build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Земјоделие и рурален живот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 18192021>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 02-May-2016 at 04:08се додека има земја за расфрлање арно та и ова горе не делува нешто особено атрактивно ко информација, но чекајте да заживее селото, порано или пооцна и за меѓе ќе си вади народ очи ко порано, може треба да има некој пофлексибилен закон дека секој кој не го обработува изрентаното земјиште експресно секој да може да го превземе и искористи,без разлика дали некој платил рента ... а еве и нова честитка за 'агро' инвеститорите [1] колку да бутнат уште по некое парче во портфолио и така од изрентаното дали и пола е обработено, претежно го зафаќаат како пензинско осигурување гастарбајтери и градски диверзификатори, бар луцерка или оригано да садат понего ...
Огласите на Владата за закуп на 4.426 хектари земјоделско земјиште можност за нов профит и вработувања - http://republika.mk/?p=589286

се надевам слободна земја за рента и понатака ќе има на претек, бар за оние кои се надежни земјоделци, а и секогаш ќе има ако се има предвид во кој век живееме, она со каква механизација и методи за почвено култивирање сме опкружени, та зар во камен не садат лозја, а додека има жедни за вино и саксиски ќе тераат
...Prilog_Zakup_na_zemjodelsko_zemjiste-br.42012brosura.pdf [1]

http://www.makemigration.com/iselenistvo/ ... Инвестирање во земјоделско земјиште


~


него кога празнично ќе ве закачи по некоја шарена, и тоа од сите страни тогаш аирлија животот и навистина е поубав, ќе биде берикетна година во првиот случај околу уличниот молерајски експресионизам истурен во анархична похота, а кој потенцијално би донел еден куп нови туристи заради мултиколор спомениците и торти, додека во вториот случај заради ултраколоритната земјоделска мерка во предизборна најава, а која ако ништо руго би осигурало доста гласачи ако не урбано-селски реемигранти ...

... сепак за поздрав е ваквиот предлог, и навистина повеќе од добредојден но можеби ефективен во вакво паковање за земји со буџет ко тоа грчкиот, додека за нашиот попаметно би било да се завози по некој социјалистички урнек ко што предлагам понапред во контекст рурален турираз односно колективизација на изворната полураспадната архитектура нејзино ревитализирање а потем и пообно распределување, отколку капиталистичко субвенционирање на приватен имот, со оглед дека по вториов урнек дури и со обврзувачки ставки долгорочно ржавата се врзува во бркање подобни и неподобни корисници на ваквата мерка, додека во првиот само им покажува врата и на нивно место доаѓаат нови кандидати за реемиграција, дури и богати а не само сиромашни, практично секој кој има интерес за живот во природа но ето додека да се пишмани од град тоа да биде и на вересија ... ајде и капитиластички ова е повеќе од револуционерно не само на балканов туку и во еу само прашање е колкав ќе биде колачот од буџетот за вакво нешто!? по аршинов од 10к евра за едно семејство или реемигрант за 100к народ би било потребно 1 милијарда евра, хм ето камо тие да останеа во државни раце па сета популација да ротираше дал туристички дал социјално во нив ...

би било добро и за ова како за се останато да нема дебата та ретроактивно да чешаме глава што не снашло ако мораме да форсираме сјо-прочешлувања заради самиот простор за потенцијална проневера, хм ако не на материјали секогаш може да кршиме клечки заради несоодветен надзор, настрана што никој обврзан да живее 15 години на село ако не заради зравствени заради евентуални едукативни оричини би морал или требал да замине повторно назад во град ... но ако затераме некој социјалистички модел нели по кубански наместо европски рецепт реформаторите ќе бидат обвинети дека се со антиевропски агенди па ајде удри мујо по тарабе нек се зна да је предизборје, капак удреното овие и го исполнуваат што е за почит ... да незнаеш кој е полуд оние што ни фрлаа претходно магла во очи или овие кои се што ќекажат остваруваат ... уште сега си замислувам како пасам пчели, но место сред фацелиа на моите социјално дарувани 3 хектара би ошол и со поуникатен багрем ко sophora japonika [1][2][3] чинам и него го субвенционираат точка 10 во следниот пост ...
Edited by +Protagorist - 02-May-2016 at 04:10
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 02-May-2016 at 04:10прво пред некое време ме изненади она аберот за субвенционирање бунари и систем капка по капка, но ова како пакет е веќе земјоделски плафон за наши услови, а ако и навистина заживее тоа странските инвестиции сами ќе го торпедираат системов, кој не би се преориентирал и од минималците на земјоделие, ех бар на хартија можеме да бидеме потенцијално швајцарија на балканите, ајде да не фантазирам но реално ова е најоптимистичен пристап апропо наталитетот и воопшто безперспективноста на гетоизираните сограѓани, уште и субвенционирано да го легализират мрмрот и ете масовна реемиграција шала на страна но од мастраф земјоделци зијан немет додека од градски пијаници на село и те како макар и кофа мозок на поклон им оставиле ...

... бре какво мудро оправдување вакви проекти имало во еу америка и канада [1] да ама не и на балкан, ако се исклучи претходно предочениот од Војводина, но ко за балкански далеку од ваков пакет ем за сета држава ... би било мудро ако не и неопходно, доколку и општините накндано ги помогнат новодојдените со сопстевени машински кругови, а кои би им ги рентале на придојдените наплатувајки им само гориво, но со сопствени машиновозачи и сервисери истите да ги одржуваат та ето и дополнителен бонус за секој почетник ...

28.04.2016 - „Од град во село за нов почеток“ – нов мега проект на Груевски

Нов проект насловен како „Од град во село за нов почеток“, со кој се нуди голема помош за граѓаните кои ќе донесат одлука од град да се преселат на село, без разлика дали порано направиле емиграција од село во град, беше промовиран денеска од страна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Груевски потенцира дека на овие лица ќе им биде понуден исклучително поволен пакет мерки и бенефиции кој опфаќа парични средства за купување или доизградба, реновирање на куќа на село, бесплатно земјиште за работа и искористување на бројните мерки кои им стојат на располагање на земјоделците.

Оваа мерка можат да ја искористат лица кои претходно живееле во село, а сега се преселиле во град и се уште имаат имот во селото каде живееле. Мерката можат да ја искористат и оние кои мигрирале, а немаат куќа во село. Исто така, мерката им е на располагање на лицата кои живеат во град и се невработени или пак вработени, но со многу ниски примања, лица чии вкупни месечни примања на целото семејството не ја надминуваат просечната бруто плата од 32.074 денари, односно нето плата од 21.813 денари.
Груевски ги образложи бенефитите кои им се нудат на заинтересираните граѓани:

1. Субвенционирање на трошокот за купување илиреновирање или градба на куќа, до најмногу 6.000 евра. Висината на оваа субвенција се одреди по истражувањето направено на цената на куќите во селата, која е далеку пониска отколку во градовите, пред се заради немањето побарувачка за нивно купување и миграцијата село град. Оние кои веќе имаат куќа на село, ќе може субвенцијата до 6.000 евра да ја искористат за реновирање, доградба, надградба или на самата куќа, или на земјоделски објекти како плевни, штали, магацини, складишта, силоси и слично.

2. Добивање на бенефиции за давање на државно земјоделско земјиште до 3 хектари бесплатно. Секој кој ќе се одлучи да се пресели на село преку оваа мерка доколку се одлучи за обработка на земја и садење растенија ќе добие 3 хектари земја за обработка бесплатно. Доколку корисникот изрази желба за повеќе земја ќе има можности во рамките на постоечките законски решенија, односно огласи кој се под стандардните услови да добие дополнително државно земјоделско земјиште, односно 120 евра од хектар за прва и втора класа земјиште, 90 евра по хектар за трета и четврта класа, 60 евра за 5 и 6 та класа, 30 евра за 7 и 8 класа.

