build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Izolacija pomegu stanovi vo zgrada Aerodrom

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Gorg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jan-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote Gorg Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Izolacija pomegu stanovi vo zgrada Aerodrom
    Posted: 02-Feb-2024 at 19:27
Pocituvani, zamoluvam za pomos,bidejki imam golem problem, jas sum vo zgrada vo Aerodrom so gradba 84 god , imam problem, od stanot nad mene poradi losa izolacija ima prodor na miris od cigari so golem intenzitet, taka sto doveduva do kaslanje i neizdrzluv prestoj vo stanot , dali mozebi nekoi znae , nekoja firma ili strucno lice da utvrdi od kade e problemot, i da mi posocat izveduvac koi toa bi go resil, ili mozebi nekoi nekoi imal slicen problem, i moze da spodeli sovet kako go resil problemot, odnapred blagodaram za sekoja pomos, .....

Edited by Gorg - 04-Feb-2024 at 11:08
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 02-Feb-2024 at 23:00

уште вакво нешто немав чуено!, сепак Риспект бидејќи си се окуражил да прашаш!
прво да разјасниме неколку варијабили:
1. миризби од манџи парфеми цигари преку бетон не проаѓаат, особено не бетонска плоча, особено не кај старите згради каде истата по дифолт е бетонска, освен ако не си можеби во некоја со дрвен патос ко кај оние прастарите едноспратни предземјотресни зградичина, што според проблемот и наведената старост може и да е случај!?
2. сепак, дали си сигурен дека миризбата доаѓа одозгора?, дека чад од цигари над тебе ќе се шири толку продорно удоле, тоа мислам ет можно само ако тој стан надвас е херметички изолиран а измеѓу има раслабен бродски патос!
3. дали имате цевки од парно Дома а тие да не се добро изолирани како отвор во патосот?
4. дали си сигурен дека миризба од цигари е во прашање?, може да е и' Марихуана а таа бате една цигара мириса ко цела кутија тутун некој одеднаш да запалил!, зависно од сортата!, размисли можеби тој некој надвас Дома си лепи Хладњаци, а може некој чува чопор Мачки та уринираат по сите страни а амоњакот помешан со дим од тутун да пече далеку повеќе него во нормални околности, но во кој и' да е случај од наведените со Полиција најлесно го решиш проблемот, та да немора да инвестираш на преуредување на станот!
Чаре:

1. најлон најбрзо најлесно, но за дрвен патос долгорочно проблем!

2. кошулица ~ стиропор па цемент, или филц и ламинат, илити линолеум (со добро залепени до ѕид краеви), ќе бидат доволни да решат и кај дрвен патос сличен таков проблем!, разликата во однос цената е најефтино во последниот случај а горе доле далеку поскапо во останатите два случаи!

3. доколку немаш пари за која и да е опција од веќе посочените а со најлон не би одел, тогај аспираторче во секоја соба е некое привремено решение во зима додека лето отворен прозор!



Edited by beTon - 02-Feb-2024 at 23:02
Back to Top
Gorg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jan-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote Gorg Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Feb-2024 at 12:36
Blagodaram na informaciite i analizata, toa sto go kazuvate e potpolno tocno , megutoa doagam do novi informacii , koi ima maka nema da zastane dodeka ne go resi problemot , doagam do soznanie deneska deka ovie zgradi se praveni so nosecki zidovi i betonski ploci megutoa od prednata strana na vremeto da gi zavrsat pobrgu stanovite stavale od nadvor paneli lieni od beton armatura 5 cm i gi prikacuvale na plocata seriski, a od vnatresnata strana stavale stiropor 2 cm i siporeks blokovi 5 cm , plocite betonski ne se izvadeni nadvor tuku se vnatre pomegu betonskiot panel i stiroporot, taka da sega pomegu stanovite pomegu sebe imaat procep i od ozgora i od dolu imaat procep,jas sum na prvi , pod mene ne zivee nikoj na prizemje , a na vyori pred nova godina se vselija nobi stanari koj generalno go renoviraa, ja vadeja starata kosulica, i kopaa so bormasini za beton, koga se na rabota vo stanot kaj mene e dobro, stom se vratat znam po jakiot neizdrzliv miris, na cigari i taka e se do kasno navecer, se smiruva preku nok beTon, golema blagodarnos za odvoenoto vreme od tvoja strana , i toa so cevkite za parno e potpolno tocno se raboti za star sistem kaj sto vertikalite preku ploci ponminuvaat preku site stanovi, blagodaram uste ednas , cevkite odma ke pocnam da gi resavam ,no fasadniot zid so paneli ostanuva

