build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стандардизација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 01-May-2009 at 14:28
Сигурен сум дека и за колонијал треба ХАСАП, една моја другарка отвори пред 2-3 недели колонијал, мораше сè по HACCP да нареди: ракавици, полици, униформа, плочка со име, задолжително WC и ред други работи.

Edited by гитардемон - 01-May-2009 at 14:29
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 08-Jun-2009 at 22:23
ХАСАП не е само пакување на лебот во хартија
Понеделник, 08 Јуни 2009 18:26

STOJCEV%20002

Стандардите во мелничко-пекарската индустрија не се почитуваат како што треба да бидат согласно европските стандарди, смета сопственикот на Млин „Стојчев", Благој Стојчев.

-Стандардите во мелничко-пекарската индустрија се катастрофални, недолични за една држава која е кандидат на ЕУ. Мислам дека сега со имплементирањето и воведувањето на ХАСАП системот дека ќе се расчисти во делот на невкусноста, да не речам нелојалната конкуренција во мелничко-пекарската индустрија каде што ситуацијата од типот на стандардите е многу ниско, вели Благој Стојчев, сопственик на Млин „Стојчев".

STOJCEV%20001

Млин „Стојчев" согласно тие стандарди го воведе ХАСАП за поквалитетни услуги. Но Стојчев вели дека воведувањето ХАСАП не е само пакување на лебот во хартија, туку тоа е процес кој започнува уште во производството.

-Греота е, жалосно и здравствено опасно производството на лебот да нема стандард. Не само тоа, пекарите 50-60% немаат дозвола за работа. Ние тука треба да ги заштитиме работите, да ги почитуваме стандардите, не заради нас туку заради нашите потрошувачи, вели Стојчев.

Тој вели дека и институциите и надлежните министерства треба да бидат доследни во работата, затоа инспекциите се битни. Но заради социјалниот мир се толерирале состојбите.

STOJCEV%20003

-Толерираа една гола вистина со тоа што луѓето да одат на работа, да бидат вработени, не е точно. Ако тие производители на леб или немаат регистрација ни услови за производство бидат затворени, ќе се зголеми производството каде што има лојалност, стандарди, им треба работна рака, вели Стојчев.

Според него таа нелојална конкуренција многу им зема од производите на пазарот.http://tera.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=8743&Itemid=106
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 01-Apr-2020 at 12:18
знае ли некој колку и како заради еу претпристапно сме задолжени да го имплементираме Co.Al., оние на кои не им е јасно за што станува збор еве некое брзо инфо ... останатите не нагаѓајте туку прашајте упатен па елате на дебата!
http://archive.is/0koee#selection-4059.0-4072.0

Originally posted by beTon

зошто и како е настанат CODEX ALIMENTARIUS ќе разберете од долниов текст кој иако е со деконспиративен набој и цел, сепак прилично едноставно и прецизно ја доловува хронологијата и хиерархијата на овој систем за имплементирање на стандарди... текстот го постирам непреведен како не би изгубил од автентичност  и мелозвучност!

[quote]http://zaoduh.blog.co.yu/blog/zaoduh/arhiva/2007/10/ - Sta je CODEX ALIMENTARIUS (ponekada samo kodeks)? Moramo od pocetka...

Health Freedom The European Union and Codex Alimentariusеве го засебно и GcMAF аберот ко Лек за канцери
само не го коментирајте тука истиот туку во нишките во Офтопик