3. Се предвидува и доделување на еднократна месечна субвенција, односно парична помош за почеток за прилагодување кон животот на село во висина од 15000 денари месечно, во тек од 18 месеци или вкупно 270 илјади денари. Ова е особено значајно за стабилизирање на семејството, егзистенција и почетен капитал за поддршка во развојот на бизнис. Ова треба да ја осигури егзистенцијата во периодот додека не стигнат првите приходи од земјоделската дејност;

4. Посета на задолжителни обуки за претприемништво, започнување и водење сопствен бизнис, како и специјализирани бизнис обуки за земјоделство и најдобри земјоделски практики. Ова е особено значајно за оние кои за прв пат започнуваат со земјоделски бизнис. Преку Агенцијата за вработување, откако ќе биде распишана тендерска постапка ќе биде избрана специјализирана агенција која ќе врши специфични обуки за развивање на претприемачки дух и знаење, истовремено ќе биде искреирана и посебна програма за стекнување и обуки и знаења од областа на земјоделието.

5. На располагање ќе биде и новопромовираниот проектот за ангажирање на професионални земјоделски советници кои веќе беа најавени како дел од пакетот на земјоделски мерки.

6. Други поволности кои стојат на располагање во рамките на постоечките програми е користење на новата мерка од 80% поддршка од државата за инсталирање на систем „Капка по капка“ за најмногу до 50 хектари и 80 отсто поддршка за изградба на бунари. Со воспоставувањето на механизмот „Капка по капка“ ќе се овозможи дополнително зголемување на приносот за два, три или повеќе пати, што ќе значи и зголемување на приходите за неколкупати.

7. За лица кои се заинтересирани да се занимаваат со сточарство ќе може да ја искористат новопромовиранта мерка за 80% поддршка од државата за набавка на високо приносен добиток, со што исто така за неколку пати ќе го зголемат приносот и ќе обезбедат зголемени приходи; Максималната вредност на прифатливите трошоци ќе изнесува до 10 милиони денари по корисник, финансиски средства со кои можат да се набават и до 100 крави или 1000 високо приносни кози или 800 високо приносни овци.

8. Ќе се овозможи и мерка бесплатна концесија за пасишта која што ќе биде наменета единствено за корисниците на овој проект и тоа за крупен добиток еден хектар по грло најмногу до 5 грла, односно 5 хектари,а за ситен добиток 0.2хектари по грло, најмногу до 50 грла ситен добиток односно 10 хектари.

+ 9. Достапна е помош на млади земјоделци за започнување со земјоделска дејност. Се доделува на секој млад земјоделец кој за прв пат започнува да се занимава со земјоделска дејност. Станува збор за неповратна финансиска поддршка во висина до 600 илјади денари или 10 илјади евра за реализација на инвестициски план на корисникот за период од најмногу 3 години. Право да аплицираат за овој вид на поддршка имаат лица со возраст од 18 до 40 години. Овие пари може да се искористат за дополнителна набавка на добиток, изградба на фарми, приклучна механизација.

+ 10. Исто така достапна е и финансиска поддршка во висина од 50% кофинансирање од вкупната вредност на инвестицијата за подигнување на нови лозови и овошни насади и медоносна флора -фацелија, еводија и багрем на нови површини. Кофинансирањето се зголемува на 55% ако носител е млад земјоделец, на 60% за подрачја со ограничени можности, на 65% ако е млад земјоделец во подрачја со ограничени можности и 75% доколку инвестицијата е во недостапни рурални заедници. Поддршката се доделува врз основа на реализирани инвестиции за набавка на садници, набавка на потпорна конструкција, услуги од трети лица за подготовка на почвата и садење на садниците, во висина до 2,5 милиони денари по корисник.

11. Финансиска поддршка во висина од 50% за набавка на трактори и земјоделска механизација за житни и индустриски култури во висина на поддршката до 3,5 милиони денари по корисник. Кофинансирањето се зголемува на 55% ако носител е млад земјоделец, на 60% за подрачја со ограничени можности, на 65% ако е млад земјоделец во подрачја со ограничени можности и 75% доколку инвестицијата е во недостапни рурални заедници.

12. Финансиска поддршка во висина од 50% кофинансирање од вкупната вредност на инвестицијата за набавка на пчелни матици и опрема во пчеларството. Кофинансирањето се зголемува на 55% ако носител е млад земјоделец, на 60% за подрачја со ограничени можности, на 65% ако е млад земјоделец во подрачја со ограничени можности и 75% доколку инвестицијата е во недостапни рурални заедници. Поддршката се доделува за набавка на пчелни матици, набавка на рамки и сандаци, набавка на опрема за одгледување на пчели, услуги од трети лица за изработка и инсталирање на опремата. Максималната вредност на поддршката е до 600 илјади денари за набавка на пчелни матици и до 800 илјади денари за набавка на опрема во пчеларството.

13. На корисниците ќе им стои на располагање можност за oрганизирање во задруги а со тоа и можност за повисоки субвенции од 7 или 15%

– Преку ИПАРД Програмата за оваа категорија на лица на располагање се и повеќе мерки меѓу кои: Набавка на трактори и останата приклучна механизација за овоштарство, лозарство, сточарство и градинарство, изградба на објекти за чување на земјоделската механизација и опрема, изградба или реконструкција на објекти за пост-бербeни активности како и опрема за подготовка за сортирање, саламурење, чистење, миење, сушење, сортирање, за разладување, ладење и замрзнување. Изградба или реконструкција и модернизација на пластеници или стакленици за производство на зеленчук и расадници за саден материјал за зеленчук, изградба или реконструкција на фарми за одгледување на животни како и помошни објекти и објекти за молзење, одгледување на подмладок и оплодување, работни простории, вклучително и обезбедување на инфраструктура на фармата, изградба и реновирање на недвижен имот, во однос на складови за крма и сточна храна, силажа, сено и штали за зрнеста храна, вклучително и опрема за подготовка на крма, ракување, пакување и складирање. Инвестиции во изградба или реконструкција на објекти за воспоставување и модернизација на преработка на капацитетите за преработка на храна за производство на традиционални или модерни прехранбени производи, набавка на машини и опрема за преработка, пакување, етикетирање и складирање. За овие мерки согласно условите од Програмата се финансираат 50% од вкупната вредност на прифатливите трошоци, а за некои инвестиции тој процент може да достигне и до 75%, потенцира Груевски.

Луѓето кои што ќе може да го користат проектот„Од град во село, за нов почеток”се брачни парови, каде постариот партнер е на возраст најмногу до 45 години, а предност ќе имаат оние што се со повеќедетни семејства. Потребно е да имаат конкретна бизнис идеја за самовработување и што има потенцијал да генерира нови работни места. Проектот се однесува за населување на селата кои се до 500 жители. Корисникот ќе има обврска 10 години да не смее да го отуѓува имотот, ниту пак да ја намали неговата почетна вредност. Корисниците се обврзуваат да живеат најмалку 15 години на село по започнување на користење на условите од проектот. Истовремено со цел да се одбегнат злоупотреби, ќе бидат формирани и комисии кои ќе вршат надзор на спроведувањето на самиот проект и проверки на терен.

gruevski 3

– Наша интенција е да се искористат огромните потенцијали кои што ги нуди македонското село. Целта се селата до 500 жители, односно оние кои што се со помалубројни жители, бидејќи тие се на границата на целосно иселување. Истовремено ова преставува неповторлива можност за оние кои што се преселени и живеат во град, а особено што имаат некакви ресурси во местата од каде потекнуваат, на пример сопствен имот, стара куќа, или пак некаков земјоделски капацитет кој има потенцијал, да биде рестартиран. Ова е шанса и за оние кои се невработени, а живеат во град. Еве шанса преку својот труд, со исклучителна поддршка од државата да дојдат до свој дом, своја работа и бизнис за семејството на село. Државата нуди работа, нуди дом и исклучителни поволности за поддршка на сопствен бизнис на село. Сега зависи само од вас, од храброста, решителноста, но и знаењето и волјата за работа на секој поединец кому му треба поддршка, порача Груевски.

