build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен парк (ЈСП - двокатни автобуси)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4546474849 88>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 736
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #921 Posted: 24-Mar-2011 at 16:34
Го видов лично автобусот на хомологација (има и слика погоре). Точно е дека мотроите се одлични, но се друго е некако... Прв впечаток ми беше дека автобусите се правени за кукли, а не за луге бидејќи внатре е навистина тесно. Каросеријата е целосно изработена од полиестер (што не е така лошто) но навистина не професионалоно. На доста места се гледа фабрички грешки, па така ни е кога сакаме custom автобуси . Се на се автобусите се доста модерни и значително подобри од украинските, но сепак треба да видиме како ќе се покажат во однос на надежноста и векот на траење.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #922 Posted: 24-Mar-2011 at 19:04
Originally posted by N23

Паметна работа е за охрид да има панорамски, барем на потегот бул туристичка до градиште или св. наум. Се друго е џабе фрлена пара. А додека молат од железница да се дадат пари за нови возови, владата вика нема пари. Ова од блиски ифнормации од железница дека во многу наврати се барало пари за нови возови. И чисто сумљам дека од ЈСП барале вакви автобуси.

 
Ова со железница е надвор од темава, но вреди да се спомне дека железницата е не во катастрофална ситуација, туку наједноставно во никаква ситуација, при катастрофална ситуација има спас со генералка, но во никаква ситуација единствено решение е менување од корен, односно повторно почнување од 0 (НУЛА).
 
http://on.net.mk/risajkl-bin/teshko-toj-zemjotres-shto-kje-udri-vo-japonija
 
Е сега ние не сме Јапонија, ниту пак можеме да се споредуваме со Јапонија во било која област, но кога автопат е уништен од земјотрес и цунами, и е подготвен за најтежок сообраќаен метеж само 11 дена подоцна, во споредба со железница уништена поради негрижа, а не поради војна или природна катастрофа, е тогаш проблемот не е во тоа што ние не сме на исто ниво со јапонците, туку во тоа што не водиме грижа за тоа што е наше.
 
А колку водиме грижа за тоа што е наше, допрва ќе дознаеме со новиве градски автобуси.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #923 Posted: 26-Mar-2011 at 03:43
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #924 Posted: 30-Mar-2011 at 23:20
Originally posted by stratus

Го видов лично автобусот на хомологација (има и слика погоре). Точно е дека мотроите се одлични, но се друго е некако... Прв впечаток ми беше дека автобусите се правени за кукли, а не за луге бидејќи внатре е навистина тесно. Каросеријата е целосно изработена од полиестер (што не е така лошто) но навистина не професионалоно. На доста места се гледа фабрички грешки, па така ни е кога сакаме custom автобуси . Се на се автобусите се доста модерни и значително подобри од украинските, но сепак треба да видиме како ќе се покажат во однос на надежноста и векот на траење.


За ова дека моторите се одлични не сум баш сигурен - во однос на нивната потрошувачка од “само“ 50л/100км ... ме чуди
Се надевам барем дека ентериерот и завршните работи се добро направени - па нема да слушаме тресење на пластика додека автобусот стои на семафори (како во новите ЛАЗ автобуси) ...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #925 Posted: 30-Mar-2011 at 23:42
вистина ли е дека ќе се набават дополнителни 15 панорамски автобуси?
Back to Top
builder View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote builder Quote  Post ReplyReply #926 Posted: 31-Mar-2011 at 01:30


Ова е изгледот на панорамскиот автобус.
Дури и за самите кинези претставува најгрдиот автобус.

Негодуваат и со изведбата на предниот дел за кој коментиравте и тука и сугерираат моторот да е сместен напред. На тој начин ќе се искомпензира изгубениот простор, со што позади би се ослободило повеќе.

Мора под итно да се побара од наша страна корекција на дизајнот на панорамските автобуси кога веќе решивме да нарачаме 17 од нив.


Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #927 Posted: 31-Mar-2011 at 02:04
Малку се 17! Уште минимум 170 да се нарачаат веднаш!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #928 Posted: 31-Mar-2011 at 13:01
Ептен е секси . Ја мислев барем овие панорамските дека ќе бидат нормални како во цел свет али нема крај на изненадувањата
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #929 Posted: 31-Mar-2011 at 13:14

Бидете среќни што не нарачале вакви:

 
или вакви
 
 
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Sykes View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Sykes Quote  Post ReplyReply #930 Posted: 31-Mar-2011 at 13:45
Originally posted by phenomenon

Бидете среќни што не нарачале вакви: 

или вакви

 


 

Не дај боже да те прочитаат
Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #931 Posted: 31-Mar-2011 at 14:26
Јас како што имам разберено е дека вака ќе изгледаат само 2та панорамски, нарачани заедно со ретро-двокатните. А, за новите 15 панорамски ќе се распише нов тендер и никаде не прочитав дека критериум ќе биде ретро стил. Ваљда не се толку будали па да нарачаат уште 15 ретро. Доста беа 200.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #932 Posted: 31-Mar-2011 at 17:48

Намерно ја ставам оваа слика. Ваков тип на панорамски ми се свиѓа, а од друга страна видете за какви градби и градови се користи ваков автобус. Ај реално да збориме, освне градбите од ск 2014 нз што друго ќе можеме со панорамскиве да покажуваме. Можда илинденска, зградите по партизанска и кале, ама после кале топана, за мераци!
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #933 Posted: 31-Mar-2011 at 20:23
motorot ne moze da e napred zatoa sto ako e napred togas nema da e niskopoden tuku ke bide sredno poden zatoa sto mora diferencijalot na bide nekade pred zadnata osovina a toa so nizok pod ne moze da se naprave

најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #934 Posted: 31-Mar-2011 at 23:37
Originally posted by N23


Намерно ја ставам оваа слика. Ваков тип на панорамски ми се свиѓа, а од друга страна видете за какви градби и градови се користи ваков автобус. Ај реално да збориме, освне градбите од ск 2014 нз што друго ќе можеме со панорамскиве да покажуваме. Можда илинденска, зградите по партизанска и кале, ама после кале топана, за мераци!
добра забелешка, панорамски разгледувања на градови се вршат највеќе во градови каде има еден тон за разгледување по центрите и реално нема време за пеш прошетка, плус тоа, автобусите во овие градови има каде да сообраќаат по улици, додека кај нас главните туристички атракции се во пешачки зони или пак таков им е карактерот
плус имам прочитано дека новиве панорамски кои ќе ги порачуваат, ќе сообраќаат по водно до крстот или жичарата, како привремено решение, што мене воопшто не ми е логично
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Online
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #935 Posted: 05-Apr-2011 at 11:41

Двокатниот автобус од 15 април во сообраќај


Кон средината на овој месец новиот двокатен автобус би требало да почне да вози по скопските улици

 

 
%20  
Од јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ информираат дека се чека да помине седниците на Владата и на Градскиот совет, а потоа уште два-три дена за да се регистрира возилото. Двокатниот автобус ќе вози по линијата со бројот 15, односно ќе тргнува од Ново Лисиче до Карпош 4.

Заедно со панорамскиот ќе се пуштат уште девет нископодни автобуси што пред неколку дена пристигнаа од Украина. Вчера Министерството за транспорт и врски распиша и конкурс за набавка на 15 нископодни панорамски автобуси. Новите автобуси треба да имаат најмалку 63 седишта, да бидат обоени во црвена боја, а држачите во жолта боја. Автобусите треба да имаат двокрилни врати, да бидат долги 12 метри, широки 2,5 метри, а високи 4,2 метри. Моторот треба да биде со еколошки стандард Еуро 4.

Рокот за испораката на автобусите е до втората половина на 2012 година. Највисок критериум за набавка на панорамските автобуси е цената на изработката.

http://www.time.mk/read/efd2b902f9/4541354921/index.html
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #936 Posted: 05-Apr-2011 at 11:51
Јас мислам дека не се нарачани панорамски автобуси, туку кабриолет.

