build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изградба во регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Изградба во регионот (општо)
    Posted: 20-Dec-2008 at 22:52
Јас само што се вратив од нашиот источен сосед и сакам да прикажам едно убава реконструкција на стар хотели еден пример за современа градбаbuild.mk, гради форумска историја
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Dec-2008 at 22:54
Историскиот музеј ми се допаѓа но реконструираниот хотел не е баш по мој вкус

Cheers
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Dec-2008 at 23:13
Се извинувам,
не знаев дека има посебна нишка за регионов.
Ова што ќе го покажам не е нова градба,но добро е за подигнување на нашата самодоверба.Big%20smile

Навистина лошо изгледаат 90% од градбите во бугарските градови
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4014
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Jan-2009 at 19:34

bev malce kaj stranata na pristina i vidov nesto

dokolku mi dojde vakva slika
vaka mozet da izgledat pristina vo (future) mislat tie Thumbs%20Up
ako se gradi barem vakvi zgradi vo parkingot holiday inn ce bide dobroRoll%20eyes
sigurno vakvo nesto mislele vladataDunno
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Jan-2009 at 19:45
Дали е оваа слика монтажа од Приштина или пример од некој друг град? Неможам да најдам ни еден белег по кој ќе го идентификувам со Приштина.

Како и да е ниеден балкански град неможе да очекува нешто вакво во скоро време. Наместо да летаме сите во облаци со кластери на облакодери треба да се зафатиме прво со многу побазични проблеми кои се соочуваат нашите градови.

На Приштина за почеток и пожелувам едно квалитетно булеварска/автопатска врска со аеродромот.

BTW скоро искомуницирав со еден колега Албанец од ССЦ и ми кажа дека сите грандиозни проекти кои се најавуваа за Приштина се моментално во застој.

Во Тирана пак се гради ТИД кулата и карабината и е скоро комплетирана.


Edited by pbanks - 06-Jan-2009 at 19:48
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4014
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Jan-2009 at 19:58
mslam deka nesto so kompjuter e  napraena
pristina moze vaka da izgleda primer 3 golemi zentri:

42 katnica posle
 
 
 
The new design:Previous design (abandoned):
Website: http://www.wtcprishtina.com/


Location:


posle
 


 
pristina ce bide pobergu metropola od skopje
 
i za tvoje prasanje pbanks eve odi vo goggle so prishtina center vo (PAGE 9)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Jan-2009 at 20:02
my macedonia во Приштина сум бил доволно пати и иако Скопје е град со премногу маани ако зборуваме од чисто урбанистички аспект е многу пред Приштина. Не сакам да звучи тоа арогантно но тоа е едноставно вистината. Скопје после земјотресот има изградено таква инфраструктура каква што Приштина нема да добие во догледно време. Истовремено Приштина има огромен (поголем) прилив на население од Скопје што доведува до нагла урбанизација и многу дива градба без никаков план.

Што се однесува до висококатниците кои ги постираше. Ги знам тие проекти но како што реков. Сите се стопирани ништо не се гради на терен во овој момент.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4014
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Jan-2009 at 20:07
pisuvase deka pervata zgrada 42 katnicata bese stopirana  i posle pocna pak da se gradi
a drugite seuste ne pocnale cekaat kako nie za g mall
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Jan-2009 at 20:10
Originally posted by my Macedonia

pisuvase deka pervata zgrada 42 katnicata bese stopirana  i posle pocna pak da se gradi
a drugite seuste ne pocnale cekaat kako nie za g mall


Првата зграда уште од старт имаше најавено фазна изградба. Прво шопинг делот (основата која ги спојува засебните згради) па после кула по кула.

Искрено сум скептик дека ќе биде било што од ова. Не е до Приштина едноставно искуствата во регионот кажуваат дека вакви големи проекти воопшто не помиуваат лесно Софија, Белград и Загреб имаат еден куп најави за вакви проекти кои никогаш не се реализираа.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4014
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-Jan-2009 at 20:18
pa ete pervata zgrada eden cekor kon metropolata
pa nie?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Jan-2009 at 20:20
Originally posted by my Macedonia

pa ete pervata zgrada eden cekor kon metropolata
pa nie?


Абе дај боже да се изгради. Јас навивам ЗА Cheers
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4014
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Jan-2009 at 20:23
toa E PROBLEMOT stranski investitoori investirat nekoje malo gjubre kaj nas a kaj drugite ete kako sto gledate
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Jan-2009 at 23:23
@Pbanks 
Точно дека има застој во приштинските проекти и како град Приштина има доста поголеми проблеми од Скопје али неможе во никој случај да се заборави дека ова се вистински проекти од вистински инвеститори а не научна фантастика како кулите на Кирче или стокатниците во центар Roll%20eyes.  Точно дека се некои локални инвеститори и дека како што викаш во сите балкански градови стално се одложува изградба на вакви големи проекти али барем ги имаат (и проектите се доста солидни).
 
Лично не сум за кули по секоја цена, далеку пре би да објектите што се градат во строг центар да се квалитетни а не ала рамстор/нлб/резидор итн...  Единствените проекти кои со нетрпение чекам да ги видам во Скопје се филхармонија и Г-малл а тие стално се одложуваат Ohno


Edited by Cloverstack - 28-Oct-2010 at 23:38
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Jan-2009 at 01:10
Originally posted by vardar

@Pbanks 
Точно дека има застој во приштинските проекти и како град Приштина има доста поголеми проблеми од Скопје али неможе во никој случај да се заборави дека ова се вистински проекти од вистински инвеститори а не научна фантастика како кулите на Кирче или стокатниците во центар Roll%20eyes.  Точно дека се некои локални инвеститори и дека како што викаш во сите балкански градови стално се одложува изградба на вакви големи проекти али барем ги имаат (и проектите се доста солидни).


