build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бучава

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 18-Mar-2010 at 06:37

Набавен апарат за мерење бучава

Градот Скопје набави нов апарат за мерење на бучавата. Инспекторите за животна средина на Град Скопје со овој инструмент ќе ја мерат и ќе ја анализираат бучавата во градот во текот на 24 часа и за подолг временски период. Апаратот ќе се користи и за следење на бучавата покрај големите сообраќајници и во индустриските зони, како и за процена на влијанието на градските проекти врз бучавата во Скопје.

Овој софистициран инструмент е всушност акустички калибратор, а работи во согласност со меѓународните стандарди. Овозможува систематично прегледување и анализа на мерењата и нивно архивирање, автоматско генерирање извештаи и архивирање податоци, информира прес-службата на Град Скопје.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=C3049DE413874C428715ADC1FF5DD797
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 21-Jun-2010 at 23:39
Нема раат од гласната музика и од паркираните коли по улицата


Инспекторите од Општина Центар се во постојан инспекциски надзор и контрола на повеќе локации низ центарлното градско подрачје. При контролата што ја вршат инспекторите на Општина Центар на сите корисници на јавнопрометни површини што не се придржуваат кон прописите најнапред им се изрекува опомена, а потоа во соработка со општинската инспекција и со пазарната инспекција им се изрекуваат соодветни казни


Жителите од улицата "Ленинова" секојдневно се жалат на бучавата од музика и од многуте паркирани коли и мотори на тротоарите и по самата улица. Тие велат дека никој од одговорните служби нема преземено ништо и дека не можат нормално да се движат по самата улица.
- Навистина е невозможно да се движи човек по оваа улица. Од сите страни е се блокирано што од маси и столици, што од коли и мотори. Не можеш да се движиш, мораш од сите страни да се пазиш да не те згазне некој. Но, проблемот не е само тоа, туку и гласната музика што ја пуштаат од кафичите. И покрај неколкуте жалби до Општина Центар за да дејствуваат во врска со гласната музика, нема ништо. Секојдневно се расправаме да се манали, но никој не не слуша. Како да живееме во кафичите, а не во стан. Апелираме до одговорните да се преземе нешто или пак да се најде некоја соодветна локација како што ќе бидат сместени сите кафичи и да немаме никакви проблеми - велат револтираните жители од улицата Ленинова".

Се обративме до Општина Центар да ги прашаме дали се запознаени со овој проблем и да добиеме некое објаснување за целата ситуација. Оттаму не информираа дека Општина Центар во соработка со Град Скопје и ЈП "Улици и патишта" деновиве ја спроведоа акцијата за одбележување на јавните прометни површини, односно тротоарите што ќе се користат за летни тераси, а воедно ќе можат граѓаните непречено да се движат.
- При спроведување на оваа акција се одбележаа јавни прометни површини на улиците Македонија", Ленинова", Кеј 13 Ноември", се со цел да не се отстапи од повришината што е предвидена за летна тераса. Секое отстапување од пропишаното ќе биде казниво според законските прописи од страна на инспекцијата на Општина Центар во соработка со пазарната инспекција. Инспекторите од Општина Центар се во постојан инспекциски надзор и контроли на повеќе локации низ центарлното градско подрачје. При контролата што ја вршат инспекторите на Општина Центар на сите корисници на јавнопрометни површини што не се придржуваат кон прописите најнапред им се изрекува опомена, а потоа во соработка со општинската инспекција и со пазарната инспекција им се изрекуваат соодветни казни, ни рече Јовица Ацковски, портпарол на Општина Центар. Тој додаде дека деновиве беше спроведена акција на инспекцијата на Општина Центар и на пазарна инспекција и биле казнувани локалите доколку немаат дозвола издадена од Град Скопје. Казните се затворање на локалот од страна на пазарната инспекција во период од 30 дена поради непоседување на дозвола за вршење дејност, а општинската инспекција има право да за заплени урбаната опрема за непоседување дозвола за летна тераса, а ако објектот поседува дозвола, а сепак е надвор од дозволеното, му се одзема дозволата и се постапува со истите мерки. Општина Центар настојува да обезбеди мир во ноќните часови за сите граѓани, а истовремено им наложува на локалите работење во согласност со Законот за заштита од бучава.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 16-Jul-2010 at 16:00

Кој стаса крева врева

Инспекторите не се сеќаваат дека казниле некого, иако Законот за бучавата постојано го нарушуваат и граѓани и фирми

Скопје е бучен град. Сообраќајниот метеж, кафулињата, фабричките погони, изведувачите на градежни работи се најчестите вреваџии. Според Законот за бучавата, прекршителите се соочуваат со парични казни од 500 до 2.400 евра, но

инспекторите од неколку скопски општини не се сеќаваат дека казниле некого. Ова, меѓу другото и поради недостигот на валидни апарати за мерење на овој загадувач на животната околина. Тоа го користат несовесни граѓани, но и фирми, кои на штета на здравјето на сограѓаните, не почитувајќи го законски дозволениот максимум. Градат и реконструираат куќи и станови и надвор од дозволениот временски термин за градежни работи - меѓу 7 и 19 часот.

