build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

НАЈ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 78910>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 30-Jun-2011 at 21:05
Во Кина отворен најдолгиот мост над вода во светотНајдолгиот мост над водена површина во светот е отворен во Кина по четиригодишна изградба.

Мостот над заливот Џиаозу во Жолтото Море е долг 42 километра и ги поврзува источното кинеско пристаниште Кингао со островот Хунгдао.

Кинеската телевизија Си-Си-Ти-Ви објави дкеа мостот е широк 35 метри, има шест коловозни ленти и повеќе од 5.000 столбови. За неговата изградба се потрошени околу 1,5 милијарди долари.
Според телевизијата, конструкцијата е тестирана во понеделникот, а мостот и подводните тунели се отворени за сообраќај во вторникот.

Досега најдолгиот мост над водена површина, според податоците од Гинисовата книга на рекорди, беше мостот над езерото Понтчартрејн во американската сојузна држава Лузијана, кој е за четири километри пократок од кинескиот.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=9A6511052B53CF4FB5AEEF5FB207B77CEdited by OCB - 30-Jun-2011 at 21:10
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3651
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 30-Jul-2011 at 16:20

Соларна кула во Аризона ќе биде втора највисока зграда во светот

Огромна кула за соларна енергија ќе биде изградена во пустината во Аризона , 215 километри западно од Феникс во Ла Паз Каунти.

Ова здание е планирано да биде револуционерен извор на електрична енергија.

Ќе постојат турбини кои ќе спроведуваат воздух низ 792 метри високиот оџак, каде што ќе се загрева со цел да се произведуваат огромни количини природна моќ.

Се проценува дека зградата ќе произведува еден милион мегават часови електрична струја што е доволно за напојување на 150.000 домови

Стаклената градина која е основата на кулата ќе биде повеќе од три километри во дијаметар, а дијаметарот на самата кула ќе биде голем колку фудбалско игралиште.

Кулата ќе биде двојно повисока од зградата Емпаер Стејт и само малку пониска од Бурџ Калифа во Дубаи која е највисоката зграда во светот со 828 метри.

Проектот е планиран од компанијата Enviro Mision која во моментов преговара со државата за договорот за земјиште, а веќе има согласност за 30 годишен купопродажен договор за струјата со Southern California Public Power Authority.

http://www.idividi.com.mk/futurama/tehnologija/700798/index.html
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 06-Dec-2011 at 22:31

Италија ќе гради најголем висечки мост во светот

Италија до крајот на месецот ќе почне со изградба на најголемиот висечки мост во светот со должина од 4,83 километри, кој ќе го поврзува островот Сицилија со Италија, а се очекува да биде завршен до 2016. година.

Мостот ќе биде широк 60 метри и ќе има доволно простор за 12 коловозни ленти и две централни железнички пруги, а неговата изградба ќе чини околу 3,88 милијарди евра.

Главниот столб ќе биде 122 метри длабоко во вода, а мостот е проектиран да издржи ветер со брзина до 215 километри на час и земјотрес со јачина до 7,1 степен по Рихтер.

Се предвидува секојдневно по него да минуваат над 100.000 возила и 200 возови.

Долго време жителите на Италија ја разгледуваа идејата за изградба на мост кој ќе ги поврзува двете копна меѓу протокот Месина, по кој мостот ќе го добие своето име.

Поради ширината на протокот од 3,22 километри, неговата длабочина и струи, како и честите потреси и земјотреси мостот изгледаше како невозможно решение, поради што е развиен траектен систем кој се користи наместо мост.

Италијанската влада во 1969 година одржа меѓународен инженерски конкурс со надеж дека ќе добие одржлив проект за мост или подводен тунел.

Од 1972 до 1992 година извршени се повеќе студии за изводливост кои ги разгледуваа можностите за изградба на висечки мост, пловен тунел или обичен подводен тунел.

