build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изградба во регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 17-Feb-2009 at 22:12

Doh ај феномен ваков надреализам само на балкан и никаде на друго место, уште неможам да поверувам се нафурав и дека е монтажа!Edited by beTon - 17-Feb-2009 at 22:37
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 20-Feb-2009 at 15:24
како се гради во регионот!
Македонците најмалку кредитно задолжени Секој жител должи 521 евро

Просечниот долг по жител во Македонија во банките изнесува 521 евро, и според тоа нема опасност од кредитна презадолженост на македонските граѓани.

Во споредба со земјите од поранешна Југославија, македонските граѓани се најмалку кредитно задолжени во банките. Најздаолжени се хрватските граѓани, каде просечниот долг по жител изнесува 3.734 евра. Во Србија е 576 евра, а во Босна и Херцеговина 895 евра.

Tribune - 12.01.2009Edited by beTon - 20-Feb-2009 at 15:25
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-Feb-2009 at 00:41
Some residential buildings completed last year in Bulgaria. I chose ones with a more unique style. I am sure you will like some and probably hate others. It's a matter of taste after all. Let me know what your thoughts are.

This is my favorite:

This one looks really quirky and I love it because of this. It's so

Some holiday complexes:

A golf course on the Black See:

Back to the mountain:

And the Black Sea:This is in Pirin Mountain:

And a modern style hotel in Bansko. Stark and in contrast with the other hotels in the town.

Some office buildings:Another office building with a modern design that appeals to me:

This one is ok. Not so fond of it.This is some kind of a showroom that reminds me of the Pampidour Center in Paris:

Another showroom with a warehouse in the back:

Edited by Forensic - 22-Feb-2009 at 02:00
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 22-Feb-2009 at 02:14
Eeek
Mи се допаѓаат сите Forensic! Да не кажеше, никогаш не би рекол дека ова е Бугарија. Навистина многу е сменето од она што го имам гледано во живо или на слики пред само неколку години. Браво


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 22-Feb-2009 at 02:51
Well, these are selected projects. I can assure you that there are hundreds of substandard ones featuring tackiness and mediocrity, but overall there are positive developments. Smile

Thanks for your comment.CheersCheers!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 22-Feb-2009 at 05:57
WOW top stuff, thanks for the pics forensic ApplauseThumbs%20Up
 
Some very good architecture, seems Bulgaria and the whole region for that matter has moved up quite a bit with the quality of new buildings, macedonia is yet to get on the train as usual Roll%20eyes
 
 
Cant decide which is my favorite but the black sea hotel/resort is my least favorite.
 
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4531
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 22-Feb-2009 at 15:18
You know, I couldn't make out which are computer renders and which are actual photos... I guess you've already noticed how much our 'computer experts' care to give us an idea of the project being built by producing a render that looks like it's been made in MS Paint, so you know why this comes as a surprise to me... Really great stuff, but are the companies in charge of the projects Bulgarian, or they're from abroad (which would explain the great renders)?

I hope I didn't sound funny saying that, but I am actually 99% sure that not all of them were renders, and that there were actual photos... Or maybe they were all photos and no renders? I'm really confused
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 22-Feb-2009 at 15:41

dont fly with your mind look closely! Smile   

според рефлекиите по  прозорите и застакчувањата прилично се далеку од рендери сликиве, можеби првата фотка најблиску е до рендер условно речено заради сенките и небото, но и тоа е дискутабилно со оглед дека малку понаштимана експозиција и ете ти беља за прецизно распознавање, капак на слика постирана со слаба резолуција.

патем форензик добар избор на објекти, оној  голферско заливскиот од црно море ептен ме бендиса, инаку ова се сите ок проекти само мислам дека се далеку од нешто елитно или уникатно, истата ситуација е по цел балкан, со ред исклучоци. 

Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-Feb-2009 at 22:58
Не е само Бугарија отидена многу напред, туку и многу други земји за кои се уште многумина кај нас гледаат со потценување! Грузија е една таква земја во која и покрај неодамнешната војна со Русија и екомската криза продолжува силното темпо на изградба.