Законот ја третира бучавата што ја создаваат возилата, но ниту еден инспектор не мерел други типови врева што ги вознемируваат граѓаните.

- Според Законот за бучавата, градежните работи во станот можат да траат 8 часа, во периодот од 7 до 19 часот, плус-минус два часа. Кога треба да се интервенира во некој станбен објект, задолжително инвеститорот или тој што ќе создава бучава при работата треба да се договори со куќниот совет за времетраењето на зафатот и задолжително да одреди еден час мирување - вели Сашо Младеновски, инспектор за животна средина во Град Скопје.

Лекарите предупредуваат дека вревата влијае врз менталната состојба на граѓаните која се манифестира со немирен сон и замор. Луѓето изложени на бучава се вознемирени и нервозни.

- Веќе цела недела сум без сон. Ме измори бучавата од околината. Живеам во населбата Аеродром, навикнати сме на потивка животна средина, со многу паркови, на што особено внимаваме кога купувавме стан. Но деновиве сум без нерви, откако соседот од утро до мрак го преуредува станот. Немам ништо против тоа да си го уреди станот, ама неиздржлив е звукот од бор-машините. Ќе морам со мали деца да шетам надвор додека соседот не се заврши, зашто дома не се седи. Не сум пријавила во ниедна инспекција оти не сакам да му наштетам, сепак сме соседи. Но ако потрае, ќе мора да земам апчиња за спиење и за смирување - вели една вознемирена скопјанка, која поради добрососедските односи не се претстави.

Законот предвидува во зона во која има станбени објекти да е дозволена бучава до 50 децибели, што е неколкупати помалку од бучавата што се создава при работа на разни дупчалки, апарати за домаќинство или косилки за трева.

Досега во Општина Аеродром, освен еден исклучок, немало други пријави или поплаки во однос на зголемена бучава од која било причина, велат во општината.

Косат трева, го косат и законот

Дел од граѓаните чии станови се блиску до големи зелени површини се нервозни што косачите на трева уште во раните утрински часови, во 5 часот, прават голема бучава, па им го кршат сонот на скопјани.

Од Градот велат дека работното време на ЈП „Паркови и зеленило“ почнува во 7 часот наутро и демантираат дека нивните работници го кршат Законот за бучавата.

Поради топлото време работниците се на терен порано од вообичаеното, признаваат во Општина Аеродром.

- Сезонските работници, во координација со вработените од ЈП „Паркови и зеленило“, во текот на овие два месеца ги косат зелените површини во раните утрински часови од причина што подоцна надворешната температура расте, маслото се загрева и машините не можат да работат.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=0F30B1C02A98224E957752141D738A7D

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Jul-2010 at 17:13

Бучавата се мери со невалиден апарат

Според Трајановски, со апаратот што е набавен годинава не можат да им мерат гласност на кафеанџиите и да ги казнуваат, но смета дека сепак има ефект од него, зашто „угостителите не знаеле дека не е валиден“

Градската власт има апарат за мерење на бучавата. Тој е набавен годинава, но не е меродавен за казнување, кажа градоначалникот Коце Трајановски на седница на Советот. Запрашан зошто не се употребува за казнување на кафеанџиите што скопјани ги оставаат без сон, Трајановски рече дека можеби не можат да им покажуваат сила со парични казни, но сепак има ефект, затоа што „угостителите не знаеле дека не е валиден“.

- Најмеродавен апарат за бучава е само тој на Министерството за внатрешни работи - соопшти тој.

Според неговите објаснувања, Градот ќе врши мерења само во индустриските зони, урбаните средини и покрај сообраќајниците, но со цел изработка на карти од кои би се добивале информации. Не работат на повик.

По неговото признание дека со новиот градски апарат не се мери гласноста на музиката од кафулињата, кои на граѓаните им ги кинат нервите секоја вечер и ги оставаат без спиење, членот на Советот, Ѓорѓи Савов од СДСМ, го запраша градоначалникот:

- Состојбата со бучавата е неиздржлива и со години е исто. Во два и пол наутро, кај Зоолошката градина, не се спие ни со затворени прозорци. Напатени сме како граѓани. Како следниот ден да бидеме работоспособни кога како граѓани сме малтретирани со милиони оправдувања - рече Савов. Тој предложи под итно да се изработи програма, која потоа ќе биде образложена на Советот, со цел да се надмине овој проблем.

