build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен парк (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 42>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 17-Feb-2009 at 20:37
Originally posted by La Linea

CheersИзгледа прекрасно, а ништо не разбирам . Владимир ако сакаш те молам во кратки црти објасни што се е сменето?

Во два збора, луската е зачувана а се друго е ново
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 17-Feb-2009 at 23:06
Pa fala bogu i nie da zememe nesto novo ....

sega vagoni koga ke ima novi ??

Vladimir nekoja informacija ??Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 17-Feb-2009 at 23:34
Originally posted by blejdsk

Pa fala bogu i nie da zememe nesto novo ....

sega vagoni koga ke ima novi ??

Vladimir nekoja informacija ??

Баш така, фала богу, а најкасно за уште еден месец доаѓа и другата локомотива

За нови вагони тешко, но за репарирани се надевам ќе има, малце Колска - Велес споро работи, но деновиве ќе гледам да идам до Велес па да видам до каде се тамо работите.

Главно тргна Applause
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 17-Feb-2009 at 23:51
Конечно пристигна!   Cheers


Еве ја дома првата нова локомотива, после толку децении апстинација во вложување на возениот парк

Знам дека во пракса локомотивава може да се рачуна како нова, само зошто после „толку децении“? Што со 442-ките што ги модернизираа пред некоја година? Или нив не ги модернизираа толку теменло?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 18-Feb-2009 at 00:15
Ај и јас да се приклучам кон честитките! Thumbs%20Up
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 18-Feb-2009 at 00:17
Originally posted by Cloverstack

Конечно пристигна!   Cheers

Еве ја дома првата нова локомотива, после толку децении апстинација во вложување на возениот парк

Знам дека во пракса локомотивава може да се рачуна како нова, само зошто после „толку децении“? Што со 442-ките што ги модернизираа пред некоја година? Или нив не ги модернизираа толку теменло?

Па добро не е тачно деценија, тие три локомотиви МЖ 442-001; 002 и 003 (поранешни 441) се теристоризирани и пуштени на 27-12-2001 година.
Но како и да е мене ми изгледа ко векови Smile


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 18-Feb-2009 at 01:00


< ="-" ="text/; =utf-8">By mmm121
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 18-Feb-2009 at 01:53
Незнам за која намера е постираше оваја локомотива која е во Гевгелија, но знај кога би проработела таа или било која од останатите уште две би бил посреќен од добивање една нова локомотива.
Денеска тие парни локомотиви се туристички трен во цел свет и носат големи пари.

Иначе локомотивата JZ 61-011 e od proizvoditel Henschel со сер. бр. 19498 произведена во 1922 година
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 18-Feb-2009 at 01:57
Originally posted by Vladimir P

Незнам за која намера е постираше оваја локомотива која е во Гевгелија, но знај кога би проработела таа или било која од останатите уште две би бил посреќен од добивање една нова локомотива.
Денеска тие парни локомотиви се туристички трен во цел свет и носат големи пари.

Иначе локомотивата JZ 61-011 e od proizvoditel Henschel со сер. бр. 19498 произведена во 1922 година


Ја постирав зошто мислам дека е вистинско богатсво од причините што ги наведе. Гледам дека вандалите стигнале до неа...

Фала за информациите, јас мислев дека сум прашал но само сум ја постирал сликата

На крајот на краиштата, ако некогаш во Македонија се отвара технолошки музеј, ова би бил одличен експонат!


Edited by La Linea - 18-Feb-2009 at 01:58
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 18-Feb-2009 at 02:10
Originally posted by La Linea

На крајот на краиштата, ако некогаш во Македонија се отвара технолошки музеј, ова би бил одличен експонат!

Ма една тура од Rail-фанови за изнајмена една композиција од 2-3 вагона со парна лок. на пример за релација Ск-Гевгелија-Ск би дале отприлике 15-20.000 ЕУР.

Така да подобро да врти него во музеј Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 18-Feb-2009 at 14:45
Originally posted by Cloverstack


Исто интересно е да се види чичка нова кенедиевка.

Нова кенедиевка нема веке одамна но можам да постирам нешто.
Еве што нашите момци работат - од ништо нешто

Состојба пред, МЖ 661-236И потоа, МЖ 661-236


Edited by Cloverstack - 19-Feb-2009 at 21:09
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 18-Feb-2009 at 18:56
Originally posted by Vladimir P

Originally posted by Cloverstack

...
Да највеќе поради таа и прашав. Ми заличе на една руинирана маневарка што ја имаше постирано порано... истите ли се?

Веќе такви нема, има нешто слично во Гевгелија (моментално е во Скопје) и една во депо
Да сега ја најдов кај си ја постирал таа маневарката, таа била серија 621, ми заличе на нејзе ама врска немало...


Originally posted by Vladimir P

Originally posted by Cloverstack


Исто интересно е да се види чичка нова кенедиевка

Нова кенедиевка нема веке одамна но можам да постирам нешто.
Еве што нашите момци работат - од ништо нешто
Мислев на таа што се гледа на сликата, тогаш сигурно била во цутот на младоста Big%20smile
http://i41.tinypic.com/2lxdphu.jpg
Знаеш кога се испорачани првите кенедиевки во ЈЖ и во Македонија?


Edited by Cloverstack - 19-Feb-2009 at 21:56
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 18-Feb-2009 at 20:36
Originally posted by Cloverstack


Знаеш кога се испорачани првите кенедиевки во ЈЖ и во Македонија?


Мислам дека првите лок. серија 661 (Кенеди)  се набавени пред 1963. Воопшто, замената на парни локомотиви со дизел во Македонија е почната најрано.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 19-Feb-2009 at 12:45
Еве како изгледа противпожарниот воз на македонски железници!


Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 19-Feb-2009 at 12:59
Овие се некои стари слики, од време пред новата станица да биде пуштена во сообраќај.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 19-Feb-2009 at 13:04
Грешка си! Сликиве се од лани, од прен две три години! Ги пуштаат во случај кога има пожари во близина на пруги. Сега во Македонија има само два вакви вагона, само сега на сликата незнам дали е тоа еден вагон или се двата!
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 19-Feb-2009 at 13:40
  Зградата позади ми заличи на Монополот , на првата слика позади се гледа Водно, тоа уште повеќе ме тера да мислам дека тоа е Монополот, а таму одамна нема колосеци. Меѓутоа можеби и грешам. А на сликата има 2 вагони, тука сум сигурен


Edited by polval - 19-Feb-2009 at 13:42
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 19-Feb-2009 at 13:43
И мене ми заличе прво на монополот, ама може и да се сликани на станицата во велес, тамо има некои згради слични у позадина! За сликите сум сигурен дека се нови, само сега треба да увдиме која е локацијата!

Edited by lslcrew - 19-Feb-2009 at 13:51
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 19-Feb-2009 at 13:46
Во право сум бил Велес е! http://tirekovmirece.com/index_Stara.php?tip=poveke&id=1838 Еве ја статијата од каде се сликиве оригинално постирани!
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 19-Feb-2009 at 13:49
Последната слика ако може во повисока резолуција...  Интересна загатка, во секој случај УПС. сега видов дека не може, прашање е на кое место во Велес е ова Question


Edited by polval - 19-Feb-2009 at 13:51
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 42>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.