Не е дел од нашиот регион, но верувам не е на одмет да се види како стојат работите и таму...

најново е што се пушти во употреба е железничката станица при новиот аеродром во Тбилиси (концесија на ТАВ Турција) со врска до центарот на грузиската метропола (ние може само да сонуваме за ваква железничка врска помеѓу нашиот аеродром во Скопје и градот). При крај е изградбата и на новата централна железничка станица на градот, а се изградени и веќе се градат безброј деловни објекти за чии проекти ангажирани се и странски архитекти и проектански куќи.

Повеќе инфо на http://www.tbilisi.gov.ge/index.php?lang_id=ENG&sec_id=106&info_id=4767


А сега само една фотка од Плоштадот на Слободата во Тбилиси со статуата на Св Ѓорѓи (плоштадот е реновиран во 2006 кога е поставена и статуата на светецот, симбол на Грузија).За жал не го имав апаратот кога последен пат бев во Тбилиси, па затоа најдобро е да се поглеаат информациите на сајтот погоре, али градов се гради турбо и мошне убаво. Друг град во кавказкиот регион кој се развива со невидено темпо е главниот град на Азербејџан Баку. Но за тоа во друга прилика.Edited by anDarko - 22-Feb-2009 at 23:05
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Feb-2009 at 12:42
Thanks for the pictures NB. Bulgaria certainly has a lot to show offThumbs%20Up
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4531
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-Feb-2009 at 13:27
Originally posted by anDarko

За жал не го имав апаратот кога последен пат бев во Тбилиси, па затоа најдобро е да се поглеаат информациите на сајтот погоре, али градов се гради турбо и мошне убаво. Друг град во кавказкиот регион кој се развива со невидено темпо е главниот град на Азербејџан Баку. Но за тоа во друга прилика


Само што почнав да читам за Тбилиси одма помислив на Баку дека мора да се спомне. Но ете си ме претркнал. Јас што имам да кажам за Баку е дека 90% од странските инвестиции во Баку се поврзани со гасната индустрија, било компании за цевки, за боци, за уреди на гас, седишта на гасоводи, гасни централи, компании кои произведуваат делови за гасни централи, сето тоа е таму. Во Баку има претерано многу странци, и тоа сум го чул, ама од овие западњаците, Германци, Англичани и слично.

Затоа, да се споредуваме со Азербејџан не можеме, тие беа дел од СССР и самото тоа ги става пред нас (верувале или не), но имаат природни ресурси. А Грузија, не дека почнаа од сега инвестициите, но таа држава се спротистави на една Русија, а ние 20 години се плашиме од Грција Ете зошто да не се споредуваме со нив. Плус, тие немаат ни Европски Унии таму, од ЗНД аир немаат видено, Азиската Унија е далеку од нив, па не чекаат некој да ги нарани, дејствуваат сами. А ние сме чекале цел живот, и ќе си чекаме. Затоа да не ги споредуваме, само да ги бележиме нивните развои и ум на прст каде би можеле да сме ние сега ако сме умни...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 23-Feb-2009 at 23:26
Во право си, со Азербејџан не може да се споредуваме бидејки имаат огромни природни ресурси и воедно се почетна точка на главни нафтоводи и гасоводи. Но тие се и земја која формално се уште е во војна со Ерменија и значаен дел од територијата се уште им е окупиран од таа земја после војната од раните 1990ти (Нагорно Карабах)...така да смогнаа сили, размислуваа рационално и не дозволија политичките проблеми да им го блокираат потенцијалот за развој (што никако не може да се каже за нас - ние остануваме парализирани од нашата неспособност!)