Бидејќи се располага со ограничени ресурси во поглед на расположливо обработливо државно земјоделско земјиште и пасишта, државата, односно Владата преку Министерството за земјоделие, шумарство и водостопанство дополнително ќе објави во кои села ќе понуди ваков пакет, зависно од тоа каде има слободна земја и пасишта. Проектот кој што е исклучително поволен ќе се применува две години, односно ќе започне од јануари 2017-та а ќе заврши во јануари 2019-та година.

http://republika.mk/?p=589812Edited by +Protagorist - 02-May-2016 at 04:10
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 02-May-2016 at 12:46
Originally posted by +Protagorist


Бидејќи се располага со ограничени ресурси во поглед на расположливо обработливо државно земјоделско земјиште и пасишта, државата, односно Владата преку Министерството за земјоделие, шумарство и водостопанство дополнително ќе објави во кои села ќе понуди ваков пакет, зависно од тоа каде има слободна земја и пасишта. Проектот кој што е исклучително поволен ќе се применува две години, односно ќе започне од јануари 2017-та а ќе заврши во јануари 2019-та година.

http://republika.mk/?p=589812


Oд последниве две реченици се гледа дека се работи за популистички проект однапред осуден на неуспех. Со стихијна и непланска миграција град-село ништо не правиме. Еве, некој се одлучува да се пресели од град во село и да се посвети на „идиличен“ селски живот. Треба да направи куќа, да ископа бунар и да изгради септичка јама. Доколку се занимава со сточарство, за колку време ќе му се полни таа јама од мочта и изметот на животните? Друг проблем се селските тесни и неплански патишта оградени со плотови, камења и трња каде не би можел да помине камион со средна големина. Трет проблем - три-четири линии дневно на приградскиот превоз со испокршени комбиња кон градот кон кој ќе гравитираат ја прават потребата од автомобил-насушна. Четврт проблем - немање продавници или мизерно снабдени продавници каде можеш да купиш евтини салами со изминат рок на траење.
Петти проблем - немање амбуланта и аптека итн.

Доколку Владата навистина сака да го реализира овој проект, а тоа да не бидат празни зборови на хартија, јас го предлагам следново:

1. Експропријација на поголеми парцели земјиште за изградба на комплетно нови селски јадра.
2. Поделба на тоа земјиште на дворови од по 1000м2, со испланирани улички помеѓу тие дворови и испланирана главна улица со агли на вкрстување од 90 степени.
3. Изградба на водоснабдителен систем.
4. Изградба на канализационен систем.
5. Формирање на ново селско јадро со изградба на 50 до 100 монтажни куќи (Ако куќа Tip 80 од Хот-хот чини околу 23 000 евра, изградбата на куќите на едно вакво селско јадро би чинела од 1.2 до 2.3 милиони евра)
6. Асфалтирање на главната и споредните улици.
7. Изградба на доброснабдена продавница.
8. Изградба на амбуланта со аптека кои ќе бидат дежурни 24 часа.
9. Изградба на подрачно училиште до V-то одделение.
10. Изградба на градинка.
11. Квалитетен извор на струја и Интернет.
12. Редовен и чест превоз кон најблискиот град.
13. Поставување контејнери и канти за отпадоци и редовно собирање на сметот од страна на комунално претпријатие.

Edited by phenomenon - 02-May-2016 at 12:50
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 683
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 02-May-2016 at 14:43
Да се искрени ваквите намери, јас би бил најсреќен. Арно ама, како прво ова се претставува како личен проект на претседател на партија, не претседател на влада, во пред(моно)изборие, тажно. Како второ, ете и да се реализира ова некако, со оглед на хаосот и непотизмот кој системски е втемелен во нашата држава, чисто се сомневам дека ќе постојат механизми кои ќе ја спречат злоупотребата на ваков проект, од типот на: Живее во Скопје, има куќа во Сопиште, го употребува државниот грант за да си ја реновира куќата и толку. Или живее во Битола, го употребува грантот за реновирање на викендицата во Дихово.

Јас прво би играл на подобрување на условите во селата, па ако се донесат на културно ниво, и сами ќе се вратат луѓето. Реално има се уште грст села низ државата, кои имаа над 600-700 жители и кои можат да се спасат од сигурна смрт, со паметно инвестирање во нив, и подобрување на условите за луѓето кои се веќе таму. Во село со 30 жители никој будала не се враќа. Па поготово ако има фамилија. Нема потреба од залажување со зажувување на мртви села, мислам дека треба да се сконцентрираме на максимално одржување на постоечките.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 04-May-2016 at 03:03

нели надежта умира последна, а за многу кои бараат искреност дури и кога истата ја има во изобилство и понатака биваат скептични, реално до сега за вакво нешто нит се чуло нит се видело по екс ју републиките, та навистина е за неверување, незнам нит дали нешто слично има во бугарија и грција иако сигурно преку сафард фондовите влечат некоја слична комбинација, само едно не ми е јасно дали повторно како и за сите останати револуционерни потези на преродбениците ќе нема простор за јавна дебата како сето ова до перфекција би се испеглало, како беше онаа молчењето е злато ...

ова потенцијално мириса дека почнуваме да размислуваме, бар институционално дека Македонија е пред се земјоделска земја па ако ништо друго екологистите органичарите и социјалците можат да се стимулираат на реемиграција и можност за здрав живот, мир во душа и селска идила во агенда, а за ова тоа советниците би требало да имаат и психијатарска наобразба бидејки навистина не е лесно од градски легачи да се произведе селски воркохолици, можеби треба да имаат некоја псај-оп пропаганда по коперациите каде еднаш неделно би им вртеле на реемигрантите позитивни азиски примери како мотивација, додека чекаат на ред да им потечат в нивнје артериските бунари
Tsugaru - Apple kingdom - http://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/vod/journeys/20160308.html


во контекст мотивацијава, баш пред некој ден во очи Велигден ресенчани ми се пожалија дека ланскиот род не им е распродаден, а овогодинешниот секнал во цутот од последниот мраз, белки само нефер судба пред идното глобално затоплување ... патем на неколку прашања пробав да добијам одговор но после ваков гајрет на луѓе не им се дума особено, како по обичај ме чуди зошто јаболката топтан не ги даваа по 8 денари ведна за Русија туку чекаа прекупец кој ќе им ги откупи за дупло покасно но истиот и да дошол по таква цена само првата класа ја прибира додека другите им ги остава за компостирање, а и тие сетне не сакаат да ги дадат за концетрат оти сега ко такви истите ги откупуваат по 2 денара килограм наместо 5 до 8 ко порано, на што веднаш ми светна зошто толку ефтин тоа јаболковиот концетрат по маркетите [1] можам а замислам да е од прва класа исцеден ... но ете и ладилници има но никој нема есап да ги рента в Преспа освен ако не инвестирал во свој но и тогаш доколку јаболката се преистретирани неретко и да се најде купец им ги враќаат еднаш 80тина тони од Германија а имаше чинам и поврат на 20тина од Полска нормално со 15 до 20 пати напудрување и од африка ќе ги вратат а не пак европска унија ... интересно прашав зошто тогаш не почнат да калемат круша на што само неволно добив одговор дека веќе еден преспанец повлекол нога но тоа е ко сред невреме да видиш само еден со чадор во рацете, затоа јаткасти овоштија кои вакумирани ќе бркаат и цела година добра цена макар немало осигуран пласман, речиси атрактивни ко мед во кофа ...
http://dnevnik.mk/?ItemID=482C2C5F1F354D46B9884ECC6A178A76


инаку после претходниот налет за самоорганизирана агро-берза сега се ветува и поозбилна државна интервенција
„Агро бизнис зоната“ решение за поволни цени и откуп на земјоделските производи

Агро бизис зоната ќе се гради по теркот на најсовремените зони во Европа. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера промовираше нов проект за земјоделците наречен Агро бизнис зона Македонија што подразбира интегрирана зона во која на едно место ќе бидат застапени и сконцентрирани складишни центри, трговци и компании, како и други претставници на синџирот за набавка на свежи и преработени земјоделски производи.

