build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен ред

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 36>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 15-Mar-2009 at 01:49
Па не гледам ништо лошо во тоа доколку има пуштено воз плус поради потреби од одредена било каква организација, ма макар тоа било и партија. Нормално доколку све си е платено. Ова е само дополнителна можност за МЖ да направи промет. Во контекст на ова еве предлог петок и недела попладне да се пуштаат т.н. студенстски воз по бенифицирана цена или незнам со повеќе вагони па да се акумулираат сите такви социјални таргет групи и да се направи промет. Колку што знам и тито користел воз, еве сега и Обама корисштеше, па така еве предлог до сите политички провиненции да се вклучат активно во промовирање на железничкиот транспорт. Нека земат еден вагон нека префарбаат и ајмо изволте у акција. После кампања назад бојата и готово.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 19-Mar-2009 at 02:46
Баш ме интересира дали некој знае (веројатно МАРЈАН или Vladimir) дали уште важи вториот воз што го воведоа од Скопје за Солун? Тој во 17 и 15? И дали често доцни и многу или не? Ако може некој да ми каже ми треба за лични потреби

Ова тука вика дека постои:

*http://mz.com.mk/uploads/vozen_red.pdf

Но има грешно време за поаѓање од Солун.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 19-Mar-2009 at 11:35
По возниот ред на возот Olimpus Ex. 334 од Солун тргнува во 17:09 а во Скопје треба да е во 20:14.
Немам информации дека е укинат или нешто такво. А за доцнење зависи синхронизацијата со IC 52 кој иде од Атина, но мислам дека ако има каснење тоа се создава на граница.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 19-Mar-2009 at 13:39
Originally posted by Vladimir P

По возниот ред на возот Olimpus Ex. 334 од Солун тргнува во 17:09 а во Скопје треба да е во 20:14.
Немам информации дека е укинат или нешто такво. А за доцнење зависи синхронизацијата со IC 52 кој иде од Атина, но мислам дека ако има каснење тоа се создава на граница.


Јас го прашував обратното, од Скопје за Солун. Возниот ред вика дека има два воза дневно: Еден во 07:20 наутро (за овој знам дека уште постои) и еден во 17:15 попладне (за овој прашувам дали уште вози).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 19-Mar-2009 at 15:35
Званичен возен ред, нема засто да не вози, сепак тоа е меѓународен воз

Воз Exp 335 HELLAS EXPRESS од Скопје тргнува во 7:20 во Солун 12:31
Воз Exp 337 ICB Olympur од Скопје тргнува во 17:15 во Солун 22:34

Edited by Vladimir P - 19-Mar-2009 at 15:36
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 19-Mar-2009 at 20:56
Го потврдувам Владимир, попладневниот воз за Солун вози и има многу подобри грчки вагони. Топло ти го препорачувам, Гитардемон. Е сега, затоа што доаѓа од Белград касно околу 1 саат, ама можеш секогаш да се јавиш на Железничка и да си прашаш.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 19-Mar-2009 at 21:34
Ај да ги илустрираме грчките вагони од возот Солун - Скопје - Белград


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 21-Mar-2009 at 18:06
Епа испадна да ми дојдат гости од Скопје, а јас не отидов Скопје (избори ова она, може да ме застрела некој весел човек ) Инаку, во врска со ова, во 17:00 h точно ги испратив гостите и возот од Белград (утринскиот) сè уште немаше стигнато во Солун како што ми кажаа вработените бидејќи 'претрпел штета' (<- веројатно се расипал мислеле) некаде по пат, па пуштија Siemens Desiro IC до Идомени, па оттаму патниците да менуваат воз (веројатно македонски ќе биде, бидејќи мешаниот се расипа по пат) до Скопје. Немав видено толку збунета маса на луѓе, сите се чудеја зошто ги пуштаат на грешен воз, зошто ги лажат дека тој е возот за Скопје Беше многу интересно, а и прв пат да видам толку патници од Солун на тој воз (над 50 луѓе беа), освен ако ми се причини така бидејќи овој пат не беше со купиња возот. А што се однесува до вагоните (вообичаените), знам дека грчкиот (розевиот) вагон е навистина како спејс-шатл за нашите, секогаш се возам со тој, и покрај тоа што е прва класа. Кондуктерите секогаш ми викаат: 'абе добро прва класа купува некој некогаш билети? Ајде седи уживај'
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 21-Mar-2009 at 19:31
Дај ако можеш извести ако дознаеш што точно се десило и кој воз бил тоа 
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 21-Mar-2009 at 20:34
Па јас не можам да знам што се случило на граница точно кој воз бил, меѓутоа сега се јавив да проверам дали е сè во ред, и возот е на 3 минути од Скопје (20:29 часот). Е сега не се луѓето баш заинтересирани за која локомотива ги вози, и какви вагони така што повеќе информации не можам да обезбедам Како и да е, попладнето кога бев на железничка ми рекоа возот што тргнува од 07:20 од Скопје наутро (не знам кога тргнува од Белград) не пристигнал во Солун (а јас отидов по 4 и пол часа откако нормално би требало да има пристигнато возот, т.е. во 17:00), па затоа ќе пуштат нивна композиција до граница, а потоа од граница ќе ги преземе патниците друг воз. Сега што се чув, ми кажаа дека немало воопшто застој на Идомени, не го чекале возот (иако ни тој не ги чекал нив), стигнале двата воза во исто време, ама не прашав дали овај IC-то застануваше по пат во Синдос или Адендро до граница, или како секогаш без застанување возел. Друго не научив повеќе, тоа беше сè. Но имав ново искуство, влегов во desiro, и морам да признам дека беше навистина убаво внатре.