А Грузија, земја која уште од самостојноста е во постојана тензија поради минимум три сеператистички движења на нејзина територија, од кои две кулминираа минатово лето со војната со Русија; земја која само 60тина проценти се Грузијци а  добар дел од останатите не се среќни со идејата да бидат дел од таа држава, задниве 4 до 5 години доживува невидена ренесанса во градбата...а до пред тие 4 години беше земја каде во центарот на Тбилиси се тркалаат скапани лади, масовно се возеа запрежни коли, а улиците беа како во најлош кошмар (скопските дупки беа прекрасен сон за таа ситуација). Но одеднаш собраа сили и ограничените средства сите ги вложија во права насока и направија вистински реформи кои реално привлекоа инвестиции, а државата беше таа коај го даде импулсот за инвестициите од приватниот сектот преку инвестирање во објекти од јавниот сектор и инфраструктурата...дури и градилиштата во градот Гори кој беше силно бомбардиран од руската армија уште наредната недела по повлекувањето на русите продолжија да работат со исто несмалено темпо...

Кога ние би имале само тронка од тој дух која ја турка Грузија напред и покрај сите проблеми...


Edited by pbanks - 24-Feb-2009 at 00:09
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Feb-2009 at 01:13
Originally posted by beTon

dont fly with your mind look closely! Smile   

според рефлекиите по  прозорите и застакчувањата прилично се далеку од рендери сликиве, можеби првата фотка најблиску е до рендер условно речено заради сенките и небото, но и тоа е дискутабилно со оглед дека малку понаштимана експозиција и ете ти беља за прецизно распознавање, капак на слика постирана со слаба резолуција.

патем форензик добар избор на објекти, оној  голферско заливскиот од црно море ептен ме бендиса, инаку ова се сите ок проекти само мислам дека се далеку од нешто елитно или уникатно, истата ситуација е по цел балкан, со ред исклучоци. 

 
I agree with you. The first picture might be a rendering. Here is one of the same building that I took myself before the building was fully completed. All other pictures are real:
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Feb-2009 at 11:55
Originally posted by anDarko

Во право си, со Азербејџан не може да се споредуваме бидејки имаат огромни природни ресурси и воедно се почетна точка на главни нафтоводи и гасоводи. Но тие се и земја која формално се уште е во војна со Ерменија и значаен дел од територијата се уште им е окупиран од таа земја после војната од раните 1990ти (Нагорно Карабах)...така да смогнаа сили, размислуваа рационално и не дозволија политичките проблеми да им го блокираат потенцијалот за развој (што никако не може да се каже за нас - ние остануваме парализирани од нашата неспособност!)

А Грузија, земја која уште од самостојноста е во постојана тензија поради минимум три сеператистички движења на нејзина територија, од кои две кулминираа минатово лето со војната со Русија; земја која само 60тина проценти се Грузијци а  добар дел од останатите не се среќни со идејата да бидат дел од таа држава, задниве 4 до 5 години доживува невидена ренесанса во градбата...а до пред тие 4 години беше земја каде во центарот на Тбилиси се тркалаат скапани лади, масовно се возеа запрежни коли, а улиците беа како во најлош кошмар (скопските дупки беа прекрасен сон за таа ситуација). Но одеднаш собраа сили и ограничените средства сите ги вложија во права насока и направија вистински реформи кои реално привлекоа инвестиции, а државата беше таа коај го даде импулсот за инвестициите од приватниот сектот преку инвестирање во објекти од јавниот сектор и инфраструктурата...дури и градилиштата во градот Гори кој беше силно бомбардиран од руската армија уште наредната недела по повлекувањето на русите продолжија да работат со исто несмалено темпо...

Кога ние би имале само тронка од тој дух која ја турка Грузија напред и покрај сите проблеми...


Упорно не ми се отвараат сликите што ги постави од Тбилиси.

Во вашава дискусија би го вметнал и Јереван. Барем од она што јас го имам видено на SSC бев импресиониран. Проекти за кои Скопје само може да сонува.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Feb-2009 at 15:00
Јас сакав сликите од Тбилиси да ги поставам директно на форумов, но не знам зошто не се појавуваа во постовите и затоа го ставив линкот - таму се поставени дел од проектите кои ги спомнав.