– Агро бизнис зоната ќе овозможи собирање на свежото земјоделско производство и негова дистрибуција кон крајните потрошувачи, во и надвор од државата. Главните бизнис активности што ќе се нудат во зоната ќе бидат калибрирање, пласирање, пакување и разладување, определување цена на берза, утовар и дистрибуција и купопродажба. Со тоа Македонија ќе добие интегриран систем за пласман на земјоделското производство што ќе го намали бројот на учесниците во синџирот на набавка и ќе овозможи поповолна цена за земјоделските производители, но и механизам за воспоставување фер и амортизација на ценовните шокови во периодот на пазарни вишоци, рече Груевски.

Тој посочи дека од суштинска важност е што на едно место ќе се соберат производителите и откупувачите во поголем број што, како што додаде, ќе го зголеми потенцијалот за постигнување конкурентни пазарни цени што ќе ја сведе на минимум можноста за договарање и рушење на цените.

– Предноста на аукцијата е што има можност да влијае на цената на определен производ во насока на заштита на производителите и доколку на аукцијата има поголема понуда во еден ден, а недоволно побарувачи тогаш складирањето на производот може да се продолжи за да не падне цената и да се понуди во некои од следните денови кога е предвидено тргување. На овој начин се овозможува регулација на цените на свежото овошје и зеленчук во текот на сезоната, рече Груевски.

Агро бизис зоната ќе се гради по теркот на најсовремените зони во Европа

Во Белгија постои ваква Агро бизнис зона каде производите се продаваат во продажната соба со часовник. Овој часовник дава различни информации истовремено: за квалитетот, цената, количеството, итн. Секој купувач има електронски систем во кој е приклучен и преку кој учествува во системот на купување, бележејќи ја количината и видот на производ што го купува. Значи ќе може и на лице место и електронски преку интернет да се купува.

Системот функционира преку електронски часовник кој ја дава почетната (највисока цена) и кога одреден купувач сака да купи понуден производ, тој го запира системот на посакуваната цена и информира за количината која сака да ја купи, па купената количина се одзема од вкупно понудената, по што се продолжува со друга лицитација.


http://www.fruitnet.com/eurofruit/article/2632/mixed-bag-for-flandria-auctions

[1] http://www.lava.be/documents/home/algemene-info-veilingen.xml?lang=en

http://www.virtualmarket.fruitlogistica.de/en/search?term=belorta

Различни податоци ќе бидат прикажани на аукцискиот часовник: името на производот, квалитетот, вкупната понудена количина од тој производ, единечната цена, бројот на купувачи, минималната и максималната количина достапни за купување, бројот на продажни единици по пакување.Часовникот секогаш ротира од највисоката почетна цена кон пониска цена. Продажбата се одвива со намалување на цената.

Во моментот кога брокерот ја заклучил трансакцијата, кај логистичарите (виљушкари) се покажува на екран кој купувач, која количина и класа на производ ја има купено. Робата не мора да биде истовидна, туку за помали купувачи тоа значи на пример по една палета од различен вид на производ (патлиџан, краставица…). Виљушкарот ја презема (комбинираната) стока и ја носи до соодветната утварна рампа за конкретниот купувач. Безжични компјутерски терминали на виљушкарите, што ќе функционираат во рамки на Аукциската куќа, ќе гарантираат дека купените производи се достапни речиси веднаш по продажбата на штандови на секој соодветен купувач. Со овој систем на комуникација, производите можат да бидат испорачани на купувачите брзо и прецизно.

БелОрта е најголемата кооперативна аукција за овошје и зеленчук во Белгија, што настанала со спојување на две аукциски куќи Mechlin и Coöbra Auction Borgloon и претставува европски лидер во оваа област. Сите производи се локално произведени и се достапни свежи за потрошувачите. Како резултат на побарувачката и брзите промени на пазарот, БелОрта воведува амбициозни и креативни иновации во работата.

БелОрта има понуда на најдобрите производи од повеќе од 1.000 локални производители организирани во рамки на еден бренд. Може да се најдат повеќе од 120 видова на овошје, 30 видови на зеленчук и 20 видови на растенија.

Приходите се потпираат исклучиво на трговија со овошје и зеленчук, дополнети со дел од цвеќе, и достигнуваат горни лимити во месеците април, мај, јуни и јули. Годишниот обрт од 238 милиони евра во 2006 година, а во 2013 година достигнал 367 милиони евра.

Зеленото пристаниште во Холандија се карактеризира со следните економски силни страни: Секторот за хортикултура е составен од повеќе од 29.000 компании, производството има вредност од 7,9 милијарди Евра, учествува во вкупното земјоделско производство со 40%, извозната вредност е 15,6 милијарди Евра (5% од вкупиот извоз на Холандија), а увозната вредност на е 8,2 милијарди евра, има позитивен трговски биланс.

Исто така, претставува главен светски извозник на свежи земјоделски производи, поддржува развој, но и добива поддршка од развојот на технологиите и услужните дејности, кои не се директно поврзани со земјоделството, во секторот се вработени повеќе од 400.000 луѓе и дополнителни 200.000 во сектори за поддршка, како што се логистика, синџир на набавки, истражување и образование.

Во Унгарија функционираат неколку центри за продажба на земјоделски производи, како предложеното Зелено пристаниште Македонија. Големопродажниот пазар на Будимпешта е најголем во земјата, каде понудата на производителите на земјоделски производи се сретнува со потрошувачите, во текот на 6 работни денови во неделата. Свежи овошје и зеленчук, печурки, јајца, конзервирани производи и храна се нудат во текот на целата година. Вакви берзи исто така има и во Италија.

http://press24.mk/agro-biznis-zonata-reshenie-za-povolni-ceni-i-otkup-na-zemjodelskite-proizvodiEdited by +Protagorist - 04-May-2016 at 03:06
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 14-Jun-2016 at 23:10
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 23-Jul-2016 at 01:40
не би сакал да промовирам екстензивно земјоделие, но за оние кои имаат намера да инвестираат во овоштарство озбилно,односно очекуваат екстра принос, логично е даодат со екстра хемија при третирањето на дрвата, нели она што се стероидите за атлетите тоа се прсканициве за дрвата [1] нели ако саката род од 45-50 t/ha тоа е тоа, иако ќе ви треба и ладилник за да сочекате на поповолна цена

затоа и пологично е стари сорти и еко-третман иако помал принос, но затоа еко производ и сигурна цена, ем и ведра мисла кога би уживале во пектините од кората ~ Круша со просечна големина содржи околу 4 грама влакна и оти поголемиот дел се наоѓа во кората ... Круша со маса од 166 g осигурува 6 g растителни влакна, од кои околу 40% е пектин [2] фајде и'пол [3]

~

како што Крушата е деликатес кај Помум-ите, така Костенот е кај јаткастите овоштија ~ касни-порасни од кремаст колач од костени, со рендани круши измеѓу ... [1][2][3]

http://www.balkep.org/castanea-sativa.html [1][2]

The average yields of the European chestnut grown in California are 2.220 kg/ha. However, recent plantations with high-yielding, large nut, grafted cultivars are expected to yield 3.360 - 4.480 kg/ha [1]


Бројот на стебла на хектар се движи од 120 до 150 стебла. а приносот се движи од 3 до 5 тони на хектар [1]

Нови сорти костени и ореви од Турција во струмичкиот регион - Не растат високо, а род даваат уште во првата година. Ова се главните карактеристики на новите сорти костени, круши и ореви кои од Турција стигнаа во струмичкиот регион ... „Просечно, садениот материја чини 180 евра по декар“ ... [1][1]Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 28-Jul-2016 at 11:22


30.11.2012 - Во Македонија има 139 хектари под костен

Лани државата на вкупно 63 одгледувачи на костен им исплати 2,5 милиони денари поддршка.