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-Apr-2020 at 07:40

немав време да го изгледам цело предавање освен последниот исечок, но битно е итно да потенцирам, Не Судете Површно! односно Зошто некоја Стандардизација била е или ќе биде ете во случајов пр. во однос Витамини! можеби најнапред муабетот имал еден контекст, потоа добил друг, а подоцна ќе се изнедри трет, а што сето тоа зависи и од вас како Народ и од Експерти како државни советници но и од самата Европска Унија и како сонеа ќе ги тераме и истераме Преговори! просто Нас ни се брза за интеграција, ним пак не им е јасно зошто мислиме дека може на мала врата (може) некаде да се влета, но сепак тие не се исклучиви туку оставено е да се прилагодиме за кај нив да влеземе Рамноправно, но за да бидеме Рамноправни ние сме должни да се приклониме на нивните Стандарди, јасно на што Тие не ни велат не, напротив, но по секоја логика кога мал ентитет влегува во голем пр. Точак меѓу Автобусишта многу јасно дека ризици постојат дури и сите да внимаваат предсебе задсебе и наоколу, та или ќе се качиме и ние во Автобус или ќе мора да направиме посебна лента за Велосипеди за да се минимизираат што повеќе ризици кои повторно и во таков случај ќе ги има!!! та може и имаме Среќа бидејќи во ЕУ веќе и постојно има Предлог од Франција за Концепт на 3 Европи, првата Федерална западна, втората унијатска централна и третата асоцијативна балканска, логично за тро по тро сите да се федерализираат за да се избегнат разни ризици кои со себе ги носи Федерализација, но за која/кои ни од блиску не се ни самите а уште повеќе не сме ниту ние спремни, просто кај нас законодавство за 2 милиона жители, ем со постоен Економски-Стандард, никогаш нема да може во пракса да ги примени и’ постојните европски стандарди кои како копи-пасте сини-знаменца вчера и денес во Парламент поминуваа/ат[font], нели Немаме механизми (капацитети) кои можат да го спроведат во реалност сето тоа т.е. Извршна Власт да ги наметне, ниту пак Судски Систем да ги одржува ко Ред и Поредок до кој ако Народ нејќе да се придржува милом ќе мора силом, а што доколку е случај и некој Закон е неприменлив тоа продуцира ако не проблеми тогаш рамнодушност, малку по малку на сите нивоа! ова ќе биде случај вклучително и за Codex Alimentarius, што пак во Федерална Европа како наш-рефлекс-недоносеност ако е случај ќе предизвика хаос бидејќи и ние сме сакале таму а за такво нешто нит сме спремни нит дораснати, односно ако тука некој стандард не е во оптек и фактички а не само технички, јасно е дека тоа ќе предизвикуваат нееднаквост во идната Евроспка Заедница а така и нетрпеливост кај останатите, доколку пак насила нешто се наметне а Народ за тоа нема капацитет да го износи, постои ризик Народ одтука да си замини а логично бидејќи е неопходно општеството да функционира Европа сред Федерални Околности (како и во екс-ју тука некогаш) ќе населува едикои колонизатори бидејќи некој и треба да ги експлоатира локалните потенцијали и ресурси, нормално Некој со памалку свилен табиет туку волја за по(т)чит кон дадена Стандардизација! но да речеме ние сме кадарни да Испреговараме Статус кој ќе биде од обостран интерес, та биднеме пр. нешто налик локална 5G-фри-зона, што велам Зошто во однос некои телекомуникациски мрежи тука кај нас денес да сме исклучиви налик Про или Контра туку да се најде нзс каде нешто е неопходно а каде од тоа нема потреба [1] та фино на сите да им биде угодено, но за да биде ова изводливо мора уште денес да бидеме Спремни сред преговори прво Народ да прашуваме Непосредно Демократски преку Референдуми дали тој е Спремен за некои круцијални промени натака а кои уште сега веќе ќе почнат да се армираат во Закони преку предпристапните преговори меѓу кои еден е и Кодекс Алиментариус, за кој исто не треба исклучивост тука да се бара нзс каде и зошто тој е неопходен! еве во однос Витамините поучни се следните фуснотирани абери кои скоро ги посочував на Идивиди дека не секои Витамини се на арно онака како Вам ви се истурени не од Фармацевтски Куќи туку неретко од надрилекарски!

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31605&KW=bbc-horizon+The+Truth+About+Vitamin&PID=3154127#3154127


