build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Лазарополе

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Лазарополе
    Posted: 18-Nov-2008 at 06:15


Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Nov-2008 at 06:20
Пред се прекрасна природа, а и селото е убаво Cheers
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Nov-2008 at 06:22Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Nov-2008 at 06:23
mnogu golemi se, izvinite.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Nov-2008 at 06:37
Pa snimi gi kaj tebe na disk, napravi im resize (pozelno 800x600), hostiraj gi na photobucket i postiraj gi taka Cheers
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Nov-2008 at 06:40
dobro, drug pat taka ke gi resizam i postiram.  ama docna e i mi se nanka haha.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Nov-2008 at 18:56
ejj super fotki bash po moj vkus  
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Sep-2009 at 15:01
Хотелот....
01.


Ова следното е сликано на месноста Соколица на одприлика еден саат пешачење од селото.

02.


03.


04.


05.


06.


Црквата Св. Спас направена на Соколица...

07.


08.


Крстот до црквата...

09.

Back to Top
YuGa View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote YuGa Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Nov-2009 at 08:34
Прекрасна природа и цел тој регион низ мијачките села е преубав...Тука исто може да се стави и некои фотки од другите мијачки села како Тресонче, Могорче, Гари итн.


П.С. Само малку ако може да се смалат фотките пошто замара и одзема време коа се отвараат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Mar-2014 at 00:25
Налетав на оваа стара фотка од Лазарополе. За жал немам податок од кога точно датира.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Mar-2014 at 09:13
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Mar-2014 at 09:16
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Mar-2014 at 09:17


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Mar-2014 at 20:08
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Mar-2014 at 20:09
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Mar-2014 at 20:09
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Mar-2014 at 20:09
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Mar-2014 at 20:09
За сè има вторпат
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Mar-2014 at 22:56
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Mar-2014 at 00:03
Името калина на овој објект е добиен по `калина дупка` која постои крај селото и за која има една легенда за луѓе кои долго време се криеле во дупката од башибозукот.Но една мома Калина несекајќи неспретно го одала месото на криење и сите луѓе кои биле фатени во дупката(огромна јама е тоа) се заклани и фрлени во дупката.

Е сега кваката е што ваква `калина дупка` постои и кај селото Ехловец,према сега веќе непостоечкото село Лошушник(тука бил роден Даме Груев,а преслен е во Смилево).Највероватно овие две јами се споени.

денес веќе со пресуда од суд е докажано дека вистинската Калина дупка е таа кај Лопушник.Мијаците од Лазарополе сакајќи да го заштитат брендод на калина дупка имаат покренато судки спор во ској се покажало дека не се во право.


Но народот си го слави тоа,и веќе влегло во фолклорот,а за таа кај Лопушник ретко кој знае

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.