Трајановски се согласи со обвинувањата на негова сметка, велејќи дека „уште многу треба да се работи за да се доведе во ред бучавата во градот“. Го прифати предлогот да се изработи програма на кој начин во иднина Градот ќе се справува со бучавата и да се вработат повеќе инспектори што ќе ја следат состојбата на терен.

Проблемот со апаратот, пак, на МВР е тоа што доколку граѓаните ги повикаат надлежните да измерат, а притоа се покаже дека нема пречекорување на гласноста, тогаш трошокот паѓа на грб на тој што пријавил.

- Имајќи го тоа предвид, луѓето се решаваат да трпат - потенцираше членот на Советот, Савов.

Од Општина Центар велат дека неколкупати мереле бучава во ноќните часови во Дебар маало. На локалите што го надминувале максимално дозволеното ниво по 23 часот, им врачиле налог за наплата на глоба, која изнесува 500 евра за правно лице, плус 300 евра за одговорно лице во фирмата.

Бучавата е еден од најголемите нерешени проблеми во метрополата. Податоците од Републичкиот завод за здравствена заштита велат дека од континуирани мерења на 14 мерни места, дозволеното ниво на бучава редовно се пречекорува за повеќе од десет децибели. Најголема е бучавата во центарот на градот поради фреквенцијата на возила, на раскрсниците, во индустриските зони и во урбаните средини со кафулиња, ресторани и дискотеки.

Јорданка Ивановска

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=4460D7099E385F4C909E243D0C3C18B1
Back to Top
miki View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote miki Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Aug-2010 at 13:22
dobro sto e dolku fama so NABAVKATA na aparatot za merenje, go nabavile pa go nabavile,
apartceto cini 50eur, i moze da go ima bilo koj sto tolkava fama so NABAVKA na aparatot
Bash
Back to Top
marijamkd View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Sep-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote marijamkd Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 07-Sep-2011 at 23:58
ако може да ми казе некој,каде мозе да пријавам нарушување на јавен ред и мир,кога ке може да се спие од бучава би сакала да се јавам во полиција...ама немам бор.ве молам кажете ми број!!!!!!!!!! веке е 1 по полноќ и не се спие ..... ви блеагодарам
Back to Top
marijamkd View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Sep-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote marijamkd Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 08-Sep-2011 at 00:00
Originally posted by marijamkd

ако може да ми казе некој,каде мозе да пријавам нарушување на јавен ред и мир,кога ке може да се спие од бучава би сакала да се јавам во полиција...ама немам бор.ве молам кажете ми број!!!!!!!!!! веке е 1 по полноќ и не се спие ..... ви блеагодарам
аххх телефонски број мислев...многу су изморена а музиката е срање...бар да беше добра....
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 08-Sep-2011 at 00:03
на 192 јави се и кажи им го проблемот,а ако не реагираат ќе ти кажам како понатака
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 08-Sep-2011 at 00:14
се додека полицијата е корумпирана, џабе ќе се јавува
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 08-Sep-2011 at 00:33
За овие проблеми со бучава нема "лек". Според законот првите двапати кога ќе пријавите доаѓа џандар и само опоменува. Е сега на првите пет обиди може и да не ви дојде
Тек после втора опомена праќаат инспектор што мери со апарат бучава и ако има кршење на закон има пријава која доколку вие после не ја бркате ќе се заташка. Џандариве не ги боли уво они опоменуваат или ич не доаѓаат. Најдобро ви е директно во станица да разговарате со инспректор за вакви проблеми и да пишете исказ.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
bali975 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bali975 Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 17-Feb-2012 at 22:54
Здраво,
Почитувани , сакам да започнам ваков форум за да можете да ме советувате или дадете мислење ваше , поради една интересна ситуација иако потполно го разбираме човекот.
За што се работи:
Мојата сопруга во станот има индустриска машина Неки Багат и си работи веќе со неа неколку години без проблем.,но сега и текнало на комшијата дека и сметало и дека не можела неговата сопруга да одмори - и сака сега да тужи.
Јас се распрашав по инспекторите и ми рекоа дека ако му смета треба да пријави и да изврши мерење на бучавата.,
Имам сознанија дека бучавата доклку е во нормалните вредности од одколу 35дБ,  и се работи нон-стоп тогаш е проблем, но сопругата работи самон дење однодно од 17,00-20,00 и не верувам дека поминува 35дБ.
Кажете ми сега што да превземам оти човекот ми вика , немате право да си работите дома и дека не можел веќе да ја трпи ситуацијата.
ПОМОШ.ПОМОШ.ПОМОШ.
Back to Top
bali975 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bali975 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 17-Feb-2012 at 23:06
СЕ ИЗВИНУВАМ СЕ РАБОТИ ЗА  ЗАШТИТА ОД БУЧАВАТА ОД 2007 ГОД.

