build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен парк (ЈСП - двокатни автобуси)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5253545556 89>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1061 Posted: 25-Apr-2011 at 21:11
Ретро

Можат и дрвена табла да стават со изрезбан број

мала шала


Edited by FoSsiL - 25-Apr-2011 at 21:11
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #1062 Posted: 25-Apr-2011 at 22:19
Originally posted by dule

Незнам одговорниве од ЈСП зошто уште не го пуштаат дисплејот на двокатниот автобус или има некој проблем или е расипан,вака многу селски изгледа со таблата.
 
Зошто сте толку песимисти? Можеби не е сеуште инсталиран, чекаат да стигнат уште неколку па да ги инсталираат од еднаш
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #1063 Posted: 25-Apr-2011 at 22:20
Потрошувачка гориво л/100км     50     24

Според оваа веб страна потрошувачката на првиот двокатен Јутонг ZK6116HGS од 2008 изнесува 23 литри на 100 километри. Претпоставувам дека и моделите за Скопје имаат слична потрошувачка.
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #1064 Posted: 25-Apr-2011 at 22:24
Originally posted by OCB

Потрошувачка гориво л/100км     50     24

Според оваа веб страна потрошувачката на првиот двокатен Јутонг ZK6116HGS од 2008 изнесува 23 литри на 100 километри. Претпоставувам дека и моделите за Скопје имаат слична потрошувачка.

нема шанси на двокатен автобус со автоматски менувач да има потрошувачка од 23 литри на 100 километри. нема теорија да е толку освен ако е тестиран во "гаража" а да не е тестиран на отворен пат или во град. пак ке напишам дека нема шанси и нема да може никој да ме убеди дека е толкава потрошувачката од 23 литри
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1065 Posted: 25-Apr-2011 at 23:16
  Зошто не го прашате возачот на двокатниот? Тој најдобро ќе ви одговори околу потрошувачката. Секако, доколку не му забраниле да зборува за тоа. 
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #1066 Posted: 25-Apr-2011 at 23:26
Не смеат да му забранат на него. Мафија е он.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #1067 Posted: 26-Apr-2011 at 19:26
Со автобус на свадба

Откако во Матично го кажаа судбоносното "да", тукушто венчаните Верче и Никола Димитриевски во Скопје се качија на новиот двокатен автобус за да одат на семејната прослава. Младенците, кои на Велигден застанаа на лудиот камен, за кратко време ја заменија свадбената лимузина со двокатниот автобус за да направат фотосесија и да ги изненадат блиските.
"Се возевме само една станица, но беше многу интересно", ни изјави Никола, кој за три месеци очекува да стане и татко.

http://vest.com.mk/?ItemID=4E92B6EA2372954F8EB3C90030D78742
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #1068 Posted: 26-Apr-2011 at 21:07
Originally posted by phenomenon

  Зошто не го прашате возачот на двокатниот? Тој најдобро ќе ви одговори околу потрошувачката. Секако, доколку не му забраниле да зборува за тоа. 

што се однесува на возачите на нив им одговара да кажат потрошувачка и од 80 литри Big%20smile
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #1069 Posted: 27-Apr-2011 at 14:18
Имате некое рационално објаснување за оваа лудост? Закачиле табла над дисплејот, е не ми се верува!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1070 Posted: 27-Apr-2011 at 16:52
Еве проработи дисплејот, но за разлика од другите автобуси, тука свети во црвена боја (различно од она на промотивното возење и прототипот), веројатно за да биде во црвен тон.

P.S. Дисплејот работи нормално, но светилките се како оние на бензинските пумпи, па вака излегуваат на слика.

P.P.S. Картончето уште стоеше, барем од страна - за напред не видов.Edited by гитардемон - 27-Apr-2011 at 17:04
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1071 Posted: 28-Apr-2011 at 23:18
Да... И јас го видов денес. Добар е.

Е сега уште една дополнителна забелешка, гледам дека кога си ги направил сликите сеуште не било поставено.

На левата бочна страна на автобусот имаше голема ознака Го <3 Скопје (направив едит, моја грешка навикнат со познатата на Англиски, па заборавив. Напишаното е на Македонски, се разбира освен срцето, кое е срце). Излгедаше многу убаво. Малку ми пречеше што имаше црна боја, или пак така ми се виде но добро. Незнам за десната страна, неможев да видам...

Исто така на задниот дел кај моторот во средина има едно помало срце со македонскот знаме во него.

Вака нашминкан изгледа уште поинтересно...

Сепак ќе видиме како ќе се покаже со капацитетот и потрошувачката.


Edited by FoSsiL - 28-Apr-2011 at 23:20
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Ma View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 04-Mar-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ma Quote  Post ReplyReply #1072 Posted: 02-May-2011 at 23:57

ЕКИПАТА НА МТВ ВО СКОПЈЕ


Каролина јадеше торта во двокатен автобус, Тони Зен рапуваше на плоштад


Каролина Гочева и Тони Зен беа поводот екипата на регионалниот МТV канал од Белград минатата недела да престојува во Скопје. Екипата на МТV ја изненади со торта битолчанката, која токму на денот на снимањето го славеше роденден (28 април). Каролина, која се подготвува за концертот кој за 10 дена ќе се одржи во "Борис Трајковски" гостуваше во емисијата МТV Express во која еден артист изведува три свои песни во акустична варијанта и на сосема неформална локација, а Каролина ги пееше песните и се возеше во двокатен авторбус.
И рапертот Тони Зен отпеа три песни за MTV Express на плоштадот "Македонија". Тони, кој е актуелен со спотот за хитот "СуперЗен" и се наоѓа на 13-то место на листата "Домаќица" на регионалниот МТV канал беше дел и од емисијата МТV Take Over и ги кажа петте најомилени спотови од артисти кои имале големо музичко влијание врз него.

 

(А. Ѓ.)

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1073 Posted: 05-May-2011 at 23:27
Еве денеска го фатив, ама во возење така да сликата е малку искривена.

Но тоа е тоа што сакав да го претставам.

Го <3 Скопје

ПС. Од двете страни го има...
Edited by FoSsiL - 05-May-2011 at 23:28
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #1074 Posted: 06-May-2011 at 08:04
Браво, одлична реклама.
Back to Top
Ma View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 04-Mar-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ma Quote  Post ReplyReply #1075 Posted: 06-May-2011 at 13:04
Originally posted by krale

Браво, одлична реклама.
 
Krale reklama predstavuva: "Signal"-pasta za zabi.Cheers
ApplauseOva na slikata kade e prikazano srce, znaci poveke od toa.
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #1076 Posted: 06-May-2011 at 19:39
Denes se vozev i mozam da kazam: super. Na vtori sprat ,fino,kulturno ,muzika ,ko da ne si vo Skopje.Ko da patuvas za negde.Baska jas sum visok i ne pocustvuvav deka e tesko i nisko. Ova e promena i da ne si imal potreba da se vozis so avtobus (ko mene)da pocnes da razmisluvas deka e mnogu dobra varijanta.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #1077 Posted: 06-May-2011 at 22:39
Кој број на двоспратен поминува овде пред влада?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1078 Posted: 06-May-2011 at 23:06
Е еден е двоспратен!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1079 Posted: 06-May-2011 at 23:45
Originally posted by krale

Кој број на двоспратен поминува овде пред влада?
15А, линијата оди низ аеродром по Јане Сандански, па низ центар, па по Илинденска
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #1080 Posted: 07-May-2011 at 08:49
А по партизанска кој оди? Пошто на партизанска го видов...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5253545556 89>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.