ако вие мислите дека некој по дифолт ви мисли лошо, сте се Излажале, туку неопходно е да разберете дека за Секоја Една Тема Треба Разговор за да и експертски научно и народно лаички се демистифицираат ако не сите опвеќето постојни ризици за некоја Појава Технологија или Потреба во општеството, НО што посекако нема да го сторите виа фејкбук, туку ви треба сосем нови еПростори за тоа [1] како дебатата би била Прочистена Концизна и Креативна а не спамерска спинерска или перверзна, бидејќи и малку треба дефокусирање за цела нечија Волја за подобро Утре замине во ендек дури и од спунт подоцна преку медиумски извадени од контекст препукување дали меѓу Експерти ретроактивно или пак Народ футурактивно, јал нејал триипол доколку Вам тоа не ви е Намера, друг за вас ќе го стори пак тоа пр. A.I.-Ботови а кога АIКармба ќе збрчи никого не обвинувајте или земајте за кусур бидејќи и Самите ништо не сте сториле бар Невладино за да се осигурате реосигурате и надосигурате како не би се случило некој Утре па и денес да ви метне на рамена поголемо бреме него што можете да носите! ако видам поубо и си го заслужуваме бидејќи по дифолт си мислиме често дека ние бидејќи сме Народ не сме одговорни туку тоа е строго гајрет на Политичари, а всушност иако тие се Ваши Преставници всушност Вие сте Уставотворен Елемент а не вашите претставници та бидејќи по дефалт си ги бирате нормално по дефаулт не треба ни да ве интересира како што на крај завршува, нормално по дифолт слепо им верувате на ветувањата без да барате да видите и предизборно внатрепартиска дебата на Ачик, а како кога и самите не сте побарале за програмите кои ви ги вадат да сторат Партиски еФоруми преку кои не само Члество туку и Народ ќе ги види Партиските Експерти и Комисии како ја разработуваат својата изборна програма! логичо на такви Политички еФоруми треба да има и абери за сите Стандарди а не само оние кои се Приоритетни кои виа сини-знаменца ги спроведуваа последните два парламентарни состава, а ќе мора и следниот! НО повторно Вие сте должни и самите да Предупредувате Чешлате и Учите низ Дебата по Народни Невлади еФоруми во однос Секоја Област која ова Општество го Засега, бидејќи во спротивно и да негодувате Утре дека нешто не ви чини а ве засега професионално или приватно некоја работа уште сега, доколку со време не сте интервенирале бар Невладино да си го кажите своето, подоцна единствено што ви останува е да си го губите и дополнително постфестум низ истурење фрустрации дали по судои или пак фејкбуци, Каде Со Тој Памет незнам, но нели вие не сте одговорни туку по дифолт за тоа се криви вашите Народни Избраници, кутрите Тие што да прават попрво, дали постојниот Систем да го одржувааат во Живот или идниот да го штимаат до перфекција, мислам и сами си знаете, ним им треба Помош, но вие пак денес мислите дека со фејкбук сеир или фејкбук дебата тоа ќе го сторите, хм, точно и ним и себе ќе си го губите времето бидејќи таа социјална платформа е наштимана токму заради тоа, нели да им
најде работа на сите кои ја немаат или пак им е претешка онаа која ја имаат та ете фино место каде сите ќе си се опуштаат нестандардизирано односно секој си брка своја дебатна стандардизација
, што пак ретко и да е случај, а кога е тоа дополнително ви губи време за да си полирате егото бидејќи вам Виртуелниот Живот ви станал стандард за бркање Среќа! разбирам да постои истиот но истиот да ви е понеопходен од реалноста, хм, така истата ви станува пополека виртуелна, денес AIкарамба утре AIда мехатроничка, а зошто бидејќи Вас ве мрзело да се фокусирате на Право место во Право време да знаете што да Праите, мислам како е возможно на Мрежа ко Фејкбук која од сам старт во својот корен е сторена заради воајеризам да мислите е возможно да терате Општествена Агилност Парексаланс, многу јасно дека ќе дотерате до сеир&резилење преку малџиско недолично однесување во најдобар случај, но не заборавјте на сите подлости кои таму од некого можат да се впрегнат, вклучително и пропагандна индоктринација заради хедонизам конзумеризам или егоизам, точно Вие може имате свои лични штитои избилдано за да со лесно не може некој да ве оперира виртуелно, но одете кажете им го тоа на Децата, но исто и Тинејџерите, на Болните Сограѓани конечно, а така наместо Ним да им Помагате вие во континуитет им досаѓате ако не им одмагате!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 14-Apr-2020 at 05:50

е сега убо што имам акал да думам ниваму~нитаму, но незнам што да кажам за аберите на Др.Рима, освен рибата е Штука ќе речеше Класниот во Основно ...
Originally posted by +Protagorist

мора да се признае дека паранојата не е без грб, а уште помалку наивна

пр. еден од боксерите надвор http://drrimatruthreports.com/tag/codex/page/7/ додекаа кај нас аналогно боксира др.Слаѓана Велков

иако за секое шише ќе се најде капаче и обратно, односно кавгата ќе биде избалансира, a се додека некој свиркач одвнатре не ја раскринка и оваа комисија, ко што е Едвард Сноуден за нса [1] или пак Јозеф Штиглиц за светска банка [1


Originally posted by +Protagorist

на некој начин ова е прв чекор кон сигурна глобализација

некому тоа му чини некому не, но да немам право да купам од соседите јајца или млеко бидејќи не биле стандардизирани или немаат фирма, тоа е премногу


Originally posted by Max

http://www.foodsafetymagazine.com/magazine-archive1/aprilmay-2015/codex-alimentarius-commission-ensuring-food-safety-and-nutrition-security-for-over-50-years/

Codex has established safe EMRLs for some POPs and future sessions of the Codex Committee on Pesticide Residues will consider this matter further and eventually decide if these EMRLS are still needed [1]

~

http://www.activistpost.com/2013/07/codex-alimentarius-permits-wide-range.htmlEdited by Zelenikovo - 14-Apr-2020 at 05:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Jun-2020 at 01:48
ова се концепт абери на Антиковид Стандардизација кои ги бев пуштил на Идивиди низ неколку нишки, а во следниот пост ќе ги сублимиран оние кои ги имам пуштено тука на Билд ...

~

5.

