build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 282930
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #581 Posted: 11-May-2018 at 15:49
Во Тетово отворен е хотел Mercure

https://www.facebook.com/pg/MercureTetovo/photos/?ref=page_internal
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #582 Posted: 11-May-2018 at 16:03


За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 700
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #583 Posted: 11-May-2018 at 16:32
^ Looking good. Is it safe to say now that Tetovo has surpassed Bitola in population to become Macedonia's 2nd largest city?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1384
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #584 Posted: 11-May-2018 at 18:06
According to the State Statistical Office's estimate, the municipality of Kumanovo had 109,228 inhabitants in 2016, Bitola 91,983 and Tetovo 91,760. At the 2002 census, the city of Kumanovo had 67.16% of the municipality's population, Bitola 78.16% and Tetovo 61.12%, and if the share is still the same, Kumanovo has 73,358 inhabitants, Bitola 71,894 and Tetovo 56,084. So, it is very likely that Kumanovo has overtaken Bitola, while Tetovo is 5th, behind Prilep, which probably has a population of around 65,034.

However, we gotta have in mind the definitions of each city and their links with the adjacent villages.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3634
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #585 Posted: 11-May-2018 at 18:20
https://emagazin.mk/vesti/vest/48940
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #586 Posted: 14-May-2018 at 20:28

Продолжетокот на дискусијата што се однесуваше на демографија е префрлен во соодветната нишка:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1041&PID=226103#226103


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #587 Posted: 25-May-2018 at 18:39
Originally posted by Џоле

Нов хотел на брегот на езерото Младост

За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 200
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #588 Posted: 09-Jul-2018 at 14:58

Охридската туристичка понуда побогата за хотел "Su"

Сместен на атрактивна локација на брегот на Охридското Езеро, на кејот „Македонија“, новоотворениот хотел „Su“  е додадена вредност на туристичката понуда на Охрид. Покрај сместувачкиот капацитет од 18 соби, кој оваа есен ќе биде зголемен речиси двојно, во склоп на хотелот „Su“ работат два ресторани. Концептуално и модерно уреден урбан ресторан на приземјето и класичен ресторан на потпокривот со прекрасен поглед на градот и езерото.

Урбаниот ресторан „Liquid Kitchen & Bar“ има капацитет од 140 седишта, додека „Su Rooftop Restaurant“  располага со 50 седишта.

https://www.ohridnews.com/foto-galeri-a-ohridskata-turistichka-ponuda-pobogata-za-hotel-su/Edited by ironm - 09-Jul-2018 at 15:00
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #589 Posted: 20-Sep-2018 at 15:40
Изградба на Хотел Зора-Охрид(превземено од фб)Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #590 Posted: 23-Oct-2018 at 13:53
Кога бев на изложбата БИМАС пред неколку недели, меѓу претставените проекти беа вклучени и овие два проекта за хотели покрај Вардар (под американската амбасада).
Сликав со мобилен телефон, па ќе ми простите за квалитетот на снимките.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11757
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #591 Posted: 01-Nov-2018 at 21:05
Наводно, проект за хотел во Гостивар, покрај Вардар (фото: од форумот ЅЅС)За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 200
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #592 Posted: 02-Nov-2018 at 16:49
Најнов хотел во Охрид, во сопственост на ИнфоБиро (информатичка компанија од Охрид, мислам дека имаат канцеларии и во Скопје). Сеуште е во градба, претпоставувам внатре работат моментално, од следната сезона ќе е спремен.

IMG_20181102_122458 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_122517 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_131639 by ironm, on Flickr

IMG_20181102_131659 by ironm, on Flickr
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1452
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #593 Posted: 07-Dec-2018 at 19:34
Хотел Голд во Чаир(од фб)Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 200
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #594 Posted: 08-Dec-2018 at 10:57
Големото дрво лево од Sky Corner во Охрид на сликите погоре го исекоа. Сметало...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #595 Posted: Yesterday at 15:44
Само во Македонија,израдиле велосипедска патека,ја снема онаа за пешаци

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #596 Posted: Yesterday at 17:23
Колку да пишат после во нивниот отчет дека нешто направиле...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 282930

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.