build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

НАЈ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Dec-2008 at 14:35
Десетте архитектонски чуда во Дубаи

Дубаи е еден од урбаните центри кои најбрзо се развиваат во историјата на човештвото. На својата територија постојат градби кои го носат епитетот “најголеми”, “највисоки”, “најскапи” на светот. Од мал пристанишен град се трансформираше со неизмерно богата метропола, а во продолжение Ви ги претставуваме десетте архитектонски чуда на Дубаи.

10. Emirates Towers

18-12-08cudo1.jpg
Ова е една од “најстарите” градби и првиот симбол на Дубаи како град кој сака да биде препознатлив. Се состои од две индивидуални структури. Во едната се наоѓаат канцелариски простирии, а во другата – хотел. Првата кула е повисока и според височината се наоѓа на дванаесеттото место во светот. Во хотелскиот дел собите чинат по 420 долари од ноќевање.    

9. Пристаништето во Дубаи

18-12-08cudo2.jpg
По завршувањето на градбата, ова ќе биде најголемото пристаниште изградено на светот. Иако е завршена само првата фаза од изградбата, според големината веќе го надминува пристаништето Del Ray во Калифорнија. Ќе се состои од преку 200 високи згради и комплекси, вклучувајќи ги и Dubai Internet City, Media City, како и американскиот универзитет.


8. Business Bay

18-12-08cudo3.jpg
Во срцето на градот се создава простор, за кој се очекува дека ќе биде финансискиот епицентар на Блискиот Исток, а подоцна и на светот. Се наоѓа во средишниот дел на комерцијалниот кварт, а во иднина ќе се состои од 230 згради и ќе претставува адекватен одговор на Manhattan, Tokyo и останатите деловни и финансиски центри.    

7. Mall of Arabia

18-12-08cudo4.jpg
Ќе претставува најголемиот трговски центар на светот, поголем дури и од оној во Dongguan во Кина. На две нивоа ќе се изградат објекти за забава и шопинг, потоа хотели на врвот, како и локации за спорт, но и најголемата Starbucks кафетерија.

6. Burj Al Arab

18-12-08cudo5.jpg
Препознатлив ширум светот по својот оригинален облик на едро, Burj Al Arab е највисокиот хотел на светот, изграден на вештачки остров во близина на крајбрежјето на Дубаи. Цените за користење на една соба во хотелот со седум ѕвезди чини од 1.000 долари па сè до 28.000 долари за кралскиот апартман. Дизајниран во форма на едро, тој претставува симбол на градот.     

5. Hydropolis

18-12-08cudo6.jpg
Првото луксузно одморалиште под вода наречено Hydropolis ќе се изгради недалеку од хотелот Burj Al Arab. Ќе се наоѓа на 20 метри под нивото на морето во Персискиот залив, а конструкцијата ќе се состои од челик, бетон и плексиглас. Ќе може да прими 2.200 гости, а неговата изградба ќе чини преку милијарда долари. Почетокот на изградбата на ова чудо многупати беше одложувано, така да постои можност да не се случи во ова столети, ако тоа и воопшто се случи.

4. The World Islands

18-12-08cudo7.jpg
Најголемиот светски архипелаг изграден од раката на човекот се наоѓа, а каде на друго место, освен во близина на крајбрежјето на Дубаи. Дизајниран на таков начин, да ја претставува мапата на светот со преку 300 посебни острови. Еден од најскапите проекти е предвиден за престој на жители кои се спремни да платат од 1 до 15 милиони долари за куќа на ова необично место. Се шпекулираше дека Brad Pitt и Angelina Jolie купиле остров на местото од Етиопија, но подоцна тоа беше дематирано.    

3. Dubailand

18-12-08cudo8.jpg
Моментално Walt Disney World на Флорида е најголемиот тематски парк на светот. Сепак, како стојат работите, Dubailand со два пати поголема површина од 2015 година ќе го превземе приматот од ова престижно место. Ќе има 45 “мега проекти” и 200 помали кое ќе чини неверојатни 6 милијарди долари.    

2. Острови во форма на палма

18-12-08cudo9.jpg
Најпрепознатливите острови се изградени исто така во Дубаи. Конструирањето на првата од трите предвидени палми започна во јули 2001 година, а првите жители почнаа да се вселуваат во јануари 2006 година. Останатите две пални, сеуште се во изградба. Магнатот за недвижности, Donald Trump во момнетов лично е ангажиран во изградбата на Palm Trump International Hotel и кулата на ова место.    