Годинашните субвенции за хектар јаткасти овошни култури, вклучувајќи и новоподигнати насади костен, изнесуваат 50.000 денари, а за постоечките површини под ореви, бадеми, лешници и костени се 15.000, рече министерот за земјоделство, Љупчо Димовски при посета на стопанскиот капацитет за преработка на костен ДРА-ГО" во Кичево. Според него, Македонија моментно располага со 139 хектари култивиран костен. Одгледувањето на оваа култура, која има низа позитивни карактеристики, носи и добра заработувачка.

- Ретко на која домашна трпеза не се нашол познатиот и признат по квалитет македонски костен. Неговото одгледување има многу позитивни страни, долговечен е, достигнува и над 500 години старост, има одлична родност, мал број природни непријатели (болести и штетници), а доколку се одгледува во поволни еколошки услови не мора да се третира со никакви заштитни средства - истакна министерот.Компаниите кои ги откупуваат костените ги пласираат главно во Романија, Бугарија и Италија, каде што се користат пред се во кондиторската индустрија. Преработувачкиот капацитет во Кичево, единствен од ваков тип на поширокиот простор на Балканот, е сопственост на Гоце Миладиноски кој изјави дека дел од преработките извезува, главно во Унгарија, а од другиот дел прави костеново брашно. Како суровина најмногу користи костени од Македонија кои ги откупува од четирите пункта, во реонот на Тетово-Гостивар, во Бродско, Дебарско и Кичевско.

http://vecer.com.mk/?ItemID=698977D866D854458FDAAC0BC854BEDE


~

покрај класичниот и машинскиот начин на берба, мислам најпрактична е бербата со мрежи [1][2][3] таман преку лето со истите може да се заштитува една култура [1] а наесен да се бери јаткастото овоштие

http://www.chestnuthilltreefarm.com/store/pg/36-Chestnut-Orcharding.aspx

http://msue.anr.msu.edu/topic/chestnuts/harvest_storage/harvestingEdited by beTon - 28-Jul-2016 at 11:33
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 28-Jul-2016 at 12:45

ајде Аирлија со закаснување и вие но и народ да се разбуди од тоа урбаното гетоизирање и вештачкото бунило!

камо и тука да имаа соодветен форум, кој би се разработил во соработка со факултетите односно студентските сојузи, но и министерството, агенциите, просто фокусот ко кај билд пред се на форум него портал, а каде камо секој засегнат институционално би бил упатуван за поука, чаре или доедукација, пример огрешените пред законот ех да имаше можност судот да ги рехабилитира субвенционираните фолиранти со задолжително присуство, илити хигиенски неосвестените произведувачи со неделна доза јавно табање, знам делува претерано но тоа би било во идеални услови како максимум би се извлекло од еден таков институционално врзан форум, макар приватно ажуриран и одржуван!

agri.mk е проект на ентузијасти, постдипломци на Факултетот за земјоделски науки и храна, Скопје, со цел доближување, информирање и промоција на земјоделството до граѓаните на Македонија, но пред се популаризирање на оваа гранка кон младите генерации. Со оглед на тоа што земјоделството заедно со руралниот развој и преработката на земјоделски производи опфаќа околу 16% од БДП на Македонија, може да се види дека е многу битен елемент во развојот на економијата во државата, а со тоа и треба да се посвети поголемо внимание од аспект на промоција, развој и едукација.

...

http://agri.mk/index.php/za-nas
Edited by beTon - 28-Jul-2016 at 12:45
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 06-Sep-2016 at 21:48

30.08.2016 - Agricorp Invest ќе отвори околу стотина нови работни места - http://infomax.mk/wp/груевски-најави-нова-инвестиција-agricorp-invest/

http://www.monacolife.net/?p=3327

http://sitel.com.mk/golema-holandska-kompanija-najavuva-investicija-vo-zemjodelstvoto

~

изненади дека годинава преполовени цените од шумските капини и печурки, лани капината ја откупува за 60 денари кило а оваа за 30 нормално на пазар си тераат 80 до 160 денари, за печурките и да не почнувам

Кичевчанец собрал 114 килограми вргањ за еден ден - http://www.kalimero.mk/archives/12472#

еве интересно инфо во однос смреката [1] настрана што фотката е монтажа, дефакто големи печурки не се раритетна појава [2][3] но само како млади [4] се добри за јадење [5] можеби како сос ако се пожолтени од вантре но не ризикувајте!
Wild mushroom season from Eastern Europe in full swing - http://www.freshplaza.com/article/162356/Wild-mushroom-season-from-Eastern-Europe-in-full-swing

Export volumes tripled in 10 years - Export of Polish mushrooms continues to grow - http://www.freshplaza.com/article/161018/Export-of-Polish-mushrooms-continues-to-grow
Печурката на бесмртноста „реиши“ се одгледува во Колешино

Семејството Бељмезови од Струмица веќе пет години се занимава со одгледување на таканаречената „печурка на бесмртноста“ – „реиши“ (ганодерма луцидум), пишува „Утрински весник“. Во селото Колешино, на прекрасната планина Беласица, со чиста изворска вода, тие ја произведуваат оваа несекојдневна печурка во специјализирана одгледувачница и со компјутерски надзор. Оваа печурка долго време во минатото била храна на азиските цареви и кралеви, бидејќи има извонредни лековити својства.

Процесот за нејзиното одгледување е скап и долг. Бељмезови се единствениот одгледувач на лековитата печурка „реиши“ на Балканот.

„’Реиши‘ спаѓа во печурките кои се тешки за одгледување. Од самото засејување на мицелиумот во супстратот до првата берба поминуваат пет месеци, а во тој период е потребно одржување на влажност на воздухот и температура, но и секојдневна грижа“, вели Митко Бељмезов.

„Реиши“ е најлековитата билка на планетата. Со огромни антитуморни и антиканцерогени својства во модерниот свет оваа печурка се користи како додаток во исхраната како превентива против канцерогени заболувања. Екстрактот од печурката „реиши“ успешно помага при лекување тешки заболувања.

„Одгледувањето печурки во земјава може да биде исплатлив бизнис доколку се има визија и ако добро се испита пазарот“, вели Бељмезов, кој со многу љубов и труд секојдневно го зголемува производството.

Печурката „реиши“, инаку позната како „ганодерма“, во традиционалната кинеска медицина се користи повеќе од 2.000 години, а денес официјално се користи во модерната кинеската медицина во третманите против рак. Многубројни студии ја испитувале нејзината многу барана антиканцерогена моќ и нејзините имунозголемувачки својства. Во текстот објавен минатата година во весникот на Националната академија на науките ( ПНАС ) во САД се вели дека тим од американски научници веќе работат на истражување и употреба на печурката „реиши“ во модерната медицина како убиец на канцер-клетките. Тим, пак, од Тајванскиот истражувачки центар на академијата СИНИКА покажа дека еден вид на јаглехидрати молекули кои ги има во печурката „реиши“, може да произведе антитела да ги препознае и да ги убие антигените поврзани со туморите или клетките на ракот. Во Кина, пак, „реиши“ одамна се користи редовно како превентива против рак.