Originally posted by Zelenikovo

ме чуди зошто ваква фама немаше за сарс1 и свинскиот грип демек тие не беа опасни, и тие ја имале истата ace2 спона за супер пенетрација на респираторниве вируси [1][2] иако за птичјиот грип има контрадикторна студија во која велат дека имале позитивни ефекти од стимулацијата на ace2 рецепторите [3][3] хм, но дел од авторите на таа студија сега во однос ковид-от вадат нова дека токму ace2 рецепторите се гајретот [4] А ова не доведува до еден клучен заклучок на MedCram пулмолого од пред некој месец дека главна ризична група освен хронично болните се сите оние најчесто Постарите Лица кои се на апои за Притисок кои завршуваат на -pril и -tan [4] Но ним кој да им најде замена особено што ace2 рецепторите кај мнозина помагаат во спречувањето на дијабетички Инфаркти и Нефроза [5][5] во секој случај ризикот од ковидот за сега ми се чини поголем, иако повторно кој да им даде алтернативна терапија на шекерашите, можеби фитотерапија би помогнала пр. Цимет во комбинација со помалку солена храна итн. СЕПАК НИТ СУМ ДИКТОР НИТУ ПАК БИ ПРЕПОРАЧАЛ НЕКОМУ ДА ОИТ ПО МОЈ ПАМЕТ ТА КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО СПИЦИЈАЛИСТ!!! се прашаувам како живееле нашите Предци без вакви апчиња!? веројатно чаре било што работеле и на Стари Години значи имале циркулација, она што денес велат Доктори на Постари Пациенти мораш 3км дневно да тепаш Прошетка, сигурно се хранеле Здраво во најмала рака Жива Туршија и Сурутка им биле Норма секоја година, а конечно немале стрес од ТВ или пак заборџеност илити смешни пропаганда притисоци што ќе биде натака со економијата, онака си биле Самоодржливи Насело и ама баш пет пари недавале кој им бил султано пашата агата, бар не ко тоа што е случај денеска!!!

но што е со останатите, хм, чинам треба само Здрава Турбо Стандардизација, а се останато ко и во се’ ќе мора да ризикуваат, особено доколку не сториле Систематски Преглед, и особено доколку си тераат закиселен лајфстаил, а дека е полесен ризик Економска Стагнација, хм хм хм, тоа мислам исто е ризик кој и краткорочно веќе има негативни ефекти, а не пак долгорочно натака доколку не се упатува Народ штопоитно на Самоодржливост од кој и да е тип, освен криминален!   

https://qz.com/1850947/the-deadly-consequences-of-the-covid-19-economic-shutdown/

...

Во Грција Ли Летово На Одмор, Та Бар Својте Помогнете Ги Во Криза а ко не другпат, Сега Е Токму Време Да Купувате и Помагате Строго Македонски Производи Услуги и Дејности!!! ех, да видиш да неверуваш дека би полнале бар Фирми и Фарми да се Здружуваат, ако нема пласман бар Земјоделските Производи да се Конзервираат!!! ова и на запад го думаат, но кајнив имаат сеуште капитал во резерва, дали кај нас ја имаме таа среќа, сепак имаме Плодна Почва, имаме Акал, имаме и Волја, инвестинг ин Аграријанизам за нас е Поуба Иднина, доколку тоа го чиниме паметно и сложно!

1.

Originally posted by Zelenikovo


после медицинскиот персонал веројатно најизложени на ризик од закачување ковид-вирусот а сред карантинот се домашните-доставувачи (хоум-диливери) во Кина, чудно но не одат во скафандери, ниту пак има некаква озбилна стандардизација ко што би се очекувало за Кина налик тип на возило боја ознаки униформа, така речи приватниот сектор импровизира и на истиот и да можат да му наметнат некаква стандардизација во вакви околности сигурно нема тоа да му го сторат бидејќи во прашање е домашна достава за пола милијарда Луѓе кои се принудно стутулени по дома, велат за да остане фит Народ м2-гимнастика рулз за циркулација [1][2][2] просто и во мал простор денес може да се одржи кондиција без проблем, та и уличен точак по дома може да се искористи за ваква работа [3] поентата е дека оние кои се активни-секојдневно ваков карантин може да им биде шок за телото кое не е навикнато да дреме што ако е постепен процес може и нема да биде толкав гајрет, дефакто нагли шокови и дополнително го реметат па и успоруваат метаболизмот правејќи го помалку ефикасен во борба со вирусите, но циркулација се потикнува на милион начини во место денеска па не треба паника повторно, веројатно најлегачко решение за ова би било вибратон марифети како масажа или тренинг [4][4][4] бреј каков вишок за хоум-диливерџии [5]
2.

Originally posted by Zelenikovo

незнам само дали ПетреШ има креативна вијуга та да земе по Јавен Превоз да тера хигиенски до болка [1][2] за што може не требаат многу пари но треба Итно Волја дури и за во секојдневни околности доколку нели сака да ги преорентира скопјани од аута на автобуси! не дека јас сум хипохонрик и баш многу не ме тревожи прашина или прљавштини но самата помисла дека никој не им се замара на вентилациони канали во ЈСП, евентуално со сунгер од прашина да ги бришат, ќе речам озбилно ме загрижува што воопшто се качувам во автобус! чинам им треба посебно опремена Хигиенска Служба за ова при ЈСП (a не некоја надворешна фирма) која не само со увц-неонки секоја вечер што би ги зрачела автобуси ем со кирби бар еднаш неделно што би поминувала наслоњачи ако ги мрзи секојдневно туку исто и ќе ги парфемизира еркондишните покрај нивно антибактериолошко прочистување, мислам кога веќе наплаќаат карти та бар ова да им е на ниво та да рече Чоек евала автобус не ет зијанела во вакви времиња!
Originally posted by Zelenikovo

