build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен ред

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 35>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 22-Nov-2008 at 18:56
Јас би го надополнил Владимир со една добра вест дека за еден месец ќе имаме и втор експресен воз кон Белград и Солун(разбира се и Табановце-Гевгелија) кој во Белград ќе поаѓа во 7:50 часот а од Скопје за Солун отприлике во 17:30 часотApplause! За останатите линии од новиот возен ред сега за сега ништо не се знае.Edited by Cloverstack - 09-Dec-2008 at 03:40
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 11-Dec-2008 at 12:53
Во денешниот број на ВРЕМЕ има информација дека рибарскиот воз за Гевгелија ќе има скратена релација и со новиот возен ред се до 9 јануари 2009 година. Имено поради градежни зафати на пругата Велес-Гевгелија, патничкиот воз кој поаѓа од Скопје во 6:15 часот ќе сообраќа само до Неготино и на релацијата Неготино-Скопје во обратен правец. Сите рибари и останати патници на утринскиот воз за Гевгелија се упатуваат да го користат експресниот воз за Солун кој поаѓа од Скопје во 8 часот и кој ќе застанува на сите службени места помеѓу Неготино и Гевгелија.
Попладневниот воз за Гевгелија, како и новиот експресен воз ќе си возат вообичаено до Гевгелија.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 11-Dec-2008 at 18:00
Skopje -gevgelija za 2 saata i 15 min ???
a so koja brzina ke se vozi.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-Dec-2008 at 21:42
15:48 Викендов стапува во сила новиот возен ред
  • Скопје, 11 декември (МИА) - Викендов, во ноќта меѓу 13-ти и 14-ти овој месец, на пругите на европските и македонските железници стапува во сила новиот возен ред 2008/2009 година со важност до 12 декември следната година ...bulletПОВЕЌЕ
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 12-Dec-2008 at 12:04
Mitatos, so patnicki voz spored vozniot red do Gevgelija patuvas 2 casa i 45 minuti, a dokolku patuvas so ekspresniot voz togas patot e 2 casa i 15 minuti, no problemot so ekspresnite e sto znaat da docnat od Solun ili Belgrad.
Sto se odnesuva do noviot vozen red, ne sum go videl seuste, ama edinstvena novina e noviot ekspresen voz Belgrad-Solun i letnoto povrzuvanje so Varna i SOfija. Toa se dobri novini, a precizni informacii ke pocekame uste den-dva!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 12-Dec-2008 at 17:06
Bojan@ mene me raduva faktot ako e 2:15 min skopje -gevgelija , oti poveke se isplati da ides so voz nego so kola, ili autobus, toa mi bese zborot inace nemam niso protiv, se nadevam toa 2:15 ke se skrati nekogas na 30 min ))
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 13-Dec-2008 at 02:19
Возен ред на Македонски железници од 14.12.2008 до 12.12.2009 година:
СКОПЈЕ-ГЕВГЕЛИЈА: 6:09(П); 7:20(Е); 17:15(Е); 19:42(П);
СКОПЈЕ-БИТОЛА: 6:46(П); 14:30(П); 18:15(П);
СКОПЈЕ-КУМАНОВО-ТАБАНОВЦИ: 6:10(П); 7:41(Б); 13:11(Е); 16:32(Б); 18:40(П); 20:40(Е);
СКОПЈЕ-КУМАНОВО: 22:37(П);
СКОПЈЕ-КИЧЕВО: 2:50(П); 8:00(П); 16:30(П);
СКОПЈЕ-КОЧАНИ: 2:22(П); 15:30(П);
СКОПЈЕ-ВЕЛЕС: 2:22(П); 6:09(П); 6:46(П); 7:20(Е); 10:10(П); 13:20(П); 14:30(П); 15:30(П); 16:40(П); 17:15(Е); 18:15(П); 19:42(П); 22:40(П);
СКОПЈЕ-ВОЛКОВО: 15:35(Б);
МЕЃУНАРОДНИ ВОЗОВИ:
СКОПЈЕ-БЕЛГРАД: 7:41(Б); 13:11(Е); 20:40(Е);
СКОПЈЕ-СОЛУН: 7:20(Е); 17:15(Е);
СКОПЈЕ-НИШ: 16:32(Б);
СКОПЈЕ-ПРИШТИНА: 15:35(Б);
СКОПЈЕ-НИШ-БАР: 13:11(Б) (само во летните месеци)
-покрај за Бар, во летните месеци директни вагони од Скопје ќе има и за Софија, Варна, Будимпешта, Братислава, Прага, Киев и Москва со возовите што сообраќаат кон Белград)
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 15-Dec-2008 at 14:06

Само што дојдов од Скопје со воз, врска нема ова. Еден мој другар дојде со возот од Битола во 03:45 а за мене имаше само во 7:20 воз (кој пристигна во 8 а кога тргна не сакам да дискутирам, сега стигнав пред малку Солун)
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 15-Dec-2008 at 19:39
Originally posted by гитардемон