Студиите, кои ги вклучија податоците од геолозите, сеизмолозите и геотехничките инженери, ги отфрлија идеите за двата вида тунели и донесоа одлука да се изгради најголемиот висечки мост во светот.

Најголемиот висечки мост во светот моментално е „Акаши Каикуо“ во Јапонија со должина од 1,99 километри.

Главен изведувач на проектот ќе биде италијанската инженерска компанија „Импрегило С.П.А.“.

Компанијата го доби договорот врз основа на нејзината понуда на тендерот од 3,88 милијарди евра.

„Импрегило С.П.А.“ има искуство со слични големи проект и моментално работи на проширувањето на Панамскиот канал, кој се очекува да биде завршен во 2014. година.

http://sitel.com.mk/dnevnik/svet/italija-ke-gradi-najgolem-visechki-most-vo-svetot
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 06-Dec-2011 at 22:34
Статијата за проектот на википедија. http://en.wikipedia.org/wiki/Sicily_Bridge

Едноставно нема бројка за проектот, а да не е огромна. 5километра за 4 милијарди, што се спрема од 69-та година.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 06-Dec-2011 at 22:42

200 возови на ден....

Кај нас во цела држава нема толку возови на ден....

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 07-Dec-2011 at 08:41
toj most e kontraverzen, se spremaat da go gradat veke so decenii. A vo poslednava kriza tesko deka ke pocnat skoro
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3651
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 26-Jan-2012 at 00:46

Azerbejdžanci grade najvišu zgradu na svetu

Azerbejdžanci%20grade%20najvišu%20zgradu%20na%20svetu
Azerbejdžanska građevinska firma 'Avesta' izgradiće najvišu građevinu na svetu na jednom od veštačkih ostrva na Kaspijskom moru.

Direktor kompanije Kana Guluzade izjavio je danas da će u okviru poslovnog kompleksa biti kula visoka 1.050 metara, što je za 27 odsto više od trenutno  najviše zgrade na svetu - kule Burdž Kalifa u Dubaiju, koja je visoka 824,84 metra.

Prvobitno je bilo planirano da kula u Azerbejdžanu bude visoka 560 metara.

Poslovni kompleks biće izgrađen na oko 25 kilometara južno od prestonice Azerbejdžana Bakua.  Projekat će obuhvatati i izgradnju velikog broja hotela i apartmana na ukupno 41 ostrvu na Kaspijskom 
moru. 

Galuzade je najavio da će izgradnja poslovnog kompleksa "Azar ajlands" početi krajem 2013. godine.

Dok čekate izgradnju nove najveće zgrade, pogledajte galeriju sa najvećim i najvišim zgradama na svetu u ovom trenutku.

http://www.novimagazin.rs/svet/azerbejdzanci-grade-najvisu-zgradu-na-svetu

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 03-Sep-2012 at 12:00
Жичарницата Ngong Ping во Хонг Конг


1


2


3Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 19-Nov-2012 at 19:45
( продолжение на овие:  http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=470&PID=88005#88005 )


НагојаЛос Анџелес

Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2413
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 20-Nov-2012 at 17:37
  Ако не најлош, тогаш еден од најлошите аеродроми во светот (Courchevel):

Edited by phenomenon - 20-Nov-2012 at 17:40
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 02-Dec-2012 at 13:48

Случајно налетав на ова чудо... San Alfonso del Mar е хотелски комплекс во Чиле, кој го има најголемиот базен на светот. Базенот е долг 1 километар и има површина од 8 хектари   Nuts


123

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5281
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 22-Mar-2013 at 00:16
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3651
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 02-Jul-2013 at 13:02

ФОТО: Во Кина е пуштена во употреба најголемата зграда во светот!

02/07/2013 

1

Се отвори најголемата зграда во светот која е лоцирана во Ченгду, главен град на провинцијата Сичуан во југозападна Кина.

 

Иако зборовите „најголема на светот“ обично асоцираат на фотографија од висококатница, оваа градба воопшто не е висока. Но, дефинитивно е голема!