колку е опасен вирусов незнам, немојте да се опуштате та да речете утре Петре ви е крив што не го сработил она на Коце што можел и морал кога веќе прифатил Грујо да му дојси флота двоспратни автобуси! она што можете да го сторите е да носите маска и ракавици кога користите јавен превоз воопшто кога излегувате од дома бидејќи и обичниот грип може да дотера до пневмонија а бидејќи живеете повеќето во загадени градови та ризик од вирусот да прејде во инфекција на дишните патишта е поголем, бреј така пак удбалитичари ќе мора да ве донатоварат со рфид антени по лични карти кои чинам веќе треба и да ги има, но изгледа штеделе при набавка на опрема нели предност имаат домашни животни пак ќе кажам имуно-пристапот со вакцинирање може не е толку страшен доколку вакцините се од локален лабос наместо глобалистички НО зошто државата не издвојува екстра субвенции за истражувања опрема и производство на вакцини во од како се појавуваат нови зарази тоа не ми е јасно, требало прво за автопатишта да се фрла каменот, чунки така оние микробиолозите од лабосот во МАНУ полесно ќе одат на симпозиуми во Охрид!?
3.

Originally posted by Zelenikovo

Ех кога би субвенционирала државата Напумпан Овошен Бурек со бонус Лимонада за секој административец мислам во кризни времиња нема да видат склет нашите општествени амортизерџии, арно ама треба и Олдскул и Њускул Бутки и Киосци каде и Сиромашен Народ би си купил чаш Лимонада за 5 до 10 денара евентуално беспарии за оние Сограѓани кои имаат регулиран социјален статус [2]

...

така сите Освежени дури и некој во Рашче да пушти еболи вас ама само Уво Ќе Ве Заболи евентуално да ве зачеша џеб за хазмат одело [5] дефакто водата со која денес би се праеле Лимонади вака треба да се потрудиме дабиде Озонирана, логично поубо е да сторат хуманитарно во овој контекст на ЕТМ и ТФ Озонатори за Вода па и Јонизатори за Прашина за сите Лимонаџиски Добротворци бидејќи од нив би ни зависел општонародниот имунитет, или уште поубо во Рашче за сите да инсталираат ваква голема направија, но каде се другите Градои па ова последнава идеја може да причека додека Скопје не стане мултимилионски град ви идни мигрнтски економски брнои ...
...
+++++++++++++++++++++++
корона Околиско Дезинфекциски Едит

Originally posted by Zelenikovo

Originally posted by my Macedonia

Среќа што откажав за 22. И тоа фали да се лекувам по македонски болници.

зависи некој е посреќен тука вервај ми, Да Си Во Македонски Болници нив насекаде Молитва ги заплиснува од Цркви и Џамии, па види дали тоа не е поарно ако знаеш дека Благодатно се ресетираат многу гајрети [1]

туку кај нас имаат ли ваква дезинфекциска предострожност ко кај кинезите по аеродромите и авионите?... ultra-low volume spraying with hydrogen peroxide in key areas https://www.iata.org/contentassets/7e8b4f8a2ff24bd5a6edcf380c641201/airport-preventing-spread-of-coronavirus-disease-2019.pdf ... h2o2 Хидроген Пероксид [1][1][1]

4.

Originally posted by Zelenikovo

... Но стандардизација ли е стандардизација, дури и непишана, чинам натака сакале или не а знаејќи дека на светов има многу фази-ин-д-хед микробиолози по воени лабоси, паметно е бар ова да е Норма за Болници, но и ред други антиибактериолошки стандарди како UV-C или остали џрм-клинери да станат задолжителни за да Народ не се плаши од Својте Матични Лекари, бидејќи почнаа ли сите дома да си бидат сами’свои’фармацевти нека не ве чуди ако утре некој посака да биде и регионален миракулис исцелител со шпајз-концетрати кои бидејќи би му требало многу лиценци и стандарди би си ги пуштал по сива-неинтелигентна-маса виа сива-еминенција од надри-факири!

поентата ми е дека ако Народ изгуби доверба во систем иако нема потреба, a бидејќи ко што вели Др.ЏиноM : Свето полн вирусИ си ет од секогаш, а jaс ќе дододам Но сега не ви е јасно дека ве здрвил озбилно и еден помалку воочлив по Болници иако надалеку распространет т.н. фејкбук од кој (не знаете колку) и вам и на сите ви клецкаат не само нозе ами и малите мозоци а така и оние големите се дезориентираат полесно

...