Д-р Благој Лазаров, еден од најголемите експерти за печурка „реиши“ во Македонија веќе подолг период ги испитува нејзините лековити својства.

„’Реиши‘ содржи најголема концентрација на органски германиум, познат во природата како Ге-132, дури 6 пати повеќе од жен-шенот. Таа помага и кај други тешки и хронични заболувања, како што се алергии, срцеви заболувања, црн дроб, нервен систем, дијабетес и други болести. Вака питома и без никакви несакани ефекти при консумирањето ’реиши‘ е природен балансер на организмот. Оваа и лековитите печурки воопшто, имаат атрибути кои не може да се синтетизираат, бидејќи нивните молекули се често премногу комплексни“, вели д-р Благој Лазаров.

Во моментов Бељмезови имаат засеано околу 3.300 вреќички со „реиши“, а капацитетите ги прошируваат со уште два вида лековити печурки „маи-таке“ и „ши-таке“, кои треба да стасаат за продажба за неполна година.

http://republika.mk/533043


Edited by Max - 07-Oct-2016 at 19:37
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 27-Sep-2016 at 18:58

Имаме ли стратегија и политика на развојот на селото и земјоделието, освен владините мерки за „помош“? Kако да ги немаме ... http://dnevnik.mk/default.asp?ItemID=24957E727AAA4C4FBB95318E095B4539

кога ќе се спореди нашиот рурален процент со оној на земјите од третиот свет [1] станува јасно дека сме далеку од земјоделска земја, иако сметам ека 30% од населението во земјава е директно или индиректно зависно од земједолие, пр. муабетот дека од тутун живеат 200к сограѓани како членови на семејство кое се занимава и со производство на тутун, но добар дел од нив живеа во град а работат дополнително и на село, нешто налик додатна а не примарна дејност, но такви има се поретко, а ко за иронија земјата се помалку, заради постојната никаква политика за комасација, а на оние кои сакаат да реемигрираат назад на село единствена опција им останува мала туристичка фарма колку да скрпат крај со крај, а по цена да живеат сред селска идила, но условите за нивно субвенционирање и директна помош треба да се дупло поголеми и загарантирани, што е возможно само доколку се преориентираме од индустриска во земјоделска земја, фатаморгана знам но и мал свестки економски куршлус во иднина истата ќе ја направи и дофатлива, само да не биде касно сетне за промена
http://www.useful-community-development.org/rural-economic-development.html


~

летаргијата која ја има зафатено младина мислам се должи на фактот дека секој е упатен сам на себе, а и стимулирањето на кооперациите, руралните мрежи и невладини организации, се повеќе општинска забава него реална помош некому, иако може да се разберат ко и форумов како агрегатор на идеи, но тоа ни од блиску не е доволно за да се случи процвет пред се во селскиот туризам, органското производство и рурални брендови со ЗОП ЗГО или ГТС штембил

[1] http://zpis.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=67%3A2013-02-04-14-03-52&Itemid=9&lang=mk [1]

http://www.seerural.org/wp-content/uploads/2009/05/02_EVROPSKA-POLITIKA-ZA-KVALITET-POLJOPRIVREDNIH-PROIZVODA.pdf

[1] http://ec.europa.eu/agriculture/quality/ [1]Пријавата за заштита на географски назив можат да ја поднесат: физички и правни лица кои произведуваат определен производ и форми на здруженија кои можат да стекнуваат право и преземаат обврски во однос на заштитата, односно правото на користење и државен орган, единица на локална самоуправа и коморите заинтересирани за заштита на географските називи на подрачјето на нивното дејствување. [1]


нас сето ова и те како ни погодува како мала и слаба економија, за што полесно да се заштитиме од големите предатори, нормално оној момент кога ќе почнеме и поозбилно да се истрчуваме на пазар со нашите препознатлви прозиводи, од овој аспект треба час поскоро регионално да го заштитиме терминот Македонски Ајвар иако чинам и локално секоја општина може тоа да го стори со својот доколку може да ги здружи некако приватните кооперанти а кои следат одреден посебен рецепт, пример зелен ајвар т.н. зелена паштета, Пинpbanksт, Макалото, Везената Пиперка итн. итн.

https://en.wikipedia.org/wiki/Geographical_indications_and_traditional_specialities_in_the_European_Union#Criticisms_of_Protected_Geographical_Status_framework
Noone in Europe uses these labels, but that doesn't mean the naming of "protected" products isn't enforced.
Try selling Parma hams that aren't produced in the Parma region and you're in for a serious legal battle, product confiscation, and fines.

I doubt most food producers and packagers even know the labels exist that they're entitled to use (no doubt after paying a hefty "license fee"), or else they're only used for the export market as inside the EU "counterfeit" (bearing the name without meeting the requirements) items are banned anyway.

And thus we get the real reasons for these labels and regulations: marketing and market protection.
At the same time they protect EU manufacturers from cheaper competing products from elsewhere as well as providing a medium through which to represent those products to export markets as being "exclusive" and of superior quality.

Meanwhile the EU consumer suffers through lack of choice at the store and higher prices.
[1]

Edited by beTon - 27-Sep-2016 at 19:00
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 28-Sep-2016 at 13:51по овој аршин мамка ако не чалам, е и жигот за Етикетата Европско Наследство која иако локално исто може особено да ни погодува, сепак генерално за цел има денационализирање на културното благо како заеднички европски идентитет што при раскалаена унија ко постојнава може да биде и мач со две оштрици, нормално во овој контекст не е страшно ако се имаат во предвид антички муабети ко Виа Игнациа иако гледаме грците и за такви нешта кршат клечки, но пред се проблем се биполарните културни места и настани од романтизмот навака, пример Илинден Илинденците и ВМРО кај нас ~ а не е лошо да имаме бар локални национални етикети како туристички стандард во овој контекст, пример куќа или месност каде што се одигрила некоја елинденска епопеја да биде обележана со одреден симбол ~ можеби помалку како маркетинг спин а повеќе ко туристички ориентир, особено битно и за нас како мештани кои сме гладни за сензационализам но немаме како да го материјализираме лесно истиот, и културно и економски, посекако пристапот треба да е поинвентивен него проста унисона ознака ~ пр.  Зелена етикета за антиката, Сина за средновековието, а Црвена за романтизмот,  Пурпурна за царските, војводските и државотворните локации, можеби Жолта за праисториските, јасно на сето тоа и некој соодветен културен симбол како штембил пр. Сончевиот печат од Церје но се додека секоја општина прво не направи интерактивни мапи како да се стигне до ваквите локалитети нивно инситу обележување генерално е сувишно ...
[1] https://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/actions/european-heritage-label_en

http://www.edaddeplata.org/docactos/difusion_patrimonio.html

... односно  самата ознака без координиран пристап и баш нема да има инстант ефект [1][2][3] освен токму како етикета за секој намерен или ненамерен патник, што понекогаш е и повеќе од доволно, но кога имаме толку многу фондови и' претпристапно на располагање, не гледам зошто бар нво-ата некако да не се најдат од општествена корист за имплементација на ова, та зар студентаријата нема воља да се докажува и општествено да се активира, конечно голем дел од нво грантовите им следуваат токму ним [1][2]][3] зар вакво културно историско мапирање неможат да направат денес со насмевка и  песна, хм бар историчарите и етнолозите ако не и археолозите на ниво на студентски сојузи да здружат сили и бар интерактивно предложат разработат и протуркаат ваков стандард