 

Долга е 500 метри, широка е 400 метри и висока е 100 метри. Мегаструктурата од 1,7 милиони квадратни метри е речиси тројно поголема од Пентагон во Вашингтон.

 

Глобалниот центар се отвори на 28 јуни.

 

Во центарот се наоѓаат деловни уреди, хотели, театри, трговски центри, воден парк и имитација на медитеранско село, пренесува CNN.

До 2020 година се планира да се прошири подземната железница, како и да се изгради нов аеродром, што укажува дека наскоро овој град ќе претставува значаен еконмски и културен центар во западниот дел на Кина.

http://faktor.mk/archives/55902

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 30-Jan-2015 at 23:35

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 16-Feb-2015 at 23:00
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 20-Feb-2015 at 09:46

The 20,000 m2 open reading room for 2000 readers, the largest of its kind, worldwide, occupies more than half of the library volume and is stepped over seven terraces. Indirectly lit by vertical, north facing skylights in the roof, the spacious room will not be exposed to direct sunlight that is harmful to books and manuscripts. The terraced reading room design reduces book retrieval time considerably, compared to traditional library planning employed in many recently completed projects. Reading areas and stacks are arranged at close proximity at the same level, the stacks being placed at each terrace level, underneath the next higher terrace. This way, the readers who are sitting at the terrace edge, enjoy maximum exposure to natural light and grand views of the space while being in close proximity to the associated book storage area. This concept is repeated throughout the room and creates a large amphitheater with a large variety of evenly lit reading facilities. The building is further augmented by up-to-date digital information facilities and planned to accept a wide range of changing technologies in the future. http://www.e-architect.co.uk/egypt/alexandria-library


It has been estimated that it will take 80 years to fill the library to capacity at the current level of funding. The library relies heavily on donations to buy books for its collections [1]

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 20-Feb-2015 at 17:27ова моменталниов Студенски Герила Пленум, не нов закон ами нова библиотека треба да изрекетираат, пошто закон и вака и онака лесно се есапи, но нова зграда за библиотека малку потешко, бар една ботаничка градина со се стаклена купола да издејствуваат над постојниот НУБ таман ќе се вклопи и ко претоп со неокласицизмот од карши, проблемот ќе биде кој да и ги брише сетне куполите на библиотеката, тој што ги направил или тој што ја работи, нели аљкави сме околу хигиената кога живееме на шкрги

и по некоја интелектуална скулптура може да им пуштат во градината да им свирка ради инспирација

http://ebookfriendly.com/modern-libraries/

http://mentalfloss.com/article/51788/62-worlds-most-beautiful-libraries


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 22-Feb-2015 at 16:33
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 27-Feb-2015 at 08:58


инвентино но себично, и она НАЈ комотно може да се додадеверјатно кај нас во секоја населба фалат вакви читални, комбинација на ваков осамен концепт во парковите со се тоа шеринг-муабетот од горе може да изненади позитивно многумина, сигурно за да биде тивко и безбедно ќе бидат неопходни и камери и редари - а и така се неопходни истите во секој парк денеска, со оглед дека доста камен се фрла в нив за расад и инфраструктура


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 27-Feb-2015 at 12:17

креативноста нема крај и рурално [1][2][3]

Liyuan Library in rural China, near Beijing

[url=http://www.homedesignfind.com/architecture/imaginative-library-in-rural-china-is-made-of-twigs/]http://www.homedesignfind.com/architecture/imaginative-library-in-rural-china-is-made-of-twigs//url]
верјатно кај нас во секоја населба фалат вакви читални, комбинација на ваков осамен концепт во парковите со се тоа шеринг-муабетот од горе може да изненади позитивно многумина, сигурно за да биде тивко и безбедно ќе бидат неопходни и камери и редари - а и така се неопходни истите во секој парк денеска, со оглед дека доста камен се фрла в нив за расад и инфраструктура


[/QUOTE]
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 78910>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.