најпрво од паранојта да си се одвратите а потоа и на Корените Да Си Се Враќате, наместо њуејџерски да си верглате дали со апоите или идеологиите, но како кога сте се изврзале за вештачкио и виртуелнио начин на живот, нормал терај си пато и понатака така з’ш за Селска Идила волја мислите ќе најдете в Град или пак на фејкбук, сигурно некому и ќе му успее, но така на колективен Здрав квалитет на живеење не се надевајте, мислам ок може вие мислите доволно е раце што ќе почнете да миете и се ќе си дојде на место, точно дрмајќи си ја днк со umetni-zarzavat за хипохондрички маиндест, од доволни подоволни ќе ви бидат crispr-они кои на вас ќе си ги (ако веќе и’ не си ги) мерач’ат еугеничарите!Edited by Zelenikovo - 19-Jun-2020 at 12:04
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 18-Jun-2020 at 22:22
веројатно ова првиве две билдерски заглавја би легнале побрзо за и заради Антиковид Стандардизација натака, а следните три се подзаглавени како вообичаено неопходни но забораени иако суштно неопходни во поголема или помала мера бар за сите оние кои имаат скапи превозни средства или тераат ризична дејност во случајов јавниот и товарниот транспорт, иако дашкам како појава наведена во последниот цитат на крај (и тоа баждарена) добро е за секое Возило виа регистација да е норма заради поголема Безбедност во Сообраќајот ...

1.

Originally posted by Zelenikovo

значи то фејкбукот е навистина супер изгубено време!
...
чинам со закон треба да се забрани непроверена информација да се шернува на социјалка доколку на неа нема знак опасност односно Голем Извичник дека аберот е од ракав или пак портал кој пуштил сензационалистичка вест заради поголема читаност лајкови евриќи што се’ не причини за да си тера паушално иако е медиум каде нема никаква стандардизација дека треба да е нагласено дека станува збор за м-експрес стаил вафла или памфлет тревожец, не дека не треба такви да има туку да не ми го губат и мене и на сите времето нагаѓајќи колку информацијата е релевантна!
2. Таксират
Originally posted by Zelenikovo

после цела карантин-паника се наметнуваат неколку прашања!

1. дали е задолжително ковид-тестирање за Таксисти?
2. дали таксирањето Ковид Патници е некако регулирано, пр. мора да има сепарирање на предниот и задниот дел од возилото [1]
3. дали полисите за осигурување признаваат отштета доколку Таксист се констатира дека е носител на вирусот?
4. дали фејкбук-фрупите за споделување меѓуградски превоз ала блавлакар
5. дали е дозволиво да се отвори сервис како блаблахелп кај нас а на тоа да немаат замерка такси компаниите?

Originally posted by Zelenikovo

сигурно би било издаток за Таксисти да вложуваат во ова, но сигурно погребален би бил и поскап, секоја Чест за волјата да му пркосат на ветрот, но не секој Чоек сред Бура има капацитет за ота, треба внимание од самите власти, сретнав таксисти кои немаат друго него да мораат и да возат и на Дијализа да одат, колку малку треба за да скапо ги чини токму нив изложеноста на екстра комуникација во мал простор, бар Животните Полиси да им се зголемат во премиите, сепак ТИЕ и да сакаат да воведат некоја своја стандардизација тоа е незаконски ... ех да имаа и тие ксмет ко да се сепарирани ко Шофери на Двокатните, за што кусур би било патниците во Приколки да ги Возат ... дозволено ли е кај нас сега Точак или Веспа Рикши да таксираат ...
https://www.buzzfeed.com/stephenlaconte/coronavirus-pictures-show-how-much-world-has-changed

https://i.postimg.cc/8kHwjYnd/pitane-plexi1605-1000x400.jpg
Originally posted by Zelenikovo

znae nekoj dali e dozvolivo da pobaram prevoz sred vakvi vreminja po ona fejkbuk grupite nalik blablacar koi kaj nas sheruvaat megjugradski prevoz ...

ете упатството од blablacar горе вели Може но само еден патник да вози во Кола на задно седиште, јасно со маска ...

biva li ova da e ostaeno samo da se regulira, нели можат да извадат брза стандардизација ако не за Таксисти за вакви Солидарни Сограѓани кои ете пример бар Постари Лица ќе ги помагаат да ризикуваат да одат со Јавен Меѓуградски Превоз!
3.

Originally posted by Zelenikovo

е-точаци и е-тротинети чим развиваат брзина на 30 км/ч мислам треба и да се регистрирани т.е. имаат таблички, ем да подлежат на технички преглед, а корисниците да треба да се контролираат и со алко-дрога тест, како нема засебни патеки за вакви брзи направии и како утре на младите од мали нозе ќе им легнуваат на срце просто поарно со време да се збрчи ваква стандардизација него да се чека на немили случки за да се осигура безбедност по тротоари и улици ...
4. ова во контекст блаблакар з’ш да нема блаблатрак

