build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инфраструктура (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 313233
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 06-Aug-2018 at 20:47

Да не нарушувам атмосфера, но додека се изгради еден нов километар пруга во МК, се поставува прашањето, дали возови ќе има на старите пруги?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1431
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 09-Jan-2020 at 01:08

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1785&PID=236007#236007

...

Edited by Zelenikovo - 09-Jan-2020 at 13:13
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 09-Jan-2020 at 03:05
Секако дека во иднина ќе биде ова направено, но по завршувањето на пругата кон Бугарија. Логичниот след на настани е таков.
Мое лично мислење е дека најпрво ќе се заврши автопатот Охрид-Битола (кој во неколку наврати е спомнат во јавноста), најверојатно кон крајот на оваа деценија, така што може само да се надеваме дека наредната деценија би се завршила оваа пруга бидејќи плус планираат и да се направи и пругата од Кичево до границата со Албанија (кај Струга).

Edited by skopskodete - 09-Jan-2020 at 03:07
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 09-Jan-2020 at 16:25
Автопат Охрид - Битола? Првпат слушам дека некогаш е спомнато такво нешто.

Во 2018 за првпат се изработи државна стратегија за инфраструктура која е со важност до 2030. Пола од тие проекти сигурно нема да се изработат, а таков автопат нема во стратегијата што значи не мора ни да се дискутира дека такво нешто би се остварило до 2030.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 313233

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.