Да, Ереван се гради исто турбо, иако послабо отколку Тбилиси и многу послабо од Баку, но за Скопје градот е невидено градилиште. Во случајот на Ереван парите за објектите најмногу се од богатата ерменска диаспора која на големо вложува во земјата. Инаку, Ереван е многу сличен на Скопје - се наоѓа на трусно подрачје (ако не грешам кон крајот на 1980те имаше голем земјотрес) и има екстремна микро клима (студени зими, а екстремно топли и суви лета со температури над 40 степени) + Ерменија е заглавена ко нас, без излез на море.

И ако ептен одиме далеку од нашиот регион, тогаш неприкосновен шампион во изградбата е главниот град на Казакстан Астана, тоа доаѓа ко азиска верзија на Бразилија, инстант нов град со ангажирани врвни светски архитекти. Ептен ми е желба да го посетам градов...

Али ај да не одиме предалеку од нашиов драг Балкан Big%20smile


Edited by anDarko - 24-Feb-2009 at 15:01
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Feb-2009 at 15:36
da se vratime vo kosovo
eve  kompleksot sto bese stopirana pocna sega da se gradi
 
nekako mi izgleda kaos so zgradite
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4531
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Feb-2009 at 18:29
Originally posted by anDarko


И ако ептен одиме далеку од нашиот регион, тогаш неприкосновен шампион во изградбата е главниот град на Казакстан Астана, тоа доаѓа ко азиска верзија на Бразилија, инстант нов град со ангажирани врвни светски архитекти. Ептен ми е желба да го посетам градов...


Па добро Казахстан го има Бајконур, затоа ќе добиеме и ние космодром во скоро време. Заедно со стокатниците Шала на страна, Казахстан може има изедено 100-тина нуклеарни проби, и неколку на хемиско и биолошко оружје, но таа земја има огромен потенцијал, многу поголем и од Кореја и од Кина, но не се Азијати, турски (сино-алтајски) народ се, па по дифолт се мрзи И јас сакам да одам, и во Алмати и таму. И после во Душанбе, Ташкент, Бишкек и Ашгабат. Сериозно, кога веќе државата ни оди во диктаторство (нема ништо политичко во ова, само шала) зошто да не биде Скопје како Ашгабат, барем ќе биде убав за око
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 04-Mar-2009 at 15:34
Врската е само регионот, а дека е градба Crazy

Затрупани две лица под урнатините на архивот во Келн?

Според спасувачките екипи, речиси и да нема шанса некој да преживеал под урнатините на градскиот историски архив во Келн и двете соседни згради. До сега не се утврдени ниту официјалните причини за несреќата.

Шефот на пожарникарите, Штефан Нојхоф вели дека шансите да има преживеани под урнатините од градскиот архив и двете соседни згради, се „блиску до нула“. Додуша се’ уште не е со сигурност утврдено ни дали двете лица коишто се водат како исчезнати се наоѓале во една од урнатите станбени згради во времето на несреќата. „Можеме само да се надеваме дека тие не се наоѓаат под урнатините. Поради нестабилната подолога не можеме веднаш да започнеме со спасувачката акција, поради што се’ помали се шансите да спасиме некого ако се наоѓа овде, “ вели Нојхоф.

Во текот на ноќта, а и денеска продолжуваат работите за стабилизирање на почвата под урнатите објекти. Дури потоа пожарникарите ќе може вистински да започна со средување на теренот. За сега успеаја да пријдат до дел од визбата на архивот, од каде почнаа да вадат документи од непроценлива вредност, постари и од илјада години, кои сведочат за историјата на градот Келн и на рајнскиот регион.

Работниците спречиле поголема трагедија

Сведоци велат дека градскиот архив се урнал како кула од карти, како да станува збор за земјотрес. Архивот повлекол со себе и две соседни згради, а под урнатините се затрупани и повеќе автомобили. Непосредно пред уривањето посетителите и вработените во архивот биле предупредени од градежните работници што работат на изградба на подземната железница да го напуштат објектот. Една жена-сведок ги опиша драматичните настани: „Стоев на улица и токму зедов кафе, кога започнаа довикувањата. Работниците ни рекоа веднаш да го напуштиме местото. Соработниците истрчаа надвор од архивот. Уште еднаш се завртив и видов како фасадата се одвои од објектот. Паднаа првите прозорци. Потоа сите бегавме, а целата зграда се урна“.