~

но без живи села наоколу и од ова ќе нема некое фајде, она процентите на Мирчевски во неговиот текст од дневник пост погоре не ветуваат многу, та кога понапред велам ревитализација на селото преку селски туризам, навистина нам и сто години ни се малку ако чекаме тоа некој да го завози индивидуално пример ко што е случај во Словенија каде сега се замараат претежно со маркетинг а не думи за сместувачки капацитети [1] опуштено работејки на руралната понуда во однос на артикли а не кревети [2][3]
затоа и крајно неопходен е некој социјалистички рурален систем ко што нагласувам постојано во нишкава, а преку кој ќе бидат ангажирани и социјалците и затворениците како и сите останати маргинализираните  категории на сограѓани, за кои државата и така издвојува големи средства за нивно сервисирање, вака бар од сето тоа ќе останат ревитализирани села со обновени селски куќи и општонародни машински кругови, од кои туристички нема да имаат фајде само странци туку и сите македонци како ученици студенти или пензионери, конечно секој заслужен да може коски да и плуќа да омори на државен грб по планињето во земјава ~ па и незаслужните граѓани односно оние затвореници кои би прифатиле да работат на обнова на ваквите куќи, со можност да се сцијализираат накнадно и преку нивно бесплатно користење, бар еднаш годишно како мотив и награда за доброволната помош кон заедницата, што педолошки би било налик алтернативно отслужување казна ~ мислам подобар рецепт него волонтерско возобновување села или пак целосно ангажирање на градижни компании за ваква идеја, единствено треба добра организација ~ најнапред и подвижни бараки за работната сила, а кои понатака можат да останат и како камп приколки до поспецифични излетнички места во самите ревитализирани села, ко реки видиковци или архео-историски точки, а и потенцијална прилика за стартување локални општински еко-кампови со ваквите мобилни бунгалови на тркала, само нека ги нарачуваат тендерски и локално сигурно и за упола цена него од надвор [1][2][3]

ваквиот пристап потенцијално може да се искористи како добредојден и за кризни времиња во кои дефакто државата индиректно би имала спремно цели села како алтернативен простор за смештај на настрадани од разни непогоди, иако за такво нешто ќе треба далеку поозбилно организирани кампови, но кога истите се на планина стресот и те како е помал за раселените, ве поздрави Новак Џокович, но ова и да е утопија денеска, многу брзо може да биде неопходна реалност, доколку навистина имаме имагинација посреди државните стратегии, кои и од авион се гледа дека и за многу сушти работи се недоносени [2] нормално дека сме имале  и треба да имаме бар локална геополитика како бекап план за во небрано,  но на оваа тема денес  ми се чини ни во институтот за географија не се замараат, а не пак некој во владата, среќа сме мала земја па ваков пристап не е тежок за спроведба, доколку воопшто и ни стане сето ова јасен надпартиски приоритет ~ во однос повеќенаменската потреба ако не за рурална реемиграција бар за рурален туризам, иако идејно сами по себе се надополнуваат ...

некој ќе рече грото такви полураспаднати градби се неупотребливи, но ве уверувам со помош на изиис, и тук таму некоја асеизмичка техника ~ како геотекстилни планта, внатрешен метален појас кој може да биде и како надворешна лајсна од заварени фланшни или пак плоснати жабици на шипка ~ лесно се' може да се осигура од распаднати камени куќи ~ навистина ова е последен момент за нешто од нешто да се сочува по испустените села, бар музејски ако не поинаку откако национализирани како распаднати би му се дале некому да ги возобнови, но на прва строго по национална линија, дали иселеник, локален шериф или кабадаја, кој како знае и умее, а дури потем на странски инвеститори, но пак ќе повторам поарно од сето тоа фајде да има обичниот човек дома, него планините да биднат елитен куплерај за странци, а заради нечија стратешка кусогледостHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 07-Mar-2017 at 20:20

инфографиков поубаво би се надоврзал на некој муабет во нишкaтa за ЕМО евентуално ПУ ил ПА илити КВС но тука ет здравствен спин за сите еколошки освестени сограѓани дека прешалтувањето кон рурална самоодржливост не мора да е бегството ами идеја која би се надоврзала на претходен екоетички и биоетички живот во градот ...
https://en.wikipedia.org/wiki/NASA_Clean_Air_Study
https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2007/ps_3.html
https://www.amazon.com/How-Grow-Fresh-Air-Plants/dp/0140262431
[1][2] НАСА ги открива најдобрите растенија за чистење на воздухот во вашиот дом

Здравата домашна околина е од витално значење за благосостојбата на човекот, а
за тоа домашните растенија придонесуваат многу повеќе од тоа што можете
да замислите.

Нивната најголема предност е филтрирањето на воздухот, поради што НАСА спроведе студија за чистиот воздух која откри дека растенијата се ефикасни во отстранувањето на бензин, формалдехид, трихлороетилен, ксилен и амонијак од воздухот - хемикалии кои се поврзани со негативните здравствени ефекти како што се главоболките, вртоглавици, иритација на очите и друго.Според препораките на НАСА, во секој дом потребно е да се има по една билка или растение на секои 10 квадратни метри и иако ова истражување е прилично старо, уште се смета за најопсежно и најпрецизно до денес.


зум за втора фоткаEdited by +Protagorist - 05-Jul-2020 at 01:30
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 26-Oct-2017 at 19:49

еве интересна алатка, бар што е до лековитите растенија и не само тие, а за кои на лаик му треба многу време да ги идентификува како би ги ползувал ...

Виртуелен Хербариум Шазам

[1][2] https://identify.plantnet-project.org/

еве и неколку други

http://www.plant-image-analysis.org/
Edited by Zelenikovo - 26-Oct-2017 at 19:59
Back to Top
Moffaka View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Mar-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Moffaka Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 16-Mar-2018 at 10:21
Originally posted by +Protagorist


она што се за нас витамините тоа за растенијата се микроелементите, односно микронутриентите меѓу кои и Бакарот ~ може попрво би го споредил со олигоелемeнти но не е битно ~ од него во однос пред и пост берба имаме корист и ние како луѓе пр. кај лозјата патлиџаните итн. [1] иако денес има и алтернативи апропо неговата употреба [2] попознат како бордошка супа [3] или  ко што народно го викаме Син Камен [4] со јасен ефект [5][6][7] но како и кај се претераната употреба има контраефект [7] односно биднува од афро анафродизијак но кога и колко е доста, тоа мислам лабосите нема да ви предочат колку самите растенија доколку со нив и навистина живеете и комуницирате кој како умее.Edited by Moffaka - 16-Mar-2018 at 10:22
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 07-Jun-2018 at 02:01Бакарот е битен микроелемент за секое Растение, но како најдобро да се искористи зависи од ph вредноста на Почвата, или пак водата доколку станува збор за Хидропоничен насад ...

Under high pH conditions (alkaline) copper becomes unavailable to plants.
...
https://www.maximumyield.com/copper-helpful-or-harmful/2/1106


интересно е дека кај хидропониксот за разлика од класичното почвено земјоделие, менувајќи ја инстантно ph вредноста на водата во коритата, може да се регулира со леснотија и растот и цветање и плодот, ем апсорпцијата на минералите од страна на коренот е далеку поголема кај оние растенија потопени во вода, отколку оние заседени во земја, иако апсорпцијата со хидроген-пероксид може да се зголемува и кај корењата насадени во почва ...

https://www.growthtechnology.com/growtorial/what-is-the-ph-value/

https://www.maximumyield.com/perfecting-ph/2/1212

но освен ph вредност за апсорпцијата на нутритиенти, паралелно потребно е и разбирање и за идеалната ph средина на самите растенија, умешноста е како да се најде нзс, а екстра зијан е доколку човек експериментира на своја рака без консултации од стручно лице т.е. професорите од Земјоделски кои би ви посочиле како најлесно и најбрзо би ја тимареле алкалноста ил киселоста на почвата [1][2] односно неопходна е педолошка анализа на почвата сезонски и за време зимската подготовка и за време пролетната сеидба, но и свест дека без тоа растенијата се поподложни на болести освен стагнација [3]


едноставна офтопик паралела би била зачнување Дете без родителите да ја испланираат неговата иднина, иако најнапред се' почнува од психофизичката кондиција на таткото и мајката, потем се одбира местото на живеење, а сетне се влијае на околностите на растење, ризиците на живеење и осигурувањето од ќорсокаци или несреќи ... паметни фармери ко паметни родители се информираат анализираат а дури потем си инвестираат волјата за порадосно утре да ги обденува!