Originally posted by Zelenikovo

во овој пост мислам доволно инспирација се овие линкови, а би било убаво натака да се расприкаже за стандардизацијата на Шоферлукот кај нас, воопшто и за Шоферлукот како дејност која кај нас нема сеуште озбилен субкултурен тренд, оној светски извиканиот за моторџиско-камионџиски етнос кој милует пиво и рок свирки, мислам кој и да го има во некаква форма, дефинитивно фали некој да поткрене атмосфера бар со еден (редовен национален виа асоцијацијата) Камионџиски Фестивал во земјава, та бил тоа и едукативно-саемски како промоција на Патниот Карго Кластер, може и прозивки би помогнале, но поумно е да се брка инвентивност низ постови него строго да се тера сеир ако не душегрижништво, но ајт да пуштам од ракав една етикета ПроШофери се Ало Адреналински Џанаци, нека не ми замерат но голем дел од оние кои ги познавам без проблем си дремат со слушалка зад волан наместо блутут или интерфон а неретко истовремено и со цигар во рака ем додај на тоа склет ситна плата и оп локално тие (таквите егземплари за кои шпекулирам) стануваат супер екстра ризик за општа безбедност во сообраќајот
5.

Originally posted by Zelenikovo

Сетра автобусите како што може да се најде на нет, поновите модели од 2006-та имаат и ESP и ABS и ASR систем [1] но постарите модели немаат, а и шасијата не изгледа дека би издржала превртување на кров стр.13 [2] чудно ако се има предвид дека станува збор за бренд на Даимлер [3]

бидејќи сакаме во еу, стандардизација како онаа од првава фуснота посекако ќе биде обврзувачка, прашање е само дали кога и во каква европа ќе влезе Македонија!?
Originally posted by Zelenikovo


теоретски стандардите треба да го подигнат Квалитетот на Живот, но кај нас е обратно чекаме да се опариме и кренеме да Живееме а дури потоа за стандардизација ќе мислиме, за изуми ден потоа ако и тогаш обучно ќе бидат заборавени како патенти и толку, но бар иновации може да се тераат па она што веќе негде постои иновативно да го надградиме освен преведеме, пример АМСМ може да има квалитетна интерактивна апликација налик хаковата ...

но би билл паметно и државата преку советот да извади нешто слично но со еФорум каде за секоја недоумица ќе може Народ ако не стручни лица да одговорат на дилемите ...

Originally posted by Zelenikovo

ако се видат статистиките навиатина трагедии со голем број настрадани повлекуваат големо внимание, но кумулативно секоја година страдаат во сообраќајни несреќи многу Сограѓани, што упатува на тоа дека колку треба предострожност и ресетирање на ризици во јавниот транспорт на Патници исто толку треба во приватниот, тука веројатно би требало исто да се подигне нивото на стандардизација,
1. при што алкохолот треба да е на нула промили при возење, но чинам далеку поголем проблем е возењето под дејство на фармациски лекови со тријаголничиња меѓу нив најексплоатиран фамозниот дијазепам при што моториката кај возачите озбилно е намалена, а не пак што на далеку потешки пациенти им е дозволено управување на возило, антидепресанти од тип на ансилан само колку може да омлитави човек а не пак хелекс,
2. веројатно голем дел категории на лекарства мора да се стават на црна возачка листа а штом доктор ги препише да мора да му земе возачка дозвола на пациентот директно или да го упати индиректно во мвр сам да ја однесе а со белешка од таму да се врати по терапија, но што е ризик од друга природа при што Народ ќе ескивира лекарска помош а така исто толку голема ако не и поголема ризична категорија за во сообраќај, можеби решение би било лекарите да не препишуваат од ракав антидепресанти, бендозијазепини или опијати, туку попрво упатуваат на нутриционист и спортска терапија бидејќи добар дел од стресот и нарушеното здравје воопшто се резултат на неквалитетен начин на живот, но сиромаштија рулз па полесна закрпа е апче како што си е сега,
2.1. чии пак статистики може да се пеглаат со редовни јавни кампањи при што ќе се потсетуваат сите возачи дека меѓу нив секогаш има или некој болен
или стар илити аздисан сограѓанин та влегувањето во кола секогаш да биде будна а не опуштена навика, само колку Животи би се спасиле ако сме сите свесни дека и на ново возило заради препумпани пневматици може да пукне гума а така да се случи карамбол и во Град а не пак на автопат, за што добра поука се дашкам видеата, а камо такви
3. камери да станат норма за секое возило кај нас па така и возачите ќе
внимаваат почесто на своето однесување, црна кутија која како државно
баждарена и пломбирана ќе се инсталира при секоја регистрација на возило
... 
    