1. Burj Dubai

18-12-08cudo10.jpg
Врвот на достигнувањата на светските архитекти кои во Дубаи “си играат Господ” дефинитивно е најголемата кула на светот Burj Arab. Нејзиното завршување се очекува во средината на следната година, а со моменталната висина ја престигна и славната Taipei 101 во Тајван. Направена е од 330.000 кубни метри бетон, 39.000 кубни метри челик, а ќе ја покријат 142.000 квадратни метри стакло. Во неа ќе се наоѓаат 56 лифтови кои ќе се движат со брзина од 1,75 до 10 метри во секунда. За посетителите ќе биде отворен во септември 2009 година. Цената на квадратен метар канцелариски и станбен простор ќе направи да помислите дека Manhattan е џабе локација.

http://bluezone.com.mk/poveke.aspx?id=1634

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 15-Jan-2009 at 12:19
Стопирана e изградба на најголемата зграда во светот во Дубаи поради светската економска кризаСлики од изградбата и самата визија
http://www.burjdubai.com/

Edited by Vladimir P - 15-Jan-2009 at 12:22
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4448
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Jan-2009 at 23:36


Мислам дека овие се најголемите локомотиви што ги имам видено во животот Покрај тоа, 9 се една зад друга.

Edited by гитардемон - 18-Jan-2009 at 23:38
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Jan-2009 at 00:28
Мамут на General Electric ES40DC со снага од негде 4000 КS sekojaОбично влечат 200 вагони или кобасица од 3300 метри

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9027
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 19-Jan-2009 at 02:24


Ова изгледа стварно феноменално Drool
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 19-Jan-2009 at 04:35
Во Токио;
Повеќе тука

611m чудо ке биде.


Edited by dejan - 19-Jan-2009 at 04:36
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Jan-2009 at 14:44

en.wikipedia.org/wiki/Road_train

The owner of this truck is American, called Jeremy Hart hitches. His truck is 182 foot = 55.47 meters Road Train www.channel4.com/4car/gl/gallery/gallery/588/5Edited by beTon - 19-Jan-2009 at 14:45
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 19-Jan-2009 at 15:17
сум а гледал таа направата од клипчето на емисија на Discovery, мислам дека се викаше Monster moves
пренесуваа една стара локомотива од Јужна Африка до Шкотска, не можев да најдам подетално клипче за неа 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-Jan-2009 at 18:52
Ваљда еден од оние вагони е резерварот
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 19-Jan-2009 at 23:58
Washington 1861Washington 2009Се во пропаганада Nuts
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9027
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 02-Feb-2009 at 18:21
Аеродромот во Франкфурт. Видете ги крановите Crazy
Edited by pbanks - 02-Feb-2009 at 18:23
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 03-Feb-2009 at 04:10
Мм..како чечкалици ми личатLaugh

Него ли видете ја оваа слика од санкт Петербург

Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 11-Feb-2009 at 17:19
шумата од кранови  е од градбата на новата железничка станица (AiRail Centre) која ќе го сервисира франкфуртскиот аеродром...чудовиште од објект...неверојатно е колку брзо се гради, секој месец забележувам разлика...до летово ќе се пушти во употреба...
Originally posted by pbanks

Аеродромот во Франкфурт. Видете ги крановите Crazy

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 14-Feb-2009 at 13:01
Lotus Temple India

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4448
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 25-Feb-2009 at 18:39


браво за дечкото што го снимил ова, силни нозе треба инаку 5 ѕвезди има видеото, а некои тврдат таму дека се звуци од авиони. но јас мислам дека се возовите, има осцилации по секој вагон, не ќе да е од авион


Edited by гитардемон - 25-Feb-2009 at 18:40
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 25-Feb-2009 at 19:51
Кога сме кај брзините


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9027
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 08-Apr-2009 at 19:23
Originally posted by Vladimir P

Стопирана e изградба на најголемата зграда во светот во Дубаи поради светската економска кризаСлики од изградбата и самата визија
http://www.burjdubai.com/


Истовремено, продолжена е изградбата на најголемиот хотел на светот, 330m високиот Ryugyong хотел во Пјонгјанг, Северна Кореа. Ваљда за инает на светската криза Хотелот се гради од 1987 а од 1992 година се наоѓаше во оваа состојбаПрв пат гледам рендер за ова чудоЕве го прогресот


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 08-Apr-2009 at 19:28
Зградава еднаш доби некоја "награда" лани за светски најгрд објект! Мене ми делува како некоја зграда од времето на војната во Босна или некоја снимка од Чеченија на времето или нешто такво како воено поле ме потсеќа. Сега ова стаклава колку толку оправаат видик, ама се мислам дека првичкиот проект е без стаклава.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 08-Apr-2009 at 20:27
Кога сме кај Пјонгјанг, еве уште нешто НАЈ!

Рунградо стадионот кој има капацитет од 150 илјади.

Прекрасен!   Master

1


23


4Edited by Cloverstack - 22-Sep-2009 at 03:15
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4448
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 08-Apr-2009 at 21:56
За стадионот не знам, ама за масовните игри во чест на 'великиот претседател и син му' (диктаторската фамилија) се навистина светско чудо. Видете mass games на јутуб, има бескрајни да не постирам, ќе се уверите. Инаку за хотелот, покрај сите глупости поврзани со него, читав и дека е многу лошо изведен почетниот дел и има голема веројатност да се сруши (така пишува на википедија), дека шахтите за лифтовите биле грешно конструирани, и милијарда работи. А најјако од сè, па во С. Кореја одат 3 туристи годишно, кој ќе го користи ова чудото?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.