јасно дека оние деца кои се раснат во бетонските џунгли, посебно оние гетоизирани во комиблок населби, треба да имаат родители со терсене табиет како би ги оспособиле да одолеат на сите неправди и себичлук кои виреат по големи градои ко Скотје, ме чуди со кој памет се чуручат оние кои од село в град мигрираат, мислат животот е полесен оти се ти е до рака, а не се прашуваат колку тоа е квалитетно и дали ќе ги усреќи отсекувајки ги децата од патријахалната средина во која тие биле израснати, сетне децата им забегале во најдобар случај дремејќи со даљинското во рака мака мачејќи и до продавница по сијалица да тркнат, во кисела средина ко градот максимум што ќе извадите се трнливи стебла колку и Ружата да е убаво нашминкана како култ на тело или конто во банка, тук таму по некој залутан Трендафил, но транзицијата како пепелница сите ги сотре та и Мајчина Душица да никне ќе овене!

Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 07-Jun-2018 at 16:44
Хидропонското одгледување ќе стане во иднина основа на агрономијата, веќе почнува трендот на замена на класичното одгледување на големи површини некоја земјоделска култура со хидропони или односно во стакленици, но хидропоните само наоѓаат примена кај некој култури најчесто градинарските култури ( домат , пиперка, красатавица, зелка, патлиџан и др ). додека хидропонско одгледување кај поледелски култури како пченица, јачмен соја, пченка е неизводливо . Но хидрапонот како супстарт само е основна заштита на растенијето од голем борој на патогени организми што можат да се најдат во почвата ( микози, бактериози, вирози, нематоди, инсекти ) главната цел на хидрапонот е системот на фертиригација каде врз база на потребите од хранливи материи и вода на растението се прават одредени концентрации од ѓубрива, со помош на микросистемите за наводнување ( капка по капка ) се наводнуваат растенијата а исто времено се ѓубрат. Така да се што се одгледува во стакленици без разлика дали е хидрапон, или на земја исто така е здраво и на растенијето му е дадено таа доза на хранливи материи што му е потребно за да развие плодови, така што паѓа митот дека органската храна е поздрава и нутриционистички подобра.
Бакарот посредно или непосредно влијае на многу животни процеси во главно е врза за синтезата на протеини, и клетиочните сокови и има поголема миграција до сите органи , составен дел е  на ферментите полифенолоксидази и лактози преку кои учествува во прцесот на дишење , синтезата на белковини, синтезата на антоцијан се одвива исто со пристуство на бакар, а многу е битен исто во задржувањето на водата во растенијата, процесот на фотосинтеза, а го активира дејството на витамините В комплекс, влегува во негов состав. При недостаток во главно се јавуваа бакарна хлороза кој лесно се забележува, најчесто е на малдите листови , а при сериозни недостатоци настанува задебелување на листовите и деформации, а додека растението сврзе плод , најчесто плодот е ситен тврд и со нерамнини, ради акумулацијата на гликоза и фруктоза во листот. Кај виновата лоза високите концентрации не се погодни за раст и развој што делува токсично .


Edited by Dragan - 07-Jun-2018 at 16:49
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 07-Jun-2018 at 18:02

со се поголеми суши во иднина, чинам аграрот озбилно ќе сврти кон хидропоника, иако и сега има пустински експерименти како да и во такви околности се извади максимум т.е. преку магнетизирање на водата може да се зголеми апсорпцијата кај Растенијата во Земјоделието [1][2] но доколку водатa е терсене бадијала - ко што вели мрмрџијава [3]

та да се навратам пак уште еднаш на алкалноста пост погоре

се' што е со усул на арно е, златната средина што вели aристотЕл на овој свет за земнава природа е неопходна, бидејќи тоа значи ненапрегање, иако (особено кај хидропониксот) за сите убаини да ојдат во Цветот ил Плодот треба и подвизување низ пост т.е. во случајов изгладнување како контролирана дехидратација [1][2]

кај Хидропоникс Аквапоникс или по нашки Вододелие, кој како милува, за разлика од Земјоделието избалансираноста на Ph вредноста е далеку понеопходна бидејќи постојано корењата се натопени во вода, a чија температура исто така влијае на циклусот [3]

pH levels is important to understand because the right level will determine the quality of helpful bacteria in your water that help break down elements, helping the metabolic rate of your plants. How? In two ways:

When pH levels are too low (pH level of around 5 of lower), heavy metals like iron and aluminum change and can become toxic to your plants

If the pH level is too high (pH level of around 6.5 or higher) elements like calcium and phosphorus can’t be broken down completely, which will hinder the growth of your plants

This change in properties is due to how acidic your water is or is not. You’ll want your plants’ nutrients to be a little acidic otherwise they can’t break down, but too much acidity and your nutrients can become toxic.

https://growace.com/blog/ph-and-ppm-knowing-what-your-plants-are-eating-and-how-much-they-can-handle/Edited by Zelenikovo - 07-Jun-2018 at 18:11
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 07-Jun-2018 at 18:21

ова со температурата линкот горе е убав приказ дека мора се' да се има во предвид ако човек се нафати на Вододелие, а еве едноставен графички приказ зошто истото има предност во однос класичното земјоделие

https://ezgro.garden/hydroponics/soil-versus-hydroponics/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 07-Jun-2018 at 22:03
убаи поенти, но со овие не би се сложил

Originally posted by Dragan

така што паѓа митот дека органската храна е поздрава и нутриционистички подобра


нутритивноста и кај екстензивното и кај интензивното земјоделие зависи токму од научниот пристап, пр. no-til "не-орање" екстензивно ќе ја наѓубри почвата и одржи микрофлората далеку подобро отколку длабокото орање и постојаното ѓубрење кај екстензивното земјоделие, кое капак вака и ја испостува истата, мислам има абер поназад ...

но, третирањето на болестите со инсектициди хербициди и разни хемикали, колку и да имаат производна каренца (како допуштен лимит за отровност до пласман) кај екстензивното земјоделие дефинитивно е здравствен ризик, та мислам воопшто не е мит ваквиот куршлус, и навистина поздрава храна е онаа која органски се третира заради болести со еко-препарати, логичнно затоа е и поскапа бидејќи така и приносот е помал, плус сеуште средствата и пристапот за заштита не се стандардизирани, а тоа пак не дозволува и да се фиксира берзански цената, затоа еколошкото производство можеби е најисплатлив пазар во моментов, доколку со здружени сили коперативно настапуваат малите локални фарми, дал во Еу ил Блискиот Исток или пак ЗНД и Кина


Originally posted by Dragan

хидропонско одгледување кај поледелски култури како пченица, јачмен соја, пченка е неизводливо


изводливо но кај нас неисплатливо, иако во догледно време ако удрат јаки суши, екстра кисели дождои, или пак Не Дај Боже радијации, ќе мора и за овие поледелски култури да имаме хидропонична алтернатива ...

http://ucanr.edu/blogs/blogcore/postdetail.cfm?postnum=11721

проблеми и сега имаме со приносите и при постојните суши или болести, та за многумината иднината ќе биде или франкенштајн ГМО или пак инкубатурска ЕКО аквапоника, но ние тука мака мачиме да се поучиме и за конвенцијално, а не пак за алтернативно земјоделие вододелие аероделие инт.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 18192021>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.