Edited by Gorg - 03-Feb-2024 at 14:15
Back to Top
Gorg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jan-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote Gorg Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Feb-2024 at 12:46
Почитувани , дали некој може да ми каже како да постирам слика за мојот проблем , поздрав
Back to Top
Gorg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jan-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote Gorg Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Feb-2024 at 13:19
beTon , ima i drugi nesum samo jas, so problemot , se raboti za cel kvart vo Aerodrom pokraj MZTsalata, koga se srekavame nadvo se zalat lugeto, samo jas resiv da objavam post, posto kaj mene ednostavno nemozes da zivees vo stanot pogotovo sega zimno vreme, megutoa ova ke bide korisno i za mnogu drugi sto ke procitaat i ke vidat slicen problem, panelski sistem na gradba na preden fasaden zid imaat stotici stanovi okolu mene , i

Edited by Gorg - 03-Feb-2024 at 14:13
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Feb-2024 at 14:58

Ноу проблемо Пријателе што е до мене, сепак јас нит сум експерт ниту сум градежник, туку архи ентузијаст, така да за ваков проблем а особено бидејќи е сериски, тоа чинам комотно можете да побарате ако не друго совет од Општина кој од министерствата може да ви пружи адекватно решение односно совет како најдобро во кој случај би постапиле ... за фотки во пост користиш тагои [1] цитирај некој пост со фотка од некоја нишка и ќе видиш како е вметнато урл-то (адресата) во img тагот ... но, ај ти си свесен и ќе решиш проблемо ем може имаш камен брзо да се среди истиот, сепак сите немаат лесно чаре та баш би сакал да чујам градежник дали и како во конкретниов случај би можело пр. да се помине поефтино со ув фолија за расадници, истата е ефтина ем има и одреден R-фактор та топлотна бариера, иза разлика од стирпорот оди со лесно утре пак интервенирај, хм можеби комбинација од двата слојако изолација ем кошулица одозгора ќе бидне конечно чаре, тука практично има различни варијабили можеби на еден или друг начин кај споевите мешу ѕидот и плочата влага да влева та заради најлоно мувла да повлечит итн. итн. да не се правапаметен секоја импровизација си има свои добри привремени и свои лоши долгорочни страни, но најлоно ет толку ефтин да комотно и секоја година да го менуваш па ќе поминеш а немаш пари за топтан ко што треба да интервенираш со кошулица!, хм интересен муабет Благодарам за инфото како појава не бев свесен дека постои кај старите станои, но Аеродром толку стари станои таму хм да не си грешка!? 

~

офтопик ~ интересно во однос енергетска ефикасност и она стихијното општинско средуење фасади Сограѓани бараат и ден денес чаре од општината, a видиш незнаев дека општината по дифолт требало да им реши гајлето, бар така очекуваат и во однос старите азбестни фасади така бреј и паркето да не сакаат да им го смени бидејќи порано и олово може клавале вонего!?, хм доколку некој те измамил макар и општествен стан било во прашање логиката е да тужиш и бараш оштета, доколку пак мнозина тужат е дури тогај држава може да влета со топтан чаре, но ен.еф. е европска норма за која државата треба и може да помогне но не по дифолт т.е. ако може ако има субвенционира пр. одреден дел од изведбата а логично они делови од урбаните ткива кои се заради пример туристички спин приоритет таму инстант и на поклон ќе интервенира пр. Мал Ринг в Скопје ... колку што контам енергетска ефикасност или воопшто одржување префарбување или нова фасада е обврска на Куќен Совет а тој некој КуСо доколку може нели реклама ќе клај или пак од австралија ќе му пратат роднини помош та и држава ќе припомогне но анблок на Сите државата да им го опраи топтан Живот тоа не ми иде во глава!, кај се бе другите Градои, каде други ставки итн. тоа улици неможат да исчистат ко што треба не пак гратис нови фасади за сите!, точно давала европа, но каде бе овие нашиве административци добро е и плата ако земат а не пак од европа нешто да извлечат, од што сме турни ме да кинисам и фондои назад им враќаме пр. ипард-о, и ај да беа Социјални Згради па и некако ама нормал каде бе со тој памет, шитни станот оди другде ако неможеш да исполниш норма или инвестирај за потопло, тоа само колку згради сами си се организираа станари, други пак за сметка отстапен кров за мансарда да инвестира некој им средуваа и бесплатно фасада та и лифтои некои успејаа да искрчмат итн. итн. но по дифолт на се' да се чека на општината па то ти е штура предизборна идеја која и потоа прашање е дали ќе помине!, просто има еропски фондои има државни потпори но да им обнови на ѓими мајка на Сите општината фасадата хм тоа тнко дури и во Карпош тоа беше пред се' за то кулите колку да светне изгледо на општината а дека на Сите и опраивија фасадите ела некој нека преброи!, којзнај може имаат општините буџети и до влезна врата приклучок на Жичари да ви клаи!?, Аирлија ако е така! [2]