·        Бучава од соседство е примање на имисија на бучава меѓу соседни места во кои престојуваат или живеат луѓе, која предизвикува непријатност и вознемиреност;

·        Непријатност од бучава значи вознемиреност предизвикана од емисија на звук кој е чест и/или долготраен, создаден во определно време и место, а кој ги попречува или влијае на вообичаената активност и работа, концентрација, одморот и спиење на луѓето;


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 17-Feb-2012 at 23:33
едно појаснување:скалата за бучавост е логаритамска.тоа значи дека на пример звук од 38 децибели е двојно појак од звук со 35 децибели.човекот слуша звук со логаритамска зависност.математичарите знаат за што зборувам
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 18-Feb-2012 at 05:30
bali975, доколку не ја расчистиш ситуацијата легалистички, секогаш можеш проблемот да го решиш со подобра звучна изолација. Разгледај ја оваа тема на форумот, можеби ќе најдеш корисни информации применливи во твојот случај:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=747


Back to Top
edikojsi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote edikojsi Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 15-Mar-2013 at 10:30
Здраво,
за мојов проблем можеби имате читано по форумов. Имено младичот над мене живее ноќе а спие дење и константно (веќе 2 години) вознемирува, малтретира, треска, тропа, шкрипи со столици, се журка..и се тоа кога се прибира 2-3саат после полноќ. Ние под него најдиректно сме засегнати, мада во зграда каде звучната изолација е под минимум (што може и да се докаже) матретирани се и сите во радиус од 2 спрата околу него.
Типот не реагира на укажувања и поплаки. Куќниот совет се оградува.другите комшии не сакаат да се замерат. во општина да пријавам негови луѓе се.
Значи цел живот штедиш за стан, на крај сваќаш дека си добил шупа и плус си заложник на разуздан неразбран тип што не знае што со себе и парите од тато. да немаш основни права на живот во сопствен стан тоа може само овде.
има ли некој да сподели слични искуства и да предложи совет како да се справам? (освен продавање на стан)
фала.
Back to Top
mirko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Aug-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote mirko Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 15-Mar-2013 at 14:47
Jas bi se priklucil kon ovaa diskusija
ziveam vo stan na prvi sptat a pod mojor stan se otvori kafe bar koj kontinuirano preci prvenstveno na moeto semejstvo no i na site stanari vo zgradata. Znaci ne stanuva zbor samo za glasna muzika tuku i na kontinuirano extremno pusenje pod mojte prozori ( bidejki vnatre vo kaficot e zabranetopo zakon), a vo mojot stan kontinuirano mirisa ( smrdi ) na chad koi moite deca sekojdnevno go cuvstvivaat.
Iako donekade se pocituva rabotnoto vreme so sopiranje na muzikata vo 12 casot no sepak gostite mene mi galamat i se derat podprozor do 2-3 casot bidejki nikoj ne im zabranuva da sedat i bez muzika.
Probavav da se spravam so gazdata no toj mi vika jas imam dozvola mene toa mi e biznis i tolku.Dali jas imam problem ili dali nekoj trpi steta dodeka toj pravi pari toa voopsto ne go zanima. Da nezboram deka stanot go kupiv pred 7 godini vo nova zgrada i plativ mnogu pari i krediti za istiot a sega nemozam niti da go prodadam i da se iselam od tuka bidejki nikoj nema da go kupi so kafic pod nego.
Ocekuvam da mi kaze nekoj dokolku znae ima li nacin da se spravam so ova, kad da se obratam i koi moze da mi pomogne, ili da stavam kluc na vrata i da se iselam od tuka i da odam pod kirija i pokraj toa sto imam stan so cel da go zacuvam mirot i zdravjeto na moite dve malometni deca.
Blagodaram
Back to Top
edikojsi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote edikojsi Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 15-Mar-2013 at 15:06
кај тебе Мирко е дури полошо, сосема те разбирам ако е за утеха, ама за жал нема каде да се жалиме. знам случај кога е мерено во кафиќ кај што трешти музика а резултатите покажуваат дека не се крши законот. единствено размислувам да платам мерење на бучава на свој трошок и да докажам дека ме матретира. ова е психичко малтретирање што води до сериозни здравствени нарушувања. и да дадам писмена поплака до некоја инситутиција, ама која! во мојов случај врзани се со општината, а они се надлежни.
Мирко ти би можел да се жалиш до општината кај што живееш во сектор за животна средина (така бар мислам) или и до Министерство за животна средина. и да се соберете со другите комшии и да викнете новинари и граѓански здруженија за човекови права. само и кај тебе лошото е што не знаеш дали тој што го мислиш е вистинскиот газда на локалот!
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 15-Mar-2013 at 15:13
Да ви кажам како да се справите бидејќи и јас лично се имам справувано со вакви слични работи.
Прво и основно полиција. Значи се обраќате во полиција за нарушување на јавен ред и мир. Неколку пати по ред ќе пријавувате и ќе ги викате и кај вас дома не само кај комшијата на врата, да слушнат бучава. Ќе побарате во станица да пишете записник и да испратат инспектор кој ќе мери со апарат и после тоа ќе следуваат прекршочни пријави значи со пари директно на сметка кај комшијата.
Една работа однапред да ви кажам, бидете упорни и дрски со ваквите несовесни граѓани и тоа по секоја цена. Ако полицијата не реагира вие нема што да се замерувате со полицијата или па ако имал тој некој пријател, само телефонот во МВР во секторот за внатрешна контрола. Или па директно таму. Значи пак ви велам, бидете упорни и одете до крај.
Ако мислите дека ќе се замерите знајте и дека е тоа најглупата помисла која ќе ве спречи да одите до крај и затоа нема да завшите. Со ваквите копуци извинете на збор веќе сте замерени уште од првиот момент кога сте го сретнале. Такада само дрско.
Јас ваков проблем решив многу едноставно, директно на врата кај комшијата на премногу дрзок начин му се појавив и човекот од тогаш си е мирен како бубица. Не се замарав со полиција ама и не сум прекршил закон па да се пресметувам физички. Меѓутоа доволно дрско за да види со кој си има работа. Се работеше за постар фамилијален човек, несовесен и безобразен ама среќа се сретна со побезобразен и спремен на се за разлика од него. Запамтете една работа а тоа е дека само посилниот оди до крај, многумина кај нас не се замараат поради тие причини да не се замереле и не знам што значи ќе ви повторам само дрско прво по закон видете што можете да направите и бидете упорни.