Ах... лето...
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #937 Posted: 07-Apr-2011 at 01:40
Со цигара и чадор за сонце на втор кат во автобус

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=F3CD20FF77F85B479D704FEA0ECB7028

Edited by HugoGoulding - 07-Apr-2011 at 01:41
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Online
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #938 Posted: 07-Apr-2011 at 09:55

Отворени двокатни автобуси ќе возат и до Средно Водно

Министерството за транспорт и врски распиша јавен повик за набавка на уште 15 панорамски возила за туристичко разгледување на Скопје, а неколку од нив ќе сообраќаат до жичницата, до средината на парк-шумата

Министерството за транспорт и врски распиша јавен повик за набавка на 15 отворени двокатни автобуси, кои служат за потребите на туристичкото разгледување на Скопје. Неколку од нив ќе служат за транспорт на посетителите на парк-шумата, поточно до жичницата на средно Водно.

Иницијативата за набавка на панорамски отворени автобуси била на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Искуство црпеле од Барселона, каде, како што велат, има 200 двокатни панорамски автобуси, наменети за туристи.

- Со пуштање на жичницата во употреба сметаме дека ќе постои голем интерес граѓаните да одат на Средно Водно, затоа и го побаравме ова. Два-три од автобусите ќе сообраќаат до Средно Водно, а другите ќе користат за туристичко разгледување на Скопје. Ќе се организираат туристички тури за разгледување на кањонот Матка, скопската тврдина Кале, Старата чаршија, црквата „Свети Спас“, Аквадуктот, Пантелејмон, Марков манастир и други локалитети - објасни Мишо Николов, директор на ЈСП.

Еден ваков автобус, велат од ЈСП, ќе чини од 150.000 до 180.000 евра. Ако распишаниот конкурс биде успешен, се очекува да пристигнат во 2012 година.

Појдовна станица на автобусите ќе биде од Транспортниот центар, а до средно Водно ќе стасуваат преку Рекорд. Попатните станици од ЈСП ќе ги определат дополнително. Размислуваат за станица кај Соборниот храм за верниците да може организирано да одат до Милениумскиот крст.

За безбедноста на двокатните автобуси по угорниците и кривулестите патишта на парк-шумата, тој уверува дека тоа нема да претставува никаков проблем.

- Тие се стабилни и во нив патниците ќе бидат безбедни. Тоа е исто како да се возат во обичен автобус - нагласува Николов.

На прашањето зошто досега немало вакви посети на Водно, тој вели дека не било можно поради големите долгови и загуби на претпријатието.

- До 2008 година претпријатието не го субвенционираше никој. Но, сега кога добиваме субвенции од Градот, можеме да реализираме одредени идеи. Сметам и дека досега не можеше да се пуштат автобуси на средно Водно, особено поради староста на досегашниот возен парк - рече директорот.

Анела Петрова


Оштетени две од украинските возила

Два од новопристигнатите украински автобуси ќе одат на поправка. На еден, кој сообраќа на линијата „7“, му е скршен страничен прозорец, а другиот бил оштетен во сообраќајна незгода со камион. Директорот на ЈСП, Мишо Николов, објасни дека не станува збор за вандализам, туку за ненамерно оштетување на прозорецот од патник, кој во автобусот носел цврст предмет. Рече дека штетата е незначителна, односно дека е поголема во случај на автобусот што имал сообраќајна незгода. Изјави дека допрва ќе ја проценуваат.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=0B930A7636677F43B8F99CDD3AE2D3F7
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #939 Posted: 07-Apr-2011 at 14:12
Рече дека штетата е незначителна, односно дека е поголема во
случај на автобусот што имал сообраќајна незгода. Изјави дека допрва ќе
ја проценуваат.


E уште да направеше поголем штета од сообраќајка со камион
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #940 Posted: 07-Apr-2011 at 14:23
Е ајде сеа ФАС да ги видам што ќе понудат. Нели се жалеа не сме купувале македонски автобуси, еве им шанса да заработат пари. Нека направат проект и нека понудат најбоља сума. Овие 15 сигурно можат кај нас да се направат.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4546474849 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.