Точно имаш право но само сакав да кажам и дека ужасно сериозни инвеститори во уште посериозни градови (ги земав за пример Загреб, Белград и Софија) многу пати откажаа проекти од овој тип иако делуваа прилично сигурно.

Од таму сум скептик и за Г-Мол во Скопје или барем за делот на кулите.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Jan-2009 at 01:41
 
Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Jan-2009 at 02:00
Originally posted by pbanks


Од таму сум скептик и за Г-Мол во Скопје или барем за делот на кулите.


Аман бе луѓе, па не се тоа стокатници, туку 25-катници. Барем за до толкави висини не треба да се потценува потенцијалот на Скопје.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 08-Jan-2009 at 02:18


Па и јас зборувам за 20-40катници во другите градови не за повеќе. Реално во Скопје не гледам толкава побарувачка на т.н. А класа на деловен простор за да дигнеме две 25 катници во момнетов (особено со неколкуте нови деловни објекти кои се градат). А праксата покажува дека тоа не е така лесно ни за економски далеку поактивни градови.

Далеку од тоа дека Скопје нема потенцијал но прашањето е дали е сега моментот кога може да очекуваме вакви градби.

Јас сметам дека не е (дај боже да грешам) особено со светскава криза и нејзините реперкусии врз планираните инвестиции во Македонија.

Освен овој проблем имаме и констатно мал број на сериозни домашни субјекти со потреба за ваков деловен простор а уште помал број на домшни субјекти кои претендираат да бидат сериозни на краток рок.

Добар пример дека може брзо да се гради кога се има потреба е Seavus. Разбрав дека моментално реновираат два објекта и имаат маркици за уште два со што ќе изградат комплекс за 1000 луѓе. Но... Имаме ли други Seavus-и?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Jan-2009 at 02:43
Имав еден другар кој имаше некакви контакти со Seavus,нешто не беше задоволен од условите што му ги нудеа,но и самиот кажа дека фирмата многу брзо оди напред.

Инаку за кулите на G-mall јас сум оптимист и мислам дека Скопје за кратко време(додека се изградат кулите) ќе го покаже својот потенциал.

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Jan-2009 at 02:52

скопје има потенцијал за многу што, но реално досега низ историјата само баксуз го тепа! таман ќе тргне работата и нешто ќе ја расипе,  и Скупи бил  прочуен град и Јустинијана Прима сјаела и Ушкуб бил најубав град на балканот, па и Скопје и пред и по земјотресот бил спектакуларно место и за живеење и за работа и за посета! НО, главен проблем е што отсекогаш сме биле слаби околу маркетингот, никогаш не сме знаеле да привлечеме внимание врз себе како тоа што го прават метрополите по балканов! дури и еден нови сад успеа да се ребрендира во популарна дестинација  со exzit или солун со agrotica (најголем аграрен саем на балканот) или пак  загреб со сљеме, па зар ние не можеме на водно да направиме подобри патеки и тоа во центар на СК, но целата работата е што до сега чекавме или некој сам да се сети да дојде и нешто да направи или пак се бркаа инвеститори случајно на некој пригоден ручек во белата куќа каде јасно луѓе одат за сосем друга работа! таман почнавме да удираме на агресивен маркетинг и ете не стрефи старата добра традиција  со несреќите директни или индиректни...

сега останува да се надеваме дека заради поволните услови за инвестирање доколку муабетов со банкарскиот балон се стабилизира за едно година дена дкеа теоретски би можеле да станеме уште поатрактивни, освен ако не се случи глобалната рецесија да расцвета уште повеќе натака, прогнози кои се почесто се слушаат од  финансиските аналитичари.     

инаку она со облакодерите јасно е како ден дека е само маркетиншки трик за да се создаде атмосфера на економија во развој, но уште на првата кривина изгуби рамнотежа, па сега не ме чуди да се случи и менување на тактиката после изборите, и доколку на уставен падне мал ринг, да видиме и нов гуп каде амбициите ќе бидат нешто пореални! инаку престанете да му фаќате сеир на Кирца за облакодерите во аеродром, мислам дека од последното негово распукување во фокус јасно е дека и тие како и оние во центар се идеја на владината маркетинг агенција

ФОКУС: Сепак. некои проекти сте ги прифаќале иако не сте верувале во нив?
ТОДОРОВСКИ: Висококатницата, на пример, не беше моја идеја, туку Груевски и Миле Јанакиески сакаа да ја претстават Македонија како земја на облакодери, барем на хартија. Знам дека тоа е утопија и дека 500 метри - тоа го нема никаде во Европа. И Трифун Костовски велеше дека нема да потпише додека е жив, но како и јас и тој потпиша како попче за да има мир како градоначалник. На крајот обајцата го потпишавме планот.
ФОКУС: Зошто потпишавте, заради притисокот?
ТОДОРОВСКИ: Да. Не сакав за се' да влегувам во конфликт и ништо не пречи ако има
висококатница. Јас со ДУП-овите направив околу 10 милијарди евра инвестиции да влезат во општината и да се вработат 25.000 лица во наредните 10-15 години.[1]

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Feb-2009 at 22:04
Добро ова не сме го доживеале


Испратено од Медиќ

Изгледа овој босанец не платил, и решението е тука Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.