Edited by гитардемон - 21-Mar-2009 at 20:36
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 22-Mar-2009 at 01:13
Ма не се секирајте, гарант возот каснел поради снегот во Македонија, којшто целосно не покриBig%20smile!
Шала на страна, трагично е што не можеме да оддржиме експресна линија во нормална состојба, возот да тргне навреме во Белград, навреме од Скопје и да стигне на време во Солун според важечкиот возен ред.
Јас мислам дека треба да влече една локомотива од Белград до Солун со пасошка контрола на граничните места, но притоа возот да не стои. Тоа е единствениот начин да не каснат овие возови.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 22-Mar-2009 at 10:05
Originally posted by BOJAN

Ма не се секирајте, гарант возот каснел поради снегот во Македонија, којшто целосно не покриBig%20smile!
Шала на страна, трагично е што не можеме да оддржиме експресна линија во нормална состојба, возот да тргне навреме во Белград, навреме од Скопје и да стигне на време во Солун според важечкиот возен ред.
Јас мислам дека треба да влече една локомотива од Белград до Солун со пасошка контрола на граничните места, но притоа возот да не стои. Тоа е единствениот начин да не каснат овие возови.

Би сакал да го дочекам тој SF филм.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
tasko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2009
Location: London
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tasko Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 11-Apr-2009 at 22:36
Послеедниот пат што сум се шетал со воз во македонија е пред 10 години и тоа беше од солун. Неам појма со кој воз беше дека бев мал. А што гледам во слики и кога сум во македонија нај веќе ми се свиѓа 712 дму дизел.

Edited by tasko - 11-Apr-2009 at 22:41
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 11-Apr-2009 at 23:59
Originally posted by tasko

Послеедниот пат што сум се шетал со воз во македонија е пред 10 години и тоа беше од солун. Неам појма со кој воз беше дека бев мал. А што гледам во слики и кога сум во македонија нај веќе ми се свиѓа 712 дму дизел.

Си се возел со експресниот воз 336 (електричен) истиот ко сликата од погоре само тој е во обратен правец.
А за дизел мотирниот 712 (шпанец) да додадам дека со него дефинитивно имате најубава вожња бидејки има воздушни перници така да во него нема она стадардно клацкање.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 12-Apr-2009 at 02:06
Vladimir ај те молам, пошто си во тек, да ми кажеш за Богомила кога има воз за натака и за назад. Сега слушнав наводно некој од ноќните возови бил укинат, незнам дали за навака или за натака е, ама јас колку што се сеќавам има некој околу 3 сабајле за накај Богомила. Ако можеш значи возниот ред за Скопје-Битола и Битола-Скопје плус времето кога стои возот у Богомила за двете насоки. Фала однапред!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 12-Apr-2009 at 11:39
Релација Скопје - Битола

Патнички воз 4901 Скопје 06:46 перон 3 - Богомила 08:39
Патнички воз 4903 Скопје 14:30 перон 3 - Богомила 16:18
Патнички воз 4905 Скопје 18:15 перон 3 - Богомила 20:25

Патнички воз 4900 Богомила 04:56 - Скопје 06:44 перон 2
Патнички воз 4902 Богомила 14:20 - Скопје 16:20 перон 2
Патнички воз 4904 Богомила 20:20 - Скопје 22:05 перон 2

Да не идеш на планинарење Thumbs%20Up
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 16-Apr-2009 at 21:13
Повторно е укинат возот 392/393 Скопје - Ниш - Скопје, очигледно Србија има дебели проблеми со возни средства.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 16-Apr-2009 at 23:35
Србиве се навистина АУТ, сеуште имам кошмари од нивните возови, дури се бетер и од нашитеBig%20smile!
Владимир, тоа значи дека повторно нашите железници ќе треба да организираат превоз до Куманово во истиот термин, пошо така се случи минатиот пат.
Владимир, да те замолам за една информација ако ја имаш.
Дали знаеш дали постои разлика во цената за возната карта за експресниот воз до Гевгелија во однос на патничкиот и ако постои колку би бил поскап експресниот воз во однос на патничкиот? Знам дека е глупо да замарам, ама треба да патувам, а не сум прашал на ЖелезничкаOhno
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 16-Apr-2009 at 23:47
Уф, Бојане, стварно не би знаел да ти кажам за цената, но мислам дека разликата е минимална.
П.С. Ова меѓу нас, бидејќи ме научива на шалтерот, стално имам некој попусти така да за редовните не би знаел Roll%20eyes
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 26-Apr-2009 at 15:23
Морам да признаам дека Железници се поправаат во однос на доцнењето на возовите.
Вчера бев на Гитаријада во Гевгелија и експресниот воз од Белград воопшто не изневери. Додуша, пристигна со задоцнување од 30 минути, но затоа во Гевгелија пристигна со задоцнување од само 5 минути. Башка, грчките вагони се мноооогу добри со чисти тоалети и вода во нив, имаше и хигиеничарка во возот, а и гужва во возот имаше до Гевгелија, па и накај Солун. Не верував дека со возовите ќе поминам подобро од ГитаријадатаBig%20smileThumbs%20Up!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 36>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.801 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.