И порано имало штети од изградбата на метрото

На градилиштето на новиот крак на подземната железница дошло до одрон на земјиште под објектот на архивот, и нужно мора прво да се стабилизира тој дел од теренот. Одронот, инаку, се наведува како можна причина за уривањето. И пред тоа имало проблеми со статиката. Властите во Келн ги отфрлаат прекорите за можни пропусти. Повеќемина експерти претходно го прегледувале објектот на кој се појавиле пукнатини и утврдиле дека тие не се опасни, велат надлежните од градот. Пред неколку години во близина на архивот се накриви една црква поради работите за изградба на метрото, но таа беше спасена и санирана.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4071732,00.html


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 15-Apr-2009 at 22:28

Повторно здраво од мене Smile ист сосед, различна тематика, овој пат и тоа е:

РЕЧНИ И МОРСКИ ПРИСТАНИШТА ВО РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА:
 
Ќе се обидам да ви ја доловам поволноста и разниеноста на нивните пристаништа и фактот колку Македонија губи од неповрзаноста со искочниот сосед со автопат и железница.
Сите пристаништа се разделени во 4 генерални сектори, управувани од Национална Агенција Пристаништна Администрација. Основното разделување се сведува на:
-ПА Варна (морско)
-ПА Бургас (морско)
-ПА Русе (речно)
-ПА Лом (речно)
 
Пристаништна Администрација Бургас:
 
 
Бургас е 4тиот по големина бугарски град и 2 по големина бугарско морско пристаниште (во времето на комунизмот Бургас бил најголемо пристаниште).
 
 
 
 
 Во овој регион има неколку големи пристаништни комплекси меѓу кои најзначајни се следните:
 
 
Бургас - Терминал Изток:
 
 
Наменет за обработка на генерални товари како метали, дрво, храна, хартија, старо железо, машини, шеќер и  др. Располага со 14 места за бродови, со вкупна должина на кејот од 2000м и длабочина од 10 м. Располага со 33 портални кранови, и друга механизација.
 
 
 
Терминал-Бургас Насипни Товари:
 
Овој терминал се употребува за јаглен, кокс, руди и рудни концентрати, различни зрна, хемикалии и горива. Има вкупно 5 места за бродови со вкупна кејова должина од 750 м и длабочина на стојалиштата од 11 м. Располага со 49 000 кв.м отворени складишта и со 16 000 кв.м покриени сладишта. Има вкупно 8 големи портални кранови специјализирани за претовар на руди, јаглен и зрнени продукти.
 
 
 
Бургас - Терминал 2А:
 
Нов терминал, пуштен во употреба во 2006 година, финансиран од ЕУ. Големината на инвестицијата се проценува на 260 милиони евра. Еден од најмодерните терминали во Бугарија. Се користи за руда и рудни концентрати, јаглен и кокс и др. Бројот на кејовите места е 4 со вкупна должина од 900 метри и длабочина од 16 м. Има отворени скалдови во големина од 160 000 кв.м. Располага со 2 грајферни растоварувачи со капацитет од 1200т/час, потоа со 14 портални кранови и 14 гумено-транспортни ленти, големи багери итн.
 
 
 
 
Бургас- Терминал Запад:
 
Терминал, предназначен за Ро-Ро товари и контејнери. Во негов склоп функционира и голем склад-ладилник со површина од 24 000 кв.м. Има 6 места за бродови со вкупна кејова линија од 900 метри и длабочина од 11 метри. Има и 35 портални крана.
 
 
 
Бургас - НЕФТОХИМ:
 
Спецјализиран за течности, хемикалии и горива и предназначен за најголемата балканска рафинерија, Нефтохим Бургас.
 
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 16-Apr-2009 at 19:55


Повторно импресивно од Бугарија. Дали ќе ја дополниш репортажава со другие пристаништа особено ме интересираат речните?

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.