сепак она дека чад дури и така би се ширел во костец гасои и термодинамика е возможно само доколку комшиите надтебе екстра се стиропоросале в својо стан а чадот избива пример на споевите меѓу плочата и бетонските платна, но незнаев дека тие згради таму се изведени ко хрушчовките, кажи каде поточно кај МЗТ делот кај 3Бисери или кај бул.авНој!?, во секој случај кај и да ет доколку имате мнозина проблем бар ко што се обидов јас да дадам чаре од изводливи комбинации побарајте некој Инжињер да ве поучи кои се ви се опциите ... би било убо ретроактивно да се навратишутре во нишкава и споделиш абер што ве поучиле!


Back to Top
Gorg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jan-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote Gorg Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Feb-2024 at 15:25
Почитуван beTon,мојот длабок страв е дека токму тоа што го кажавте вие мегу другото е дека споевите на плочата со зидовите се можеби во игра , под паркет лајсната може со штрафцигер да влезеш многу длабоко мегу зидот носечки и плочата, плус сега горе кога го реновираа станот ставија прозори што диктуваат добро, кога ке го отворат прозорот на кип и ке стои така под надворешен притисокна воздухот пробива таму каде што има процепи , можеби и со голо око невидливи , се работи за булевар авној, стравувам дали ова е воопшто можно да се реши, неможете на комшијата над вас да му влезете и да му ставате кошулица, тие што имаат срека да над нив и под нив нема пушачи се добитна комбинација додека не се продаде некои од тие станови, другите како мене се лузери, друже стварно секоја чест, токму во тој правец оди целата моја ситуација ,за жал .....    

Edited by Gorg - 03-Feb-2024 at 16:43
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Feb-2024 at 06:17
а конечно што ќе ти страв?, дури и да се покажи таквата претпоставка како точна воопшто не треба паника та да избрзате и при погрешен тајминг пример на цени на пазаро на недвижности си шитнете ефтино да речеме стано на една од поатрактивните локации во о.А., во меѓувреме неподносливиот мирис кајвас решавајте го со аспиратор, но што во зима можеби и не ет добра опција, та чаре би било некој ароматик како есенцијално масло од Еукалиптус во Уљена Свеќа, така ем свеќата сама по себе чинам ја неутрализира миризбата од цигари ем еукалиптусот освежува просторот подобно!, во спротивно доколку навистина мислиш дека од горе доаѓа чадот пробајте одете со гипс картон ем стиропор или стаклена волна како на таванот така и на ѕидовите со некој преклоп на стаклената волна кон паркетот а истиот замаскиран со некаква подебела пластична лајсна!, но бидејќи и то ет скапа варијанта од интервенција компромис можеби би било да ставите еркондишн со јонизатор (ionizing air purifiers) [1]

едит:

во неврзан разговор со Татка Си ми вели во Скопје брежњевки хрушчевки алајк згради со фасади од бетонски платна биле само то Кулите по Партизанска во Карпош 2 и 3, додека се' друго само средишно внатрешно терало со бетонски платна, а доколку ова ет точно чинам тогај твојот проблем е строго заради отворите кај цевките за парно!, пробајте затнете ги со стаклена волна, веројатно дотрајала старата!


Edited by beTon - 06-Feb-2024 at 08:16
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.154 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.