаболката и нивно чување во контролирана атмосфера.

Тоа е еден од најзначајните фактори за брендирање на преспанското јаболко, долгорочно одржување на неговиот квалитет, постигнување на подобра цена и смалување на загубите до 30%.

За таа цел во Ресен веќе е формирано Европското претпријатие за валоризација, со поддршка на француската компанија „Сеф“, а меѓу производителите на јаболка владее огромен интерес за изградба на модерни ладилници.

„Ако тргнеме со овој ритам, за кој има огромен интерес, во Преспа секојдневно сум баран за потпишување договори, ние можеби можеме 50% од 100-те илјади тони што се произведуваат за неколку години да ги пласираме на светските пазари“, изјави Кристијан Робињ, претседател на Европското претпријатие за валоризација.

Денеска беше склучен и првиот договор за изградба на ладилник со Осман Шукриу, овоштар и бизнисмен со јаболка, чии амбиции се со оваа инвестиција од 200.000 евра преспанското јаболко да го пласира на европските трпези.

„Сонот што го сонував 20 години денеска ми испадна реалност, бидејќи јас сум најсреќниот човек оти денеска е потпишан договор за изградба на еден ладилник, со кој ми се овозможува наредниве години јаболкото да го чувам на европски начин“, рече Осман Шукриу, овоштар и бизнисмен на јаболка од Преспа.

За изградба на еден ладилник од 10.000 метри кубни со калибратор потребни се пет милиони евра. Потребите на преспанските овоштари би ги задоволиле четири вакви ладилници, во кои ќе можат повеќе време да чуваат 40.000 тони јаболка, а инвестицијата би чинела 20 милиони евра.

Само од разликата на повисоката цена на јаболката во пролет инвестицијата може да се врати уште во првата година.

Go Resen!SmileThumbs%20Up
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Nov-2007 at 05:45

Само од разликата на повисоката цена на јаболката во пролет инвестицијата може да се врати уште во првата година.Можеби ова е преувеличување, но сепак малце подобро сум запознаен со конкретниот проблем во Преспа и можам да кажам дека вакви вложувања во секој случај би се вратиле извонредно брзо. Секаде во светот таквите инвестициони можности се вистинска премија (низок ризик, голем поврат). Ама кај нас и за вакви работи се влечкаме... Што се вика нејќеме ни да се наведнеме да ги собереме парите расфралани наоколу. Roll%20eyes

Сепак добро е што работите конечно мрднаа од мртва точка. Cheers


Edited by Cloverstack - 03-Nov-2007 at 05:45
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Nov-2007 at 05:55
Vo pravo si za toa!
Mozhebi i so ova ke dodje nekakov turizam vo Resen, Prespanskiot del na Makedonija
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-Nov-2007 at 05:58
Хехе, за туризмот Аква Пура нека се погрижи Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.484 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.