Edited by Supervisor - 15-Mar-2013 at 15:15
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
edikojsi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote edikojsi Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 15-Mar-2013 at 15:38
Supervisor, бидејки имаш искуство, доколку знаеш да ми одговориш - дали мислиш дека држи да се жалам кај инвеститорот зошто голем дел е и негова кривица? од купатилото ненормално се слуша во спална, а младичот кога ќе се прибере нели мора да се истушира пред спиење. зградата е пуштена пред 3-4 години, не е во гаранција, ама дефинитивно звучната изолација не задоволува. постои ли задолжителна документација и мерења дека се задоволени критериуми за бучава пред да се пушти една станбена зграда? 
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 15-Mar-2013 at 15:54
Originally posted by edikojsiSupervisor, бидејки имаш искуство, доколку знаеш да ми одговориш - дали мислиш дека држи да се жалам кај инвеститорот зошто голем дел е и негова кривица? од купатилото ненормално се слуша во спална, а младичот кога ќе се прибере нели мора да се истушира пред спиење. зградата е пуштена пред 3-4 години, не е во гаранција, ама дефинитивно звучната изолација не задоволува. постои ли задолжителна документација и мерења дека се задоволени критериуми за бучава пред да се пушти една станбена зграда? 


Нема да ти помине тоа. За жал кај нас во однос на тој дел не се води никаква евиденција односно нема правен субјект преку кој ќе може да си направиш повраток на средставата. Половина Скопје а 90% од новите згради се изградени за евтини пари и не обезбедуваат квалитетни услови. Квалитетен станбен објект не е по тоа какви плочки и прозорци има. Туку токму звучната и топлинска изолација пред се. Секако и статиката. Па потоа вратите, прозорите и плочките. Сите што живееме во станови ги слушаме комшиите и тие нас, ти кажав ако ти е слаба изолацијата немаш многу избор ама па во стан не очекувај голема приватност и кај мене не е најидеално практично така е во стан. Со полиција гледај да завршиш работа околу музика и поголема секојдневна бучава другото мора да го трпиш ако веќе немаш алтернатива за живеење.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.