build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Есен - Зима

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Jan-2009 at 17:59
ke gi preskokneme ogradite ,ako ima katanci ke ideme so cekan za dobra slika vredi da se rizikuva hehehe
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Jan-2009 at 18:29

абе немора  да оди се на сила, по тоа колективните згради доколку учтиво се замоли претседателот на куќниот совет верувам дека без проблем ќе ви излезе секој во пресрет! многу е лошо човек од прва да оди на највандалски сесии Smile од лично искуство знам дека секој може да ви излезе во пресрет но мора човек да се обиде, додуша јас повеќе барав кадри за снимање отколку за сликање, но скоро секаде со исклучок на поспаните домакине, добив дозвола за снимање! по зградите околу плоштад, кулите во карпош 2,  зградата на Југобанка(сега сопственост на министерство за финансии).

исто добри кадри можат да се фатат од репетиторот на зајчев рид иако тогаш кога јас се пентарев сеуште не беше заграден т.е. сеуште не беше накитен со антени, па чуварот со малку разбирање и здравица не пушти, исто добра панорама има од саат кулата каде скоро без проблем ќе добиете пристап, јасно тука се и мтв доколку имате пријател во 103ка  и панорамата во парк повторно доколку машиновозачот ви е пријател или го договорите, ова последнава комбинација е малку сега потешко изводлива но доколку по секоја цена ви е ќеифот да направите 360 панорама од тој потег мислам дека може да се среди и во ова време, освен ако некоја виша сила не го изгорела напојувањето за тркалото Smile

јасно доколку пбанкс ве озбезбеди со некакви легитимации како официјални фотографи на билд, работите ќе одат по подмачкано може и на кафе со локум ќе  ве викнат повторно од лично искуство Thumbs%20Up

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Jan-2009 at 18:37
Де бе бетон, ако имаш толку материјали дај сподели нешто
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 04-Jan-2009 at 19:00

Originally posted by Cloverstack

Де бе бетон, ако имаш толку материјали дај сподели нешто

за видео арт да и ова е се во архива во Ед Вуд периодот е '96-'00, може да пробам да ископам нешто, иако сега незнам каква е ситуација. а кај мене имам само еден клип кратка видеоарт вожња низ центар, евентуално имам фатено некои кадри со апарат од горе од љубљанска...

но не е тоа поентата, сакав да кажам дека и на учтив начин некој може да обезбеди простор за кадар! немора никој мојата сугестија да ја прифати, но мислам дека полесно ќе помине ако прво се обиде на културен начин, освен ако адреналинот не му е инспирација!   

заборавив битен момент но за тоа ќе треба и телескоп, најдобар експеримент ќе бидат панорами од Крстот на Водно, но за тоа ќе треба и зимска опрема како би издржал човек сега горе повеќе од пола саат!

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7237
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 04-Jan-2009 at 19:38
Originally posted by lslcrew

Слабо соиме со слики од птичја перспектива за време снегови! Досега ретко сум начекал таква фотка! И во оние смогови, калови и магли над Скопје може да се најде и нешто убаво, ако се начека добар агол!
еве ти бе LOLEdited by zabegan - 04-Jan-2009 at 19:39
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 04-Jan-2009 at 19:55

да нагаѓаме ова е во аеродром Smile или патчето накај зелените или патчето накај црвените гледано од кулите кај првиот трговски кај санчо... или? со оглед дека на претходната страна имаш кадри од истата кула

другпат давај насоки за волку добро скриени кадри, колку да се долови атмосферата по виртуелно LOL ако можеш фати ги сите пет кули (нормално без таа од каде кадрираш) оние две до тебе и трите кај леснина, е тоа ќе биде интересен кадар, но ќе мора на кров да се пентариш, а од таму е добро и една 360 на тој дел од Аеродром да направиш!

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 04-Jan-2009 at 20:38
pbanks @  nesto za tebe i mislam deka samo ovoj del od godinata ni fali 

1. 

2.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-Jan-2009 at 20:47
Thumbs%20Up
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 04-Jan-2009 at 20:50
LOLThumbs%20Up
LOL
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 04-Jan-2009 at 21:03

   добро е да обезбедиме улични кадри од средина на жардињерите по булеварите или од автобус од предна или задна шофершајба  нешто како winter street level или пак исто некој зимски низок ракурс од кола т.е. на семафор отвори врата и шкрапај,  нешто како овој кадар... 

исто добро би било доколку форумов има некаква заштеда да обезбеди гориво и да се фатат новите клучки, обиколницата и плоштадите, исто од Црквите нема снежни фотографии!    

Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Jan-2009 at 21:38

1. Koritoto na Vardar i mostot "Goce Delcev"

2. Mostot "Goce Delcev" slikan od Kejot na Vardar

3. Kameniot Most

4. Kameniot Most (2)

5. Kameniot most (3)

6. Kejot na Vardar i pesackiot most kaj Kale

7. Tvrdinata Kale
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 04-Jan-2009 at 22:16
Супер сесија!! Супер слики Thumbs%20Up
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 04-Jan-2009 at 22:22
Fala. Thumbs%20Up
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Jan-2009 at 23:49
Thumbs%20Up Одлицна атмосвера
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 05-Jan-2009 at 05:20
бетон прееска на ТВ ја видов соборна со снег одозгоре. Стварно убаво изгледа! Ако некој му е узпат нека шкрапен!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7237
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 08-Jan-2009 at 18:18
еве неколку од мене од улица македонија (не ми замерајте што се малку „измрдани“) Big%20smile
1.

2.

3.

4. овде за малце ќе ме испогазеа Big%20smile

5.

6.

7.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 08-Jan-2009 at 18:20
па воопшто не ти искочиле лошо со оглед на скромната опрема со која располагаш. супер Thumbs%20Up
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Jan-2009 at 21:54
Eve uste edna zimska foto sesija od pred nekoj den :


1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

UL. Makedonija

8.

9.

10.
 

11.

Skopsko Kale.

12.

13.

Ptt.

14.


Plostad Makedonija od Kale

15.

 Kompleks Muzei .

16.

Panorama od Kale .

17.

Gradski Stadion

18.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 08-Jan-2009 at 21:56
Park.
19.  
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 08-Jan-2009 at 23:41
13. 16 Thumbs%20Up
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.