Само што дојдов од Скопје со воз, врска нема ова. Еден мој другар дојде со возот од Битола во 03:45 а за мене имаше само во 7:20 воз (кој пристигна во 8 а кога тргна не сакам да дискутирам, сега стигнав пред малку Солун)

Не би знаел дали е активен новиот ред на возење, но каснењето на возот за Солун стана веќе нормална работа, целата работа е во Србија од каде возовите константно каснат, така да во Скопје секогаш доаѓаат во наддобар случај нешто после 8:30, и на сето тоа, скоро секој 4-5 воз, еден од српските вагоните се вади како неисправен и се додава нов, така да тоа е дополнително време на чекање.

Еве тоа искуство се потврди вчера, меѓународниот возо 335 кој требаше да пристигне во Скопје во 8:00, каснеше ~ 50 мин. + замена на еден вагон негде околу ~ 50 мин. така да во Велес каде требаше да пристигнеме во 8:41 пристигнавме во ~ 11:00 час. а во Солун ...

Меѓународниот воз 335 кој требаше да тргне во 8:00 ч.Пристигање на возот во Велес во ~ 11:00 ч.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 16-Dec-2008 at 12:10
Возовите за Солун редовно каснат, во просек од 30 до 60 минути поради србите!
Така што сметајте дека овие термини од 7 и 20 и 17 и 15 часот се ставени само кога возот ќе пристигне на време од Белград. Што се однесува за домашните релации, дајте простор од неколку денови да се видат сите поплаки, можно е да има и некои измени во возниов ред.
Во секој случај треба да се знае дека скоро сите возови за 2009 година имаат значајни измени во поаѓањето и пристугнување во станица Скопје, затоа информирајте се пред да патувате
By the way, на интернет страната на МЖ сеуште е стариот возен редGunz!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 16-Dec-2008 at 12:40

Тоа го нарекуваш интернет страница? Сепак ги сфаќам, имаат премногу проблеми не им е до мрежно место (веб-сајт) дојдено... Како и да е, мислам дека со оглед на тоа што кај нас бројот на интернет корисници енормно расте би требало да го подобрат сајтот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 16-Dec-2008 at 21:53
Previous
... да го подобрат сајтот.

Мислиш да направат сајт, како сите други железници
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Dec-2008 at 11:30
Во право си Владимир, Македонски железници имаат убедливо најлош сајт по многу параметри. Возниот ред е copy-paste ист од оној на железничките станици, нема можност за резервација на билети, нема можност да прочиташ колку би те чинело патувањето до крајната дестинација, каков тип на вагони има до бараната дестинација, со еден збор касниме со години.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 31-Dec-2008 at 19:51

Народе кој е последниот воз во 2008 и првиот во 2009 што ќе тргне од НЖС ?

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 31-Dec-2008 at 21:13
Мислам
2008 - 22:38 Ск-Велес

2009 - 03:12 Ск-Кочани
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 31-Dec-2008 at 22:22

а експресниот 391 треба да е балкански новогодишен воз со пречек на нова година кај Градско! Smile

со исклучок на новогодишниов, значи со мексиканец пардон шпанец ќе ни тргне годината, значи прилично воинствено !

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Jan-2009 at 06:31
Владо ај провери да не има везе нешто возот за гевгелија?!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 02-Jan-2009 at 21:55
Ај мала исправка: последен воз во 2008 беше оној во 22:40 кон Велес, а првиот во 2009 година беше возот кон Кочани во 2:22 часот.
Ај да се пофалам дека со возот во 3:33 часот се враќав од прослава на Нова година од Прилеп и можам да кажам дека и во него имаше патници... и беше топлоBig%20smile!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Jan-2009 at 18:13
Otkazan međunarodni voz Niš-Skoplje-Niš
Subota, 10. Januar 2009.

Zbog nemogućnosti materijalnog obezbeđenja reda vožnje, međunarodni voz na relaciji Niš- Preševo-Skoplje-Niš, koji, po redu vožnje polazi iz Niša u 8.55 sati, a u povratku iz Skoplja u 16.32 sata do daljeg ne saobraća. 
 
http://www.zeleznicesrbije.com/system/sr-latin/home/newsplus/viewsingle/_params/newsplus_news_id/20242.html

Тоа е брзиот возот 392 за Ниш, кој од Скопје тргнува во 16:32 и во Ниш пристига во 21:24

Од текстот ама баш ништо не е јасно - неможност на материално обезбедување ???!!!
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 13-Jan-2009 at 18:24
nemogućnosti materijalnog obezbeđenja reda vožnje


Мене ми звучи како фенси начин да се каже дека има недостаток од прикладни локомотиви или евентуално вагони Dunno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 35>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.