Edited by Zelenikovo - 18-Jun-2020 at 22:28
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 20-Jun-2020 at 12:07
за Антиковид UV-C Дезинфекција по јавниот превоз на повеќе места проверглав на форумов, ете шернато ко абер и на Идивиди, како за Автобускио така и за Авионскио, а недостасува само за Камионскио Превоз и потребата од дезинфекција сега ковидно a потем и постковидно, особено во однос Зелените Камиони кои продаваат Зеленчук тротоарски, хм, каде кој нив да ги стандардизира, а треба, мислам на сите ни треба Кванташки у Мало бар на една улица во населбата, Но тоа треба да е фино обележано, треба да е хигиенски рецнато, а пожелно е да сконтаат надлежните (додека си ја префрлуваат топката кој да реагира) дека сега вака како е затерано Безбедноста во Сообраќајо е озбилен кусур, налет ефтините цени!
но каде да говорам за неопходност од ув-ц дезинфекција по Зелени Камиони, кога истатa ни во маркети ја има, во големите бар нека ет норма, само не ко на следниов фус да ја тарашкаат една минута напред назад [1] туку миниму пола саат да зрачат навечер просторот ... едно време тргнав да им вртам на Веро ут Администрација да ги прашам бар заради безбедност на вработените што ги кошта да стават десетина неонки навечер да зрачат, но се пипманив токму бидејќи во прашање е неопходност од Стандардизација која државата подеднакво ќе ја наметне на супермаркетите каде и ризиците се поголеми, та поарно е да му верглам на некого при комисиите во Влада или оние распуштените на Собрание, но каде кога ним им е памет само во изборна трка, а проформа наметнуваат решенија кои ни самите неможат да ги запазат, и точно, запнаа ли да бараат од бизнисите да инвестираат во ув-ц дезинфекција Прво тие мора со својо пример тоа да го сведочат по Сите Јавни Објекти, но чукш треба да се искалкулира кој ќе мазне в џеб од таквата масивна реформа, та остај за подоцна нека цркава Народ додека да стекне Колективен Имунитет наредните две години, битно си имаат оправдување нив за ова не ги растревожиле експерти, а всушност кај нас истите тревожат само виа пуш’д’батон удбалитичарска инерција!

Originally posted by Zelenikovo

но и тоа е малку треба да имаат и ув-ц неонки по маркетите исти но поголеми тро ко оние кај фрижидерите за сувомеснато и готвена храна пр. 35w покрива 50 квадрата, површини кои никако поинаку не можат да се стерилизираат [1][1][1] а ете една таква 35-ка е 15 евра а треба да зрачи само пола саат за ефективно да го ги сотре сите вируси и бактерии на клеточно инво, ѕирнете го видеото на следниот фус [1] мислам и за ова ли ќе чекаат на државата маркетџиите, но нека си стават прстот на чело бидејќи канцерогено е ова ув-ц зрачење и треба само навечер да се зрачи ем сите излози да бидат покриени со алуфолија или алу-планинарски-ќибиња поарно за побрзо и олесно вадење ставање, Ко што вели во видеото удара и на видот, а за жал ај што муштерии денес истите ги зјапаат постојано што пак вработените по маркетите, тие ув-ц неонки смејат и можат да бидат само внатре во фрижидерите вградени и тоа да зрачат само удолу а продавачките таму да имаат и соодветни ракавици како не би закачиле меланом на кожа, ех имаше еден супер-екстра пост во нишката за Меѓународни Трговски Ланци во МКД но заврши во корпа незнам зошто таму фино научно го фуснотирав цел овој ризик со зрачењето кој иако е неопходен сепак никако не е регулиран а ете присутен е во чудно-глупо закачена 24/7 висечка форма и сега но со капацитет токму да ги зрачи само фриждерите од салмонела и вработените да немора да се секираат дали пропуштиле кварцање!

еве интересна фора, само треба скроз да е затворен зрако, нали уц-ц ет канцерогена работа, се поставува прашање ако сеуште Јавни Објекти и Маркети вака не се дезинфекцираат, зошто Приватнио Производствен и Бизнис Сектор не е вака осигуран!? би повторил мора да се внимава просториите да се празни, а доколку има стакла истите да се затворени со пластична или алу-завеса, мислам картони ако сакаат, но нека не се глупираат ко на последноно видео да купуваат купче неонки, туку на секое 50 квадрата нека ставаат по една горе една доле а тоа нека ет на подвижна лизгачка лента за плафон врзано та за време цела вечер педантно се покрие цел простор ... само колку психолошки маркетинг спин би било ова, но за да некој не го користи така на мала врата Мора државата да смогне сили да наметне соодветна стандардизација!


туку Ут Кино Каде Со Ваков Акал, може драјв ин скопои ќе почне Народ малџиски да крева [1] едно време вака арпаџик бесплатно сакав да го впрегнам тоа никогаш проработеното Кино во НЛО, арно ама за невладин табиет никој околкумене од гетобојс или хоумбојс не се најде та остана муабето или да се комерцијализира или да го нема, бреј тогај со тоа divx-оите само какви документарци фрчеа денес што ни на торент ќе ги наиш! патем за по НВО-а Факултети Училишта и сл. следните две години ова нема ли да биде норма како дезинфекција, чиниш Хигиеничарки имаат соодветни средства за рачно чистење, или пак тие неправат зијан по предмети и површини [1][1] на страна што муабето е здравствено терсене во големи количини [1] што за Јавни Објекти би било озбилен ризик онака да се шприцаат Градинки и Училишта со хлор, бар нека го чинат тоа со Хидроген Пероксид ако веќе немаат средства за UV-C неонки!Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.